Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Aller à la page: 1, 2  >
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 20:41
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine

YALLAH MEMLEKETİNİZE Derse Diye Kendi Akılarınca Önlem Alıyor;

Türkler ABD'ye 1586 Yılında Ayak Bastı'YMIŞŞŞŞABD'de ikamet eden tatlı hayat süren ,dolar kazanıp günlerini gün eden Dacikler der ki ,

Ulan Donald Trump , bizim atalarımız 1586'dan itibaren Amerikaya yerleşmeye başladı bizimkiler sizinkilerden bile daha eski ,kimi kovuyon dümbük mü diyecekler ,merak konusu


Türkler ABD'ye 1586 Yılında Ayak Bastı

Türklerin ABD'ye ilk olarak 1586 yılında, Sir Francis Drake’in Türkler ve Moorlar olarak adlandırılan en az iki yüz kadar Müslümanı Roanoke'ye (İ) getirmesi ile ayak bastıklarına inanılıyor.


Günümüzün Kuzey Carolina kıyılarında yerleşmiş ve o dönemlerde yeni kurulmuş olan İngiliz sömürgesi Roanoke’ye varmadan sadece kısa bir süre önce, Drake’in yaklaşık otuz gemiden oluşan filosu söz konusu Müslümanları kürek mahkumu olarak çalışmaya zorlandıkları Karayipler'deki İspanyol sömürgesinden kurtardı. Tarihi kaynaklar Drake’in serbest kalan kürek mahkumlarını iade edeceğine dair söz verdiğini ve sonuç olarak İngiliz hükümetinin kürek mahkumlarının yaklaşık yüz kadarını Osmanlı devletine gönderdiğini belirtiyor.

ABD’ye en büyük Türk göçü dalgası 1820 ila 1920 yılları arasında başladı. Yaklaşık 300.000 kişi Osmanlı İmparatorluğundan ABD’ye göç etti. Söz konusu Türklerin sadece 50.000 kadarı Müslüman Türklerdi, geri kalanlar ise ağırlıklı olarak Araplar, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve Osmanlı hükümdarlığı altında yaşayan  diğer Müslüman gruplardan oluşuyordu.

Etnik Türklerin çoğu dinleri sebebiyle Hristiyan bir ülkede benimsenmeyeceklerine dair endişe taşıyorlardı. ABD’ye girişte zorluk yaşamamak adına gümrük kapısında Türklerin birçoğu Hristiyan isimleri ile kaydediliyorlardı; dahası, ayrımcılığa mani olmak adına birçoğu kendilerini Suriyeli ya da hatta Ermeni olarak tanıtıyorlardı. Türklerin çoğunluğu ABD’ye Providence,Rhode Island; Portland,Maine ve Ellis Island’ın limanlarından giriş yaptı.


Fransız gemicilik şirketleri, Harput’taki misyoner Amerikan okulu, Fransız ve Alman okulları ve evvelki göçmenlerden duyulan söylentiler göç etme niyetinde olan kişilerin “Yeni Dünya” hakkında bilgi sahibi olmaları adına en büyük kaynaklarıydı.
Etnik Türklerin büyük bir kısmı ABD’ye, Amerikan göçmenlik politikalarının oldukça hoşgörülü olduğu bir dönemde tahminen 1900 ila 1914 yılları arasında, I. Dünya Savaşı öncesinde giriş yaptı. Çoğunluğu Harput, Akçadağ, Antep ve Makedonya’dan gelen söz konusu Türkler ABD’ye gitmek için Beyrut, Mersin, İzmir, Trabzon ve Selanik’ten gemilere bindiler. Fakat  göç akımı ABD’ye girişlere okuryazarlığa bağlı olarak sınırlamalar getiren 1917 tarihli Göçmenlik Kanunu ve I. Dünya Savaşı nedeniyle sekteye uğradı. Herşeye rağmen Balkan bölgeleri Arnavutluk, Kosova, Batı Trakya ve Bulgaristan’dan gelen çok sayıda Türk, ABD’ye göç edip ülkeye yerleşti. Çoğunluğu Türk kökenine dahil olan söz konusu göçmenler kendilerini Türk olarak tanıtmış olsalar da geldikleri ülkeler baz alınarak Arnavut, Bulgar ve Sırp olarak kaydedildiler.


