Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Üsküdar Belediyesi Ermeni Emanetine HİYANET Mi Ediyor ? Nersesyan
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 25 Mar 2016 - 21:40
MessageSujet du message: Üsküdar Belediyesi Ermeni Emanetine HİYANET Mi Ediyor ? Nersesyan
Répondre en citant

Üsküdar Belediyesi Ermeni Emanetine HİYANET Mi Ediyor ?

Nersesyan Yermonyan Okulu Binasını Kiralayan Belediye Adı Çocuk Tecavüzüyle Anılan Ensar Vakfı’na kiralandığı ortaya çıktı.
2000 yılında öğrencisi olmadığından dolayı kapanan Üsküdar’daki Nersesyan Yermonyan Okulu binasının, AKP’li Üsküdar Belediyesi tarafından tecavüz skandalıyla gündemde olan Ensar Vakfı’na kiralandığı ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan, Ermeni İlkokulu binasının Ensar Vakfı’na verilmesine ilişkin Odatv’ye yaptığı açıklamada “İhaleler açık olmalı. TÜRGEV ve Ensar Vakfı’na verilen yerler halka açık ihale edilmiyor. İhale edilirse onlarca yüzlerce vakıf var, sosyal hukuk devletinde bu ihaleler açık olmalı” ifadelerini kullandı.

Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı Başkanı Edvard Ayvazyan, 16 yıl önce kapanan okulun, 2015 yılının Ekim ayında imzalanan sözleşmeyle Üsküdar Belediyesi’ne 3 yıllığına kiraya verildiğini açıklamıştı. Kiralanan okul binasının belediyeni himayesi altında yurt olarak faaliyet göstereceği belirtilmişti.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Ermeni İlkokulu binasını 45 çocuğu tecavüz skandalıyla gündemde olan Ensar Vakfı’na verdiği öğrenildi. Ensar Vakfı’nın Ermeni İlkokulu binasını yurt olarak kullanılacağı ifade edildi. Ermeni Cemaati'nin ise okulun Ensar Vakfı'na verilmesinden rahatsız olduğu gelen bilgiler arasında.

Ensar Vakfı’nın Karaman’daki yurdunda 45 öğrenciye tecavüz edildiği gündeme gelmiş ve olaya ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

Odatv.com


http://odatv.com/tarihi-binayi-da-verdiler-2503161200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 25 Mar 2016 - 21:40
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 25 Mar 2016 - 21:43
MessageSujet du message: Üsküdar Belediyesi Ermeni Emanetine HİYANET Mi Ediyor ? Nersesyan
Répondre en citant

http://team-aow.discuforum.info/t19198-Bunu-Da-G-rd-k-Nersesyan-Yermonyan-belediyeye-kiraland.htm?q=yermonyan

Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 533
Point(s): 41 319
Moyenne de points: 3,05

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 02:50
MessageSujet du message: Üsküdar Ermeni Mahalleleri
Répondre en citant

Üsküdar Ermeni MahalleleriÜsküdar'ın tepelerinde bitişik üç Ermeni mahallesi bulunuyordu.Bunların en eskisi olan yenimahalle ,17.yüzyılın başında kurulmuştu ve 1617'de burada surp Garabed Kilisesi inşa edildi (1727, 1844 ve 1888'de yeniden inşa edildi) .1720'de , Patrik Hovhannes Golod'un önayak olmasıyla , başkentin ilk Ermeni Okulu kilisenin ek binalarında kuruldu. Yeni Patriğin girişimiyle, kilisenin karşısında ,İstanbul'a uğrayan rahipler için bir manastır inşa edildi .Daha sonra, 1838'de bu manastır , bünyesinde, 19.yüzyılın entelektüel ve siyasi Ermeni seçkinlerinin önemli bölümünün yetşitiği ünlü yatılı okul Cemaran'a dönüştürüldü.Özel matbaasında bilim dergileri ve gazeteler yayımlanan Cemaran'da , en iyi öğretmenler ders veriyordu.
Daha ziyde zanaatkarların mesken tuttuğu bir halk mahallesi olan Yenimahalle'nin ve bitişiğindeki Selamiye (Selamsız) Mahallesi'nin nüfusu yanlızca Ermenilerden oluşmuştu.Ancak, Yenimahalle'den farklı olarak , Selamiye'de refah düzeyi daha yüksek olan zengin burjuvalar , amiralar ve yüksek rütbeli devlet memurları yaşıyordu.Eski bir yerleşim bölgesi olan Selamiye'deki Surp Haç Kilisesi 1676'da inşa edilmişti, bundan kısa sure sonra da Patriklerin yazlık konutu yapıldı .1777'de Surp Haç okulu'nun tesisine katkıda bulunan Turyan ve Odyan ailelerinin ikametgâhları; 1878'den itibaren bu semtte faaliyet gösteren ünlü Berberyan Okulu ; yapımı aşağı yukarı aynı döneme rastlayan rahibe okulu ve Protestan Okulu'da yakınlardaydı .Ana meydanda bulunan "Torkomyan Baba'nınki gibi kahve ve restoranlar , İstanbullu Ermeni entelijanisiyasının adeta karargâhı ve tüccarların vazgeçilmez buluşma noktasıydı.

Selamiye'nin kuzeyinde , yıllar içinde , yüksek rütbeli devlet memurlarının yerleşip görkemli konutlar inşa etmesiyle , yavaş yavaş yeni bir mahalle, İcadiye ortaya çıktı.Bu çevrenin çocuklarının eğitimi için de Yermoyan ve Nersesyan okulları kuruldu.
Yenimahalle'nin doğusunda , muazzam büyüklükteki Ermeni mezarlığı uzanıyordu.Üsküdar ve Kuzguncuk'taki üç mahallenin ölüleri ve birçok patrik 17.yüzyılın başından itibaren buraya defnediliyordu.Mezarlığın bir bölümü o civarda yaşayan Rumlara ayrılmıştı.
Yerleşim yerinin dışında , Yenimahalle'den iki adım ötedeki Tophanelioğlu'nda , Hagop Vartovyan'ın kurduğu Ermeni Tiyatrosu, özellikle yaz aylarında faaliyetini sürdürdü, daha merkezi olan Gedikpaşa sahnesi ise yılın geri kalan zamanında temsiller vermek üzere kullanılıyordu.

Kaynak : Raymond H. Kévorkian&Paul B. Paboudjian,1915 Öncesinde Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeniler,(çev.) Mayda Saris,İstanbul:Aras Yayıncılık,2012.
– avec Saniye Güçlü.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 01:24
MessageSujet du message: Üsküdar Belediyesi Ermeni Emanetine HİYANET Mi Ediyor ? Nersesyan

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com