Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Fransız Anaysa Komisyonu Ermeni Soykırımının İNKARINI Suç Saymazken
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 8 Jan 2016 - 12:14
MessageSujet du message: Fransız Anaysa Komisyonu Ermeni Soykırımının İNKARINI Suç Saymazken
Répondre en citant

Fransız Anaysa Komisyonu Ermeni Soykırımının İNKARINI Suç Saymazken .

Yahudi Kırmını Suç Sayp Cezalandırılmasını Öngören Kanunları Anyasaya UYGUNDUR DediFransız mahkemesi: Yahudi Soykırımı'na inkâr cezası anayasa ile uyumluFransa Anayasa Konseyi, Basın Yasası’nın Holokost’un inkârının cezalandırılmasını öngören maddesinin anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

Yahudi Soykırımı'nı inkâr eden bir Fransız vatandaşı tarafından açılan davayla ilgili verilecek karar, ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının Fransa’daki geleceğini etkileme potansiyeli taşıyordu.

Zira davaya, Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği de 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan 2001 tarihli bir yasanın iptali istemiyle müdahil taraf olarak katılıyordu.Fransa Eğitim Bakanlığı, okullarda ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının ders programlarına dahil edilmesine ilişkin 2008 tarihli kararnamesine dayanak olarak 2001 tarihli ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan yasayı almıştı. Fransa’da faaliyet gösteren Türk derneği, iptal amacıyla önce bakanlığa daha sonra Danıştay’a başvurduysa da olumlu sonuç alamamıştı. Ermeni kanadının Holokost ile ilgili davaya taraf olarak “Ermeni soykırımı” iddialarının inkârını ceza kapsamına dahil edilmesini istemesi üzerine Türk derneği de üçüncü taraf sıfatıyla davaya müdahil olmuştu.

Ancak beklentilerin aksine Fransa Anayasa Konseyi'nin bugün aldığı kararda, 2001 tarihli yasaya ilişkin sonuç doğuracak herhangi bir yorumda bulunulmadı.


http://www.hurriyet.com.tr/fransiz-mahkemesi-yahudi-soykirimina-inkar-cezasi-anayasa-ile-uyumlu-40037638

1915 olayları için Fransa’da kritik günFRANSA Anayasa Konseyi, Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği’nin 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan 2001 tarihli yasanın iptali istemiyle müdahil taraf olarak katıldığı dava hakkındaki kararını bugün açıklıyor.

Özünde Yahudi soykırımını inkâr eden bir Fransız vatandaşının açtığı, Basın Yasası’nın Holokost’un inkârının cezalandırılmasını öngören maddesinin anayasaya uygun olup olmadığına ilişkin davayla ilgili verilecek karar, ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının Fransa’daki geleceğini etkileme potansiyeli taşıyor. Fransa Eğitim Bakanlığı, okullarda ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının ders programlarına dahil edilmesine ilişkin 2008 tarihli kararnamesine dayanak olarak 2001 tarihli ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan yasayı aldı. Fransa’da faaliyet gösteren Türk derneği, iptal amacıyla önce bakanlığa daha sonra Danıştay’a başvurduysa da olumlu sonuç alamadı. Ermeni kanadının Holokost ile ilgili davaya taraf olarak “Ermeni soykırımı” iddialarının inkârını ceza kapsamına dahil edilmesini istemesi üzerine Türk derneği de üçüncü taraf sıfatıyla davaya taraf oldu.

3 ihtimal söz konusu

Davanın olası sonuçlarını Hürriyet’e değerlendiren Dernek Başkanı Demir Önger, üç seçenek bulunduğunu söyledi. Taleplerinin görmezden gelinme ihtimalinin düşük olduğunun altını çizen Önger şunları söyledi: “İlk seçenek 2001 yasasının iptali yönünde karar alması, bunun hukuki zemini hazır. İkinci seçenek ise bu yasayı iptal etmeksizin Danıştay’ın verdiği kararın hatalı olduğuna işaret etmesi. Bu da bize tekrar başvuru yapma ve yasayı iptal ettirme yolunu açar. Başvurumuzun geçersiz olduğuna karar verilmesi ihtimali düşük çünkü zira bu yönde karar alırsa hem korumakla mükellef olduğu Anayasa’yı ihlal etme konumuna düşer, hem de daha önce vermiş olduğu bir kararı inkâr etmiş olur” dedi.

Güven ÖZALP / BRÜKSEL

http://www.hurriyet.com.tr/1915-olaylari-icin-fransada-kritik-gun-40037452


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 8 Jan 2016 - 12:14
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 8 Jan 2016 - 12:16
MessageSujet du message: Fransız Anaysa Komisyonu Ermeni Soykırımının İNKARINI Suç Saymazken
Répondre en citant

Fransız Anaysa Komisyonu Ermeni Soykırımının İNKARINI Suç Saymazken

Yahudi Kırmını Suç Sayp Cezalandırılmasını Öngören Kanunları Anyasaya UYGUNDUR Dedihttp://team-aow.discuforum.info/t19770-Frans-z-Anaysa-Komisyonu-Ermeni-Soyk-r-m-n-n-NKARINI-Su-Saymazken.htm?q=


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 04:06
MessageSujet du message: Fransız Anaysa Komisyonu Ermeni Soykırımının İNKARINI Suç Saymazken

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com