Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Help Yardim Khoshkala!?!?!

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Kharpout - Խարբերդ (Kharpert) - Harput - Elazığ - Harpoot
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
khoskhala
Nouveau membre
Nouveau membre

Point(s): 10
Moyenne de points: 3,33

MessagePosté le: Dim 21 Avr 2013 - 14:22
MessageSujet du message: Help Yardim Khoshkala!?!?!
Répondre en citant

merhaba. ben sitede yeniyim. benim büyük nenem ve dedemler simdiki adila Kockale Köyünde (Khoshkala) eskiden yasiyorlardi ben onlari görmeden ölmüsler bizimkiler almanyaya 1913 göc etmisler bu köy bilgisi olan yada eski fotolari olan paylasa bilir mi Saygilarla

ENGLISH

hello. I'm new to the site. Grandma and my great-grandparents in current Adila Kockale Village (Khoshkala) I used to see them have died They lived in this village with the knowledge that my parents immigrated to Germany in 1913, or an old photo knows that sharing
Good Bye

Publicité

MessagePosté le: Dim 21 Avr 2013 - 14:22
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 70 817
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 21 Avr 2013 - 19:35
Répondre en citant

İnterneti şöyle bir karıştırısan :

3. Kharberd Kazası. Kharberd (merkez), Alamilik (Elemlik), Akhor, Ağmezre, Ağndzi (Ağdznik, Ağnısi), Ayvos (Ayvaz), Ayubaği, Andak (Endak), Aşvan, Arzıruk (Erzıruk), Arozik (Arosik), Arpavet (Alapaut), Bazmaşen (Pızmışen), Barbaç (Perçenç), Boyraz (Poyraz), Gayli (Keyli), Garınkert, Geğavank, Gemici, Gomk (Kunk), Gurbet Mezre, Datem, Yeğigi, Yenice, Yerdımnik, Zardariç, Inkuzik (Inkızik), Tılantsik (Til Andzit), İbiz, İzolu (İzoğlu), İçme (Aşağı, Küçük, Yeni ve Yukarı, Büyük, Yeni), Khokh (Yukarı ve Aşağı), Khırac (Khıraç), Khırkhik, Khulagüğ (Khulvenk), Khuylu (Kuyulu, Tılkatin), Dsaruk, Dsovk (Gölcik), Karmıri, Kanepik (Kanfik), Konkalmaz, Habusi (Hapusi), Hakobigüğ (Yağub Mezre), Havuk (Harik), Harsek (Harsik, Hersenk), Harsek Mezre, Hasteli (Haci Seli), Hüseynik (Hüsınyak), Hınagrak (Nagrak), Hındzor, Hoğe (Hoği), Hoğe Mezre, Meğire, Mollagüğ (Mollakendi), Morenik, Munzur oğli (Muzur oğli), Muri, Şamuşi (Şemsi), Aşağı Şekhhaci (Şıkhaci), Şentil (Şıntil), Şuşnas, Çoteli, Çorgüğ (Çorçik), Cip, Sarni, Saray, Sarbtsik (Sarpıli), Sariğamiş (Sarıkamış), Sinan, Sursi (Sorsıre), Vardatil (Vardetil), Vardenik, Yukarı Mezre, Pelte (Berdak), Kesirek (Gazrik), Korpe (Körpe).

Koçkale köyü Elaziz İçme Bucağına bağlı bir köy....

Kısa bilgi: Elazığ’a 35 km. Kovancılar İlçesi'ne 33 km.uzaklıkta.Batısı'nda Elazığ ve Malatya, dogusu'nda Bingöl,güneyi'nde Diyarbakır kuzeyi'nde Tunceli illeri bulunmaktadır. Keban barajının oluşturduğu göl kıyısında ve Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde,Mastar dagı eteklerinde Doğal güzelliği, Keban baraj gölünün eşsiz güzelligi, soğuk suları, havuz başları , bağ ve bahçeleriyle Elazığın'ın en nadide güzel beldelerindendir.
Aşağı İçme,Yukarı İçme,Geban mahallesi; İçme Beldesi'nin önemli yerleşim yerlerindendir.

