Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Vartevar
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Le Bar de la team - Ընդհանուր Քննարկում - Gelin söyleşelim
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 333
Point(s): 40 815
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Dim 29 Juin 2008 - 13:09
MessageSujet du message: Vartevar
Répondre en citant

Bügün Vartevar

Vartan'ların,Vartuhi'lerin,Vartus'ların,Vartges'lerin,Vartanus'ların ismini kutlarım.

Aman fazla islamayIn, soguk alir zatüre olursunuz ...
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Publicité


MessagePosté le: Dim 29 Juin 2008 - 13:09
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 333
Point(s): 40 815
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Dim 23 Juil 2017 - 04:26
MessageSujet du message: Vartevar
Répondre en citant

Vardavar, Vartavar, Vartevar, ՎարդավառՎարդավառը( Անահիտ մուտֆիմից)... ) Vardavarry( Anahit mutfimits’)

VARTAVAR


İsa Mesih’in Suret Değiştirme Yortusu (İzzet Yortusu.) Ermenilerin asırlardır kutladığı bu yortu (Bayram) araştırıcılar tarafından çeşitli efsanelere ve anlatımlara bağlanır, bunlardan biri de, Hazreti Nuh’un Gemisi ve Sel Tufanı efsanesi ve anlatımıyla ilişkilendirilendir. Bu bayram günü tüm ibadethaneler ve kiliseler rengarenk çiçeklerle ve güllerle süslenirler, belki de bu nedenle, bu bayramın halk diliyle VARTAVAR adı ile tanınır diye düşünenler vardır.
Oysa bu bayramın geçmişi Hıristiyanlık öncesi paganizm devrine dayanır ve çeşitli efsanelere bağlanır. Ermenice’de Vart=Gül, Var=saçan, yayan anlamında kullanılır ancak, birçok dilbilimcilere göre bu iki kelime eski İran (Pers) kaynaklıdır. Vartavar günü Ermeniler birbirlerini ıslatırlar, suya atarlar, güvercinler uçururlar, şenlikler ve eğlenceler düzenlerler. Ermeni yaşamında, asırlardır gelenek olan bu olgu, çoğu araştırmacılara göre, bu bayram, geleneksel olarak, Nuh Hazretlerinin, sel tufanı sonrası kurtulan ailesi ve kendisi adına Tanrıya şükranlarını sunduğu günü, yağan yağmuru ve ıslanan çiçeklerden yayılan gül kokusunun yaratığı hareketliliği ve canlılığı, bu bayramda (yortuda) güvercin uçurma geleneği de hareketin ve canlığın sürekliliğini anımsatır.
Bugün kutladığımız Ermeni Bayramların ve yortuların çoğunun tarihsel geçmişinin Hıristiyanlık öncesi antik dönemlere, pagan devrine dayandığı bilinmektedir, Ermeni ulusunun 301 yılında Hıristiyanlığı resmen devlet dini olarak kabulünden sonra, halkın alışkanlığı ve geleneklerine bağlılığı göz önüne alınarak, Hıristiyanlık öncesinden kalan yortu, bayram, alışkanlık, anane, geleneklerin hepsi de Hıristiyanlık dinine uyarlandı ve bağdaştırılarak özümsendi: Antik dönemlerden beri kutlanan VARTAVAR yortusu, Hıristiyanlıkla birlikte (BAYDZARAGERBUTYAN DİAYRN MERO HISUS KRİSDOSİ=) İsa Mesih’in Suret Değiştirmesi ile bütünleşmiş ve özdeşleştirilmiştir .
Suret Değiştirme (İzzet Yortusu) (Baydzaragerbutyan Don), İsa Mesih’in yanında bulunan Musa ve İlyas Peygamberlerin eşliğinde, yüksek dağin tepesine çıkmış, nurlu yüzlü, güneş gibi aydınlanmış bir durumda, gözleri kamaştıran eşsiz bir güzellikte bembeyaz giysileriyle, üç havarisine (talebesine) görünürken, etrafını saran bulutların içinden yükselen ‘‘BENİM SEVGILI OĞLUM BUDUR, ONDAN MEMNUNUM’’ şeklindeki yükselen ilahi sesin olgusu, Hıristiyan dünyasında asırlardır ‘İsa’nın Suret Değiştirme ve İzzet Yortusu’ olarak kutlanmaktadır:
Bu gün bu yortu Ermeni dünyasında dini ayinlerle ve törenlerle ve cismani çeşitli şölenlerle kutlanacaktır.
Bu vesileyle Vartavar, Vartkes, Vartuhi, Varteres, Varteni, Vartanauş, Vartiter, Vart, Nıvart, Lusvart, Sırvart, Baydzar, Roza, Badrig’lerin isim günleri kutlu olsun.

