Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Haut-Karabagh (Լեռնային Ղարաբաղ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 18 Déc 2015 - 22:06
MessageSujet du message: Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale
Répondre en citant

Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale Getirildi .

Ağasi Grigoryan Ve Ruben Aleksanyan Kahpelerce Şehit Edildi17 Aralık gecesi hasım tarafının teşebbüs ettiği başarısız sabotaj-sızma denemesi sonucu hasma kayıplar verdirilerek çıkış noktasına geri püskürtülmüştü. Hasım 17-18 Aralık gecesi temas hattı güneydoğu, kuzeydoğu ve kuzey yönlerinde tekrar sabotaj denemesinde bulundu.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) Savunma Bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiye göre hasım özel birimlerinin ilerleyişi zamanında tesbit edildi. Çıkan çatışmada Azerbaycan’lı sabotajcılar kayıplar verdirilerek geri püskürtüldüler.Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale Getirildi .

Ne yazık ki çatışmada Savunma Ordusu askerleri Arsen oğlu Ağasi Grigoryan (d.1996) ve Robert oğlu Ruben Aleksanyan (d.1996) yiğitçe şehit düştüler.

DKC Savunma Bakanlığı bu ağır kaybın acısını paylaşır şehitlerin ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına taziyelerini sunar.

Açıklamada hasmın provokatif eylemlerinin yanıtsız kalmayacağı kaydedilerek "yanıt acı ve telafisi olmayan kayıplarla dolu olacaktır" denmekte.


http://news.am


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 18 Déc 2015 - 22:06
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 18 Déc 2015 - 22:15
MessageSujet du message: h(a)zeri medyası 11 kayıbı böyle gizlyor
Répondre en citant

h(a)zeri medyası 11 kayıbı böyle gizlyorGoranboy rayonunun Talış, Terter rayonunun Göyarx, Yarımca, Ağdam rayonunun Şıhlar, Cevahirli, Kengerli, Sarıcalı, Nemirli, Şuraabad, Qaraqaşlı, Genel Qervend, Hocavend ilinin Kuropatkino, Füzuli rayonunun Horadiz, Qaraxanbeyli, Qorqan, Düşük Seyidehmedli, Cebrayıl rayonunun Mehdili köyleri yakınlarında, Ayrıca Goranboy, Fuzuli ve Cebrail ilçeleri bölgesindeki adsız yüksekliklerde yerleşen mevzilerinden de Silahlı Qüvvelerimizin pozisyonları ateşe tutulub.


www.bizimyol.info/news/67121.html

Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu, Gülistan, Terter rayonunun Göyarx, Ağdam rayonunun Sarıcalı, Cevahirli, Yusifcanlı, Nemirli, Hocavend ilinin Kuropatkino, Füzuli rayonunun Horadiz, Aşağı Seyidehmedli, Düşük Veyselli, Qaraxanbeyli, Cebrayıl rayonunun Mehdili köyleri yakınlarında, ayrıca Goygol, Goranboy, Hocavend, Fuzuli ve Cebrail ilçeleri bölgesindeki adsız yüksekliklerde yerleşen mevzilerinden de Silahlı Qüvvelerimizin pozisyonları ateşe tutulub.

Savunma Bakanlığı basın servisinden verilen bilgiye göre, Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu, Gülistan, Terter rayonunun Çilebürt, Göyarx, Yarımca, Çaylı, Ağdam rayonunun Sarıcalı, Yusifcanlı, Cevahirli, Şıhlar, Novruzlu, Kengerli, Şuraabad, Qaraqaşlı, Nemirli, Merzili, Hocavend ilinin Kuropatkino, Füzuli rayonunun Horadiz, Qorqan, Düşük Ebdürrehmanlı, Düşük Seyidehmedli, Düşük Veyselli, Cebrayıl rayonunun Mehdili köyleri yakınlarında, ayrıca Goranboy, Hocavend, Fuzuli ve Cebrail ilçeleri bölgesindeki adsız yüksekliklerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin pozisyonları ateşe tutulub.