Ayrıca, etnik olarak Arnavut, Bulgar, Rum, Makedon ya da Sırp olan birçok göçmen ailelerin içerisinde, Makedonya’nın 1912-1913 Balkan Savaşı sonrasında Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan arasında bölüştürülmesinden dolayı ailelerini kaybetmiş Türk kökenli çocuklar da bulunuyordu. Söz konusu Türk çocuklar korumaya alındı, vaftiz edildi ve evlat edinildiler ve sonra saha işçisi olarak kullanıldılar; evlat edinen aileler ABD’ye göç ettikleri zaman, halen kökenlerini hatırlayan, bu çocukları aile üyeleri olarak kaydettirdiler.


İlk Türk göçmenler ağırlıklı olarak çalışmak için göç eden erkeklerden oluşuyordu. Düşük sosyoekonomik sınıflardan gelen çiftçi ve çobanlardan oluşan bu göçmenlerin tek gayesi yeteri kadar para kazanmak ve sonrasında ülkelerine dönmekti. Söz konusu göçmenlerin çoğunluğu kentsel alanlarda yaşayıp, endüstri sektöründe çalıştılar; zor şartlarda düşük ücretlerle deri fabrikalarında, sepicilikte, demir-çelik sektöründe, demiryolu ve otomobil endüstrisinde çalışan göçmenler bölge olarak da daha çok New England, New York, Detroit ve Chicago’da çalıştılar.

Büyük bir kısmı pansiyonlarda kalan Türk toplumu genellikle iş ve kalacak yer bulma konusunda birbirlerine bel bağlıyorlardı. Etnik çatışmaların yaygın olmasına ve bu çatışmaların Rumlar, Ermeniler, Türkler arasında gerilimin olduğu Peabody,Massachusetts gibi ABD’nin bazı bölgelerine de taşınmış olmasına rağmen etnik Türkler ile Rumlar, Yahudiler ve Ermeniler gibi diğer Osmanlılar arasında da işbirliği vardı.
Diğer Osmanlı etnik gruplarının aksine, ilk Türk göçmenlerin çoğu ana vatanlarına döndüler. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması sonrasında geri dönen göçmenlerin oranında olağanüstü bir artış yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’den ABD’ye içlerinde “Gülcemal” isimli geminin de bulunduğu gemiler yollayarak göçmenlerin herhangi bir ücret ödemeden Türkiye’ye geri gelmelerini sağladı.

Erkek nüfusunun I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle azalmasından dolayı yeni kurulan Cumhuriyet’te eğitimli Türklere iş vaadinde bulunulmuştu; bunun yanı sıra vasıfsız işçilerin de ülkeye dönmesi teşvik edilmişti.

ABD’de kalanlar ise ya çok az ya da hiç İngilizce bilmedikleri için izole bir yaşam sürdüler ve kendi insanları arasında yaşamayı tercih ettiler. Yine de bu göçmenlerden doğan nesiller Amerikan kültürü ile özdeşleştiler ve artık soylarına dair pek bir fikir sahibi değiller.


Türk Göçü

I. Dünya Savaşı’ndan 1965 yılına dek ABD’ye gelen Türk göçmenlerin sayısı 1924 yılı Göçmenlik Kanunu gibi sınırlayıcı göçmenlik yasalarından dolayı oldukça düşük seviyelerdeydi. 1930 ila 1950 yılları arasında her yıl yaklaşık 100 Türk göçmen ABD’ye giriş yaptı. Yine de 1965 yılı sonrası ABD göçmenlik yasalarının serbestleşmesi ile her yıl ABD’ye göç eden Türklerin sayısı 2000 ila 3000 arasında değişiklik göstermeye başladı. Özellikle 1960'lar ila 1970'lerde olmuş olsa da, 1940'ların sonları itibari ile ABD’ye yapılan Türk göçlerinin tabiatı doktor, mühendis, akademisyen ve lisans derecesi sahibi mezunların oluşturduğu dalga ile vasıfsız göçlerden sıyrılarak vasıflı göçler şeklinde değişiklik gösterdi. 1960'larda, Türkiye’den ABD’ye 10.000 kişi giriş yaptı, 1970'lerde ise diğer bir 13.000 kişi daha yine ABD’ye giriş yaptı. Erkek egemenliğindeki ilk Türk göçmenlik dalgasının aksine, söz konusu yıllarda ABD’ye giriş yapan göçmenler yüksek eğitim sahibiydiler; ana vatana geri dönüş oranı düşük seviyelerdeydi; göçmenlerin arasında çok sayıda genç kadın ve kendilerine eşlik eden aileleri vardı; Türk milliyetçiliği ve sekülarizmi çok daha yaygındı.