Kaynak : Hyetert
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 333
Point(s): 40 815
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Dim 23 Juil 2017 - 04:28
MessageSujet du message: Vartevar
Répondre en citant

Suları hazırlayan Vartavar geldiAren Dadıroğlu
05.07.2013

Hıristiyanların en önemli yortularından biri olan Vartavar, bu yıl 7 Temmuz Pazar gününe denk geliyor. Vartavar’ın ne anlama geldiğini, geleneksel olarak nasıl kutlandığını Episkopos Sahak Maşalyan anlattı. Nuh Tufanı’yla ilgili, dört-beş bin senedir kutlanan bir bayram olan Vartavar’daki su serpme geleneği de Nuh Tufanı’nı anlatıyor.


Gül ve su ile kutlanan kadim yortu Vartavar
Hıristiyanların en önemli yortularından biri olan Vartavar, bu yıl 7 Temmuz Pazar gününe denk geliyor. Vartavar’ın ne anlama geldiğini, geleneksel olarak nasıl kutlandığını Epsikopos Sahak Maşalyan’a sorduk.
‘İsa Mesih’in insanlığının içinde gizlenmiş tanrısallık’
Vartavar, Ermenilerin beş önemli yortusundan biri. İsa Mesih’in hayatında çok önemli bir olayı anlatıyor. Mesih çarmıha gerilmeden birkaç hafta önce üç öğrencisini yanına alır ve Galile yakınlarındaki Tabor Dağı’na dua etmeye çıkar. İsa Mesih onların gözünün önünde biçim değiştirir, ışık saçmaya başlar ve birden bire öğrencileri görür ki, bir yanında Musa, diğer yanında İlya var. Petrus bunun üzerine “Buraya üç tane çardak yapalım. Biri sana, biri Musa’ya, biri İlya’ya” der. Tam o sırada, vaftizindeki gibi, gökyüzünü ışıktan bir bulut kaplar ve bir ses “Benim sevgili oğlum budur, ondan razıyım” der. İsa Mesih’in insanlığının içinde gizlenmiş tanrısallığın ortaya çıkmasını temsil eden bu yortunun resmi adı ‘Aylagerbutyun’ (biçim değiştirme) ya da ‘Baydzaragerbutyun’dur (tecelli). İkincisini yalnızca Ermeni Apostolik Kilisesi kullanır. Aslında bu bayramın iki anlamı var; biri İsa’da tanrılığın açılması, diğeri İsa’da insanlığın açılması.
‘Hac yeri Surp Garabet Manastırı’ydı’
Vartavar, Nuh Tufanı’yla ilgili, dört-beş bin senedir kutlanan bir bayram. Bu bayramda rastlanan su serpme geleneği aslında Nuh Tufanı’nı anlatır. Nuh, tufandan sonra gemiden güvercinler uçurdu. Helenistik zamanda ise Asdğig (yıldız tanrıçası) dediğimiz tanrıça, Nuh’un kızıdır.
Bu bayramda bütün mabetler güllerle donatılır; Vartavar’ın adı oradan gelir (‘Vart’, Ermenicede ‘gül’ demektir). Bu bayram Hıristiyanlık öncesinde de vardı. Aziz Krikor Lusavoriç, Kayseri’den episkopos olarak Muş’a giderken yanına Surp Garabet’in (Hovannes Mıgırdiç) kemiklerini alır, oradaki manastıra bırakarak Vartavar Yortusu’nu tesis eder. Eskiden Vartavar günü binlerce insan Surp Garabet Manastırı’na hacca giderdi.
‘Su bayramı’
