Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 8 Fév 2016 - 16:31
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
Répondre en citant

1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı Oldu Bittiyle Daciklere Terk Etmek Zorunda Bırakmıştı


Moskova Antlaşması,

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti arasında 16 Mart 1921'de imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma ve devamı niteliğindeki antlaşmalarla belirlenmiş olan sınırlar günümüzde Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında halen geçerlidir.


Antlaşmayı Türkiye tarafından Ali Fuat Paşa, Dr. Rıza Nur ve Yusuf Kemal Tengirşenk, Rus tarafından ise Dışişleri Komiseri Çiçerin ve Merkez Komitesi üyesi Kumuk asıllı[2] Celalettin Korkmazov imzaladı.

Antlaşma Ekim Devrimi sonrasında Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ndeki en yüksek organ olan Tüm Rusya Merkezi Yönetim Komitesi tarafından 20 Temmuz 1921 günü, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ise 31 Temmuz 1921 günü onaylanmıştır.

Sürmekte olan Türk Kurtuluş Savaşı sırasında uluslararası kamoyunda yasal olarak tanınan İstanbul Hükûmeti'ne rağmen Ankara Hükûmeti tarafından uluslararası alanda imzalanmış ikinci antlaşma özelliğini taşır.

Aynı yılın Ekim ayında imzalanan Kars Antlaşması'yla Türkiye'nin doğu bölgesindeki günümüzdeki sınırlar çizilmiş olur.


Sovyet Rusya'nın genel siyasetini dikkate alan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bekir Sami Bey Başkanlığında Moskova'ya bir heyet göndermişti. Bu heyet, Sovyetler ile Ankara Hükümeti arasında yapılacak antlaşmaya esas olacak ve Brest Litovsk Barış Antlaşması'na dayanan bazı hususları tespit etmiş ve böylece 20 Ağustos 1920'lerde iki hükümet arasında olumlu görüşmeler başlamıştı. Ancak, Sovyet Dışişleri Komiseri Çiçerin'in Kafkasya'da Türkiye'ye ait bazı bölgelerin Ermenistan'a verilmesini istemesi üzerine antlaşmanın imzalanmasından vazgeçilmişti.

Bunun üzerine Eylül 1920'de harekete geçen Kâzım Karabekir komutasındaki 15. kolordu Kars, Ardahan, Artvin, Batum ve Iğdır'ı aldıktan sonra Taşnakların idaresindeki Ermenistan ile Gümrü Antlaşması imzalanarak Doğu sınırı tespit edilmişti. Bu sınırın Sovyetler Birliği tarafından da onaylanmasını isteyen Mustafa Kemal Paşa, Ali Fuat Paşa'yı Moskova elçiliğine tayin etti. Ali Fuat Paşa heyeti 14 Aralık 1920'de Ankara'dan ayrılmıştı. Keza, Çiçerin de Ekim ayında Gürcistan'ın Ankara elçisinin kardeşi olan M. Budu Medivani'yi Ankara'ya elçi olarak görevlendirmişti. 19 Şubat 1921'de Ankara'ya gelen Medivani, Mustafa Kemal Paşa'ya itimatnamesini sunmuştu.


Bundan sonra Türk-Sovyet ilişkilerinin gelişmesi iki tehlike ile karşılaştı. Bunlardan Birincisi: Türk-Sovyet görüşmelerinin yapıldığı sırada Enver Paşa'nın Moskova'da bulunması idi. İkincisi ise; Azeri milliyetçilerinin girişimiyle Bakü'de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan etmesi ve burada "Doğu Milletleri Kongresi"nin toplanması idi. Ancak, her iki sorun da Türk-Sovyet görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasına engel olamadı. Bunda, Türk ordularının Doğu'da Eylül-1920'de Ermenileri; Batı'da da, Ocak-1921'de I. İnönü Savaşı'nda Yunanları yenilgiye uğratmalarının ve dolayısıyla Ankara temsilcilerinin Moskova'daki pazarlık gücünü artırmış olmasının sağladığı etkinin varlığı idi.

Neticede taraflar, Batum'un Sovyetler Birliği'ne terkedilmesi karşılığında Rusya'nın Türkiye'ye belirli miktarda altın ve silah göndermesi hususunda anlaştılar. Bu malzemelerin Ankara'ya taşınması işi de o sırada Batum'da yaşamakta olan Halil Paşa tarafından organize edildi.