ABD’ye göç eden Türk erkek ve kadınlarının genel profili genç, İngilizce’ye hakim yüksek eğitim sahibi ve tıp, mühendislik, bilim ya da sanat alanlarında kariyer sahibi kişilerden oluşuyordu.


1980'lerden itibaren ABD’ye yönelik Türk göç akımı, sayıları artış gösteren öğrenci ve profesyonellerin yanı sıra vasıfsız ve yarı kalifiye kişileri de kapsıyordu. Böylece, son yıllarda, Türk Amerikan toplumunun yüksek vasıflı ve eğitimli kişilerden oluşan profili vasıfsız ve yarı kalifiye Türk işçilerin gelmesi ile değişiklik göstermiş oldu. Genellikle restoranlarda, benzin istasyonlarında, kuaförlerde, inşaatlarda ve marketlerde çalışan vasıfsız ya da yarı kalifiye göçmenlerin bazıları ya Amerikan vatandaşlığına hak kazandılar ya da yeşil kart sahibi oldular ve şahsi etnik işletmelerini açtılar.


Yakın tarihteki göçmenlerin bazıları da yük gemileri ile ülkeye kaçak giriş yaptılar, bazıları ise vizelerinin süresi geçmesine rağmen ülkeden ayrılmayarak kaçak olarak yaşamaya başladılar. Dolayısıyla ABD’de kaçak olarak yaşayan Türk göçmenlerin sayısını tahmin etmek zor. Dahası, Yeşil Kart Çekilişi uygulaması ile tüm sosyoekonomik ve eğitim durumlarından gelen daha birçok Tük göçmen ABD’ye geldi. Uygulama kapsamında her yıl Türkiye’den en fazla 2000 kişi alınabiliyor.

Kıbrıslı Türklerin Göçü

Kıbrıslı Türkler maruz kaldıkları dini ya da politik zulümden dolayı ABD’ye ilk kez 1820 ila 1860 yılları arasında geldiler. Yaklaşık 2000 Kıbrıslı Türk, Osmanlı İmparatorluğunun Kıbrıs adasının yönetimini İngilizlere bırakması ile, ABD’ye 1878-1923 yılları arasında geldiler.  ABD’ye yapılan Kıbrıslı Türk göçü Kıbrıs çatışmasının bir sonucu olarak 1960'lardan 1974’e dek devam etti.1980 ABD Nüfus Sayımına göre 1.756 kişi atalarının Kıbrıslı Türklerden ileri geldiğini belirtti. Yine de, Kıbrıs soyundan gelen 2.067 kişi Türk ya da Kıbrıs Rumu kökenli olduklarını açıkça belirtmediler.2 Ekim 2012 tarihinde ABD Kongresinde ilk “Kıbrıslı Türk Günü” kutlandı.

Ahıska Türklerinin Göçü

İlk olarak 1944 yılında Gürcistan’dan daha sonrasında da 1989 yılında Özbekistan’dan sürgün edilen 13.000 Ahıska Türkü Rusya, Krasnador’a yerleştirildiler.Bölge hükümeti Ahıska Türklerinin bölgenin kayıtlı sakinleri olmalarına karşı çıktı, böylece vatansız duruma gelen Ahıska Türkleri çalışma hakkı, sosyal ve sağlık yardımları, mülkiyet sahipliği, yüksek eğitim, yasal evlilik gibi temel vatandaşlık ve insan haklarından da yoksun kaldılar. 2006’nın ortalarında 10.000’den fazla Ahıska Türkü Krasnador bölgesinden ABD’ye yerleştirildiler. Yaklaşık 21.000 başvurudan toplamda hemen hemen 15.000 kadarı mülteci statüsü için uygundu ve yeni bir ülkeye yerleşim programının uygulamada olduğu sürece göç etme olasılıkları vardı.


