Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Boş Bir Vaad: Hovakim 1461’den vaftiz-cenaze BELEŞ Ama Nasıl ,Vakıf
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 21 Jan 2016 - 15:41
MessageSujet du message: Boş Bir Vaad: Hovakim 1461’den vaftiz-cenaze BELEŞ Ama Nasıl ,Vakıf
Répondre en citant

Boş Bir Vaad: Hovakim 1461’den vaftiz-cenaze BELEŞ

Ama Nasıl ,Vakıf Kasası Tıram İle Dolarsa ,Yani Kandırmaca....

Niye Sünni Daciklere Beleş Ermeniye Tıramla...Hovakim 1461’den vaftiz-cenaze vaadi

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Hovakim 1461 Vakfı’yla elde edilecek gelirle yapmayı planladıklarını açıkladı.

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Getronagan Lisesi yararına düzenlenen madağda yaptığı konuşmada, Patrikhane’nin tüzel kişilik sorununa geçici bir çözüm üretmek gerekçesiyle kurulan Hovakim 1461 Vakfı’na ilişkin vaatlerde bulundu. Ateşyan, vakıfla elde edilecek gelirle yapmayı planladıklarını, şu sözlerle açıkladı:

“Tek bir pederle yapılan vaftiz ve cenaze törenleri için hiçbir ücret alınmayacak, fazlasını isteyenden ücret alınacak. Düğün törenleri bunun dışında, çünkü düğün keyfe girer, diğerleri ihtiyaçtır. Patrikhane olarak cemaat bireylerimizin Hıristiyan olmasını istiyorsak, kurum olarak fedakârlık yapacağız, ücret almayacağız.”

Ancak bu vaatlerin gerçekleşmesi, Hovakim 1461’in gelir elde etmesine bağlı. Ateşyan “Bir, iki yıl içinde gelir elde etmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Bu olduğunda, Patrikhane de ‘yardım eden’ kurum olacak” dedi. Vakfın kuruluşuna ilişkin eleştiriler de sürüyor. Avukat Sebuh Aslangil, tartışmalı noktaları Agos’a değerlendirdi.

2015 Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayınlanan kararla faaliyete geçen Hovakim 1461 Vakfı’na ilişkin Ateşyan şöyle konuştu; “Patrikhane’nin durumu da bütçe açığının kapanması için mücadele veren yönetim kurullarından farklı değil. Bütün gelirimiz, düğün, cenaze ve vaftizlerden alınan ücretlerden kaynaklanıyor. Bu gelir ne kadar biliyor musunuz? Aylık 7-8 bin TL arasında değişiyor. Yapılan ayinlerdeki en ufak bir azalma, bizim kara kara düşünmemize neden oluyor. Bu yüzden bir vakıf kurmaya karar verdik ve Hovakim 1461 Vakfı’nın kurduk. Geçen hafta vakfın kuruluşuyla ilgili tüm işlemler en sonunda tamamlandı. Vakfın kuruluşu aşamasında güvence olarak bir mülk veya para gösterilmesi gerekiyordu. Bunun için şahsıma ait bir mülkü güvence olarak gösterdim. Bu vakfı kurmaktaki amacımız Patrikhane’nin her türlü masraflarını karşılamaktı ve bu mahkeme tarafından da onaylandı. Ruhanilerden ve sivillerden oluşan yönetim kurulumuz, elde edeceğimiz gelirlerin %25’ini okullarımıza ve ihtiyacı olan kurumlarımıza aktarmayı amaçlıyor. Ayrıca kişisel bir arzum da üniversite öğrencilerine burs vermek.”
Ücretsiz vaftiz ve cenaze

Ateşyan vakıfla elde edilecek gelir sayesinde yapmayı planladıklarını şu sözlerle açıkladı: “Bir pederle yapılan vaftiz törenlerini ücretsiz yapmayı da hedefliyoruz. Fazlasını isteyenden ücret alınacak. Bir Pederle yapılacak cenaze törenlerinden de hiçbir ücret alınmayacak. Fazlasını isteyenden alınacak. Düğün törenleri bunun dışında, çünkü düğün keyfe girer diğerleri ihtiyaçtır. Eğer Patrikhane olarak cemaat bireylerimizin Hristiyan olmasını istiyorsak, kurum olarak biz fedakârlık yapacağız ve ücret almayacağız. Gelin çocuğunuzu vaftiz ettirin. Fakirlerimizin cenazelerini zaten, tabutundan cenaze arabasına kadar her şeyini zaten yönetim kurulları karşılıyor. Ölüm kaçınılmaz, biz de bu dünyadan ayrılacağız, bir pederle yapılan cenazelerin tamamından hiçbir ücret alınmamasını sağlayacağız. Bir iki yıl içinde gelir elde etmeye başlayacağımızı düşünüyorum.

Yurt dışında yaşayan bir tanıdığım, devam eden bir davası olduğunu tamamlandığında, kazandığı arsanın otuz bin metrekarelik kısmını vakfımıza vereceğini söyledi. Ben de ‘hızlandırmak için elinizden geleni yapın, bir an önce kazanın biz de gelir elde etmeye başlayalım’ dedim. Yurt dışında yaşayıp toprak sahibi olan birçok dostlarımız var ve onlardan güzel haberler geliyor. Bu dostumuz gibi cemaatine faydalı olmak isteyen çok sayıda destekçimiz var. Planlarımız böyle. Gelirler elde edildiğinde Patrikhane de artık ‘yardım eden’ kurum olacak. “

Baruyr Kuyumciyan


http://www.agos.com.tr/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 21 Jan 2016 - 15:41
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com