Tarihçe: İçme; Elazığ, yakınlarında altınova ve Mastar dagı eteklerinde bulunan Elazığ'ın ilk nahiyelerinden'dir. MÖ 20. yy'dan kalıntılar bulunmaktadır.kalesi, kilisesi,magara ve belde merkezinde bulunan Ermeniler tarafından yapılan su pınarı,çeşmesi ve yapıları ile eski bir Ermeni yerleşim yerlerindendir...

İçme'de ve altınova'da çıkarılan tarihi kalıntılar,İçme Höyüğü buluntuları ve çeşitli etnoğrafik eserler yer almaktadır şuan; Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesin'de sergilenmektedir.

1920'li yıllarında nahiyede ögrenim görülmesi için okul yapılmıştır ve İçme'ye baglı köyler egitim görebilmeleri için İçme'ye gönderilmiştir. Nahiye'nin büyük bir yerleşim çogunlugunun altınova dedigimiz, şuan ki Keban baraj gölünün kapladıgı alanda bulunmaktaydı. 1965-1975'li yılları arasında keban barajı'nın inşa edilmesi dolayisiyle ovada bulunan halk göç etmeye başladı, bir kısmı; nahiye merkezi olan Yukarı İçme'ye mastar dagı eteklerine,bir kısmı ise keban barajının oluşturdugu kıyı kısmına Aşağı İçme'ye yerleşmişdir,büyük çogunlugu ise Elazığ ve çevre illere göç etmişdir.

1905 Yılı Ermeniler ve Türkler ( ? )

Genel panoroma 1905...

...........

http://elazig.kockale.koyu.com.tr/h/

.......................

https://www.google.com.tr/search?q=Khoshkela&client=firefox-a&hs=b8z&rls=org.mozilla:tr:official&tbm=vid&source=lnms&sa=X&ei=bCt0UaSnHcSBOOHEgbAM&ved=0CAsQ_AUoAg&biw=1024&bih=607#q=Khoshkela+OR+ko%C3%A7kale+OR+ko%C3%A7kala+OR+kochkala&client=firefox-a&hl=tr&rls=org.mozilla:tr:official&source=lnms&tbm=bks&sa=X&ei=jTB0Ua-6EojIOZC6gNgN&ved=0CAoQ_AUoATgU&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45512109,d.ZWU&fp=80971a2404df88e8&biw=1024&bih=607

..........

http://www.nisanyanmap.com/?y=&t=i%C3%A7me&lv=1&srt=x&u=1&ua=0

.................

http://www.google.de/#output=search&sclient=psy-ab&q=kharpert+Khokh&oq=kharpert+Khokh&gs_l=hp.12...820.820.0.1915.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1c..9.psy-ab.KlfCAwYc_mU&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45512109,d.ZWU&fp=c095fadd83bab1b3&biw=1024&bih=607

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 40 057
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Lun 22 Avr 2013 - 18:38
Répondre en citant

Okay

Visiter le site web du posteur
khoskhala
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mar 23 Avr 2013 - 18:35
Répondre en citant

cok sagol biraz daha bilgilendim köyüm hakinda.
Bide birsey sormadan edemicem benim babam bana bisey anlatmıstı dedem Kockale köyde altin birakmislardi ve yeri bi kiyat üstüne cizmis yani harita tarzi bisey ben gitsem kockaleye onu cikarta bilirmiyimi benim babam korkuyor türkiyeye gitmeye bide konusmaz oyle konulari
ben cok merakliyim bide az altin deyil bide altinlari oldu yerde fotolar ve dedemin eski belgeler var.

Saygilarla

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 40 057
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Mar 23 Avr 2013 - 23:01
Répondre en citant

Bana kalirsa o altinlariçoktan bulmuslardir bile. Ama gidersen gene de bir ara.

Visiter le site web du posteur
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 70 817
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 24 Avr 2013 - 06:40
Répondre en citant

khoskhala a écrit:
Bide birsey sormadan edemicem benim babam bana bisey anlatmıstı dedem Kockale köyde altin birakmislardi ve yeri bi kiyat üstüne cizmis yani harita tarzi bisey ben gitsem kockaleye onu cikarta bilirmiyimi benim babam korkuyor türkiyeye gitmeye bide konusmaz oyle konulari
ben cok merakliyim bide az altin deyil bide altinlari oldu yerde fotolar ve dedemin eski belgeler var.