Dernière édition par vahe2009 le Dim 14 Fév 2016 - 11:39; édité 3 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 20:41
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 20:46
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Dernière édition par vahe2009 le Ven 12 Fév 2016 - 20:54; édité 1 fois
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 12 Fév 2016 - 20:50
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citantaglama sızlama,
otur yerıne,
TIRAMCIYAN gelecek ,
tekmeyi vuracak hepinize
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 14 Fév 2016 - 11:42
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

(İ) Roanoke Kolonisi

(İngilizce: Roanoke Colony), Roanoke Adası'nda (günümüzde ABD'nin Kuzey Karolina eyaleti sınırları içinde) kurulan İngiliz kolonisi. Kraliçe I. Elizabeth döneminde Sir Walter Raleigh'in parasıyla İngilizlerin Kuzey Amerika'daki ilk daimi yerleşim yeri olmak üzere kurulmuştur.Walter Raleigh 1584 yılında Kuzey Amerika kıyılarında yerleşime uygun yerler tespit etmek amacıyla bir ekibi gerekli donanımla yola çıkardı. Phillip Amadas ve Arthur Barlowe başkanlığındaki bu ekip Kuzey Amerika'dan hayvan, bitki örnekleri ve iki yerliyle beraber döndü. Getirdikleri bitki örnekleri arasında patates de vardır.

Ekibin incelediği kıyılar I. Elizabeth onuruna Virjinya olarak adlandırıldı. Bu sayede Walter Raleigh Kuzey Amerika'da koloni kurmak için Kraliçe'den 10 yıllığına izin almayı başardı. Bu sürede koloni kurulamazsa Raleigh'in izni iptal edilecekti.[1] Hem Kraliçe, hem de Raleigh kurulacak koloninin Yeni Dünya'nın zenginliklerine açılacak bir kapı ve Amerika'daki İspanyol kolonilerine saldırma olanağı verecek askerî üs olacağının farkındaydı.1585 yılı Nisan'ında yalnızca erkeklerden oluşan ilk göçmen grubu gönderildi. Gruptakilerin çoğu İrlanda'da İngiliz egemenliğini tesis etmek üzere yapılan savaşa katılmış olan emekli askerlerdi. Grubun başkanı Sir Richard Grenville bölgede araştırma yaptıktan sonra sonuçları rapor etmek üzere İngiltere'ye dönme emrini almış bulunuyordu.

29 Temmuz günü göçmenler Amerika kıyısına vardı. Gemilerden birinin karaya oturarak parçalanması üzerine yiyecek stoklarının önemli bir bölümünü kaybeden göçmenler, önce koloni kurma düşüncesinden uzaktılar. Kıyı şeridini ve yerlilerin yerleşim bölgelerini inceleyen İngilizler Akwakogok köyü yerlilerini gümüş fincanlarını çalmakla suçladılar ve kabile başçısıyla beraber köyü yaktılar. Grenville bu olaya ve yiyecek stokunun azlığına rağmen, 1586 yılı Nisan'ında daha fazla insan ve yiyecekle beraber dönmeyi vadederek yaklaşık 75 kişilik bir grubu Roanoke Adası'nın kuzey ucunda İngiliz kolonisi kurma göreviyle orada bırakarak ayrıldı.

Amerika'da bırakılan grubun yerlilerle sorunlarının devam etmesi, yiyecek kıtlığı ve Grenville'in vadedilen zamanda dönmemesi üzerine göçmenler, Karayipler'de yaptığı başarılı keşifin ardından ülkesine dönmekte olan Sir Francis Drake'in beraber dönme önerisini kabul ederek Amerika'dan ayrıldılar.

Grenville bu olayın üzerinden iki hafta geçtikten sonra Amerika'ya ulaştı ve koloniyi metruk halde buldu. Adadaki İngiliz varlığını ve Raleigh'in Virjinya'da koloni kurma iznini devam ettirmek üzere 15 kişiyi orada bırakarak kendisi de İngiltere'ye dönme kararı aldı.Raleigh 1587 yılında ikinci göçmen grubunu gönderdi. 121 kişilik bu grubun başkanı Raleigh'in arkadaşı denizci ve ressam John White'tı.