Bizimyol.info Savunma Bakanlığına dayanarak verdiği habere göre, Goranboy rayonunun Talış, Tapqaraqoyunlu, Gülistan, Terter rayonunun Çaylı, Çilebürt, Qızıloba, Ağdam rayonunun Kengerli, Sarıcalı, Şuraabad, Şıhlar, Genel Qervend, Merzili, Cevahirli, Novruzlu, Qaraqaşlı, Hocavend ilinin Kuropatkino köyleri yakınlarında, ayrıca Goranboy, Hocavend ve Fuzuli bölgeleri bölgesindeki adsız yüksekliklerde yerleşen mevzilerinden de Silahlı Qüvvelerimizin pozisyonları ateşe tutulub.
Öyle ki, Ermenistan Cumhuriyeti İcevan ilçesi bölgesindeki adsız yüksekliklerde, Berkaber köyünde bulunan mevzilerinden Kazak bölgesi bölgesindeki adsız yüksekliklerde ve Qızılhacılı köyünde, Berd rayonunun Mosesqex köyünde bulunan mevzilerinden Tovuz rayonunun Ağdam köyünde, Krasnoselsk bölgesi bölgesindeki adsız yüksekliklerde yerleşen mövqelerden Gedebey rayonu erazisindeki adsız yüksekliklerde yerleşen mövqelerimiz ateşe tutulub.

Savunma Bakanlığı haberine göre, Ermenistan Cumhuriyeti Noyemberyan ilinin Voskevan, Dovex, Barekamavan köylerinde bulunan mevzilerinden Gazah ilçesi Kuşçu Ayrım, Kemerli, Kaymaklı köylerinde, Berd rayonunun Mosesqex, Çinari köylerinde bulunan mevzilerinden Tovuz rayonu Ağdam, Alibeyli, Koxanebi köylerinde bulunan mövqelerimiz ateşe tutulub.

Ordumuz düşmana 111 ateş darbesi

Goranboy rayonunun Talış, Terter rayonunun Çilebürt, Qızıloba, Yarımca, Ağdam ilinin Cevahirli, Kengerli, Sarıcalı, Novruzlu, Şuraabad, Şıhlar, Yusifcanlı, Merzili, Hocavend ilinin Kuropatkino, Füzuli rayonunun Qaraxanbeyli, Qorqan, Düşük Seyidehmedli, Cebrayıl rayonunun Mehdili köyleri yakınlarında, ayrıca Goranboy, Hocavend, Fuzuli ve Cebrail ilçeleri bölgesindeki adsız yüksekliklerde bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin pozisyonları ateşe tutulub.

Bizimyol.info Savunma Bakanlığına dayanarak verdiği habere göre, Ermenistan Cumhuriyeti İcevan rayonunun Berkaber, Noyemberyan ilinin Voskevan köylerinde bulunan mevzilerinden Kazak ilinin Qızılhacılı, Kuşçu Ayrım köylerinde bulunan mövqelerimiz ateşe tutulub.
Savunma Bakanlığı basın servisinden verilen bilgiye göre, Goranboy rayonunun Talış, Tapqaraqoyunlu, Gülistan, Terter rayonunun Çilebürt, Göyarx, Yarımca, Qızıloba, Ağdam ilinin Cevahirli, Şıhlar, Kengerli, Sarıcalı, Novruzlu, Şuraabad, Qaraqaşlı, Merzili, Yusifcanlı, Hocavend ilinin Kuropatkino, Füzuli rayonunun Horadiz, Qaraxanbeyli, Qorqan, Düşük Seyidehmedli, Cebrayıl rayonunun Mehdili köyleri yakınlarında, ayrıca Goygol, Hocavend, Fuzuli ve Cebrail ilçeleri bölgesindeki adsız yüksekliklerde yerleşen mevzilerinden de Silahlı Qüvvelerimizin pozisyonları ateşe tutulub.

Karabağ cephesinde ateşkes ihlallerinin sayısına göre ikinci yerde cephenin Fuzuli yönü geliyor - 142 olgu. Ayrıca, 2014 yılının Aralık ayında Ermenistan Ordusunun bölmeleri ateşkes rejimini Hocavend bölgesi doğrultusunda 61, Terter bölgesi doğrultusunda 43, Goranboy ilçesi istikametinde 33, Cebrail ilçesi istikametinde 29, Goygol bölgesi yönünde 3 kez bölünürler.