Antlaşma 16 madde ve 3 ekten oluşmaktadır. İlk maddede her iki tarafın çıkarlarını yansıtmayan ve güç ilişkisine dayalı antlaşmaların geçersiz olduğu belirtilir. Yine bu maddede yeni Türkiye'nin sınırları belirlenir. Ülkenin doğu sınırında Kars ve Ardahan sancakları Türkiye egemenliğine geçerken, Batum Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne bırakılır. Üçüncü maddede Azerbaycan denetiminde Nahçıvan özerk bölgesinin tesis edilmesi karara bağlanır. Türkiye cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk kaleme aldığı ve Meclis'te okuduğu Nutuk adlı eserde bu antlaşmadan da bahsetmiştir. Antlaşmanın 90. yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu'nda gündemle ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Moskova_Antla%C5%9Fmas%C4%B1


Dernière édition par vahe2009 le Lun 8 Fév 2016 - 16:35; édité 1 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Lun 8 Fév 2016 - 16:31
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 8 Fév 2016 - 16:32
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
Répondre en citant

Moskova ya da Kardeşlik AntlaşmasıAntlaşması arasında bir dostluk anlaşması oldu Türkiye Büyük Millet Meclisi öncülüğünde, (TBMM) Mustafa Kemal Atatürk'ün ve bolşevik Rusya'nın öncülüğünde, Vladimir Lenin 16 Mart 1921 imzalı, ne Türkiye Cumhuriyeti ne de Sovyetler Birliği zamanında kurulmuş; anda uluslararası alanda tanınmış Türk hükümeti sultan bu oldu Mehmed VI , ancak Moskova Anlaşması'na taraf değildi; imzalanmış olan Sevr Antlaşması'nı tarafından reddedilen olmuştu, Kemalistler .

Moskova Antlaşması uyarınca, [1] iki hükümetin ülke arasındaki dostane ilişkiler kurmak için üstlendi. Antlaşma "Türkiye" terimi burada topraklar dahil anlamına geldiğini öngörülen Misak-ı Milli kabul edilen Osmanlı Parlamentosu 28 Ocak 1920 tarihinde.

Antlaşmanın Madde VI tüm anlaşmaları olmak Rusya ve Türkiye arasında imzalanan vakte ilan geçersiz ; Madde II uyarınca, Türkiye devredilirken Batum ve komşu kuzeyinde köyün alanını Sarp için Gürcistan ( Kars Oblast Türkiye'ye gitti); Madde III özerk uyguladı Nahçıvan oblast altında Azerbaycan 'ın himaye; Madde V altında, partiler durumunun son detaylandırılması temsilci kabul Karadeniz ve Boğazlar sahildar ülkelerin delegelerinin bir gelecek konferansa "tam egemenlik" ve güvenlik Türkiye'nin ve İstanbul'un "onun başkenti şartıyla "yaralanmadı.

Türkiye'nin sınırları, hem de Gürcistan, bu kadar Ermenistan ve Azerbaycan, antlaşma yanı sıra aynı tanımlanan Kars Antlaşması'nın (13 Ekim 1921 tarihinde imzalanan), varlığını devam etmektedir.

Документы внешней политики СССР. Moskova, 1959, Vol. III, s. 597-604.


Dernière édition par vahe2009 le Lun 8 Fév 2016 - 16:39; édité 1 fois
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 8 Fév 2016 - 16:34
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
Répondre en citant

ARF (HYD) youth branch holds a protest march against the Moscow Treaty of 1921


Photographer: Tigran Tadevosyan


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 8 Fév 2016 - 16:38
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
Répondre en citant

Moskova Antlaşması ( tur. Moskova Anlaşması) -

Rus "dostluk ve kardeşlik" Türk anlaşmaya tarafından imzalanmış, Mart 16 yıllık 1.921 kentinde , Moskova Hükümeti Arasında Büyük Millet Meclisi Türkiye ve Hükümeti RSFSC .

arafından onaylanan Merkez Yürütme Kurulu 20 Temmuz 1921, Türk Büyük Millet Meclisi - July 31 1921 yılı. onama değişimi gerçekleşti Eylül'de 22 yılında, 1921 Kars .

Sözleşme, uluslararası hükümetini tanıdı Türkiye, bir Kemalist hükümetin ikinci uluslararası yasal eylemdir içinde işgal başkenti Osmanlı İmparatorluğu, Konstantinopolis yönetiminin kaldı ve Sultan Mehmed VI Vahideddina kimin önce adına, Ağustos 1920'de üzerinde Osmanlı İmparatorluğu imzalanan Antlaşması Sevr, Kemalistlerin tarafından reddedildi ve yürürlüğe girmedi.

