Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Constantiniye Göçmeni Tescilli Ermeni Düşmanı Fransız YAHUDİ Kökenli

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 66 883
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 08:51
MessageSujet du message: Constantiniye Göçmeni Tescilli Ermeni Düşmanı Fransız YAHUDİ Kökenli
Répondre en citant

Constantiniye Göçmeni Tescilli Ermeni Düşmanı Fransız YAHUDİ Kökenli Sözde Tarih Profu Esther Benbassa'nın Bu Katliama Ne Diyeceği Merak Konusu

Fransa'nın Marsilya kentindeki bir Yahudi okulundaki öğretmene palayla saldıran gencin, 15 yaşındaki bir Türk vatandaşı olduğu açıklandı.

Fransa'daki saldırgan Türk vatandaşı çıktı

AFP'nin haberine göre, Marsilya Başsavcısı Brice Robin, ismi açıklanmayan saldırganın, sabah saatlerinde gerçekleşen olayda, elindeki pala ve bıçakla 35 yaşındaki öğretmeni omzundan ve elinden hafif şekilde yaraladığını söyledi.

Robin, "İnternette radikalleştiği anlaşılan bu genç, saldırıyı DAEŞ adına yaptığını iddia etti" dedi. Fransız savcı, gelecek hafta 16 yaşına basacak olan gencin "iyi bir öğrenci" olduğunu sözlerine ekledi.

Marsilya'da yaklaşık iki ay önce de IŞİD sempatizanı üç kişi, yine Yahudi bir öğretmeni bıçaklayarak yaralamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/fransadaki-saldirgan-turk-vatandasi-cikti-40039111

Marsilya’da Yahudi öğretmene bıçaklı saldırı

Marsilya’da geçtiğimiz pazartesi sabahı, sinagog yakınlarında, Yahudi okulu öğretmeni bıçaklandı. Hafif yaralanan adam hastaneye kaldırılırken, 15 yaşındaki saldırgan tutuklandı. Fransız basını 30 yaşındaki kurbanın kimliğini Benjamin Amsalam olarak verdi.

Kurbanını yaraladıktan sonra olay yerinden kaçan saldırgan polisin olay yerine intikal etmesinden sonra, yaklaşık 15 dakikalık bir kovalamaca sonunda yakalandı.

Polis saldırganın akli dengesinin bozuk olduğunu açıklamasına rağmen Yahudi cemaati ilgilileri, eylemin antisemit saik ile işlenmiş olabileceğini göz ardı edilmemesi gerektiğini belirttiler.

http://www.salom.com.tr/newsdetails.asp?id=97750

Dacik Yalakası Şalom Başka yazıyor,h(z)uriiyet müsvettesi başka kime inanak kanka olayı ile karşı karşıyayız

Dernière édition par vahe2009 le Dim 17 Jan 2016 - 12:57; édité 4 fois
Publicité

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 08:51
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 08:55
MessageSujet du message: Constantiniye Göçmeni Tescilli Ermeni Düşmanı Fransız YAHUDİ Kökenli
Répondre en citant

Hatırlayalım Bu İnsanlıktan Nasibini Almamış Her Nasılsa Tarih Profu Olmuş Ve de Üstüne Üstüne Fransada Senatör Seçilmiş Yahudi Kafatasçısı ,Dacik Sevdalısı stanbul Esther Benbassa Ermenilerin Haklı Talepleri İçin Ne Alçaklık Yapmıştı

İstanbul kökenli tarih profesörü ve Fransız Senatör Esther Benbassa önceki gün kabul edilen soykırım tasarısını eleştirdi: 'Benim çalışmalarıma göre, Ermeni meselesi bir soykırımdır. Türkiye bu soykırımı tanımalı. Ama bu Fransa'nın işi değil. Tarihi siyasetçiler değil, tarihçiler yazmalı. Ben Senato'da bir tarihçi değil, siyasetçi olarak bulunuyorum ve tüm bu 'hafıza kanunlarına' karşıyım. Fransa dünyanın şerifi olmamalı'

Türkiye kökenli ilk Fransız Senatör Esther Benbassa Fransa'nın önceki gün kabul ettiği 'Ermeni Soykırımı yoktur' diyenlerin cezalandırılacağı akılalmaz yasa tasarısından pek de memnun değil. Sorbonne Üniversitesi'nde tarih profesörü olan Benbassa'nın tasarının Fransa Parlamentosu'nda kabul edilmesinin ardından konuştu.