Dernière édition par vahe2009 le Ven 18 Déc 2015 - 22:26; édité 2 fois
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 18 Déc 2015 - 22:16
MessageSujet du message: Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale
Répondre en citant

Bakanlık şehit ailelerine söz verdi

"Bizim Yol" un geçtiğimiz sayılarında yayınlanan, KİVDF nin bütçe hesabına hazırlanmış "15 yıldır ev bekleyen kahraman ailesi" başlıklı yazıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından realsiya geldi. Belirtelim ki, bu yazıda şeheri, Bineqedi rayon, M.Celal sokak, ev 115, daire 9 adresinde ikamet eden, şehit babası İsgenderov İskender İbrahim oğlunun sorunlarından bahsedilmektedir. Bakanlığın bu konuda, ayrıca Nerimanov rayonu Böyükşor taş ocağı 194 adresinde ikamet eden, şehit annesi Kerimova Rima Baba kızının konut sorununa dair açıklamasında deniyor:

"Muhterem devlet başkanı İlham Aliyev'in dikkat ve özen sayesinde ülkemizde savaş sakat ve şehit ailelerinin konut geçim koşullarının iyileştirilmesi çalışmaları her yıl hızlanır ve şimdiye kadar zaten 5 minedek özürlü ve şehit ailesi barınma edilmiştir. Özürlü ve şehit aileleri için yaptırılan dairelerin dağılımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında oluşturulan, içinde sivil örgütler, engelli kamu birliklerinin de temsil edildiği komisyon tarafından yapılır. Dairelerin dağılımı özürlü ve şehit aileleri için konutların inşa edildiği bölge (şehir) İH-lerinden sunulan konut növbəliliyi listeleri temelinde, növbelilik prensibine ciddi şekilde riayet suretiyle yapılır.

Belirtilen yazılarla ilgili bildiriyoruz ki, İsgenderov İskender İbrahim oğlu 17 Ağustos 1998 tarihinden Bineqedi rayon İH-de şehit babası gibi konut dönüş durup ve şu anda bu bölge İH-de Karabağ Savaşında sakat kalmış ve şehit ailelerinin konut növbəliliyi listesinde 29. sıra numarası ile daire dönüş. Aynı zamanda, Kərimova Rima Baba kızı 20 Aralık 2000 tarihinden Nerimanov rayon İH-de şehit annesi gibi konut sıra duruyor. Nerimanov rayon İH den 25 Mayıs 2012 tarihinde sunulan Karabağ Savaşında sakat kalmış ve şehit ailelerinin konut növbəliliyi listesinde 80'li sıra numarası ile daire dönüş. Bu zamana kadar bu bölgelerde özürlü ve şehit aileleri için inşa ettirilmiş yerleşim binalarındakı daire bölünmesi sırasında İsgenderov İskender İbrahim oğlundan ve Kərimova Rima Baba kızından sonra kuyrukta dayanmış hiçbir kişiye konut verilmemiş, konut növbəliliyi ilkesi tam beklenmiştir.

Konut bölümü herhangi «karanlık anlar" ın olduğuna dair kayıt atılanların ise hiçbir dayanağı yoktur ve dağılım tam şeffaflık ortamında yapılır. İ.İsgəndərovun ve R.Kərimovanın vardiyaları ulaştığı takdirde onlar da barınma edilecektir. İ.İsgəndərovun bakanlığın yönetiminin kabulüne düşmek girişimlerinin önlenmesi, «Bakanlıktan kovulması» hakkında kayıt olunanlar da tam asılsızdır. Öyle ki, bakan ve bakanlığın diğer rehber kişileri tarafından hem bakanlıkta, hem de ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenli olarak sivil kabulleri yapılır ve her bir vatandaşın başvurusu kendisi bizzat katılımı ile yerinde incelenerek adil karar verilir, vetendaşlarda haklı kızgınlık halleri vermiş elemanlar konusunda ciddi idari tedbirler alınacaktır ".

