Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İpranosyan’ın İsviçre Bankası’ndaki hesabının sırrı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 501
Point(s): 72 595
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 19:52
MessageSujet du message: İpranosyan’ın İsviçre Bankası’ndaki hesabının sırrı
Répondre en citant

İpranosyan’ın İsviçre Bankası’ndaki hesabının sırrı


İpranosyan kardeşlere ait Amaysa’daki terzihane, 1910


İsviçre Bankası’nda hesabı olup uzun süredir herhangi bir işlem yapmamış isimlerin listesi, banka yetkilileri tarafından geçen hafta dünya kamuoyuyla paylaşıldı. istede adı geçen Garabed İpranosyan’ı, aileyle ilgili araştırmaları bulunan Yrd. Doç. Dr. Oya Gözel Durmaz’la konuştuk.

Uzun süredir İsviçre Bankası’nda hesabı olup herhangi bir işlem yapmamış isimlerin listesi, banka yetkilileri tarafından geçen hafta dünya kamuoyuyla paylaşıldı. Bu isimler arasında kütüğü İstanbul olan bazı isimler de dikkat çekiyor. Osmanlı döneminin önemli tüccar ailelerden biri olan İpranosyanlar’dan Garabed İpranosyan’ın da adı listedeki yerini alıyor. Banka yetkilileri, listede adı geçenlerin 2020’ye kadar varislerinin bulunmaması halinde tüm hesapların İsviçre Bankası’na geçeceğini belirterek, bir duyuru yaptı ve hesabı olanların akrabalarının bankayla temasa geçmesi gerektiğini belirtti. Listede adı geçen Garabed İpranosyan’ı, aileyle ilgili araştırmaları bulunan Yrd. Doç. Dr. Oya Gözel Durmaz’la konuştuk.

Garabed İpranosyan’dan ve İpranosyan Ailesi’nden bahsedebilir misiniz?

İpranosyanlar aslen Amasyalı olup, imparatorluğun son dönemlerinde öne çıkmış, hem üretim hem de ticaretle uğraşan önemli bir Ermeni ailesiydi. 1890’larda İstanbul’a yerleşen ailenin, pek çok Anadolu şehrine yayılmış geniş bir mağazalar zinciri bulunuyordu. Ayrıca Amasya’da bir okul yaptırdıkları da biliniyor. Ailenin en bilinen ve önemli temsilcisi olarak Maruke İpranosyan öne çıkıyor. Maruke, ailenin giriştiği ticari aktiviteleri esas başarıya ulaştıran kişi olarak zikrediliyor. Kardeşi Yeprem ile birlikte İpranosyan Biraderler Şirketi’nin kurucularından.

Garabed İpranosyan ise kayıtlarda İpranosyan Biraderler Şirketi’nin ortaklarından biri olarak geçiyor. Kendisi hakkında Osmanlı arşivinde bir belgeye de denk geliyoruz. İlginç olan, belgenin, İsviçre ile ilgili olması. Söz konusu belgeye göre, Garabed’in eşi tedavi için İsviçre’ye gitmiş, orada tedavi olmuş ve Eylül 1918 itibariyle de memlekete dönüş için Osmanlı Devleti’nden izin istemiş. Dolayısıyla Garabed İpranosyan’ın I. Dünya Savaşı yıllarında İsviçre’yle eşinin hastalığı nedeniyle bir çeşit bağlantı kurmuş olduğunu görüyoruz. Anlaşıldığı kadarıyla uluslararası ticaretle ilgilenen bir tüccar olarak bu ilişkinin bir tarafında da bankacılık işlemleri bulunuyordu.

Aile, o dönem Osmanlı’daki ticarette ne gibi bir rol üstleniyordu?

Aile, 40’ın üzerinde mağaza şubesi ile pek çok vilayet ve sancakta özellikle manifatura ticaretinde etkin bir rol üstlenmiş gözüküyor. Diğer taraftan ise sahip oldukları İbranos Vapur Şirketi ve nakliye gemileri aracılığıyla uluslararası ticarette de pay sahibi olduklarını belirtmemiz gerek.

