Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 28 Mar 2016 - 07:39
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citant

h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade Edecek"Erdoğan ile Obama ikili görüşme yapacak"

Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış: Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama...Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış, ABD başkentine Nükleer Güvenlik Zirvesi için gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zirve kapsamında ABD Başkanı Barack Obama’yla da ikili bir görüşme gerçekleştirmesinin beklendiğini yazdı.

Erdoğan’ın programında Maryland’de Türk hükümetinin fonlarıyla kurulan cami ve kültür merkezinin açılışı, Yahudi örgütleriyle görüşme, kentin önde gelen düşünce kuruluşu temsilcileriyle toplantı ve Türk iş dünyasının katılacağı büyük bir gala yemeği var. Erdoğan’ın programı için kente önceden gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bugün detaylar için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşecek.

Erdoğan’ın programının detaylarını da ele almak için önce hafta içi ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tony Blinken Ankara’ya geçti. Ve ABD-Türkiye Bölgesel Güvenlik Konuları Çalışma Grubu toplantısı kapsamında gerçekleşen iki günlük Türkiye temaslarında özellikle Suriye krizi ve IŞİD’i yenmek için kurulan koalisyon çabaları başta olmak üzere güvenlik ve terörle mücadelede ABD ile Türkiye arasındaki işbirliğini daha da güçlendirmenin yollarını ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken’ın başkanlık ettiği ettiği ABD’nin çalışma grubunda diplomatların dışında savunma ve istihbarat yetkililerinin bulunduğunu açıkladı.

Çavuşoğlu Washington'da

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirve sırasında görüşüp görüşmeyeceklerine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak Blinklen’ın Ankara temaslarının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da olası bir Obama-Erdoğan görüşmesinin hazırlıkları için hafta sonu Washington’a geldi. Çavuşoğlu’nun bugün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bakanlık binasında bir araya geleceği duyuruldu. Erdoğan’a gezisinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dışında, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Enerji Bakanı Berat Albayrak da eşlik edecek.
Yahudi örgütleriyle bir araya gelecek

Erdoğan’ın Obama görüşmesinin dışında ABD’nin saygın düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde bir konuşma yapması, yine önde gelen düşünce örgütü Atlantik Konseyi’nin düzenleyeceği bir akşam yemeğinde de Amerikalı kanaat önderleri ve Washington’ın önde gelen düşünce kuruluşlarının başkanlarıyla bir araya gelmesi planlanıyor. Erdoğan’ın ayrıca Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği rezidansında önde gelen Yahudi örgütlerinin temsilcileriyle de bir araya geleceği öğrenildi.
Cami ve kültür merkezi açacak

Cumartesi gününe kadar Washington’da kalacak olan Erdoğan’ın ziyaretinin en önemli ayaklarından biri de Maryland’da Türk Hükümeti’nin fonlarıyla inşa edilen cami ve kültür merkezinin açılışını. İnşaatıyla bizzat ilgilendiği merkezi Erdoğan Obama’yla birlikte açmak istiyordu ama kaynaklar Obama’nın böyle bir açılışa katılmasının beklenmediğini aktardı.


http://t24.com.tr/haber/erdogan-ile-obama-ikili-gorusme-yapacak,333800

............http://www.rotahaber.com/dunya/abd-den-erdogan-a-kotu-haber-reddettiler-h592237.html


Dernière édition par vahe2009 le Lun 28 Mar 2016 - 07:49; édité 1 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Lun 28 Mar 2016 - 07:39
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 28 Mar 2016 - 07:42
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citant

ABD'li eski büyükelçilerden Erdoğan'a mektup: Ülkeyi bölecekse başkanlık sisteminin arkasından gitmeye değer mi?

"Kürt gençlerini PKK'nin kollarına itmiyor musunuz?"Washinton muhabiri İlhan Tanır, ABD’nin başkenti Washington’da bu hafta Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ağır eleştiriler içeren bir mektubun beklediğini yazdı. ABD’nin iki eski büyükelçisi Mortton Abramowitz ve Eric Edelman’ın kaleme aldığı ve imzaya açtığı mektubun doğrudan Erdoğan’a hitap ettiğini söyleyen Tanır, "dört ana paragraftan oluşan mektupta Erdoğan’a bazı icraatlarının yanlışlıkları anlatılıyor ve politikaları düzeltme çağrısı yapılıyor. Mektupta Erdoğan’a Türkiye’deki medyanın halinden ABD’nin endişesi anlatılıyor" dedi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre Tanır, mektupta, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimine ilişkin olarak, "Bu adım Türkiye Kürtlerinin genç jenerasyonunu radikalleştirme riskini artırıp onları PKK’nin kollarına itmiyor mu?" diye sorulduğunu belirtti.

İmzaya açılan metinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şu sorular yöneltiliyor:
1- Neden endişelenmeliyim?

