Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 6 Fév 2016 - 10:44
MessageSujet du message: Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten
Répondre en citant

Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten Sonra Doğu ve Batı Hristiyanlığı için tarihi buluşma yapmış Ne ,Yapmamış Ne ?Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis, Rus Ortodoks Kilisesi’nin dini önderi Patrik Kirill’le haftaya Küba’da bir araya gelecek.

Bu görüşme, doğu ve batı Hristiyanlığının bölündüğü 11. yüzyıldan sonraki ilk görüşme olacak.

Görüşmenin, Papa Francis’in Meksika ziyareti sırasında uğrayacağı Küba’da gerçekleşeceği bildirildi.

Rus Ortodoks Kilisesi, görüşmenin ana konusunun ‘hristiyanlara yönelik zulüm’ olacağını açıkladı.

Papa Francis, 2014 yılında da Türkiye'yi ziyaret etmiş ve Ekümenik Patrik Bartholomeos'la birlikte, başta Katolik ve Ortodokslar olmak üzere bütün Hristiyanların birliğine yönelik kararlılık deklare edilmişti.

http://www.agos.com.tr/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 6 Fév 2016 - 10:44
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 6 Fév 2016 - 11:33
MessageSujet du message: Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten
Répondre en citant

Katoliklerin merkezi Vatikan ve Rus Ortodoks Kilisesi’nden, “Bunu duyurmaktan sevinç duyuyoruz” ifadeleriyle yapılan ortak açıklamada, Patrik Kirill ve Papa Francesco’nun 12 Şubat’ta Küba’da buluşacağı kaydedildi.

İki saat sürmesi planlanan görüşmenin, aynı gün başlayacak olan Papa’nın Meksika seyahatinin hemen öncesinde, Havana Jose Marti Havalimanı’nda gerçekleşeceği belirtildi.

İki kilisenin geleceği ile ilgili ortak bir bildirge imzalanacağının açıklandığı tarihi buluşmada, dünya genelinde 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi ile 200 milyon inananı olan Rus Ortodoks Kilisesi ilişkilerinde “yeni bir sayfa” açılacağı vurgulandı.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, iki kilise tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan bu buluşmanın, ani gelişen bir plan dahilinde olmadığını, çok uzun süreden beri üzerinde çalışılan bir konu olduğunu dile getirdi.

Patrik Bartholomeos buluşmadan memnun

Peder Federico Lombardi ayrıca, Fener Rum Patriği Patrik Bartholomeos’un da, Papa ve Patrik Kirill’in buluşacağından haberdar olduğunu aktararak, “I. Patrik Bartholomeos, Katolik Kilisesi ve en büyük Ortodoks topluluğunu temsil eden kilisenin liderinin kucaklaşmasından duyduğu memnuniyet ve sevinci dile getirdi” dedi.

Yazılı açıklamada ise, Papalık ve Moskova Patrikliği’nin, bu buluşmanın tüm iyi niyetli insanlar için bir umut ışığı olmasını dilediği ve tüm Hristiyanları, bu görüşmenin iyi meyveler üretmesi için hararetli bir şekilde Tanrı’ya dua etmeye davet ettiği de belirtildi.

'Hristiyanlara zulüm' bu buluşmayı hızlandırdı

Öte yandan, iki dini liderin Küba’daki görüşmesinin ana gündem maddelerinden birinin, Hristiyanlara edilen eziyetler olacağı da kaydedildi.

Rus Ortodoks Kilisesi’nin düzenlediği basın toplantısında, Katolik Kilisesi ile kendi kiliseleri arasındaki buluşmanın, neredeyse 20 yıldır planlandığı aktarıldı.

Rus Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Metropolit Hilarion, bu tarihi olayın gelişiminin ise, terörizm marifetiyle “Hristiyanlara zulüm” yapılmasından dolayı hızlandırıldığını kaydetti.

Her iki kilisenin Hristiyanlara yapılanlardan dolayı endişe duyduğunu ifade eden Hilarion, bu nedenle iki ruhani liderin bir araya gelmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Hilarion, tarihi buluşma yeri olarak Küba’nın seçilmesinin nedenini ise, “tarafsız” ve “Hristiyanlığın yayıldığı bir yer” sözleriyle açıkladı.

Doğu- Batı Kiliseleri 11.yüzyılda ayrıldı

Hristiyan dünyası, 11’inci yüzyılda Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması (Schisma) olayını yaşamıştı.

Ortaçağ boyunca birbirinin rakibi olan ve çekişme içinde olan İstanbul'daki Doğu Roma-Bizans Patrikliği ve Roma'daki Papalık, defalarca birbirlerini karşılıklı aforoz ederken, 1054 yılında kesin olarak ayrılmışlardı.

13. yüzyılda ise, Bizans-Ortodoks Kilisesi, Rus-Ortodoks Kilisesini oluşturmuştu.

Dünya genelinde hali hazırda 300 milyon Ortodoks bulunurken, bunların 200 milyonu Rusya’daki kiliseye bağlı.