www.bizimyol.info/news/8933.html"Şehit adının ebedileşdirilmesi ve şehit ailelerine yapılan indirimler hakkında" yasa Azerbaycan Cumhuriyeti'nin özgürlüğü, egemenliği ve toprak bütünlüğü uğrunda ölen, askeri operasyonla ilgili kayıp düşen ve mevzuatta belirlenen şekilde ölmüş olarak kabul edilen kişilerin ve ailelerinin durumunu ve sosyal koruma ayarlamak amacına hizmet eder.
Azerbaycan'ın halk sanatçısı Brilliant Dadaşova 20-25 yıl önce okuduğu şarkıları modern aranjman yeniden dinleyicilerine sunmak için gününü kayıt stüdyolarında geçiriyor.

Bu konuda o, ATV-de tanınmış teleaparıcı Nane Ağamalıyevanın tanıtımında yayımlanan "Gün geçiyor" verilişinde açıklama yaptı: "Hayranlarım yeni şarkılar oxumağımla sıra, yıllardan beri ifa ettiğim besteleri yeni aranjman duymak istediklerini söylüyorlar.
Bakının Cavanşir Sokak'ta bulunan Tağıyev adına kombinatın 4 sayılı yataqxanasının sakinleri dün Cumhurbaşkanlığı önünde bir kez itiraz aksiyası geçirdiler. Sakinler arızalı binada yaşayabilir bilmediklerini, hayatlarına olan tehlikenin giderek arttığını bildirdiler.
Yaklaşık 20'ye yakın kişinin katıldığı gösteriye polis müdahalesi olmadı. Sonra Cumhurbaşkanlığı kabul bölümüne davet edilen sakinlere sorunlarının çözüleceği vaat edildi.
"AGİT Minsk Grubu'nun eşbaşkanları Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin görüşmeler sürecinin kurtarmak için kendilerinden bağlı olan her şeyi yapıyorlar". APA-nın "Panarmenian" a istinaden yaydığı melumata göre, bu fikirleri Fransa Cumhurbaşkanı François Olland Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyanla görüşmeden sonra söyledi. O, iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde olduğunu vurguladı.
Devlet Petrol Şirketi tabeliyinde olan Etilen-Polietilen fabrikasının Merkezi Laboratuvarı'nda 28 yıl Görevlisi çalışan Əfayət Ağabəyovaya "Azerikimya" Üretim Birliği tamir-inşaat kontrolünde işçi olarak çalışmak sunuluyor. Buna neden olarak işçinin güvenlikle ilgili sınavı geçmediği gösterilir. E.. Ağabeyova diyor ki, laborant için güvenlikle ilgili sınavdan geçmemek onun iş yerini değişmesi için önemli olamaz. Çünkü onlar emniyete cevap vermiyorlar.
Bakanlıktan bildirildi ki, bir dönemde 44 milyon 262, 8 bin lira paranın devlet bütçesine ödenmesi sağlanıp ki, bu da 2014 yılının aynı dönemine göre 4,4 kat daha fazladır.
Müsahibimiz Azerbaycan Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu oyuncusu Şəhla Eliqizi. Sohbetimizi takdim etmeden önce muhatabımız hakkında kısa bilgi verelim. Şəhla Ali kızı İsmayılova 26 Şubat 1980 yılında Tovuz ilçesinde doğdu. 2002 yılında Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi dram ve sinema oyunculuğu bölümünden mezun. O, bir oyuncu olarak 2002 yılından Azerbaycan Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu kuruldu.
Ş.
"Keşle" pazarının yakınında Devlet Sınır Servisinin (DSX) subayları için inşa edilen 12 katlı binanın "Eurovision" öncesinde geçici olarak otel gibi kullanıldığı hakkında bilgi vermiştik. Haberi Devlet Sınır Hizmeti de resmen onaylamıştı: "Yarışma öncesinde Bakü'ye gelecek misafirlerin çokluğu ile ilgili, kullanıma hazır olan bu yerleşim kompleksi geçici olarak yabancı misafirlerin kullanımına verilecek.