Osmanlı devleti içerisinde belli kesimlerin bu aileyi çökertmek için özel olarak uğraştığı söyleniyor. Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Aslında Osmanlı devletinin bu aileyi çökertmek için özel olarak uğraştığını düşünmüyorum. Hatta Maruke İpranosyan özelinde -ki şirketin kurucusu ve ailenin en önemli temsilcisidir, arşiv belgeleri bize bunun tam tersini söylüyor. Şöyle ki, Maruke, tehcirin ilk aylarında Kayseri’de Divan-ı Harb’te yargılanmış, fakat Ermeni komiteleriyle alakasız olmasından dolayı Osmanlı Devleti tarafından zararsız olarak değerlendirilmiş ve beraat etmiş. Maruke’nin tehcire gönderilmeyerek İstanbul’da kaldığını ve bu süreçte ihtida ettiğini de biliyoruz. Din değiştirmesinin ardından da emvaline tasarruf hakkına tekrar kavuşmuş ve emval-i metruke düzenlemelerinden kurtulmuş. Böylece tehcirin yarattığı yıkımdan görece etkilenmeden ticari aktivitelerine devam eden oldukça istisnai bir örnekle karşı karşıya olduğumuzu bile söyleyebiliriz. Aile esas sıkıntıyı, Maruke İpranosyan’ın 1920 yılında bir kaza sonucu beklenmedik vefatı sonrası yaşamış. Maruke’nin devlet kayıtlarına göre bir Müslüman olarak vefat etmesi dolayısıyla mirası konusunda varisleri ve devlet arasında ciddi bir çekişme yaşanmış. İslam miras hukukunda din farkı miras intikalini engellediği için devlet, Maruke İpranosyan’ın varissiz öldüğünü iddia ederek, gayrimüslim akrabalarını mirasçı olarak tanımamış. Bu süreç, özellikle de vapurlara devlet tarafından el konulması, İpranosyanlar’ın ticari aktivitelerine ciddi bir darbe vurmuş. Yani karşımızda oldukça değişik aşamaları olan atipik bir hikâye var.

Araştırmalarınız boyunca İpranosyanlar’a dair gözünüze çarpan en önemli şey neydi? Bu ailenin ne gibi bir önemi vardı?

Yakın zamanlara kadar, tehcir süreci ve Ermeni toplumunun yaşadığı yıkımı ‘sınıfsal farklılıkları’ yok sayarak değerlendirme eğilimindeydik. Ancak artık sınıfsal farkların, birbirinden oldukça farklı hikâyeleri yarattığını görüyoruz. İpranosyanlar da sınıfsal farklılıklar ve devletle ‘iyi’ ilişkilere sahip olmanın oldukça beklenmedik tehcir hikâyeleri yaratabileceğinin çok net bir örneği olarak değerlendirilebilir. Sonuçta karşımızda tehcir edilmekten kurtulan ve emvali üzerinde mülkiyet haklarını korumaya devam eden üst sınıftan ‘şanslı’ bir Ermeni tüccarı var. Tabii şunu da not etmek gerekir, ailenin tüm üyeleri İstanbul’dakiler kadar şanslı olmamış. İpranosyanların Amasya’da yaşayan akrabaları Halep’e tehcir edilmişler.

“Yakın zamanlara kadar, tehcir süreci ve Ermeni toplumunun yaşadığı yıkımı ‘sınıfsal farklılıkları’ yok sayarak değerlendirme eğilimindeydik. Ancak artık sınıfsal farkların, birbirinden oldukça farklı hikâyeleri yarattığını görüyoruz."

‘Aileye dair bilgiler Cumhuriyet’in ilk yılları itibariyle son buluyor’Oya Gözel Durmaze

İpranosyanlar’ın varislerine dair bir bilginiz var mı?

Ailenin hikâyesi 1920’lerde son buluyor. Bu tarihlerde, İpranosyan Biraderler Şirketi’nin ortakları olarak Garabed İpranosyan, Mihran İpranosyan ve Berç İpranosyan isimleri karşımıza çıkıyor. Fakat aileye dair bilgiler Cumhuriyet’in ilk yılları itibariyle, özellikle de bahsettiğimiz miras meselesinin ardından son buluyor. En son şirketlerin tasfiye edildiğine dair ilanlara rastlıyoruz. Ailenin üyeleri daha sonra ne yaptı, Türkiye’de mi yaşamaya devam ettiler yoksa yurt dışına mı çıktılar, bilmiyorum. Maalesef İpranosyanlar’ın varislerine dair başka bir bilgiye henüz ulaşamadım. Son zamanlarda Maruke İpranosyan’ın mezarını bulmaya çalışıyorum ancak Şişli Ermeni Mezarlığı’nda defnedildiği yazılmasına rağmen, mezarlık kayıtlarında bulamadık. Bir de tabii sosyal medya hesaplarından İpranossian/İpranosyan/Ebranosyan gibi çeşitli soy isimlere denk geliyorum ama tek tek hepsine mesaj göndermek mümkün olmadığı için araştırmam tıkanmış durumda. Belki bu vesileyle aileye ve varislere dair daha fazla bilgiye ulaşabiliriz.