Saygilarla

mafilou a écrit:
Bana kalirsa o altinlari çoktan bulmuslardir bile. Ama gidersen gene de bir ara.

google'a göre sizin aileden kalan altın vs'ler çoktan MİLİLEŞTİRİLEREK , TÜRKLEŞTİRİLMİŞ !!! ....

https://www.google.com.tr/search?q=elaz%C4%B1%C4%9F+ermeni+g%C3%B6m%C3%BC+define&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

Hatta bir kısmının yeri bile belli ; İsviçre'de ... İstersen bir dava açın...

https://www.google.com.tr/search?q=elaz%C4%B1%C4%9F+alt%C4%B1n+isvi%C3%A7re&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

KARPERT
Super Membre
Super Membre

Point(s): 479
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Ven 3 Mai 2013 - 07:31
MessageSujet du message: khoskhala
Répondre en citant

merhaba khoskhala.

siteye hoş geldin.

Ben aslen bahsetmiş olduğunuz coğrafyadanım ve khoskhala (Koçkale) köyünüde çok iyi biliyorum.

Köyün Google earth'dan görüntüsünü panoya asıyorum.

Koçkale Köyü ile ilgili sizinle konuşmadan önce size eleştirel bir yaklaşımda bulunmak istiyorum.

Bahsetmiş olduğunuz bu bölge 1913-1914 yılları arasında Harput bölgesinde yaşayan Ermeni toplumunun

yok edilmesinde önemli bir rol oynamış, Ermeniler insanlık tarihinin en iğrenç olaylarına bu bölgede maruz kalmışlardır.

İnsanlık tarihinin en iğrenç yöntemleriyle hayatlarını kaybeden bu insanlar geride kalanların

kendilerine daha güzel bir gelecek kurmaları umuduyla bu altınları kendi düşüncelerine göre saklamış ve sizlere ulaştırmışlardır.

Siz ise hayatlarını kaybetmiş ve 100 yıldır sizler için toprak altında bekleyen bu ata yadigarlarını bu şekilde herkesin ulaşabildiği bir ortamda dile getiriyorsunuz.

Bu noktadan yola çıkarak size şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum : İnsanlar, bazen kendi özelleriyle ilgili zihinlerinde doğru düşündüklerini

kendilerine hiçbir faydası olmayacak insanlarında bulunabileceği ortamlarda bütün açıklığıyla dile getirebiliyorlar.

Bu köyde yaşayan insanların ekonomik güçleri çok düşük, halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Hemen hemen köyde herkes Ermenilerden kalan altınların peşinde ve her hev, her bahçe,

her çeşme, her mezar bu amaç uğruna karış karış kazılmış durumda ve siz paylaşım ortamında köyde dedemin altınları kalmış diyorsunuz.

Size inanmakta güçlük çekiyorum, Şaka gibisiniz. Bunun dışında Türkiye devletinin o bölgede çok güçlü bir istihbarat

yapılanması var. Köyün yakınında devlet yolunda 2 adet karakol ve içme belediyesi içinde polis teşkilatı var.

Size bu bölge ile ilgili yardımcı olabilirim fakat bu yardımı siz burada yazdığınız için olmaz. Bu noktada Mafilou veya Palutzi veya herikisininde sizin adınıza özel mesajıma güvenilirliğiniz

konusunda kefil olmaları gerekiyor.

Çünki gördüğüm kadarıyla siz yaptığınız işin ve konuştuğunuz sözün önünün ve arkasının nerelere gittiğini ve dış ortamda ne şekilde etki yapabileceğini göremiyorsunuz.

Kendimi riske atmak istemem bu noktada babanızla aynı fikirde olduğumu belirtmek isterim.

Hoşça ve dostça kalmanız dileğiyle.

Saygılar

Hayjan
Inspector
Inspector

Point(s): 15 955
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Mar 7 Mai 2013 - 08:25
Répondre en citant

khoskhala a écrit:

Saygilarla

Ben oradaki altinlari topladim,zahmet etme.

anuanu
Modérateur
Modérateur

Point(s): 11 933
Moyenne de points: 2,47

MessagePosté le: Mar 7 Mai 2013 - 08:31
Répondre en citant

Smile) millet ermenilerin oldugu yerlerin altini ucstune çevirdi, mezarlari bile açip didik didik yaptilar,
altin nerde kaldi acaba?

KARPERT
Super Membre
Super Membre

MessagePosté le: Mar 7 Mai 2013 - 20:44
Répondre en citant

Sevgili khoskhala merhaba.