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 18 Déc 2015 - 22:33
MessageSujet du message: Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale
Répondre en citantRevenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 19 Déc 2015 - 11:13
MessageSujet du message: Azeri Kayıplarının Çok Daha Ağır Olduğu Ortaya Çıktı
Répondre en citant

Azeri Kayıplarının Çok Daha Ağır Olduğu Ortaya Çıktı
Öz xalqını və dövlətini silahla qoruyan milli ordular bəzən öz daxilindəki silahlı insidentlərlə gündəmə gəlir. Orduda yaxud ayrı-ayrı hərbi hissələrdə mövcud olan nizamnamədənkənar yazılmamış qanunlar, nəzarətsizlik, hərbi qulluqçuların fərdi mənəvi-psixoloji durumları, gənclik maksimalizmləri və s. amillər bəzən əsgərin öz silah yoldaşlarını kütləvi şəkildə qətlə yetirməsinə yol açır. Belə faciəvi hadisələrə sabit tendensiya kimi bütün dünya ölkələrində periodik olaraq qeydə alınır. Modern.az dünya ordularındakı ən qanlı silahlı insidentlərin siyahısın təqdim edir.

Arkanqergen sərhəd postunda qətliam (Qazaxıstan) – 15 ölü.

2012-ci il mayın 30-da Qazaxıstanın Çinlə sərhəddə yerləşən Arkanqergen sərhəd postunda 14 hərbi qulluqçunun və ərazidə ov edən bir nəfərin yanmış cəsədi aşkar olunur. İyunu 5-də sərhəd postunun şəxsi heyətindən yalnız bir nəfər, milliyyətcə rus Vladislav Çelax yaxınlıqdakı daxmalardan birində sağ aşkar olunur. Tezliklə, istintaq müəyyən edir ki, postun 15 nəfərdən ibarət şəxsi heyətində yeganə rus olan Çelax öz 14 milliyyətcə qazax olan hərbçi yoldaşı tərəfindən daim hədə-qorxu və təzyiq altında saxlanılıb. Sonda hisslərinə hakim ola bilməyən sərhədçi gecə post xidmətində olmağından istifadə edərək yatmış 14 əsgər yoldaşın güllələmişdi. Bundan sonra isə posta od vurub. İzlərini itirmək üçün yaxınlıqdakı ovçunu da qətlə yetirən Çelax bur neçə gün yaxın ərazilərdə gizlənib. 2012-ci il dekabrın 11-də məhkəmənin qərarı ilə o ömürlük azadlıqdan məhrum edilib və bu günə qədər cəzasını Jitikara həbsxanasında çəkməkdə davam edir.

Sakalauskas işi (SSRİ) – 8 ölü.

1987-ci ilin fevralın 24-də Sankt-Peterburq şəhərinin (o zamankı Leninqrad) Moskva vağzalında dəhşətli tapıntı aşkar olunur. SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin məhbusları Sibirdəki cəzaçəkmə müəssisəsinə aparan xüsusi eşelonun vaqonlarından birində 8 cəsəd aşkar olunur. Onlardan 6-sı məhbusları müşayiət edən daxili qoşunlar əsgərləri, 1-i qarovul rəhbəri və 1 nəfər mülki şəxs olur. Tezliklə müəyyən olunur ki, hadisə zamanı xidmətdə olmalı əsgərlərdən biri – litvalı Arturas Sakalauskas ölənlər arasında yoxdur. Sonradan aydın olur ki, o, silah seyfindəki 5 “Makarov” tapançasını gizlicə götürərək yatmış vəziyyətdə olan yoldaşlarını güllələyir və qatarı tərk edir. Bir neçə aydan sonra həbs olunan Sakauskas hadisənin motivi kimi xidmət yoldaşlarının onu zorlamasını göstərir. Arturas Sakalauskasın psixiki xəstəliklərdən əziyyət çəkdiyi müəyyən olunur. Məhkəmənin hökmü ilə o, SSRİ-nin, bu dövlət süqut etdikdən sonra isə Litvanın ruhi xəstəxanasına müalicəyə göndərilir.