Geçen yıl boyunca binden fazla kişi size hakaret etmek ile suçlandı ve yüzlerce akademisyen soruşturmaya muhatap oldu. Muhalif bir gazete partinizin üyesi liderliğindeki bir çete tarafından saldırıya uğradı, iyi tanınan köşe yazarı serseriler tarafından kendi evinin önünde saldırıya uğradı. Hükümetiniz yakın geçmişte Zaman gazetesine el koydu. ABD veya ABD’dekiler Türkiye’deki medyanın halinden neden endişelenmesinler?

2- Başkanlık sistemi için değer mi?

Medya ve ifade özgürlüğü erozyona uğrarken sizin anayasayı değiştirme suretiyle başkanlık sistemini getirerek kişisel gücünüzü genişletme çabanızı seyrettik. Bütün muhalif partiler ve Türklerin çoğu başkanlık sistemine karşı. Partinizin üyeleri dahi itirazlarını ve gücün bir merkezde fazlaca toplanmasından doğabilecek itirazlarını dile getirdiler. Ülkeyi bölecekse başkanlık sisteminin arkasından gitmeye değer mi?

3- Masaya neden dönmüyorsunuz?

Birkaç yıl süren ve başarısız sonuçlanan görüşmelerden sonra Türkiye’nin PKK’ye karşı savaşı geçen yaz tekrar başladı. Hükümetiniz görünen o ki PKK’yi sadece askeri güç ile yenmeye karar verdi. Birçok Türk şu an tutulan yolun ülkeyi bir iç savaşa yaklaştırdığı yönünde endişelerini dile getirdi. Bu durumun bir çeşit özerk Kürt yapısını daha muhtemel hale getirdiği görülüyor. Müzakere masasına neden geri dönmüyorsunuz?

4-PKK'nin kollarına itmiyor musunuz?

HDP’nin üyelerinin dokunulmazlıklarını kaldırmak, onların PKK’ye bağlı olduğunu iddia ederek böylece onları anayasal suç işlemekle cezalandırmak istemektesiniz. Anayasanız “demokratik, seküler ve hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir sosyal devlet” olduğunu söylüyor. HDP nasıl anayasayı ihlal etmiş olabilir? Bu yoldaki faaliyet Türkiye Kürtlerinin genç jenerasyonunu radikalleştirme riskini artırıp onları PKK’nin kollarına itmiyor mu?


http://t24.com.tr/haber/abdli-eski-buyukelcilerden-erdogana-mektup-ulkeyi-bolecekse-baskanlik-sisteminin-arkasindan-gitmeye-deger-mi,333794


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 29 Mar 2016 - 11:28
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citant

Erdoğan'ın ABD programında neler var?


Bugün ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'le görüşecek.4. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere bugün ABD'ye giden Erdoğan'ın 5 günlük programı bulunuyor. Erdoğan, ABD'ye uçmadan önce yaptığı açıklamada Obama'yla görüşeceğini söyledi.

Erdoğan perşembe sabahı da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bir araya gelecek. 1 saat sürmesi planlanan görüşme Erdoğan'ın kaldığı otel olan St. Regis Otel'de yapılacak. Ana gündemlerin ise ‘terör ve terörle mücadele' olacağı belirtilirken Suriye de gündeme alınacak

Erdoğan perşembe akşamı ise Beyaz Saray'a gidecek. ABD Başkanı Obama zirveye katılan liderlere Beyaz Saray'da yemek verecek. Erdoğan zirvenin yapıldığı mekanda ise Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif ile bir araya gelecek.

FİDAN DA HEYETTE

‘Obama, Erdoğan ile görüşse de gerilim azalmaz'

Erdoğan'ın heyetinde dikkat çekici isim ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Erdoğan, son istihbaratları ve bölgeden gelen bilgileri de liderlere anlatacak. Fidan'ın da görüşmeler yapacağı belirtiliyor.

Bazı düşünce kuruluşu temsilcileri ile yemek yiyecek olan Erdoğan, Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Andrew Mellon Auditorium'a da gidecek olan Erdoğan, Brookings Enstitüsü'nde ‘Küresel Sınamalar ve Türkiye'nin 2023 Hedefleri' temalı konuşma yapacak. Washington'daki ABD'li ‘kanaat önderleri' ile de akşam yemeğinde bir araya gelecek olan Erdoğan, Maryland'da Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'nin açılışını yapacak.

Erdoğan'ın ABD Müslüman toplumu temsilcileri ile görüşmesi, Washington çevresindeki üniversitelerden bir grup Müslüman öğrenci ile bir araya gelmesi de bekleniyor.

