Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Sivas Ili, Akıncılar Ilçesi, Göllüce (Abana) Köyü Aziz Boğos-Bedros Ermeni Kilisesi
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les églises de l'Arménie Occidentale
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 533
Point(s): 41 319
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Sam 17 Nov 2012 - 21:26
MessageSujet du message: Sivas Ili, Akıncılar Ilçesi, Göllüce (Abana) Köyü Aziz Boğos-Bedros Ermeni Kilisesi
Répondre en citant

Sivas Ili, Akıncılar Ilçesi, Göllüce (Abana) Köyü Aziz Boğos-Bedros Ermeni Kilisesi
Սեբաստիա, Աբանա, Ս Պողոս-Պետրոս Եկէղէցի

armenian on web
Ardases S./Hocasaryan
17 Ekim 2012
http://team-aow.discuforum.info/t13320-Sivas-Ili-Ak-nc-lar-Ilcesi-Golluce-Abana-Koyu-Aziz-Bogos-Bedros-Ermeni-Kilisesi.htm#p47316
Aziz Boğos-Bedros Ermeni Kilisesi, tarihi Küçük Hayk Ermeni topraklarında bulunmaktaydı. Bulunduğu yer, önce Bizans Imparatorluğu ve sonra Osmanlı Imparatorluğu topraklarına katılmıştır. Osmanlı Idari dağılımı bünyesinde Sivas Eyaleti, Şebinkarahisar (Շապին Գարահիսարի) Şehri Abana Köyü olarak değerlendirilmiştir. Köy, şehrin 20 km doğusunda bulunmaktadır. XX. yüzyıl başlarına kadar kiliseye bağlı Ermeni okulu vardı. (Sdepan Pakhşyan, Hayots Başdamutkayin Vayrer, Yerevan 2009 - Ստեփան Մելիք Բախշեան, Հայոց Պաշտամունքային Վայրեր, Երեվան 2009, s. 339)

1901 tarihli Ermeni kaynağında, Usumnagan Khorhurt, Vicagatsuyts Kavaragan Azkayin Varjaranats Turkio, -Türkiye’nin Taşra Ulusal Mektepleri Rehberi, Istanbul, Mateosyan Matbaası 1901 ve 1902 ; Köy, TC Dahiliye Vekaleti, Son Taksimatı Mülkiyede Köylerimizin adları, Ankara 1928’de Göllüce köy - Akıncılar Ilçesi, Sivas olarak geçmektedir. (Index-Anatolicus, Sevan Nişanyan Map, Abana)

TC Devleti ve onun günümüze kadar iktidara gelen hükümetleri tarihi Ermeni devleti ve onun uygarlık anıtlarına gereken ilgiyi göstermediğinden bugüne varabilen bu kilisenin birkaç duvarı da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Otokton Ermeni halkının dinsel haklarını bile hiçe sayarak kiliseyi ‘Abana Köyü Kilisesi’ olarak anmaktadır. Oysa adı Aziz Boğos-Bedros Ermeni Kilisesi’dir. Zamanında yapılmayan müdahaleler nedeniyle bu tarih birikimi, köylülerin dediği gibi, Kilise Mahallesi yok olup gitmeye yüz tutmuştur.

Kilisenin özellikleri Doğu, batı doğrultusunda dikdörtgen planlı kilisenini üst örtüsü, duvarları büyük ölçüde yıkılmıştır. Ayrıca define arayanların sıklıkla ziyaret ettiği bir efsanesi olması sebebiyle her geçen gün daha da kötü bir durum haline gelmektedir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Doğal ve Kültürel varlıkları koruma evanteri gözlemlerinde kilisenin yıkık harabe vaziyette olduğu ve koruma derecesinin 2. Grup yapı olduğu belirtilmektedir.

Kilise

Doğu batı doğrultusunda dikdörtgen planlı kilisenin üst örtüsü ve duvarları büyük oranda yıkılmıştır. Batı cephenin ortasında yer alan kapının lalan izlerden yuvarlak kemerli olabileceği muhtemeldir. Doğuda yer alan apsis tekli yuvarlak dışa taştan ve apsis yine bie nişle vurgulanarak dışa çıkıntı yapmıştır. Apsisin iki yanında pastaforyum hücreleri olarak adlandırılan papaz hücreleri bulunmaktadır. Ppaz hücrelerinin giriş kapıları yine yuvarlak kemerli oldukça yüksek tutulmuştur. Kuzey güney cephede yer alan dörder adet pencere mazgal tipi ve yine yuvarlak kemerli bir şekildedir. Üst örtü tonozu ise kesme taşla oluşturulan kemerlerle (kirişlerle) taşınmaktadır. Batı doğu cephenin önüne sonradan inşa edilmiş olan müştemilat kısmı eklenmiştir. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemesine rağmen XVIII. yüzyılın onlarında inşa edilmiş olabileceği muhtemel binalardandır. Kilisede yoğun bir sûsleme elemanı olmamasına rağmen apsis tarafından çeşitli haç motifleri yer almaktadır. (Kültür ve Turizm Bakanlığı envanter notları'ndan)

Efsane

Sivas merkez ilçeye bağlı Çelebiler Köyü’nde şöyle bir hikaye vardır. Bir zamanlar bu civarda yaşayan ve birbrini çok seven iki aşık varmış. Ancak oğlanın bütün uğraşlarına rağmen kız tarafı kabul etmeyip bu evliliğe karşı çıkmış. Oğlan son çare olarak kızı kaçırmaya karar vermiş.
Kız da kaçmaya razı olunca bir gün sabaha doğru alaca karanlıkta bir yolunu bulup birlikte kaçmışlar.
Kız tarafı bu durumu öğrenince kalabalık bir grup halinde oğlan tarafının evini basarlar. Daha sonra kaçanların arkasına düşüp aramaya başlarlar.
Sonunda Çelebiler Köyü civarına geldiklerin de Dikilitaş isimli yerde kız ve oğlan yakalanır. Bütün ümitlerini yitiren bu aşıklar tüm kalpleriyle yalvarır.
“Allah’ım sen büyüksün, sana yalvarıyoruz. Bizi bu insanların eline bırakma. Ya bizi bunların elinden kurtar ya da hemen burada taş eyle”
İşte o anda herkesin gözü önünde iki aşık taş oluverir. Yan yana duran iki kaya haline gelen kız ve erkek nesilden nesile aktarılan bir efsanenin de başlamasına sebep oluyor.
Günümüzde ise çocuğu olmayan kadınlar buraya gelir, taşın etrafında dönerler ve Allah’a kendilerine hayırlı bir evlat vermeleri için yakarırlar. (Sivas gezi rehberi’nden alıntı)
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 17 Nov 2012 - 21:26
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les églises de l'Arménie Occidentale Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com