Şenay Yıldız'ın Akşam gazetesinde yayımlanan söyleşisi şöyle:

Fransa Parlamentosu önceki gün Ermeni soykırımı iddialarını reddetmeyi suç sayan yasa tasarısını kabul etti. Siz bunu bir tarihçi ve bir senatör olarak nasıl görüyorsunuz?

Biliyorsunuz ben aynı zamanda bir tarih profesörüyüm. Tarihin parlamentolarda yazılmasına karşıyım. Tarihi siyasetçiler değil, tarihçiler yazmalı. 2001'de Fransa Parlamentosu Ermeni Soykırımı'nı tanıdı. Bunu anlayabilirim, çünkü Ermeniler İkinci Dünya Savaşı sonrası Yahudi Soykırımı'nın Nurenberg'de tanınması gibi bir süreç yaşamadı. Ermeni Soykırımı Fransa'da tanınıyor ama Perşembe günü geçen yasa anayasal değil. Fransa'nın dünya şerifi olmaması gerek. Tüm ülkelerle ilgili mahkemeler yapmak onun işi değil. Çünkü eğer bu yasa Senato'dan geçerse, herhangi bir Fransız Ermenisi, Türkiye'ye karşı dava açabilir. Aynı şey Türkiye için de geçerli. Neden Türkiye Fransızların öldürdüğü ve asla soykırım olarak tanınmayan Vandee olayları ile ilgili Fransa'ya dava açmasın? Ama bu ne Türkiye'nin ne Fransa'nın işi. Her ülke kendi geçmişiyle yüzleşip, kendi soykırımlarını tanımalı.

Fransa dünyaya şeriflik yapmasın

500 bin Ermeni oyu

Siz bir tarihçi olarak Ermeni meselesini nasıl görüyorsunuz?

Ben bu konuda bir hayli araştırma yaptım ve çok sayıda doküman topladım. Bir kısmı Türkçe yayınlanan Osmanlı Hahambaşısı Hayim Nahum Efendi (1908-1920) üstüne yazdığım doktora tezimde de bu konu üstüne birçok arşiv taradım. Benim çalışmalarıma göre, Ermeni meselesi bir soykırımdır. Türkiye bu soykırımı tanımalı. Ama bu Fransa'nın işi değil. Ben Senato'da bir tarihçi değil, siyasetçi olarak bulunuyorum ve tüm bu 'hafıza kanunlarına' karşıyım. Ben bu yasanın sadece seçimler nedeniyle geldiğinden endişeliyim. Biliyorsunuz, bu ülkede 500 bin Ermeni oyu var. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri için 500 bin Ermeni oyu önemli. Sağ siyasetçiler, Ermenilerin oyunu almaya çalışıyor. Sol siyasetçiler de bu oyları toplamaya hiç karşı değil tabii. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri ilkbaharda. Bu yasayı şimdi sunmak tesadüf değildir zannedersem.

Bu yasa aynı zamanda 'Ermeni soykırımı yoktur' diyen tarihçileri de cezai müeyyideye tabi tutuyor. Bunu düşünce özgürlüğü açısından nasıl yorumluyorsunuz?

Daha bu aşamada değiliz. Ben Senato'nun bu yasayı 22 Şubat'a dek görüşeceğini düşünmüyorum. Bunlar seçim/oy yasaları diyeceğimiz türden yasalar. Biz Yeşiller Partisi olarak Parlamento'daki oylamaya katılmadık. Senato'ya gelirse, ya katılmayacağız, ya da karşı oy kullanacağız. Ama Türkiye bu soykırımı tanımak zorunda. Tanıdıktan sonra, biz AB'ye girmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu çok önemli bir ilk adım. Ama şu anda yaşananların hepsi çok çirkin. İki ülke arasında her şey iptal edildi. Bu hoş değil. Fransa'nın Türkiye ile iyi ilişkiler kurması önemli. Benim aynı zamanda Fransız, Türk ve İsrailli kimliğim var ve çok üzgünüm bu olanlardan dolayı. Ben bunu Senato'da da herkese anlatıyorum. Ocak ayında başlayacak toplantılarda da bunları anlatacağım ve bu alandaki düşüncemi sunacağım. Bu konuda tarihçi olarak çok iyi tanındığım için eminim ki söylediklerim ciddiye alınacak. 'Bizler siyasetçiyiz ve tarihi biz yazmamalıyız' diyeceğim. Bu yasa anayasaya aykırı.