Moskova Antlaşması'na göre, RSFSR ilan sınırları içinde Türkiye'yi tanıdı "Türk Misak-ı Milli" [2] ( . Tur Misak-ı Millî olduğu; "ulusal anlaşma" [3] ), Ocak 1920 28 Osmanlı Parlamentosu tarafından kabul edilen, bu hükümleri uyarınca olduğunu Mondros ateşkes . Sözleşme, uluslararası hukuk bölümü toprakları iddia özetlenebilir Ermenistan Cumhuriyeti arasında Azerbaycan SSR ve Türkiye.

katılımı olmadan kabul edilen Azerbaycan SSR, Ermenistan SSC ve Gürcistan SSC, toprak satın almalar Türkiye güvenliğini, bu ülkelerin c Türkiye'nin kuzey-doğu sınırını bulundu Aleksandropol (Gyumrskomu) , sözleşme kenti dışında Aleksandropol ve eski Aleksandrapol ilçesinin doğu kısmında Erivan eyaletinin Türkiye aktarmak zorundadır Ermeni SSR , kuzey kısmı Batum bölgesi Türkiye geçmek üstlendi, Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Türkiye himayesi altında geçmek üstlendi Erivan eyaletinin eski Nahçıvan ve Şerur-Daralagёzskogo ilçeleri toprakları, Azerbaycan SSC . Anlaşmaya göre, Türkçenin bir parçası olarak Batum bölgesi (güney bölümünü sol Artvin Bölge ), eski Kars yöresinde , eski Surmalin County ve eski ilçe Aleksandropol Erivan İl batı kesiminde.

1921 Sonuç Moskova ile aynıdır Ekim ayında takip Kars Antlaşması'nın , Kemalistler arasındaki bir yanda, ve 1922 yılında girilen Transkafkasya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, TSFSR - ve Bileşiminde SSCB , diğer taraftan - tamamlayan devlet sınırlarının yasal tescil, şimdi var zaman.

Içinde Mondros Mütarekesi ülkeleri ile Türkiye tarafından imzalanmış, Antant 30 Ekim'de 1918 yıl , Birleşik Krallık , Osmanlı hükümeti sınırlarına Türk askeri Kafkasya'yı temizlemek için talep 1878 . eski topraklarında Kars yöresinde İngiliz genel valisi yanlısı bir Türk oluşturmak için izin Southwest Kafkasya Cumhuriyeti'ni , eski Kars bölgesi, eski Akhalkalaki ve Ahıska ilçeleri eski Batum bölgesinde Müslümanlar tarafından doldurulur bünyesine dahil edilmesi olduğu iddia ediliyor, Tiflis eyaleti , eski Nahçıvan, Surmali, Sharur- Daralagёzskogo ve Aleksandropol batı ilçeleri Erivan eyaletinin . Birleşik Krallık Pantürkist propaganda güçlendirmek amacıyla Nisan 10 1920 yıl Southwest Kafkasya Cumhuriyeti'ni ortadan onun hükümetinin tutuklandı ve eski Kars yöresinde ülkesi üzerinde elle Ermenistan Cumhuriyeti .

4 en Eylül'de 11 1919 yılı kentinde Sivas Kongresi, Türk ulusal kuruluşlar - Türk yurtsever güçlerin yürütme organı oluşturuldu "toplumlar hakları korumak" - Genel liderliğindeki Heyet-i Temsiliye Mustafa Kemal ( 27 Aralık 1919 yıl Heyet-i Temsiliye taşındı Angora (Ankara ) )

müttefik kuvvetlerin yüksek komuta Nisan'da 8 1920, ilan Batum bölgesi "koruma altına toprak Milletler Cemiyeti'nin , yoğun bir İngiliz birlikleri," Fransa ve İtalya .

yenilgisinden sonra Güney Rusya Silahlı Kuvvetleri XI Kızıl Ordu Kuzey Kafkasya'da Kızıl Ordu RSFSC için 11 Nisan 1920 kuzey sınırında yoğunlaştı Azerbaycan . komutası altında, Doğu Ordusu Temsilcisi Komitesi tarafından etkilenir Kazım Karabekir Paşa'ya Azerbaycan ve sovyetleştirilmesi Kızıl Ordu'nun tanıtımı müdahale etmeyen Mustafa Kemal tarafından talimat verildi.

23 Nisan'da kentinde, 1920 Angora içinde sultanın Hükümeti tarafından karar geçersiz bütün anlaşmalar olarak kabul edilen Türk Büyük Millet Meclisi, ilk oturumunu açtı Constantinople .

26 Nisan 1920 yıl VSNT başkanlığının Başkanı Mustafa Kemal Başkanı hitaben RSFSR Halk Komiserleri Konseyi V. Lenin diplomatik ilişki kurmak için bir önerisi ve bağımsızlık mücadelesinde Türkiye'ye yardım etmek isteği ile. Aynı gün, 26 Nisan XI Kızıl Ordu RSFSR Kızıl Ordu kuzey sınırını geçti Azerbaycan'ın ve 28 Nisan ilan edildi, Azerbaycan makamları Geçici Devrim Komitesi eline geçti Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti .

11 Mayıs günü , Türk Büyük Millet Meclisi 1920 hükümet Bekir Sami Moskova'ya geldi dostluk ve karşılıklı yardım genel antlaşması hazırlanması için RSFSC Büyük Millet Meclisi'nin ilk resmi delegasyonuna başkanlık Dışişleri için Halk Komiser gönderilen 19 Temmuz 1920'lerde. 24 Temmuz RSFSR Dışişleri Halk Komiserliği ile Bekir Sami ve onun yardımcısı Yusuf Kemal buluştu G. Chicherin .