Grup, daha önceki 15 kişilik ekibi bulmakla görevlendirilmişti, fakat bir kişinin kemikleri hariç İngilizlerin hiçbir izine rastlayamadı. Yerli kabilelerden İngilizlere halen dostça davranan biri, daha önce orada bırakılan ekibin saldırıya uğradığı, fakat 9 kişinin kurtularak bir kayıkla kaçtığı haberini verdi.

Göçmenler 22 Temmuz 1587 tarihinde Roanoke Adası'na çıktı. White'ın kızı 18 Ağustos tarihinde Amerika'da doğan ilk İngiliz olan Virginia Dare adlı çocuğu doğurdu.

White'nin yerlilerle ilişkileri düzeltme çabalarına rağmen sorun çözülemedi. Hayatlarından endişe eden göçmenler, White'ı İngiltere'ye dönerek yardım getirmek konusunda ikna etmeyi başardılar. White göçmenlerden 116 kişiyi adada bırakarak Amerika kıyılarından ayrıldı. Torunu Virginia Dare de bırakılanlar arasındaydı.

Kışın Atlantik Okyanusu'nu geçmenin zorluğu, gemilerin ebatının elverişsizliği, kaptanların açgözlülüğü ve İspanya'yla savaş halinin sürmesi gibi nedenlerle White'ın adaya dönüşü 2 sene gecikti.

White 18 Ağustos 1590 yılında adaya dönmeyi başardı, fakat koloniyi metruk halde buldu. Israrlı aramalara rağmen adada bırakılan göçmenlerin hiçbir izine rastlanamadı. Yaklaşık 90 erkek, 17 kadın ve 11 çocuktan oluşan göçmenler grubu hiç iz bırakmadan ortadan kaybolmuştu.

Elinden hiçbir şey gelmeyeceğini anlayan White ertesi gün Roanoke kıyılarını terk etmek zorunda kaldı.Kayıp koloninin akıbetine ilişkin birtakım varsayımların bulunmasına karşılık, ağırlıklı görüş göçmenlerin yerlilerin arasına dağılarak asimile oldukları yolundadır. İngilizlerden bazılarına yıllar sonra çeşitli yerli kabileler arasında rastlandığına ilişkin söylentiler birtakım kaynaklarda yer almıştır.

Buna rağmen, göçmenlerin adada beklemekten vazgeçerek İngiltere'ye dönmeyi denedikleri ve bu deneme sırasında hayatlarını kaybettikleri yolunda görüşler de bulunuyor.

Arkeolog Lawrence Stager göçmenlerin Kızılderili yamyamlar tarafından yenmiş olabileceğini öne sürmüştür.[2]

Göçmenlerin İspanyollar tarafından öldürüldüğü iddiaları da vardır. Nitekim İspanyolların Güney Karolina'da bir Fransız kolonisini yok ettikleri daha önce biliniyordu. Fakat bu iddianın doğru olma ihtimali düşük görünüyor, zira İspanyolların, White'ın koloninin kaybolduğunu duyurmasının üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bile kayıp İngilizleri aramakta oldukları bildirilmiştir.

https://www.google.com.tr/webhp?hl=tr#hl=tr&q=roanoke+colony


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 14 Fév 2016 - 19:35
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Türk Amerika Gençlik ve Eğitim Vakfı ve Turkish Institute for Progress tarafından düzenlenen zirveye ABD'nin 20 farklı eyaletinden 50 genç katıldı

WASHINGTON (AA) - Türk Amerika Gençlik ve Eğitim Vakfı (TAGEV) ve Turkish Institute for Progress, ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Türk Amerikan Toplum Merkezi’nde, “Amerika'daki Türk gençlerinin memleket bilincinin arttırılması, lider karakterlerinin ortaya çıkartılması ve gençlerin sosyal olaylara katılımın arttırılması amacıyla” zirve düzenlendi.

