Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Daciklerin Yeni Yağlı İHRACAT Müşterileri Farsilermiş ,Gel De İNAN
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 1 Mar 2016 - 20:00
MessageSujet du message: Daciklerin Yeni Yağlı İHRACAT Müşterileri Farsilermiş ,Gel De İNAN
Répondre en citant

Daciklerin Yeni Yağlı İHRACAT Müşterileri Farsilermiş ,Gel De İNAN


Türkiye'nin ihracattaki yeni umudu İran

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ortadoğu ülkelerine ihracatın 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 oranında azaldığını belirtirken, "İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ile birlikte ihracatçılarımız için yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır" dedi.

Şubat Ayı İhracatçı Birlikleri ihracat kayıt rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, 2016 yılı Şubat ayı ihracatının 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 3,1 oranında artarak 10 milyar 790 milyon dolar olduğunu kaydetti. Bu artışın Türk ihracatının tekrar artış trendine girdiğinin işareti olduğunu kaydeden Elitaş, Şubat ayında yaşanan artış trendinin yıl boyunca devam edeceğini düşündüğünü, bu nedenle de Orta Vadeli Program hedefindeki ihracat rakamına ulaşılacağına inandığını ifade etti.

SANAYİ ÜRÜNLERİ, HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ UMUT VERDİ

Sanayi ürünleri ihracatında Şubat ayında yaşanan yüzde 3.6'lık artışın 2016 yılı ihracat hedeflerine ulaşılmasında en önemli etken olacağını kaydeden Bakan Elitaş, "Bu çerçevede, ihracatımızın lokomotif sektörlerinden olan otomotiv sektöründe Şubat ayında yaşanan yüzde 16,6 oranında artış otomotiv sektörümüzün ihracatta vites büyüttüğüne işaret etmektedir. Otomotiv sektörümüz Şubat ayında 1 milyar 986 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir" dedi.

Ekonomi Bakanı Elitaş, en önemli ihraç kalemlerinden olan hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe Şubat ayında ihracatın yüzde 12,7 oranında artış göstermesinin de 2016 yılı ihracat hedeflerine ulaşılmasında önemli olduğunu söyledi. Elitaş, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe Şubat ayında 1 milyar 425 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek, "İnanıyorum ki, önümüzdeki dönemde diğer sektörlerimizde de ihracat artışları yaşacağız" diye konuştu.

AB ÜLKELERİNE YAPILAN İHRACATTA ARTIŞ YAŞANIYOR

2016 yılı ihracat hedeflerine ulaşılmasında kendilerini umutlarından bir faktöründe AB ülkelerine yapılan ihracatta yaşanan artışlar olduğunu vurgulayan Bakan Elitaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"2016 yılı Şubat ayında başlıca ihraç pazarımız olan AB ülkelerine ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 oranında artarak 5 milyar 348 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2016 yılı Ocak-Şubat dönemi itibarıyla Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 2,4 oranında artarak 10 milyar 19 milyon dolar düzeyine ulaşmış, AB ülkelerinin toplam ihracatımızdan aldığı pay ise yüzde 49,6'dan yüzde 50,2'ye yükselmiştir. AB ülkelerine ihracatımızda yaşanan bu artış hedeflerimize ulaşmamızda umut vericidir."

İRAN'A AMBARGONUN KALDIRILMASI FIRSATA DÖNÜŞECEK

Bakan Elitaş, AB ülkelerinin ardından değersel bazda en fazla ihracat gerçekleştiren Ortadoğu ülkelerine ihracatın 2016 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 oranında azalarak 2 milyar 123 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Elitaş, "İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ile birlikte ihracatçılarımız için yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır. Ortadoğu ülkelerinden kaynaklı ihracat azalmasını ihracatçılarımızın İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ile birlikte fırsata dönüştüreceklerine inanıyorum" dedi.

YÜZDE 3,1 ORANINDA ARTIŞ ÖNEMLİ

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Şubat ayında ihracatın yüzde 3,1 oranında artmasının önemli bir gelişme olduğunu ifade ederken, "Bölgesel sorunlardan ve dünya ekonomisinin yaşadığı sıkıntılardan kaynaklı ihracat azalışlarının artık yerini ihracat artışlarına bıraktığı bir döneme girdiğimize inanıyorum" dedi.

http://tr.sputniknews.com/ekonomi/20160301/1021223621/turkiye-ihracat-iran.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 1 Mar 2016 - 20:00
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com