Türkiye ile Ermenistan Cumhuriyeti arasındaki sınırın soru tahkim yoluyla çözülecektir haber alınması üzerine ABD Başkanı Woodrow Wilson , 9 Haziran 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi aşağılayıcı ve kabul edilemez olarak kabul edilir ve doğu illerinde seferberlik ilan etmiş ve Doğu Genel komutasında bir ordu gönderdi Nahcivan'ın yönünde Teğmen Kazım Paşa Karabekir.

14 Temmuz tarihinde 1920 Müttefikler Batum bölgesini devredilmesine karar komutu Gürcistan ve 20 Temmuz yılında Batum , Gürcistan birlikleri girdi.

28 Temmuz - 1 Ağustos 1920 RSFSC Kızıl Ordu ve Türk birliklerinin Doğu Ordusu TBMM ortaklaşa işgal Nahçıvan Ermenistan Cumhuriyeti güçleri onu yerinden, ilçe. . Altın 100 bin altın Osmanlı lirası altın 200 kg Doğu Karabekir komutasındaki ordunun emrine ve altın kalanı Ankara'ya gönderildi hangi - Halil Paşa Kut RSFSC gelen Nahçıvan ilk yardım Moskova'dan getirdi.

14 Ağustos 1920 Türk heyeti RSFSR VI Lenin ve 24 Ağustos Halk Komiserleri Konseyi Başkanı tarafından kabul edildi Sovyet Rusya, Türk Büyük Millet Meclisi silah, mühimmat, malzeme ve para yardımı verilmesi için sağlanan RSFSC Hükümeti ve Büyük Millet Meclisi'nin arasındaki işbirliği anlaşması imzaladı ve gerekirse - ortak askeri operasyonlar ile. Mali yardım 10 milyon altın ruble (yani 1,25 milyon Osmanlı altın lirası) tutarında kabul edildi.

10 Ağustos 1920, banliyölerde Paris Sevre sultan Türk hükümeti Antant barış anlaşmasının ülkeleri ile imzalanan, makaleler 88 ve 89 olan okur:

Madde 88 Türkiye zaten özgür ve bağımsız bir devlet olarak, Müttefik Güçleri yaptığı gibi Ermenistan'ı tanıdığını beyan eder.

Madde 89. Türkiye ve Ermenistan, hem de diğer Yüksek Akit Taraflar tahkim Amerika Birleşik Devletleri, Erzurum, Trabzon, Van ve Bitlis vilayetlerinde Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların tanımı Başkanı kararı göndermek için, ve onun kararını yanı sıra herhangi bir önlem kabul edin o nispeten karayla Ermenistan ve sözü geçen sınıra bitişik bütün Osmanlı topraklarının askersizleştirilmesini reçete edebilir [4] .

Türk Büyük Millet Meclisi, Tüm-Rusya Merkez Yürütme Komitesi Başkanlık ve RSFSC Sovnarkom Sevr Antlaşması'nı tanımadı.

18 Eylül 1920, Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri Olten (Oltu) ve aldı 24 Eylül alanı ve Bardiza Keteka Türk askeri bir pozisyon saldırdı. Ancak, Türk askerinin şiddetli direnişi karşılaşma ve önemli kayıplara, Ermeni birliklerinin şehre çekilmek zorunda kaldılar Sarıkamış . Türk kuvvetleri 28 Eylül bir karşı saldırı başlattı ve ertesi gün aldı Sarıkamış ve Kashyzman ve 29 Eylül - Ardahan . Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti cevapsız kaldı bütün uygar dünya, yardım istedi. Kasım 6, 1920 Gürcistan çatışma tarafsızlığını ilan etti. Ekim 30 Türk askerinin Kars (işgal yaklaşık 3 kDa askerlere yakalandığı zaman 30 subay ve Ermeni ordusunun 2 Genel).

6 Kasım 1920 Doğu Ordusu komutanı Korgeneral Kazım Karabekir Paşa, Ermeni komutanlar Alexandroupoli teslim olduğunu, bölgede Türk demiryolları ve köprü kontrolü altında geçmek ve nehir Arpa Chai doğusuna 15 km uzaklıkta Ermeni katılmak istedi. yönünde Jajur içinde - Ermeni askerlerinin Komutanlığı Ağın, bir kısmının yönünde birliklerinin bir kısmını relegating, bu koşullar uyulması.

7 Kasım 1920 Türk birliklerinin Alexandroupoli işgal ve Genel Karabekir, Ermeni komuta yeni talepler sundu: 24 saat içinde, 3 topçu bataryaları atları koşum Türk asker kDa 2 tüfek, 20 ağır makineli tüfek ve tüm aksesuarları ile 40 El geçmek, 6 kDa tabanca - istasyon Alagez - Kirmisli - Kolidzhan - istasyon Nalband - Vorontsovka nehri Arpa-chai: kabukları, 2 lokomotif, 50 vagon ve Ermeni askerleri hattın doğusunda kalan çekilme.