ABD’nin 20 farklı eyaletinden gelen yaklaşık 50 genç, 12-14 Şubat tarihleri arasında bir araya geldi. Gelecek yıllarda da yapılarak gelenekselleşmesi planlanan zirve, 18-30 yaş arası kişilerin katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’den ve Amerika’dan birçok konuğun katıldığı program, fotoğrafçı Aliya Naumoff’un “Taking Refuge” adlı resim sergisinin açılışıyla başladı. Açılış konuşmasını ise Türk Amerika Gençlik ve Eğitim Başkanı Ayhan Özmekik’in yaptığı zirvede, Turkish İnstitute for Progress tanıtımını Derya Taşkın yaptı.

Programa ayrıca, Prof. Dr. Kemal Karpat, Turkish Heritage Organizasyon Başkanı Halil İbrahim Danışmaz, iş adamı Murat Güzel, Amerikalı tarihçi Micheal M.Gunter, ekonomist Joshua Walker gibi çok sayıda kişi konuşmacı olarak katıldı.

TAGEV Başkanı Özmekik tarafından yapıla açıklamada, “Zirveye katılan gençlere, Kamu Diplomasisi, Türkiye’nin dış politikası, ABD İle ilişkiler, basın ve algı operasyonu, Ermeni meselesi -1915 olayları gibi konularda eğitimler vermeyi amaçladık” ifadesini kullandı.


http://www.gazetevahdet.com/abdde-genclik-zirvesi-60579h.htm


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 17 Fév 2016 - 09:35
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citanthttp://www.hurriyet.com.tr/hawaii-sahillerinde-bekliyorlar-40057840


Barack Obama: Donald Trump'un başkan olacağını sanmıyorum.ABD Başkanı Barack Obama, İslam karşıtı ve ırkçı söylemleri ile gündeme gelen Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump’ın başkan olacağına inanmadığını söyledi.

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/obamadan-donald-trump-yorumu-1094565/


Dernière édition par vahe2009 le Dim 21 Fév 2016 - 10:47; édité 1 fois
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 21 Fév 2016 - 09:46
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Cumhuriyetçi aday adayı Bush yarıştan çekildiABD'de başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday adaylarından Jeb Bush, Güney Carolina'daki ön seçimin ardından yarışı bıraktığını açıkladı.

ABD'de devam eden başkanlık yarışında ön seçim süreci sürerken 20 Şubat'ta Cumhuriyetçilerin Güney Carolina'da gerçekleştirdikleri ön seçimin ardından eski Florida Valisi Jeb Bush yarıştan çekildiğini bildirdi.Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre yüzde 8 oy alan Bush, kampanyasını sona erdirdiğini beyan ederek, "İnsanlar Iowa ve New Hampshire'dan sonra Güney Carolina'da da tercihlerini ortaya koydular, bu sebeple bugün itibariyle kampanyamı sonlandırıyorum" dedi.İlk ön seçimlerin yapıldığı Iowa eyaletinde yüzde 2,8 oy alan Bush, sonraki durak New Hampshire'da ise yüzde 11 oy alabilmişti. Güney Carolina'da da umduğunu bulamayan Bush, yarıştan çekildi.

http://www.ntv.com.tr/dunya/cumhuriyetci-aday-adayi-bush-yaristan-cekildi,HD8DOuWk3km0SSqvaVzD9g


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 24 Fév 2016 - 15:44
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Cumhuriyetçilerin sandığından 3. kez Trump çıktı
ABD'de başkan adaylarını belirlemek için düzenlenen ön seçimlerin Cumhuriyetçiler için olan 4. ayağı, Nevada'da yapıldı. Resmi olmayan sonuçlar milyarder Trump'ın sandıktan ilk sırada çıktığını gösterdi. En yakın rakibi Hispanik Cruz ise üçüncü sırada kaldı.

ABD’de kasımdaki başkanlık seçimi için yapılan ön seçimin 4. ayağı kapsamında Cumhuriyetçiler Nevada eyaletinde yarıştı. CNN ve Fox News’e göre milyarder Donald Trump, oyların yüzde 42’sini alarak 3. kez üst üste ipi göğüslemiş oldu.http://tr.sputniknews.com/abd/20160224/1021081960/cumhuriyetci-abd-baskan-trump-cruz.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 11 Mar 2016 - 10:08
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Trump 1998: ABD'de en aptal seçmenler Cumhuriyetçiler; yalan söylerim, onlar da bunu yer!Trump, ABD'deki başkanlık yarışında Cumhuriyetçileri temsil ediyor.