Bahsetmiş olduğun khoskhala (koçkale) köyünü çok çok iyi biliyorum. Bu konuda sana yardımcı olabilirim

fakat bahsetmiş olduğun emanetleri o köyden alıp çıkartman hiçte düşündüğün kadar kolay değil.

Bu konuyla ilgili Türkiye de yasaların nasıl çalıştığı konusunda kısa bir araştırma yaptım ve aşağıdaki sonuca ulaştım. Sanırım bu sonuç senin içinde şaşırtıcı olacaktır.

Türkiye de çıkartılan birçok yasa, yönetmelik ve kanun hükmünde kararname ile bu tarz 1915 dönemi Ermeni halkından kalmış yer altındaki kıymetli madenler ''Kültür ve Tabiat

Varlığı'' statüsü içine sokularak devlet malı sayılmış ve devletten yasal izin alınmadan bunların bulundukları yerlerin ARAŞTIRILMASI ve BULUNDUKLARI YERLERDEN ÇIKARTILMASI

suç sayılmıştır. Kaldı ki devletten izin alsanız bile yer altındaki dedene ait bu kıymetli madenlerin tamamı sizin olmuyor.

Devlet bunlar üzerinde hak iddia ediyor ve size ancak cüzi bir miktarını veriyor. Vereceği bu parayı da size hemen nakit para olarak ödemiyor yani yıllarca sürecek

bir ödeme planıyla size paranızı veriyor bu süre zarfında para değerini yitiriyor.

Ayrıca arkadaşlar seninle ilgili konuya burada her ne kadar karamsar yorumlar yapıyor olsalar da bahsetmiş olduğunuz emanetlerin akıbetinin ne olduğu konusunda hiçbirimizin doğru bilgisi yok.

Hepimiz sadece tahminler yapıyoruz. Hiçbirimiz bu emanetlerin konulduğu yeri açıp içine bakmadık bunu unutmayın.

KARPERT
Super Membre
Super Membre

MessagePosté le: Lun 10 Juin 2013 - 08:44
Répondre en citant

Sevgili khoskhala merhaba.

Nasılsın umarım iyisindir.

İşlerimin yoğunluğundan dolayı Koçkale köyü ile ilgili fotoğrafları çekmek için pek fırsat bulamamıştım fakat

geçen hafta içinde işlerim hafifledi ve Koçkale köyüne giderek senin için birkaç fotoğraf çektim.

Bu köydeki insanlar tarım ve hayvancılık yaparak aile ekonomilerini yönetiyorlar.

Köyün eğitim seviyesi düşük ve yoksulluk çok fazla. Fotoğraflardan da görebileceğin gibi köy MASTAR dağları olarak

bilinen dağ uzantısının Elazığ iline doğru olan uzantısının eteklerine kurulmuş. Yani köy dağ eteklerine kurulmuş ve ön tarafı ise ova.

Köyün ön tarafında Keban Baraj gölünün uzantısı bulunuyor. Köyün içinde çok yaşlı dut ağaçlar var.

Köyün hemen girişinde sağda Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Köyün yukarı mahallesinde bir adet cami vardır. Köydeki insanlar kış mevsiminin başlamasıyla okullar açıldığı için Elazığ iline

gittikleri için bu mevsimde köyde yaşayan insan sayısı çok az olup yazın okulların kapanmasıyla birlikte insanlar köye dönmektedir.

Son dönemde köyün altında bulunan KEBAN baraj gölünün etkisiyle köyde balıkçılık faaliyetlerine de başlanmıştır.

Köyün ana yoldan girişi

Köyün hemen girişi

khoskhala
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Lun 18 Sep 2017 - 13:08
Répondre en citant

Cok uzun zaman olmasiyla sizden özür dilerim.
Bide cok cok tesekkurler yardiminiz icin istedigim gibi olmadi ama köyüm az cok tanima sebep oldum
Üzgünüm bir taraftandan.

Saygilarla

son söz
İnsanların çoğu özgürlüğü gerçekten istemezler; çünkü özgürlük sorumluluk gerektirir ve insanların çoğu da bundan korkar.
Sigmund Freud
İnsan mutlu olmak ister; bu yüzden berbat haldedir.
Sigmund Freud

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 13:39

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Kharpout - Խարբերդ (Kharpert) - Harput - Elazığ - Harpoot Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com