Ermeni komutanlar, Ermeni askerlerinin basın devam 11 Kasım'da Türk askerlerinin alanlar Kaltakhchi ve Ağın mücadele yenilenen sonra bu gereksinimleri, uymayı reddetti. 12 Kasım Türk askerlerinin Agin istasyonunu işgal ve Erivan üzerindeki saldırı her iki tarafında konuşlanmış.

Ermenistan Cumhuriyeti savaş öncesi topraklarının üçte ikisini ve 200 binden fazla kişiyi kaybetti mücadele altı hafta boyunca [kaynak tarih 1654] .

15 Kasım 1920 Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti, barış müzakereleri başlatılması için Türk Büyük Millet Meclisi'ne hitaben 18 Kasım'da yakında 5 Aralık'a kadar uzatıldı 10 gün, Ermeni-Türk ateşkes imzalandı. Ermenistan Cumhuriyeti 24 Kasım 1920 25 Kasım'da Sevr Antlaşması'nın şartlarına Ermenistan Cumhuriyeti vazgeçme bir deklarasyon imzaladı Hatisova, Gyulhandanyana ve Korganova (Kars eski Valisi), oluşan Dedeağaç hükümet heyeti geldi.

29 Kasım 1920 Ermeni Bolşevikler aynı gün Ermeni SSR ilan kurulmuş ve RSFSC Halk Komiserleri yardım istedi (b) Ermenistan Cumhuriyeti ve Ermeni Devrimci Komitesi hükümete karşı Kervansaray ayaklanmasında kaldırdı RCP Merkez Komitesi ile istişare. Azerbaycan SSR Ermenistan 2 Aralık Erivan aldı Kızıl Ordu'nun XI Kızıl Ordusu, bir kısmını gönderildi.

Cumhuriyet Ermenistan Aleksandrapol hükümet heyeti 2 Aralık 1920'de 3 gecesi hangi Ermenistan Cumhuriyeti toprakları Erivan ve Gölü Gokcha (Sevan) alanına sınırlı göre, Türk Büyük Millet Meclisi heyeti ile bir barış anlaşması imzaladı. Eski Kars yöresinde toprakları, eski Aleksandropol'de ve Erivan ili Surmali ilçelerinde Türkiye'yi geçti. Ermenistan Cumhuriyeti ordusunun sayısı 1500 kişi ile sınırlıdır. 20 makineli tüfek ve 8 silahlarla. Türk askerleri Ermenistan Cumhuriyeti topraklarında serbest dolaşım hakkı verildi.

10 Aralık 1920 Ermeni SSC Sovnarkom, Aleksandrapol barış anlaşmasının onların olmayan tanıma ilan ve yeni müzakerelere başlama önerdi, ama Türkler bu soruyu düşünün reddetti. Bu durumda, Türk Büyük Millet Meclisi sundu RSFSC Sovnarkom bir barış anlaşması için müzakerelere devam etmek.

Moskova, Büyük Millet Meclisi Bekir Sami Dışişleri Halk Komiserliği de görüşmelerde 27 Ağustos 1920 ilan RSFSR Çiçerin Dışişleri işbirliği Halk Komiserliği üzerinde 24 Ağustos 1920 anlaşmasını imzaladıktan sonra, Türkiye topraklarında ek olarak Ermenistan Cumhuriyeti, vermek zorunda olduğu 1914 öncesi Van ve Bitlis bölgelerin bir parçası olarak (Sarıkamış olası istisna ile), Rus İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. Bekir Sami Türkiye Ankara ile temasa mümkün değildi ve onun yardımcısı Yusuf Kemal uygun isteğine gönderdi. Türkiye topraklarının herhangi inç kare boyun eğmeyecek - Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığının bir başkan Mustafa Kemal keskin olumsuz oldu. Bekir Sami Yusuf Kemal başkanlığındaki yeni Türk heyeti görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya geldi heyet ve 18 Şubat 1921 liderliğinde çıkarıldı.

Türkiye'de 1921 ilkbahar Lenin'in kişisel talimatlar vardı 1920 sonundan bu yana kadar ve Nestor Lakoba ile Ephraim Eshba , sözleşmenin imzalanmasından teşvik [5] .

14 Şubat 1921 Kızıl Ordu bir taarruza başladı Gürcistan ve 25 Şubat 1921, girilen Tiflis ilan edildi, Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti . Hükümet Gürcistan taşındı Batum . Başlangıçta Mart'ta 1920 Türk birliklerinin işgal Batum bölgesini ve 11 Mart Batum geldi "Nüfusun alkış."