Seçim yasaları

Yasal olarak bundan sonra ne olacak?

Öncelikle, Senato'da bu yasanın anayasaya uygun olmadığını vurgulayacağız. Eğer bu yasa tatile gireceğimiz 22 Şubat'a kadar geçmezse, bence bir daha önümüze zaten gelmeyecek. Çünkü bunlar seçim yasaları.

Anayasa Kurulu iptal edebilir mi?

Evet, ama tabii Senato kabul ettikten sonra. Bence o aşamada takılacak zaten. Bundan daha ileri gideceğini düşünmüyorum.

'Yeşiller tasarıya karşı'

Sarkozy sadece Fransız Ermenilerin oyları için Türkleri kurban ediyor yani?

Evet, ama sadece o değil. Aynı zamanda Sosyalist siyasetçiler de. Herkes oy istiyor. Ama seçim sonrası 4 yıl siyasetçiler bu meseleyi unutacaklar. Seçim sonrası artık ortada böyle bir şey kalmayacak. Çünkü herkes bu yasayı Ermenilerin sesi olmak için yapıyor. Seçimin ardından Ermenilerin sesi olmak kimsenin umurunda olmayacak. Çünkü oylar verilmiş olacak ve konuyu unutacaklar. Bu yasayı Senato'da ilerletecek iki Senatör de Ermenilerin çok güçlü olduğu iki şehrin belediye başkanlıklarından geliyor ve her ikisi de sosyalist. Ama Yeşiller'in buna karşı olduğundan emin olabilirsiniz. Bizim 10 senatörümüz var ama sadece 6 oy çoğunluğun bir taraftan diğer tarafa geçmesine yetiyor. Bu nedenle sandığınızdan daha önemliyiz. Eğer biz katılmazsak, ya da karşı oy verirsek sol çoğunluğu kaybediyor.

'İslamafobi var, Türkofobi yok'

Fransızlar bu konuyu ne kadar konuşuyor?

Hiç önemi yok. İnsanlar farkında bile değil ne olduğunun. Biliyorsunuz dün 50 milletvekili vardı zaten mecliste.

Evet, neden böyle oldu?

Çünkü sağda olan pek çok milletvekili bu yasaya karşıydı. Bu nedenle gelmediler.

Türkiye'de Sarkozy'nin Türk karşıtı olduğu düşüncesi yayılıyor. Başbakan Erdoğan da Türkofobi ve İslamafobi üzerinden pirim yapmaya çalışmakla suçladı. Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Türkofobi burada mevcut bir durum değil. Çünkü Almanya'da olduğu gibi burada çok fazla Türk yok. Ama İslamafobi derseniz, evet, bu doğru. Fransızların özü gereği ırkçı ve İslam karşıtı olduğunu düşünmemelisiniz. Böyle bir şey yok. Ülkedeki göçmenlere karşı yasalar çıkaran Göç Bakanı yabancı ve İslam karşıtı. Hükümet, İslam ve göçmen karşıtı yasalar çıkartıyor. Çünkü aşırı sağın oylarına göz dikmiş durumdalar. Bu kimseler Madam Le Pen'in oy verenleri. Şu anki hükümet onların oylarını istiyor. Bu nedenle her gün göçmen karşıtı kanunlar çıkıyor ve İslam karşıtlığı büyüyor. Bu sadece sağda değil, solda da büyüyor.

Solda neden böyle bir durum var?