Vartan Estukyan

http://www.agos.com.tr/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 19:52
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 501
Point(s): 72 595
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 20:08
MessageSujet du message: İpranosyan’ın İsviçre Bankası’ndaki hesabının sırrı
Répondre en citant

Türkiye’den Kimlerin İsviçre Bankalarında Hesabı Varsw-İsviçre Banka Ombudsmanlığı, en az 60 yıldır hiç dokunulmayan banka hesap ve kasalarını internet üzerinden açıkladı. “İsviçre bankalarında uyuyan varlıklar” başlığıyla yapılan açıklamada, banka hesaplarının sahiplerine ya da varislerine ulaşılmaya çalışılıyor.

Açıklamaya göre İsviçre Bankacılık Kanunu ve Bankacılık Yönetmeliği’ndeki değişikliğin ardından böyle bir değişiklik yapılması zorunlu hale geldi.

Eğer İsviçre Bankacılar Derneği ile Aralık 2020’ye kadar iletişime geçilmezse hesap ve kasalardaki tüm varlıklar İsviçre devletine aktarılacak.
Odatv, o hesapların içerisinde sahipleri Türkiye’de yaşayanları araştırdı ve çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Buna göre, İsviçre bankalarında unutulan ve ikametgahları İstanbul’da kayıtlı olan sekiz ayrı hesap var.

O isimlerden yedisi; Nessim Yahya, Julius F. Bugeja, Malkuna Franco, Garabed Ipranossian, Nardea Salvator, Gemmina Nommico, Frau Hermine Pokorny…
Ve en çarpıcısı: Satvet Lütfi Tozan.

Açık kaynaklardan baktığımızda; Nessim Yahya, Julius F. Bugeja, Malkuna Franco ve Frau Hermine Pokorny’e dair herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

Ancak diğer isimlere ilişkin çarpıcı veriler ortaya çıktı.

Yıl 1915…

İsviçre bankalarında 60 yıl ve daha uzun süredir hesabına dokunmamış isimlerden, İstanbul kayıtlı Garabed Ipranossian.

Garabed Ipranossian ismi, dönemin Ermeni Patriği tarafından Filibe Gregoryen Piskoposu ve Bulgaristan Gregoryen Kilisesi Metropoliti Monsenyör Ghevont Tourian’a gönderilen 15 Ağustos 1915 tarihli mektupta geçiyor.

Mektup, 1916’da yayınlanan “The Treatment of Armenians in the Ottoman Empire” (Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere Yönelik Muamele) kitabında bulunuyor. Kitabın yazarları Viscount Bryce ve Arnold Toynbee olarak kayıtlara geçmiş.

Ermenilere yönelik uygulanan tehcir politikasını ve o günkü koşulları eleştiren mektupta, Garabed Ipranossian ismi tek bir yerde yer alıyor. Mektuba göre Ipranossian, İstanbullu Ermeni bir tüccar.

Tehcir ve günün siyasal ortamının getirdiği şartlar nedeniyle belli ki İstanbul’dan göç etmek zorunda kalmış ya da zorla göç ettirilmiş.

Mektupta o bölüm şöyle geçiyor:

“(Emeni Tehciri’nde) Şimdi sıra İstanbul’da. Zaten insanlar panik halinde kötü kaderlerinin her an kendilerini bulmasını bekliyorlar. Sayısız kişi tutuklandı ve hemen İstanbul dışına çıkarıldı. Çoğu mutlaka ölecek. Şu ana kadar sürülenler, taşra doğumlu ama İstanbul’da ikamet eden tüccarlar-bunların arasında Marouke, Ipranossian Garabed, Erzurumlu Kherbekyan, Atamian Karekin, Bitlisli Krikoryan Sempad vs. de var. Ne pahasına olursa olsun İstanbul’daki Ermenilerin bu korkunç kıyımdan kurtulması için çabalıyoruz. Böylece,hiç olmazsa Türkiye’de Ermeni davasının etrafında toplanılmasını sağlayacak bir merkezimiz olur.”

Bu satırların dışında Garabed Ipranossian hakkında bir bilgi yer almıyor ve Ipranossian’a daha sonra ne olduğuna ilişkin bir kayıt gözükmüyor.

İSVİÇRE’DE BANKA HESABI BULUNAN İSTANBULLU AVUKAT

Tarih: 11 Mart 1970…

İstanbul Barosu sicil numarası 203…

İsviçre bankalarında yıllardır hiç dokunulmamış banka hesabı bulunan İstanbul Barosu’na kayıtlı bir avukat olan Nardea Salvator.

Salvator hakkında Baro kayıtlarının dışında bir bilgi yok. Baro kayıtlarına göre Salvator, 11 Mart 1970 tarihinde hayatını kaybetti.