26 Şubat 1921 Dışişleri Sovyet Halk Komiseri Rus heyeti başkanı G. Chicherin Moskova konferansı açıldı. [6]

Azerbaycan SSR, Ermenistan SSC ve Gürcistan SSC, "dostluk ve kardeşlik" Rus-Türk antlaşması katılımı olmadan Moskova'da 16 Mart 1921 tarihinde imzalanmıştır.

RSFSR Çiçerin adına bir sözleşme ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi imzaladı Celal Korkmasov Büyük Millet Meclisi Dışişleri, Yusuf Kemal Bey, Rıza Nur Bey ve Ali Fuat Paşa Halk Komiser - Türkiye,.

20 Mart 1921 Gürcü ordusu birimleri Batum Türk ordusunun bir kısmını ihraç ve onlar Gürcistan okkupirovavschey, Kızıl Ordu tarafından değiştirildi. 22 Nisan bitişik alana sahip 1921 Aleksandropol Ermenistan SSC teslim edildi.

Anlaşma 16 makale ve 3 uygulamalardan oluşur. Antlaşma Taraflar şimdiye kadar iki ülke arasında yapılan tüm antlaşmalar, karşılıklı çıkarlara uyuşmuyor "diye tanıdı. Bu nedenle bu sözleşmeleri iptal edilir ve geçersiz kabul etmiş olursunuz. "(Madde IV-I)

Antlaşma, Madde 1 "bu sözleşmede bir Türkçe terim, toprakları içinde Temsilciler Osmanlı Odası tarafından geliştirilen ve ilan 28 Ocak 1920 (1336) yılı, Türk Milli Misak-ı dahil olduğunu bildiren Konstantinopolis ve basına ve tüm Devletlere iletilecektir."

Eski: Antlaşması (Madde I ve II) Türkiye yeni bir kuzey-doğu sınırını kurulan Kars bölgesini ve eski güney bölümünü Batum bölgesinde (parçası olan Rusya İmparatorluğu dan 1878 ), ve eski Surmalin ilçe Erivan ilinin (Rus İmparatorluğu'nun bir parçası 1828 ) den Ağrı Dağı için yola Türkiye'de , eski kuzey kesiminde Batum bölgesinde (köyünün kuzeyinde Sarp kentinden Karadeniz'e üzerine) Batum - için Gürcistan SSC Batum ticaret ayrıcalıkları - nüfusun "geniş yerel yönetim özerklik" hükmü ile, Türkiye bağlantı noktası.

Antlaşmanın Madde III partileri, eski oluşumu üzerinde anlaşmaya belirten Nahçıvan uyezd Erivan ilinin (Antlaşmasına "Ben (C) Ekinde belirtilen sınırlar dahilinde") özerklik Azerbaycan himayesi altında ", Azerbaycan üçüncü bir devlet için bu himaye havale edemeyiz şartıyla . "(Ermenistan atıfta)

Madde kapsamında V, Karadeniz ve Boğazların uluslararası statüsüne son gelişme ", kıyı devletlerinin delege Konferansı geleceğini kararlar Türkiye'nin egemenlik, Türkiye'nin yanı sıra güvenlik ve Konstantinopolis'in başkenti tecavüz ulaştığını sağladı." Geçti

1945 yılında, Sovyetler Birliği sunarak sözleşmeyi yeniden müzakere etmeye çalıştı Türkiye'ye toprak talebi , ancak diğer büyük güçler tarafından desteklenen ve 1953 yılında iddiaları feragat değildi.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Московский_договор_(1921)


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 8 Fév 2016 - 16:44
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
Répondre en citant

КАРССКИЙ ДОГОВОР ВЧЕРА И ЗАВТРА 

О Карсском договоре в последние годы написано немало. Основная мысль, которая выносится в повестку обсуждений, сводится к тому, что в связи с развалом Советского государства утратил силу и сам документ, определивший контуры политико-административного устройства советского Закавказья, в том числе границу между Армянской ССР и Турцией, а также статус советского Нахиджевана. Соответственно, все положения подписанного 13 октября 1921 года Карсского договора также рассматриваются сквозь призму этого главного осознания. В принципе линия достаточно гибкая, ее нужно развивать и дальше, но в менее эмоциональной атмосфере.

 

Можно привести множество примеров, указывающих на невозможность подписания большевиками (особенно в начале 1920-х годов) какого-либо внешнеполитического документа "в поддержку армян". Московский договор от 16 марта 1921г. или ратифицировавший его основные положения Карсский – это звенья одной цепи. Вместе с тем при рассмотрении данного исторического отрезка и принятых тогда решений "основная вина " все еще возлагается на отдельно взятого Сталина, власть которого в тот период была еще далеко не монопольной.

Параллельно обходится стороной наша собственная ответственность: позиция, между прочим, сколь удобная, столь и опасная. Ведь и сегодня легче искать и "находить" главных виновников армянских бед во вне – те же топливно-коммуникационные корпорации или международные организации - и в случае чего утверждать, что такова была общая политическая ситуация.

