Welcome Guest: Register | Log in

FAQ| Search| Memberlist| Usergroups

Mélinée Manouchian!..

Post new topic   Reply to topic
Armenian on web Forum Index -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Revue de presse-Քաղուծ լուրեր-Yazılı mediadan (köşe yazıları)
Previous topic :: Next topic  
Author Message
apans
Modérateur
Modérateur

Point(s): 8,566
Moyenne de points: 2.04

PostPosted: Tue 3 Jul 2012 - 22:10
PostPost subject: Mélinée Manouchian!..
Reply with quote

Mélinée Manouchian!..

Bir Özgürlük Tutsağı, Manuşyan kitabının yazarını kısaca tanıtmak istiyorum.

Asıl adı Meline Asaduryan, 1913’te İstanbul’da doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında babasını yitiren Meline. Çocukluk yıllarını ablası Arménle birlikte Adapazarı ve Yunanistan’daki yetimhanelerde geçirdi. İki kardeş 1926 yılında Marsilya’ya, oradan da Paris’e göç etti.

1935’te Misak Manuşyan ile tanışan Meline bir süre Ermenistan’a Yardım Komitesi’nde çalıştı. II. Dünya Savaşı başlayınca Misak Manuşyan’la beraber Direniş’e katıldı.

FTP-MOI’nin eylem raporlarının kaleme alınması, bildiriler hazırlanması ve dağıtılması gibi işlerle görevlendirildi. Misak’ın tutuklanmasından sonra “Jacqueline Albertini” takma adıyla Direniş saflarında kalmayı sürdürdü.

Savaş sona erince Ermenistan’a yerleşti ve öğretmenlik yaptı. 17 yıl sonra tekrar Fransa’ya döndü. Hiç evlenmedi. Fransa’nın özgürlük mücadelesine sunduğu katkılar, nedeniyle François Mitterand tarafından verilen Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirildi..

Fransız vatandaşlığına alındığında 74 yaşındaydı. İki yıl sonra. 1989’da Paris’te öldü. Ivry Mezarlığına, Misak Manuşyan’ın yanına gömüldü.

Sevgili Mélinée Manouchian'a ithaf edilen bir şiir...

KAHRAMANIN DULU

Bilirim üç kat acımasızdır
Seçilmişin kaybı, o hazin kaybı
Binler için kavga verip yaşayan
Ama bir tek senin olan.
Kavgada inatçı
Fakat bir yeniyetme gibi seviyordu seni.
Dizlerinde farksızdı bir çocuktan
Düşmana dehşet ve ölüm saçan.
Zor şey fakat ne şans
Kıvılcım olmak ve son akis
Ölecek olanın bulanık zihninde
Ve son fısıltı dudaklarından akan.
Ne müthiş bir şans yaşamak dünyada
Kutsal bir hatırayla dopdolu,
Ve yasını tutmak yaşam dolu bir ölünün
Hayattakilerden de güçlü yaşayan.
Ve zor anlarda, bir tılsım gibi
Bir daha açmak son mektubunu,
Dimdik, alnı açık, dünyaya meydan okuyan.
Birden daha da güçlü doğrulmak
Ve yukarıdan, ta oradan bakmak
Aşağılara: Rezalet peşindeki küçük insanlara.
Lekesiz bir bayrağı taşır gibi
Aşkı, bir kere bahşedilmiş o büyük aşkı korumak
Ve dahası, yüreğinde bir tek ismi tutmak
Adına ant içilen, uğruna can verilen
Bu kutsal isme sunmak kendini ve bağrına basmak onu.
Ama hayır!
Yazık oldu da dememek feda ettiğin hayata...

Bağışla beni, ama söylüyorum işte: Kıskanıyorum seni.

Not : Bu şiiri kimin kendisine ithaf ettiğini yazmamış... Aragon'un olabilir mi bilmiyorum? Sayfa : 139/140

Kaynakça ve resim ; Aras Yayınları / Bir Özgürlük Tutsağı, Manuşyan, Kitap /

Back to top
Publicité

PostPosted: Tue 3 Jul 2012 - 22:10
PostPost subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
anuanu
Modérateur
Modérateur

Point(s): 11,659
Moyenne de points: 2.47

PostPosted: Thu 5 Jul 2012 - 10:58
Reply with quote

Parev Apans ,
çok mersi guzel duygulu bir siir okumamistim.

Aslinda ben Manouchian'nin ilk olarak bu mektubunu okumustum karisina yazdigi ve çok duygulanmistim,
bu ne kadar asil ve saygili bir sevgisi varmis yaptiklarindan çok karakterini ve kalbini guzeligini gördum çok hayran kalmistim allah nur içide yatirsin sevgili Missak Manouchian'i.

