Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

'Artan islamofobiye karşı Heybeliada görev bekliyor' - Vercihan ZİFLİOĞLU

Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 37 927
Moyenne de points: 3,10

MessagePosté le: Dim 20 Déc 2015 - 03:10
MessageSujet du message: 'Artan islamofobiye karşı Heybeliada görev bekliyor' - Vercihan ZİFLİOĞLU
Répondre en citant

'Artan islamofobiye karşı Heybeliada görev bekliyor' - Vercihan ZİFLİOĞLU

Aya Triada Manastırı Başrahibi ve Bursa Metropoliti Prof. Lambriniadis dünyada artan islamofobiye karşı en iyi mücadeleyi kendilerinin verebileceğini belirterek “Batı’nın da İslam’ın da bize ihtiyacı var. Tek istediğimiz Heybeliada’nın açılması. Bize bu rolü üstlenmek için imkan verilsin” dedi

Vercihan ZİFLİOĞLU
Yeni Yüzyıl Gazetesi
2015-12-16

ANKARA’dan eğitim için izin beklemekten yorulan Heybeliada Ruhban Okulu’nda defacto (fiili) olarak eğitim başladı! Aya Triada Kilisesi Başrahibi ve Bursa Metropoliti Prof. Elpidophoros Lambriniadis, çeşitli kültürel etkinlikler ve konferanslarla bilgilendirme görevini fiilen yaptıklarını belirterek “Biz burada müze bekçisi değiliz. Baktık ki okulun açılacağı yok biz de bu tarihi mekanı faal bir mekana dönüştürmeye karar verdik” dedi.

Ülkemde eğitim veremiyorum

Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne konuşan Lambriniadis, 4.5 yıl önce Heybeliada Ruhban Okulu’nun bünyesinde bulunan Aya Triada Manastırı’nın Başrahibi olarak atandığını belirterek okulda teoloji eğitimi veremediği için ders vermek amacıyla her hafta Selanik Üniversitesi’ne gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Lambriniadis, duruma tepkisini “Ben burada turist değilim, TC vatandaşıyım, İstanbul’da doğdum fakat memleketimde eğitim veremiyorum” diyerek dile getirdi. Dünyada her geçen gün ‘İslamafobi’nin tırmandığını, Hıristiyan dünyasının İslama şaşkın bir şekilde yaklaştığını, buna karşılık İslam dünyasının da kendisini batıya anlatmakta güçlük çektiğini belirten Lambriniadis, “Biz bu görevi üstlenmeye hazırız fakat bunun için bize yetki verilmeli, imkanlar sağlanmalı” dedi ve ekledi: “Fener Rum Patrikhanesi’nin saygınlığı malum. Burada Müslümanlarla iç içe yaşıyoruz. Eğer İslamı, biz Hristiyanlar olarak dünyaya anlatacak olursak bizi dikkate alacaklar. Batının da İslam dünyasının da bize ihtiyacı var. İstediğimiz tek şey okulumuzun açılması. Bize bu rolü üstlenmek için imkan verilsin.” Başrahip Lambriniadis, yaşananlara karşın “Artık şikayet eder konumda olmayacağız” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Dünyaya ve medyaya, okulumuz neden açılmadı diye şikayet eder konumda gündeme gelmek istemiyoruz. Bu röportajı vermemin temel gerekçesi, yaptığımız faaliyetleri ve yeni gelişmeleri aktarmak. Biz çok yorulduk. Bugüne kadar haklarımız için mücadele verdik. Bu yüzden şikayetçi konumuna düştük. Olumsuz ve aynı şeyleri tekrarlar konuma düşmekten yorulduk. Baktık açılacağı yok biz de defacto olarak okulumuzu eğitime açmaya karar verdik.”

Kapılar halka açıldı

Burada ne tür çalışmalar yapılıyor sorusuna Lambriniadis, şu yanıtı verdi: “Öncelikli olarak iki asırlık bir aradan sonra bu manastırda dokuz rahibimiz var. Kapılarımızı halka açtık, buraya gizemli ve karanlık bir yer olarak bakılıyordu bunu kırmayı amaçlıyoruz. Kültürel etkinlikler, konferanslar düzenliyoruz. Binlerce yıllık kitapların yer aldığı bir kütüphanemiz var. O kütüphanedeki kitapları araştırmacılar için dijital ortama aktarıyoruz. Bu ve benzeri pek çok çalışmayla manastırı yaşayan bir halde tutmak istiyoruz. Biz vakit kaybetmek istemiyoruz. Burası binlerce yıllık faal bir manastır. Patrikhanemizin canlı bir kurumu, öyle de kalmalı.” Lambriniadis, yakın gelecekte bütçe sorunun halledilmesi durumunda Heybeliada Ruhban Okulu-Manastırı bünyesinde bir de kongre merkezi inşa edeceklerini söyledi. İnşası planlanan merkezin çizimleri Selanik Üniversitesi tarafından tamamlandı. Yüzlerce kişiyi ağırlaması planlanan merkezde Fener Rum Patrikhanesi tarafından organize edilen konferansların yanı sıra uluslararası ölçekteki konferansların düzenlenmesi planlanıyor.

Visiter le site web du posteur
Publicité

MessagePosté le: Dim 20 Déc 2015 - 03:10
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com