В какой атмосфере подписывались договоры начала 1920-х годов? После победы социалистической революции в России в большевистской среде постепенно стало складываться трезвое понимание отсутствия реальных перспектив распространения революционной волны на Запад. В этой связи уже с 1918 года высказывалась идея о ключевом значении Востока, степень революционности которого при этом безмерно преувеличивалась, приобретая гротескные формы. Как признавал позже Владимир Гурко-Кряжин, происходило это в атмосфере "пионерства, неофитства, революционного пафоса и благородной восточной романтики".

В конце 1918 года в Советской России возникла организация "Союз освобождения Востока", в работе которой принимали участие А.Луначарский, В.Гурко-Кряжин, К.Трояновский. В общем контексте большевистских гонений на религию к исламу, считавшемуся религией, пострадавшей при царизме, проявлялось более терпимое отношение, тогда как, например, православие отождествлялось с самодержавием. Кроме того, интернациональному и атеистическому духу большевизма православная религия и то, что Ленин называл "великорусским черносотенным шовинизмом", представлялись намного более опасными, чем ислам. В тот период официальная коммунистическая идеология во многом отождествляла дореволюционную борьбу российских марксистов против самодержавия и борьбу национальных меньшинств против православной колонизации.

Существовала даже трактовка панисламизма как революционного движения, направленного против империализма и царизма. На уровне здравого смысла ситуация была ясна: большевики крайне нуждались в любых союзниках, даже азиатских. "Спасение советской власти, - говорил Д.Рязанов на VIII съезде РКП (б), - заключается в том, чтобы натравить как можно больше всяких угнетенных наций на империалистических волков".

Практические решения предлагались разные. Говорилось (Трояновский, Гурко-Кряжин и др.) о необходимости создания Интернационала Востока и важности использования революционного потенциала панисламизма, пантюркизма, исламского модернизма, собственно ислама как более политического, нежели сугубо религиозного учения. Были и более радикальные предложения о перенесении центра тяжести наступательных революционных войн с европейских на азиатские просторы мировой политики. Уже после падения в 1919 году Венгерской Советской Республики Лев Троцкий пришел к выводу, что путь на Париж и Лондон лежит через Восток. Именно с этого периода идея "революционизирования мусульманского Востока" стала конкретной программой и в качестве военно-политического пункта вошла в текст принятой на II Всероссийском съезде коммунистических организаций народов Востока резолюции.

С установлением советской власти младотурецкий проект "Азербайджан" трансформировался в проект "социалистический". Кураторами процесса трансформации были известные деятели международного социалистического движения (Карл Радек, Григорий (Герш) Зиновьев и др.), которые являлись связующим звеном на оси пантюркисты - большевики. В частности, когда тот же Радек в 1919 году находился в берлинской тюрьме, его навестили Энвер-паша и Талаат-паша. Собственно, Радек и убедил Энвера (который в Германии скрывался под именем Али-бея) в необходимости выехать в Москву и подписать с руководством большевиков соглашение о совместной борьбе "против британского империализма".

Советская Россия отрабатывала два вектора сотрудничества на турецком направлении: первый - с Мустафой Кемалем, второй - с его противниками, бывшими лидерами младотурецкого правительства. В частности, Энверу была предоставлена работа в Обществе единства революции с исламом и солидная сумма в 400000 немецких марок для оплаты политической активности и на личные нужды. Это был период, когда бывший пантюркист "перевоплощался" в панисламиста с целью собрать "войско ислама" и пойти на Кемаля. Вместе с Энвером в 1920 году в Россию переехал и Джемаль-паша.

1-8 сентября 1920 года в социалистическом Баку состоялся I съезд народов Востока, провозгласивший "священную войну" против мирового империализма. Энвер ехал для участия в съезде народов Востока в одном вагоне с Радеком и Зиновьевым. Он ехал в город, где ровно два года назад его сводный брат Нури-паша истребил тридцать тысяч армян. В 1920 году социалистическая идеология была вставлена в панисламистский контекст, сама атмосфера съезда была пропитана антиармянскими выступлениями. Вот что говорил, например, Зиновьев: "То и дело идут разговоры об Армении. Единой и независимой Армении как таковой не существует".

Или член Совета пропаганды и действия народов Востока М. Вельтман: "Армения заявляет претензии на Карабах и Зангезур... Далее армянские империалисты выдвигают поистине мегаломанские планы о присоединении Вана, Трапезунда, Битлиса, Эрзерума, Диарбекира, с выходами к морю. Армения желает стать великой средиземной державой и владычествовать над территорией, где армяне составляют всего 50% населения… Народные массы должны подняться против своих и чужих поработителей".