Xocavənd qətliamı (Dağlıq Qarabağ) – 6 ölü.

2010-cu il iyulun 28-də Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycanın işğal altındakı Xocavənd rayonunda yerləşən hərbi hissələrindən birində silahlı insident baş verir. Nəticədə baş leytenant Vardqes Tadevosyan, əsgərlər Qaregin Ovsepyan, Andranik Sarkisyan, Robert Ovanisyan, Artyem Manasyan və Karo Ayvazyan həlak olurlar. Sonradan mətbuata sızan məlumatlara görə döyüş postunda yatarkən aşkar olunan Karo Ayvazyan buna görə məruz qaldığı təhqirlərə dözə bilməyərək 5 nəfəri güllələyir və sonra özünə qəsd edir.

Daşkəsən və Göygöl insidentləri (Azərbaycan) – 13 ölü.

Təəssüf ki, ordudakı nizamnamədənkənar münasibətlər Milli Ordumuzdan da yan keçməyib. 2010-cu il yanvarın 28-də Daşkəsən rayonun N saylı hərbi hissəsində Bakının Yasamal və Nəsimi hərbi komissarlıqlarından həqiqi hərbi xidmətə çağırılmış əsgərlər Elxan Əziziov və Sadiq Məmmədov hərbi hissənin divizion komandiri, qərargah komandiri və daha iki zabiti qətlə yetirdilər. Daha iki nəfər isə xəsarət aldı. Rəsmi məlumatlara görə hadisəni törədən Elxan Əzizov və Sadiq Məmmədov hadisədən sonra özlərinə də qəsd edirlər. İstintaq hərbi hissədəki özbaşınalığı və hərbi qulluqçuların təhqir olunması hallarının qanlı insidentə səbəb olduğunu müəyyən etdi.

Buna görə 5 hərbi qulluqçu müxtəlif müddətlərə azadlıqdan məhrum edildilər.

Daha bir hadisə 2011-ci il fevralın 20-də Azərbaycanın Göygöl rayonu ərazisində yerləşən hərbi hissələrdən birində baş verib. Eyni vaxtda 7 hərbi qulluqçunun cəsədi aşkar olunur. Hərbi Prokurorluğun apardığı araşdırmaya əsasən hadisəni ölü aşkar olunan əsgərlərdən biri – Bakının Yasamal rayonu Hərbi Komissarlığından həqiqi hərbi xidmətə çağırılan Zakir Quliyevin törətdiyi aydınlaşır. Zabit heyətinin passiv müşahidəçi rolu oynadıqları hərbi hissədə Zakir Quliyev əsgər yoldaşları tərəfindən dəfələrlə döyüldüyü və zorlandığı məlum olub. Sonda bakılı çağırışçı tabeliyindəki avtomatla yatmış vəziyyətdə olan yoldaşlarını güllələyib və özü də intihar edib.

Fort-Xud qətliamı (ABŞ) – 13 ölü. 2009-cu il noyabrın 5-də ABŞ-ın Texas ştatının Fort-Xud bazasında ölkə tarixinin ən qanlı daxili silahlı indsidenti baş verir. 39 yaşlı iordaniyalı hərbi həkim, mayor Malik Nadal Həsən hərbi bazanın tibbi müayinə mərkəzində növbə gözləyən yoldaşlarını atəşə tutur. İki tapança ilə silahlanmış Nadal Həsən 13 yoldaşının ölümünə, 32-sinin yaralanmasına səbəb olur. O özü də insident zaman 3 güllə yarası alır və iflic olur. Qılsa müddətdə aydınlşaır ki, hərbçi dini radikallığa meyl edib və “Əl Qaidə" terror təşkilatına simpatiyası ilə seçilib. 2013-cü ilin avqustunda Malik Nadal Həsən məhkəmənin qərarı ilə ölüm cəzasına məhkum olunub və hazırda həbsxanada edam olunacağı günü gözləyir.