GEMMA MI GEMMINA MI

Aslında İsviçre bankalarındaki hesapların arasında Nardea Salvator dışında Gemmina Nomico isimli İstanbullu bir gayrimüslüm daha bulunuyor. Ancak ona dair herhangi bir kayıt bulunmazken, “Gemma Nomico” isimli Kadıköy doğumlu bir ailenin bilgilerine ulaştık. Eğer aranan kişiyse, İtalyan olan Nomico bu kayıtlara göre 1863’te doğdu ve 1945’te hayatını kaybetti. Kocasının ismi Dominique Jean Corpi olarak görülüyor. Çiftin 6 çocukları da İstanbul’da dünyaya geldi. Bu isimlerden sadece 4’üne dair bilgiler var. Giovanni Dominico Corpi ve Maria Angela Corpi’nin öldüğüne dair kayıtlarda herhangi bir not yer almıyor. Çiftin diğer çocukları Mario Giuseppe Giacinto Roberto Corpi ve Ange Théodore Vincent Marie Corpi ise 6 Mart 1914 ve 10 Ocak 1975’te hayatını kaybetmiş gözüküyor. Eğer Gemma Nomico ile ilgili kayıtlar “Gemmina Nomico” ile eşleşiyorsa Nomico’nun varislerinin halen İsviçre bankalarında bilmedikleri bir hesabı var.

VE SATVET LÜTFİ TOZAN…

Gelelim listedeki en dikkat çeken isim olan Satvet Lütfi Tozan’a.

Buna göre; İsviçre bankalarında Tozan’ın içindekilerinin değerinin bilinmediği bir kasası var. Ve listede Tozan’ın ikametgahı “Şişli – İstanbul” olarak görünüyor.

Peki, kimdir Satvet Lütfi Tozan?

Milliyet’in 23 Mayıs 1974 tarihli sayısından okuyalım:

“Satvet Lütfi Tozan 1889’da Hersek’de doğmuş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. İkinci Dünya Savaşında müttefikler safında gönüllü olarak görev almış, Macaristan’da tevkif edilmiştir. Askeri mahkeme tarafından idama mahkum edilmiş, idam kararı daha sonra 12 yıl ağır kürek hapsine çevrilmiştir.

Tozan, iki yıl sonra bir yolunu bularak Macaristan’dan Romanya’ya kaçmış, Romanya diktatörü Mareşal Antonesku’nun itimadını kazanarak kendisi tarafından özel delege olarak İstanbul’daki müttefik kuvvetleri temsilcilerine barış teklifini getirmiştir. Savaş sona erdikten sonra fedakarlık ve başarıları için İngiliz Kralı Jorj tarafından büyük askeri nişanla taltif edilmiştir.

Tozan, İttihatçıların yönetime el koyduğu sırada tekrar idama mahkum edilmiş ve Prens Sabahattin’le birlikte Paris’e kaçmıştır. Daha sonra yaptığı büyük bağış nedeniyle affedilmiştir. Ömrünün 30 yılı içinde bütün Avrupa ve Arap ülkelerine, Amerika’ya ve Kanada’ya gitmiştir. Tokan bir Alman silah fabrikatörünün kızı olan Riegger (Zeynep) ile evlenmiş, bir süre önce vefat etmiş ve vasiyetnamesiyle bütün mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlamıştır. ”

Milliyet’in o haberinde yazmayan bir ayrıntıyı da Odatv olarak biz aktaralım:

“Karun kadar zengin” diye nitelendirilen ve silah tüccarı bir Mason olarak da bilinen Satvet Lütfi Tozan’in cenazesi, 14 Aralık 1971 Salı günü Teşvikiye Camii’nden kaldırılarak Zincirlikuyu Mezarlığı’na gömüldü.

Evet…

Dünyanın en önemli kara para aklama yerlerinden olan İsviçre bankalarında sahiplerini bekleyen yüzlerce hesap ve kasa var şu an.

Ve paha biçilemez bu varlıkların İsviçre devletine aktarılmasından önceki son tarih; Aralık 2020.

İŞTE İSVİÇRE BANKALARINDA UNUTULAN VE SAHİPLERİNİN İSTANBUL’DA YAŞADIĞI O HESAPLARIN LİSTESİ:Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 501
Point(s): 72 595
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 20:25
MessageSujet du message: İpranosyan’ın İsviçre Bankası’ndaki hesabının sırrı
Répondre en citantüyelere özel - only memebersRevenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 02:24
MessageSujet du message: İpranosyan’ın İsviçre Bankası’ndaki hesabının sırrı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com