Принятый на съезде заключительный документ объявил войну Армении как "агенту мирового империализма". В заключении президиума Совета пропаганды и действия народов Востока о политике России на Востоке, представленного президиуму исполкома Коминтерна и ЦК РКП(б)" от 17 сентября 1920 года, читаем: "Чтобы избегнуть… гибельных для Советской России и мировой революции последствий, нам необходимо… во что бы то ни стало и самым экстренным образом поддержать угасающее национальное движение в Турции…

Как то, так и другое может быть достигнуто только путем наступления в союзе с националистическими турецкими войсками на Армению под флагом свержения ига дашнаков, угнетающих свой народ, и с целью соединения с революционной Турцией… Армения будет выведена из строя раньше, нежели подойдут англо-шахские войска, а Грузия, которую мы не будем затрагивать в этом наступлении, побоится вмешаться в борьбу… Военные операции не потребуют никаких добавочных сил с нашей стороны, но по существу они будут проведены Турецким эрзерумским корпусом; наступление с нашей стороны будет почти что демонстрационное, для которого сил у нас достаточно…

С дипломатической стороны для предотвращения бури общественного негодования в Западной Европе наступление на Армению должно быть произведено следующим образом: турецкие войска начнут наступать на Армению, а мы во всей нашей печати и при помощи всех наших органов гласности в Европе поднимем страшный шум о новой армяно-турецкой резне и о необходимости ее прекращения раз навсегда, и для прекращения этой резни наши войска вступят в Армению через оголенную от ее войск восточную границу…

Таким образом, мы окажемся в глазах западноевропейского пролетариата в чрезвычайно благородной роли умиротворителей, двинувшихся на Армению только с тем, чтобы положить конец резне и спасти остатки армянского народа от окончательного уничтожения. Из всех приведенных соображений самое главное то, что война неизбежна, и если мы не предпримем наступления на Армению, то через две недели она предупредит наступление на Советский Азербайджан, а это наступление будет для нас означать потерю Баку".


 

Примеры, указывающие на невозможность подписания большевиками какого-либо внешнеполитического документа "в поддержку армян", можно приводить долго. Однако опасность как раз в том, что и сегодня легче искать и "находить" главных виноватых и в случае чего утверждать: "Такова была общая политическая ситуация". Ведь именно так в дни проведения в Баку I съезда народов Востока повела себя армянская делегация в составе Саркиса Касьяна, Асканаза Мравяна, Ависа Нуриджаняна, Шаварша Амирханяна и других. Она не только подписалась под Заключительным актом, но и обратилась к армянскому народу с "инструкцией":

"Центральный Комитет большевиков Армении предписывает всем партийным организациям как в тылу, так и на фронтах и прежде всего большевикам, направляемым в Карсский гарнизон, развернуть среди отдельных солдат и в группах, а если возможно, то и посредством листовок широкую пропаганду против войны, уделяя основное внимание тому, что:

1) нынешняя Турция уже не прежняя султанская Турция и не преследует в отношении Армении агрессивных целей;

2) кемалистская Турция - союзница Советской России и борется за свое освобождение против империалистических держав – Англии, Франции, Греции;

3) победа республиканской Армении над Турцией будет означать усиление империализма на Ближнем Востоке и поставит под угрозу победу революции в Закавказье, и, наоборот, поражение республиканской Армении ускорит советизацию всего Закавказья, а также Востока;

4) задачей армянских большевиков-коммунистов должно быть ускорение поражения республиканской Армении, что ускорит советизацию Армении.

С этой целью необходимо:

1) всеми средствами разлагать армянскую действующую армию: а) способствовать дезертирству и всячески препятствовать мобилизации, б) убеждать солдат на фронтах не стрелять по наступающим турецким солдатам, а покидать позиции и возвращаться домой, в) не подчиняться приказам офицеров и в случае необходимости уничтожать их;

2) наряду с этим необходимо внушать солдатам республиканской Армении, что победоносный турецкий аскер – это революционный аскер, который не только не позволит какого-либо насилия по отношению к побежденной стране, не причинит вреда мирному населению, но и поможет трудовому армянскому народу освободиться от господства пособников империалистов – дашнаков;

3) вновь и вновь объяснять, что, освободясь от господства дашнаков, Армения немедленно наладит связь с Советской Россией, навсегда покончит с войной, и край, разоренный голодом и постоянными конфликтами, наполнится российским хлебом и примет участие в великом деле революции.

Представляется, что Карсский договор и в первую очередь обстоятельства его подписания еще не осмыслены нами в должной мере. Текст договора, безусловно, исследован досконально, однако его место в контексте перспективных угроз пока не выяснено окончательно. Между тем без понимания этого аспекта очень трудно противодействовать нынешним международным тенденциям, направленность которых не очень-то отличается от большевистских приоритетов.

Арис КАЗИНЯН
Голос Армении


http://k4500.com/history/1346-karsskij-dogovor-vchera-i-zavtra.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 10 Fév 2016 - 12:08
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı
Répondre en citant


üyelere özel - only memebers


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 03:54
MessageSujet du message: 1921 Moskova Antlaşması Hayastana Toprak Kaybına Kutsal ARARAT'ı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com