Vüqar İsmayılov

http://modern.az/articles/62696/1/

15 fevral. Müdafiə Nazirliyinin “N” saylı hərbi hissəsində xidmət edən Hüseynov Nicat Habil oğlu bu il fevralın 11-də xidməti yerini özbaşına tərk edib. Fevralın 15-də isə onun meyiti Sumqayıt şəhəri ərazisindəki göldə tapılıb. İlkin ehtimala görə, əsgər intihar edib. Belə ki, onun məktubu tapılıb. Əsgər ölümündən əvvəl yazdığı məktubda sevdiyi qızdan bəhs edib. Qeyd edək ki, N. Hüseynov ötən ilin oktyabrında Samux rayonundan həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb.


28 fevral. Qazax rayon N saylı hərbi hissədə 1990-cı il təvəlüdlü əsgər Allahverdiyev Seymur Mürvət oğlu intihar edib. Müdafiə Nazirliyi bəyan edib ki, əsgər postda olarkən tabeliyində olan avtomat silahdan atəş açaraq intihar edib. Əsgərin Göyçay rayonundan hərbi xidmətə çağrıldığı deyilir. Valideynləri bildirir ki, xidmətinin başa çatmasına bir ay qalmış hərbi hissədə döyülərək qətlə yetirilib.3 mart. Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin məlumatına əsasən Tərtərdəki N saylı hərbi hissənin əsgəri, 1993-cü təvəllüdlü Mirzəzadə Orxan Ələmxan oğlu təhlükəsizlik qaydalarını pozaraq tabeliyindəki avtomat silahdan atəş acıb, aldığı güllə yarasından dünyasını dəyişib.24 mart. Xüsusi Dövlət Mühafizə İdarəsinin əsgəri 19 yaşlı Məmmədov Məmmədağa Novruz oğlu özünü asaraq intihar edib. O, Səbayıl Rayonundan hərbi xidmətə çağırılıb.6 aprel. Azərbaycan ordusunun əsgəri intihar edib. Tərtər rayonunda yerləşən N saylı hərbi hissənin əsgəri İmanov Elman Yaqub oğlu postda olarkən tabeliyində olan avtomat silahdan açılan atəş nəticəsində həlak olub. Faktla bağlı araşdırma aparılır.20 aprel. Müdafiə Nazirliyinin N saylı hərbi hissəsinin əsgəri, 1994-cü il təvəllüdlü, 2013-cü ilin yanvar ayında Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Gəncə şəhəri Kəpəz rayon şöbəsindən hərbi xidmətə çağırılmış Quliyev Emin İlqar oğlu ona təhkim olunmuş avtomat silahdan açılan atəş nəticəsində vəfat edib.Respublika Hərbi Prokurorluğunun mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, əsgərin ölümü ilə əlaqədar Sumqayıt Hərbi Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 125-ci (özünü öldürmə həddinə çatdırma) maddəsi ilə cinayət işi açılıb.23 aprel. Naximov küçəsində yerləşən mənzillərin birində kirayənişin yaşayan Hərbi Dəniz Qüvvələrinin müddətdən artıq xidmət keçən hərbi qulluqçusu, 1991-ci il təvəllüdlü İbrahim Rəcəb oğlu Qafarov özünü asaraq intihar edib. Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən faktı təsdiqləyiblər. Bildirilib ki, ilkin ehtimala görə, intihar hadisəsi ailə münaqişəsi zəminində baş verib.3 may. Müdafiə Nazirliyinin zabiti, polkovnik-leytenant Mehman Musayevin itkin düşməsi barədə onun ailə üzvləri tərəfindən bu gün səhər polisə məlumat verilib. Daxil olan məlumat əsasında Nizami Rayon Polis İdarəsi tərəfindən əməliyyat qrupu yaradılıb və axtarışlara başlanıb. Nizami Rayon Polis İdarəsindən APA-ya verilən məlumata görə, səhər saatlarında itkin düşmüş kimi qeydiyyata alınan M. Musayevin meyiti tapılıb. Mərhumun meyiti “Şəfa” stadionunun yaxınlığında qollarının damarları kəsilmiş vəziyyətdə aşkar edilib. Dərhal hadisə yerinə polis və prokurorluğun əməkdaşları gəlib. Meyit müayinə edilmək üçün ekspertizaya göndərilib. İlkin ehtimala görə, o intihar edib. Lakin M.Musayevin qətlə yetirilməsi də istisna edilmir.