Vartavar’a ‘su bayramı’ da denir. Vartavar günü güvercinler uçurulur, güller saçılır. Eskiden gül yaprakları dağıtılır, insanlar birbirini gül suyu ile ıslatırdı. İsa Mesih insanlara “Çocuklar gibi olmanız gerek” diyordu. İnsanlar da bu bayramda çocuk gibi oluyor, eğleniyor. Ermenistan’da Vartavar günü sokaklarda herkes birbirini ıslatır; yolda yürürken ansızın üstünüze bir kova su boşaltılabilir. Eskiden atlarla derelere girilir, insanlar birbirlerini atın sırtından suya düşürmeye çalışır, atın sırtında en uzun süre kalan kişiye ödül verilirdi.
Kutu Kutu: Güle hakkını teslim eden bayram Vartavar
Arman Avadaryan
İnsanlar eskiden beri gülün büyülü güzelliği ve hoş kokusunun etkisinde kalmış, bu harika çiçeğe sağlık, kültür, sanat gibi birçok alanda yer vermişler. Dünya genelinde yaklaşık 400 gül cinsinin varlığından söz edilir. Başta ‘Rosa spinosissina’, ‘Rosa mollis’ ve ‘Rosa corymbifera’ olmak üzere, 31 yabani gül cinsi, Ermenistan’ın Arakadodzn ve Zangezur dağlık bölgelerinde doğal olarak yetişiyor. Özgün türler olan ‘varteni zankezuri’ (Rosa zangezura) ve ‘varteni hraçi’ (Rosa hrachiana) ise Vorotan Nehri etrafında ve Zangezur dağlık bölgesinde doğal olarak yetiştikleri gibi, tarım yoluyla da yetiştiriliyor.
Eskiden olduğu gibi günümüzde de bir bayramın adı olan ‘Vartavar’ sözcüğü, ‘vart’ (gül) ve ‘var’ (parıltı) sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Hıristiyanlık öncesi Ermenistan’da adına kentler kurulan, festivaller düzenlenen gül kutsallıkla bağdaştırılmış. Antik Ermenistan’ın farklı bölgelerinde, farklı geleneklere göre, doğaya yönelik bayramlar kutlanırdı. Evlenme tarihlerini Vartavar’a denk getiren gelinlere ve damatlara sepet dolusu kayısılar, kirazlar sunulur, genç kızların saçlarına güllerle bezenmiş taçlar takılırdı.
Antik dönemlerden günümüze taşınan gül formu, sonsuz yaşam döngüsünün, sonsuzluğun simgesi olarak Ermeni sanat dünyasındaki varlığını koruyor. Sonsuzluk gülü süslemesi, felsefi alanda da etkisini göstermiş, kabartma taş işlemeciliği eserlerinde, el yazması kitaplarda sıkça kullanılmıştır. Agos gazetesinin logosunun sol üst köşesine, kurucusu Hrant Dink tarafından yerleştirilen sonsuzluk gülü de, binlerce yıllık bir geçmişten gelen bir devamlılığın simgesi.
Bu Pazar Vartavar; Vartanuş’ların, Varteres’lerin, ve isminde ‘gül’ sözcüğü geçen geçmeyen herkesin bayramı kutlu olsun.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/5223/sulari-hazirlayan-vartavar-geldi
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 17:44
MessageSujet du message: Vartevar

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Le Bar de la team - Ընդհանուր Քննարկում - Gelin söyleşelim Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com