ABD’de Müslüman, sığınmacı ve yabancı karşıtı söylemleriyle son dönemde gündemden hiç düşmeyen Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump’ın ön seçimleri önde götürüyor olması, ‘Trump başarırsa neler olur?’ sorusunu sordurtmaya başladı.

Sosyal medya kullanıcıları, ABD’deki başkan aday adayı Donald Trump’ın tüm ön seçim ve ana seçimi kazanıp ülkenin 45. başkanı olması halinde ‘başlarına nelerin geleceğini’ tartışıyor.

Bazı kullanıcılar, sorunun cevabının Trump’ın geçmişte sarf ettiği sözlerde yattığını düşünüyor ve 1998 yılında People dergisine verdiği röportajdaki şu sözlerini hatırlatıyor:

"Başkanlığa adaylığımı koyacak olsaydım, yarışa Cumhuriyetçi Parti’den girerdim. Ülkedeki en aptal seçmenler onlar. Fox News’teki tüm haberlere bayılıyorlar. Yalan söylerim, onlar da bu yalanları yer. Bahse girerim ki muazzam oy toplarım."

http://t24.com.tr/haber/trump-1998-ulkedeki-en-aptal-secmenler-cumhuriyetciler-yalan-soylerim-onlar-da-bunu-yer,331648


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 14 Mar 2016 - 19:35
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Sanders ve Clinton 'patolojik yalancı' Trump'a karşıDemokrat Parti’nin başkan aday adayları Sanders ve Clinton, Cumhuriyetçi Trump’a karşı ‘birleşti.’ Sanders, Trump için ‘Patolojik bir yalancı’ derken; Clinton, yabancı liderlerden, Trump’a karşı destek istediğini açıkladı.

http://tr.sputniknews.com/abd/20160314/1021463078/abd-baskan-secim-clinton-sanders-trump.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 16 Mar 2016 - 20:02
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Anonymous’tan Trump’a karşı ‘topyekün’ savaş ilanıAktivist hacker grubu Anonymous, gafları ve ırkçılığa varan açıklamalarıyla tepki çeken ABD Başkan aday adaylarından Trump’a savaş ilan ettiğini duyurdu.

http://tr.sputniknews.com/abd/20160316/1021526910/abd-baskan-secimeri-anonymous-trump.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 20 Mar 2016 - 10:05
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

'Bir Donald Trump'ı 25 bin mülteciye değişirim'ABD'nin New York kentinin Manhattan ilçesinde ve Arizona eyaletinin Phoenix kentinde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Donald Trump'a karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Kendisine destek vermeyenlere karşı kullandığı nefret söylemleri ile gündemden düşmeyen Donald Trump, ABD'nin değişik kentlerinde binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Manhattan'daki Central Park'ın güneybatı köşesinde bulunan Trump Plaza yakınındaki Columbia Circle'da toplanan bine yakın protestocu plazaya yürüdü.

Binanın önünde "Donald Trump defol", "Donald Trump ırkçı, İslam karşıtı, kadın karşıtı ve cinsiyet ayrımcı" gibi sloganlar atan göstericiler, "1 Donald Trump'ı 25 bin mülteciye değişirim", "Siyahların yaşamı önemlidir", "Hiçbir insanoğlu illegal değildir" yazılı dövizler taşıdı.

http://tr.sputniknews.com/abd/20160320/1021606151/trump-protesto-abd.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 22 Mar 2016 - 10:09
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

Trump: Başkan seçilirsem ilk iş İran anlaşmasını feshedeceğimTrump, Washington'daki konuşmasında, "Birinci önceliğim tam bir felaket olan İran anlaşmasını ortadan kaldırmak olacak" diye konuştu.
Trump: Başkan seçilirsem ilk iş İran anlaşmasını feshedeceğim.ABD’de Cumhuriyetçi başkan adaylarından milyarder işadamı Donald Trump, Başkanlık görevine seçilmesi halinde ilk iş olarak İran’la varılan nükleer program anlaşmasını feshetmek olacağını söyledi.