16 may. Müdafiə Nazirliyinin Şəmkir Hərbi Birləşməsinin Tovuz rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissəsində əsgər, 1994-cü il təvəllüdlü Əlizadə Ramil Ətraf oğlu əlindəki avtomat silahdan açılan atəş nəticəsində dünyasını dəyişib. Faktla bağlı araşdırma aparılır. Qeyd edək ki, R. Əlizadə 2012-ci ilin aprelində Lənkəran rayonundan həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb.30 may. Şəmkir Hərbi Birləşməsinin N saylı hərbi hissəsində Azərbaycan Ordusunun müddətdən artıq xidmət edən hərbi qulluqçusu Samir Vaqif oğlu Mehdiyev özünü asaraq intihar edib.27 iyun. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) əsgəri dünyasını dəyişib. Hadisə Lerik rayonu ərazisində yerləşən sərhəd zastavasında baş verib. İlkin məlumatlara görə, silahla davranış qaydalarının pozulması nəticəsində əsgər Səmədov Xəzər Ağa oğlu dünyasını dəyişib. O, həqiqi hərbi xidmətə Səfərbərlik və Hərbi Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Füzuli rayon şöbəsi tərəfindən çağırılıb. Faktla bağlı cinayət işi başlanıb və hərbi prokurorluqla birlikdə araşdırma aparılır.29 iyul. Müdafiə Nazirliyinin cəbhə bölgəsində yerləşən “N” saylı hərbi hissəsində əsgər, 19 yaşlı Nəcəf Fazil oğlu Əliyev tabeliyindəki avtomat silahdan açılan atəş nəticəsində dünyasını dəyişib. Qeyd edək ki, N.Əliyev Gəncənin Kəpəz rayonundan həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb.1 avqust. Şəmkir Hərbi Birləşməsinin Tovuz rayonunda yerləşən «N» saylı hərbi hissəsində 19 yaşlı əsgər Elşad Şahlar oğlu İsmayılov tabeliyində olan avtomat silahdan açılan atəş nəticəsində vəfat etdiyi bildirilir. Əsgər Elşad İsmayılov Goranboy rayonundan hərbi xidmətə çağırılıb.29 avqust. DSX-nin Göytəpə şəhərində yerləşən hərbi hissəsinin əsgəri Məmmədov Nofəl naməlum səbəbdən özünü asaraq intihar edib. Nofəl Məmmədov Nofəl oğlu 1994-cü il, martın 23-də doğulub, 2012-ci ilin aprelində müddətli Goranboydan həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb.13 sentyabr. Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, Şəmkir Hərbi Birləşməsinin Tovuz rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissəsində hərbi hissənin əsgəri, 1994-cü il təvəllüdlü Əsgərli Anar Dağıstan oğlu tabeliyində olan silahdan açılan atəş nəticəsində dünyasını dəyişib. Qeyd edək ki, Anar Əsgərli özünün Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəsinəd hərbi xidmətdə olduğu müddətdə çəkdirdiyi fotoları paylaşmaqla yanaşı ölümündən əvvəl bir status da yazıbmış. “Bəlkə mənim də qismətimdə bir güllə oldu” deyə o bu statusunda qeyd edib...4 oktyabr. Gəncə şəhərində Daxili Qoşunların müddətdən artıq hərbi xidmət hərbi qulluqçusu əsgəri, Ağdam rayonunda qeydiyyatda olan 1989-cu il təvəllüdlü Cəfərov Vüqar Süleyman oğlunun meyiti tapılıb. Meyit şəhərin Nərimanov prospektində yolun kənarındakı ağacda asılmış vəziyyətdə aşkarlanıb. Hərbçinin intihar etdiyi güman edilir.

http://cebhe.info/oRevenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 09:59
MessageSujet du message: Arshak Topraklarına Sızmaya Çalışan 11 Terörist Etkisiz Hale

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Haut-Karabagh (Լեռնային Ղարաբաղ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com