Çünkü bu biraz moda. İslam ilerleme, modernlik karşıtı... Her şeye karşıt bir şey olarak sunuluyor ve algılanıyor. 1930'larda baskın ideoloji Yahudi karşıtlığıydı. Şu anda ise eğilim İslam karşıtlığını pompalamak yönünde. Bugün burada Müslüman olmak son derece zor, bu doğru. Hükümet, Fransızları aslında olduklarından daha ırkçı ve İslam karşıtı olarak görüyor. Bu yüzden bu anti göçmen ve anti Müslüman propagandayı yapıyor.

Fransızlar peki?

Fransızlar ekonomik krizin ortasında, paraları ve işleri yok. Savaş dönemlerinde olduğu gibi 'diğerleri'nden hoşlanmıyorlar. Araplar işlerini alıyor, bundan hoşlanmıyorlar mesela. Müthiş bir propaganda yapılıyor insanlara. Eğer böyle giderse, korkarım ki Fransa'da aşırı sağ iktidara gelebilir.

'Cezayir toplu katliam'

Türkiye Fransa'yı Cezayir Soykırımı ile yüzleşmeye çağırıyor. Bir tarihçi olarak koloni döneminde Fransa'nın Cezayirlilere yaptıklarını nasıl görüyorsunuz?

Bu konuda soykırım değil, toplu katliamdan bahsetmemiz gerek. Her türlü katliam soykırım değil. Savaş zamanında Fransız ordusu bazı şehirlerde Cezayirlileri toplu olarak öldürdü. Bu belli şehirlerde bir toplu devlet cinayetiydi, ama Yahudi veya Ermeni soykırımı gibi değildi. Bunlar toplu katliamdı. Fakat önceden planlanmış organize bir katletme değildi. Ermeni ve Yahudilerinki ise organize bir toplu katliamdı. Yahudilerinkiyle kıyaslayamazsınız ama 1,5 milyon insan ne oldu? Türkiye'nin bu soruyu kendisinin yanıtlaması gerek. Ben bir tarihçi olarak bunun bir soykırım olduğunu düşünüyorum. Türkiye modern bir ülke ve bu soykırımı inkar etmeye daha fazla devam edemez.

Satır arası...

Fransa Parlamentosu'nda önceki gün kabul edilen Ermeni Soykırımı iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısı Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Gözler şimdi yasanın Fransa Senatosu'na gidip gitmeyeceği ve giderse Senato'nun nasıl bir karar alacağında. Bu nedenle, konuyu bundan kısa bir süre önce Fransa Senatosu'na seçilen ilk Türkiye kökenli senatör olan Esther Benbassa ile konuştum. Söz konusu tasarı Senato'ya getirilirse, aynı zamanda tarih profesörü olan Benbassa'nın aşağıda anlattıkları kuşkusuz çok daha büyük önem kazanacak. Benbassa'nın önümüzdeki günlerde Galatasaray Üniversitesi'nde Türk-Fransız İlişkileri üzerine katılacağı toplantının iptal edildiğini de buraya not düşelim.

Prof. Dr. Esther Benbassa kimdir?

1950 İstanbul doğumlu Esther Benbassa eylül ayında Fransız Senatosu'na seçildi. İspanya'dan Osmanlı İmparatorluğu'na göç eden Sefarad Yahudisi bir ailenin kızı olan Benbassa, ülkenin en prestijli üniversitesi Sorbonne'da tarih profesörlüğü görevine de devam ediyor. Uzmanlık alanı olan Osmanlı ve Fransa Yahudileri üzerine çok sayıda kitabı bulunan Benbassa, Türkiye Ermenileri üzerine de çalışmalar yapmış bir isim. Yabancılara yapılan ayrımcılığa karşı verdiği mücadele nedeniyle çok sayıda ödül almış bir entelektüel olan Benbassa, 53 yıl sonra ilk kez solun çoğunluğu ele geçirdiği seçimlerde Yeşiller Partisi'nden (EELV) Senato'ya girmeyi başardı.

http://t24.com.tr/haber/fransiz-senator-benbassa-fransa-dunyaya-seriflik-yapmasin,188299

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 08:58
Répondre en citant

http://team-aow.discuforum.info/t64-L-assembl%C3%A9e-vote-le-texte-sur-le-g%C3%A9nocide-arm%C3%A9nien.htm

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 09:02
Répondre en citant

Hatırlama ;Kanun İptal Edilince Ermenilerle Nasıl Dalga Geçmişti ?