Dernière Lettre de Missak Manouchian
Ma Chère Mélinée, ma petite orpheline bien-aimée,

http://pcf.evry.pagesperso-orange.fr/manoulettre.htm

Ve bu da Turkçeye çevirisi satirlari beni kendisine hayran biraktirdi.

Misak Manouchian'in Karisina Son Mektubu
9:09 AM |

sevgili melineciğim, bir tanecik yetimim benim,

birkaç saat sonra artık bu dünyada olmayacağım, öğleden sonra saat 3’te hepimizi kurşuna dizecekler. bu olay hayatımda sanki bir kazaymış gibi çıkıverdi karşıma; inanmıyorum ama ne var ki seni bir daha hiç görmeyeceğim.

ne yazabilirim ki sana, her şey o kadar karmakarışık ki zihnimde; ama bir o kadar da apaçık.

kurtuluş ordusu’na gönüllü asker olarak katılmıştım ve işte zafere ve hedefe iki adım kala ölüyorum. hayatta kalanlara, özgürlüğü ve yarının barışını tadacak olanlara mutluluklar diliyorum. fransız halkı ve özgürlük için savaşanlar, bizlerin anısını eminim gerektiği gibi onurlandıracaklardır. alman halkına ve başka hiç kimseye karşı kin duymadığımı ölmeden açıklıyorum, herkes hak ettiği cezanın ve ödülün karşılığını bulacaktır. alman halkı ve diğer tüm halklar kısa bir sürede sona erecek olan savaştan sonra barış içinde yaşayacaklardır...

ISTE Bu satirlar çok bonceur iyi niyetli bir insan oldugunu gozler onune seriyor.

seni mutlu edemediğim için derin bir üzüntü içindeyim; sen hep istemiştin, keşke bir çocuğumuz olsaydı. senden bir ricam var, savaş bittikten sonra evlenmeni ve benim mutluluğum için bir çocuğun olmasını istiyorum. bu son dileğimi yerine getirmek için seni mutlu edebilecek bir kimseyle lütfen evlen.
var olan her şeyimi sana, kız kardeşine ve yeğenlerime bırakıyorum.

fransız kurtuluş ordusu’nun askeriyken öldüğüm için, savaş sona erdikten sonra eşim olarak mağdur aylığına hak talep edebileceksin. okunmaya değer olan şiirlerimi ve yazılarımı anımı onurlandırmak isteyen dostlar sayesinde yayınlarsın. bıraktığım hatıraları ise mümkün olursa ermenistan’daki akrabalarıma götürürsün. birazdan, 23 arkadaşım ile birlikte vicdanen rahat bir insanın cesareti ve huzuru içinde öleceğim; çünkü şahsen, kimseye kötülük yapmadım, yaptıysam eğer, kin dolu değildim. bugün hava güneşli. güneşe ve o çok sevdiğim güzel doğaya bakarak hayata ve sizlere, benim çok sevgili eşim ve dostlarıma veda edeceğim.
kendi şahsını kurtarmak pahasına bizi ele veren o kişinin dışında bana kötülük yapan veya yapmak isteyen herkesi affediyorum. seni sımsıkı kucaklıyorum, kız kardeşini ve beni uzaktan ya da yakından tanıyan herkesi de aynen kucaklıyorum. adieu, arkadaşın, dostun, eşin,

michel manouchian, canigt [cancağızın]
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=10890783

http://secicialgi.blogspot.fr/2010/02/misak-manouchianin-karisina-son-mektu…

Back to top
apans
Modérateur
Modérateur

Point(s): 8,566
Moyenne de points: 2.04

PostPosted: Thu 5 Jul 2012 - 23:04
Reply with quote

Parev sireli anunu,

Bu mektubu kitabının reklamını yaptığımda yazmıştım. Gerçekten saygı duyulacak bir aşk ve aşkına sadık bir kadın, seneler geçiyor ve evlenmiyor. Savaş tan sonra Hayastan a yerleşiyor, ve Paris e geldiğinde ancak iki sene yaşadıktan sonra vefat ediyor.

Ama Fransa, Fransa vatandaşlığını verdiği gibi, ayrıca madalya ile de ödüllendiriliyor.

Her ikisi de, ayrıca kurşuna dizilen arkadaşları da nur içinde yatsınlar.

Back to top
anuanu
Modérateur
Modérateur

Point(s): 11,659
Moyenne de points: 2.47

PostPosted: Sun 8 Jul 2012 - 08:18
Reply with quote

Evvet nur içinde yatsinlar.

Back to top
Armenian on web Forum Index -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Revue de presse-Քաղուծ լուրեր-Yazılı mediadan (köşe yazıları) All times are GMT + 1 Hour
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1
Jump to:  

Portal | Index | Create a forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1