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/trump-baskan-secilirsem-ilk-is-iran-anlasmasini-feshedecegim-1147703/


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 25 Mar 2016 - 21:10
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citant

ADL: "Trump´ın tüm bağışlarını farklı yerlere yönlendiriyoruz”
İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (ADL) geçmiş dönemlerde kendilerine bağış yapan ve bu dönemde ırkçı söylemleri ile tepki toplayan ABD Başkan Adayı Trump’la ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (ADL) bir asırdan daha uzun bir süre önce Yahudilerin yaygın bir şekilde ayrımcılık ve fiziki tehditlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde kuruldu. Birlik, çalışmalarını hem Yahudilerin iftiralara ve karalamalara maruz kalmasını önlemeye hem de ‘herkes için eşit adalet’ anlayışı için mücadele etmeye adadı. İşte bu yüzden, bizden önce gelenler Selma'da Martin Luther King, Jr. ile yürüdü; nefret suçlarıyla ilgili ilk yasaların çıkarılmasında ön saflarda mücadele etti; avukatlarımız da Müslümanların, Sihler'in ve diğer dinlere mensup azınlıkların haklarını korumak için davalar açtı.

Şunu hatırlamakta fayda var: daha henüz kampanya dönemi başlamadan çok önce, Trump yaptığı birçok işle tanınıyordu. İş hayatı ve eğlence dünyasındaki çalışmalarının yanı sıra hayırseverliği de biliniyordu. Bazı insanlar Trump'ın geçtiğimiz senelerde birçok yardım derneğinin yanı sıra ADL'e de cömert bağışlarda bulunduğunu öğrendiğinde şaşırabilir.

Geçtiğimiz on sene içinde Trump, birliğimize toplam 56 bin dolar bağışta bulundu. 1990'ların sonlarında, Güney Florida'daki dinlence merkezlerinde baş gösteren ayrımcı uygulamaları sert bir dille eleştiren konuşmaları için birliğimiz Trump'tan övgüyle söz etti. Kendisinden ADL'nin bir bağış yemeğine konuk olarak katılması istendi ve Trump yemekteki konuşmasında önceki yöneticilerden birinin yazdığı kitaptan alıntılar yaptı. Geçtiğimiz yıllar içinde Trump'ın diğer Yahudi kuruluşlarına da katkılarda bulunduğuna eminim. Katkılarının içten olduğuna dair şüphem yok. Ancak, Trump'ın son zamanlardaki değişimini göz önüne alarak, ADL yönetimi olarak yaptığı katkı ve bağışlara yaklaşımımızı değiştirmemiz gerektiğine karar verdik.Trump'ın geçtiğimiz yıllar boyunca ADL'ye yaptığı bağışları siyasi kampanyasına hakim olan, insanları kalıplara sokan, günah keçisi yapan tarzla mücadele eden ön yargı karşıtı eğitim programlarına yönlendirmeye karar verdik. Başlangıç olarak Nefrete Yer Yok (No Place for Hate®) isimli ABD'nin tanınmış eğitim programına bağışları yönlendireceğiz. Bu sayede ABD'de 10 farklı bölgedeki çalışmalarını yoğunlaştırmalarına olanak sağlayacağız.

Ancak bunu yalnız yapmak istemiyoruz.

Diğer Yahudi kuruluş ve örgütlerini, diğer hayırseverleri ve sivil toplum örgütlerini Trump tarafından kendilerine yapılan bağışları nefretle mücadele etmek, toleransı teşvik etmek ve daha güçlü bir Amerikan toplumu yaratmak için çalışan yerlere yönlendirmeye çağırıyorum. Arzu ederlerse Nefrete Yer Yok programımızı da destekleyebilirler.”

http://www.salom.com.tr/newsdetails.asp?id=98648


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 9 Juin 2016 - 10:09
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine
Répondre en citanthttp://odatv.com/cetin-dogandan-trump-icin-aykiri-fikirler-0906161200.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 04:01
MessageSujet du message: Amerikada Yaşayan Dacikler Tıramcıyan Başkan Olurda Kendilerine

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet Aller à la page: 1, 2  >
Page 1 sur 2
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com