‘Türkiye'nin soykırımı tanıması için fırsat’

Fransa’da Konseyi tarafından iptal edilen inkâr yasasının yankıları sürüyor. Yasayı Anayasa Konseyine götüren senatörlerden biri olan Türkiye kökenli Fransız senatör Esther Benbassa, Türkiye’de yasanın iptalinin zafer havasıyla karşılanmasının yanlış olacağını, Türkiye için asıl zaferin Ermeni Soykırımı’nı tanıyabilmek olacağını belirtti.

NTV canlı yayınında Kayhan Karaca’nın sorularını cevaplayan Fransız senatör Esther Benbassa, bu gelişmenin hem fırsat hem de bir tehlike olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Türkiye kökenli bir Musevi olan Benbassa kararın Yahudi soykırımıyla ilgili kanunların önünü kesebileceği endişesini taşıması sebebiyle artık bir içtihat haline gelecek bu düzenlemeye karşı çıktığını dile getirdi. Yasanın en çok karşı çıktığı noktalarından birisinin de bunun Türkiye’ye ne yapması gerektiğini söylemek olduğunu belirten Benbassa, artık Türkiye'ye soykırımı tanımak için bir fırsat doğduğunu da kaydetti.

Esther Benbassa özel röportajı

Benbassa şöyle devam etti;

“Bu kararı bekliyorduk. Aynı zamanda Fransa’nın en önemli tarihine dayalı bir karar. 1789 Anayasası'nın 11'inci Maddesi ve konuşma özgürlüğüne... Bu kanun özgürlüğe karşı olan bir kanun olduğu için kabul edilmedi. Ben biraz üzülüyorum bütün buna benzeyen kanunlar tehlikede olacak. Bence ateşle oynamaktan herkes yanacak. Bu yüzden ben senelerdir böyle kanunlara karşıyım. Bu anayasa mahkemesinin verdiği kararla bu tür kanunlar yollanmayacak senatoya. Lobiler artık işletemeyecek isteklerini. Aynı zamanda problem Türkiye'nin bu kararı zafer olarak kullanması bence son derece negatif bir şey. Türkiye'nin zaferi bir gün bu soykırım üzerine yapılan çalışmaları değerlendirmek ve bu soykırımı tanımak olacak. Bu fırsatı Türkiye'nin kullanması lazım. Bizi üzen bu kanunda Fransa’nın Türkiye'ye ne yapmasını söylemesiydi şimdi Fransa artık söylemeyecek Türkiye'nin kendisi söylemesi lazım ne yapılacağını. O da bu soykırımı tanımak ve çalışmaları değerlendirmek ve soykırıma karşı olan propagandayı bırakmak.”
‘Ermenilere ve soykırıma karşı değilim’

Yasaya karşı çıktığı için diasporadan büyük tepkiler aldığını ifade eden Benbassa;

“Benim seçildiğim bölgede çok Ermeni var pek iyi karşılanmadım ve belki bir daha seçilmeyeceğim. Ben bu kanuna karşı geldim ama Ermenilere ve soykırıma karşı değilim. Yalnız bu kanunlar tarihi parlamentolarda yapıyorlar ben buna karşıyım tarihçi olarak. Son zamanlar hiç durmadan lobilerin etkisi altında birçok aynı modelde kanunlar yaptık. Biz çoğuna karşı geldik yalnız buna değil. Seçim zamanlarında bu çeşit kanunlar geliyor.
‘Bundan sonra iki memleket arasında bir anlaşma olabilir’

Bence Türkiye bu soykırımı tanırsa belki Fransa’da Türkiye'nin ortak pazara girmesi için çabalar olacak. Biliyorum ki Türklerin yüzde 54’ü ortak pazara girmek istemiyorlar ama ben ütopist bir insanım belki bu kanundan sonra bir anlaşma olabilir iki memleket arasında.

Ntvmsnbc

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 09:20
Répondre en citant

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Mer 13 Jan 2016 - 09:37
Répondre en citant

Jewish Nazi collaborators

The following 10 pages are in this category, out of 10 total. This list may not reflect recent changes (learn more).
G
H
K
L
N
R
S
T

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:20

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com