Sıklıkla Hristiyan birliğinin önemine değinen Papa Francesco, 30 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’den dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Patrik Krill ile buluşabileceğini, iki tarafın da ilişkilerde bir adım atmak için bunu istediğini dile getirerek, “Patrik Krill’e, nerede istiyorsa buluşabiliriz dedim” diye konuşmuştu.

Doğu-Batı kiliseleri, 1962-65 yılları arasında toplanan 2. Vatikan Konsili’nde alınan kararlarla daha da yakınlaşmıştı.

http://www.dunya.com/dunya/ulkeler/kubada-tarihi-bulusma-289606h.htm


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 6 Fév 2016 - 11:54
MessageSujet du message: Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten
Répondre en citant

Evropa'da Satılık kiliseler cami oluyor
Avrupa'da ilgisizlik nedeniyle kapılarına kilit vurulan kiliselerden bazıları Müslümanlar tarafından satın alınarak camiye dönüştürülüyor.

Avrupalı Hıristiyanların kiliselere gösterdiği ilgi azalırken kıtada Müslümanların sayısı artıyor. Pew Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmaya göre, Avrupa'daki Müslümanların sayısı 2030 yılında toplam nüfusun yüzde 8'ine ulaşarak 58 milyon olacak.

Artan bu sayı, cami ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Kapalı kiliselerin bakım masrafları nedeniyle satılığa çıkarılması karşısında Müslümanlar bunları satın alarak camiye dönüştürmeye başladı.

En çok Almanya'da kiliseler camiye dönüştürüldü

Almanya'da camiye dönüşen kilise sayısı, Avrupa'nın en fazlası olmasına rağmen kesin bir rakam verilemiyor. Bunlar arasında Dortmund Johannes Kilisesi bulunuyor. 1966 yılında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından kiralanan ve 10 yıl önce de satın alınan yapı, artık Dortmund Merkez Camisi olarak hizmet veriyor. Bin 700 metrekarelik alana sahip camide aynı anda bin 500 kişi ibadet edebiliyor.

Yine Dortmund'ta 2009 yılında Yeni Apostel Kilisesi de satın alınarak camiye çevrilen yapılardan. Bu kilise 2009 yılındaki tadilatın ardından artık Osmangazi Camisi.

Hamburg kentindeki Kapernaum Kilisesi ise, Kuveyt'in maddi desteğiyle 2012 yılında satın alınarak camiye dönüştürüldü.

Hollanda'da 10'dan fazla kilise cami oldu

Hollanda'da kiliseden camiye dönüştürülen yapı sayısı 10'dan fazla. Bunların 6 tanesi Hollanda Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı olarak hizmet veriyor.

Fransa'da camiler yetmiyor, cemaat sokağa taşıyor

Fransa Piskoposlar Konferansının (CEF) verilerine göre, ülkede şimdiye kadar 4 kilise camiye çevrildi. Ülkenin kuzeyindeki Lille kentinde bulunan Dominiken Kilisesi 1973 yılında 20 yıllığına şehirdeki Müslüman toplumuna kiralandı. Paris Camisi’nin desteğiyle 1993 yıllında satın alınan bin 100 kişilik kapasiteye sahip bina, Furkan Camisi adını aldı.

Clermont-Ferrand kentinde ise 1977 yılında Saint-Joseph Kilisesi, cemaat yokluğu ve Müslümanların ibadet yeri arayışı sebebiyle camiye çevrildi.

Güneydeki Toulouse kenti yakınlarındaki Graulhet'de de 1981 yılında Saint Jean de la Rive Kilisesi, Nur-u Muhammedi Camisi adını aldı. Nantes'daki Saint-Christophe Lilisesi ise, 1984'te Müslümanlara verildikten sonra Furkan Camisi olarak kullanılıyor.

İngiltere

Birleşik Krallık'taki yaklaşık 2 bin resmi kayıtlı caminin büyük bir kısmının eski kiliselerden dönüştürüldüğü biliniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/satilik-kiliseler-cami-oluyor-40050181


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 14 Fév 2016 - 11:29
MessageSujet du message: Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten
Répondre en citant

962 yıl sonra Papa-Patrik buluşmasıKüba’nın başkenti Havana dün akşam Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında tarihi bir buluşmaya sahne oldu. 962 yıllık bir ayrılığın ardından ilk kez bir Papa ile Rus Ortodoks Kilisesi Patriği bir araya geldi ve ortak bildiriye imza attı.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ile Rus Ortodoks Kilisesi lideri Kirill, Havana’daki Jose Marti Havalimanı’nda 2 saat süren bir görüşme yaptı. Papa Francesco’nun Patrik Kirill ile kucaklaşırken “Kardeşim! Sonunda!” dediği duyuldu. Patrik Kirill de, basının önündeki bu ilk karşılaşmada “Artık her şey daha kolay olacak” dedi.

Basına kapalı olarak devam eden görüşmenin ardından iki dini lider bir açıklama yaparak ortak bildiriyi imzaladı. 30 maddelik ortak bildiride Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki Hristiyanların maruz kaldıkları baskılar, dinler arası diyalog ve inanç özgürlüğü, göç krizi, aile ve evlilik gibi temalarda mesajlar verildi.

Hristiyanlığın doğduğu topraklarda bugün Hristiyanların ve diğer bazı dini cemaatlerin yerlerinden edildiği, “kiliselerin barbarca tahrip edilip yağmalandığı” belirtildi ve “Uluslararası toplumu, Hristiyanların Orta Doğu’dan atılmasını önlemek için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz” denildi. “İç savaş, kaos ve terör şiddetinin kurbanı haline gelen diğer dini geleneklerin mensuplarının yaşadığı acılara” da vurgu yapıldı.

Terörü bitirmek için ortak hareket edilmesi çağrısı yapıldı ve “Çatışmalara dâhil olan tüm taraflar müzakere masasında yer almalı” denildi.“İçinde bulunduğumuz bu endişe verici zamanda dinler arası diyalog zorunludur. Dini liderlerin, inananlarını diğer dini geleneklere saygı yönünde eğitme sorumluluğu bulunuyor. Suç eylemlerini dini sloganlarla haklı göstermeye çalışmak kabul edilemez” denildi.

Göç kriziyle ilgili olarak, “Zengin ülkelerin kapısını çalan milyonlarca göçmen ve sığınmacının kaderine karşı kayıtsız kalamayız. Bazı gelişmiş ülkelerdeki acımasız tüketim kültürü gezegenimizin kaynaklarını yavaş yavaş tüketiyor. Maddi varlıkların dağılımındaki gittikçe artan eşitsizlik, uluslararası düzenin adaletsiz olduğu hissini güçlendiriyor” ifadeleri kullanıldı.
'Avrupa, Hristiyan köklerine bağlı kalmalı'

Avrupa’daki entegrasyon süreci hakkındaysa “Diğer dinlerin bizim medeniyetine katkı sağlamasına açık olmakla birlikte, Avrupa’nın Hristiyan köklerine bağlı kalması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ortak bildiride ayrıca aile teması altında, evliliğin “bir erkek ile bir kadın arasında” gerçekleşen bir eylem olduğu vurgulandı ve “Başka türden birlikte yaşama şekillerinin bu birlikle aynı seviyeye getirilmesinden üzüntü duyuyoruz” denildi. Kürtaj ve ötenazi konularında da “yaşam hakkına saygı” çağrısı yapılarak ortak duruş sergilendi.

Papa Francesco ile Patrik Kirill’in görüşmesi, iki kilise ve cemaatleri arasındaki ayrılıkları yok etmese de özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Hristiyanların yaşadığı baskılar karşısında birlikte hareket edilmesini amaçlaması açısından önem taşıyor. Katolik Kilisesi ile Rus Ortodoks Kilisesi arasındaki sorunların başında gelen Ukrayna’daki Katolik Kilisesi’nin durumu ve Vatikan’ın Rusya’da Katolikliği yayma çabaları iddiaları halen çözülmüş değil.

1054 yılında Doğu ve Batı kiliselerinin ayrılmasının ardından Rus Ortodoks Kilisesi 15. Yüzyılda İstanbul’daki patrikhaneden bağımsızlığını ilan etmişti. İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi Ortodoks dünyasında lider kabul edilse ve “eşitler içinde birinci” olarak anılsa da, Rus Ortodoks Kilisesi en büyük cemaate sahip olanı. Cemaatinin büyüklüğü 150-200 milyon arasında olan Rus Ortodoks Kilisesi ile Katolik Kilisesi’nin yakınlaşması bu yüzden Hristiyanlık içindeki bölünmenin onarılması açısından özel bir önem taşıyor.

Vatikan ile İstanbul Patrikhanesi ise, 1964’te iki tarafın liderlerinin Kudüs’te buluşmasından bu yana daha yakın ilişkilere sahip. Patrik Bartholomeos 2013’te Papa Francesco’nun göreve başlama törenine katılan ilk Ortodoks lider olmuştu. Papa Francesco da Kasım 2014’te Patrik Bartholomeos’un daveti üzerine Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Papa’nın İstanbul’dan Vatikan’a dönerken uçakta yaptığı bir açıklamanın da dünkü Patrik Kirill görüşmesinin gerçekleşmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

Papa, İstanbul dönüşünde uçakta yaptığı açıklamada “Moskova Patriği ile de buluşmak istiyorum. Ona (Kirill’e) ‘nerede istiyorsan orada buluşalım’ dedim” demişti.

Papalık Hıristiyanlar Arası Birlik Konseyi Başkanı Kardinal Kurt Koch, Katolik yayın organı National Catholic Reporter’a yaptığı açıklamada Papa Francesco-Patrik Kirill buluşmasının gerçekleşmesinde Papa’nın İstanbul ziyareti sonrasında söylediği bu sözlerin de payı olduğunu belirtti.

Övgü Pınar Vatikan

http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160213_papa_patrik


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 02:17
MessageSujet du message: Ortadoğuda , Kafkasyada Hıristiyan Nufusu YOK Rakamlarına Geldikten

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com