Erdoğan patronlarla da bir araya gelerek Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri tek tek anlatacak ve Türkiye'de yatırıma çağıracak.
http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160329/1021810415/erdogan-abd-program.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 3 Avr 2016 - 07:49
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citant

Erdoğan: 11 Eylül'de bir avuç teröristtin ABD'ye yaşattığı acı, tüm Müslümanlara fatura edilemez

"Brüksel'de, Paris'te terör var ama Türkiye'deki terör bunlarla mukayese edilemeyecek kadar"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maryland'de 16. yüzyıl Osmanlı mimarisiyle yapılmış ABD'nin en büyük camisi bulunan Amerika Diyanet Merkezi'nin açılışında konuştu.Erdoğan, "11 Eylül'de bir avuç teröristtin ABD'ye yaşattığı acının tüm Müslümanlara fatura edilmesi asla kabul edilemez. Bu üzücü olayın ardından Müslüman toplumlara ve bireylere karşı olan tutum kabul edilemez. Brüksel'de, Paris'te terör var. Unutmayın Türkiye'de terör bunlarla mukayese edilemeyecek kadar var. Lütfen bunları görelim. Ve biz 35 yıldır terörizmle mücadele ediyoruz. Teröre verdiğimiz kurban sayısı 40 bini buldu" dedi.

http://t24.com.tr/haber/erdogan-amerika-diyanet-merkezi-medeniyetler-arasi-bir-catisma-degil-bir-ittifaktir,334612


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 3 Avr 2016 - 10:11
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citanthttp://www.sabah.com.tr/gundem/2016/04/03/erdogan-abdde-kuran-okudu


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 3 Avr 2016 - 14:46
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citant

Altı maddede Erdoğan’ın ABD gezisi

1. ABD üzerini çizdi mi?
Washington, D.C.’ye gelip düşük profilli ve görevden ayrılmış Amerikalı yetkililerle görüşen, tek resmi görüşmesini halihazırdaki sembolik görevi birkaç aya kadar bitecek ve siyasi kariyerine devem etmeyecek Joe Biden’la yapan Erdoğan’ın üzeri çizildi mi? Hayır, ama Erdoğan’ın eskisi kadar önemsenmediği de ortada. Yine de ABD’nin isteklerini hangi ülkede kim yaparsa ülkenin kurumları onlarla çalışmaya devam eder; ipler istekler yapılmamaya başlandığında gerilir.
2. En önemli yazı
Obama’nın düzenli olarak okuduğu New Yorker’da Dexter Filkins’in çok çarpıcı bir yazısı yayımlandı: İlk kez Erdoğan’ın diktatörlük yolunda ilerlediği yazılıyor. New Yorker abartıdan kaçınan, prestij ve etkinlik olarak Amerikan basında en tepede yer alan bir dergi. Herhangi bir yerde çıkmasından daha sembolik böyle bir yoruma New Yorker’ın yer vermesi. New Yorker, ABD’nin entelektüel kesimindeki yaygın kanıyı belirliyor ve algıyı yönlendiriyor, bir anlamda son sözü söylüyor.

Erdoğan’ın korumaları Washington’da protestocu döverken…

3. Küçük haber niye büyütüldü
Erdoğan’ın korumalarının bir başka ülkenin sokaklarında, hukuk-kanun tanımaz bir şekilde protestocu dövmeleri tabii ki haberdir. Ama Amerikan basını için? Sonuçta Erdoğan’ı protesto eden toplam üç-beş kişi. Çoğu zaman bu haber görülmez bile. Oysa Brookings Institution’ın önünde korumaların sokak çetesini andıran görüntüleri tıka yönelik haber sitesi Buzzfeed’den geleneksel solcu dergi New Republic’e kadar her yerde haber oldu, epey de büyütüldü. Değişen siyasi iklimin ve Türkiye’nin liderine yönelik yeni kabul edilen ezberin yansımasıdır. ABD basını birkaç sene önce yere göğe koyamadığı, Obama’nın en sık konuştuğu diye övgü dolu haberlerle yücelttiği müttefik ülke Türkiye’nin liderine dair haberlerin çerçevesini değiştirdi.
4. Adıyaman’daki kahvede oturan adam
Tayyip Erdoğan için ne New Yorker’ın ne dediğinin, ne de Joe Biden’ın uyarılarının bir anlamı var. Umursadığı tek şeyin Türkiye’nin içinde kendisine oy veren büyük kitle olduğunu biliyoruz. Nitekim Brookings’teki konuşmasında da hâlâ yüzde 52 oy aldığından bahsetti. Yüzde 52 sonuçta New Yorker okumuyor; kazara duyarsa da “Dış güçler bizi çekemiyor” deyip geçiyor. Erdoğan girdiği seçimleri kazanıp 40-50 yıl ülkeyi yönetmeye devam edebilir, ama bunun başka ağır bedelleri olur kuşkusuz.
Geçen hafta New York Times gazetesi Türkiye’nin NATO üyeliğini tartışmaya açtı. Erdoğan’a oy veren yüzde 52 NYT okumuyor, ama NATO liderleri ve karar vericiler okuyor ne yazık ki. Türkiye dünyadan kopmuş bir Kuzey Kore gibi olmaya uygun mu?

Erdoğan-Obama. Güzel günler geride kaldı.

5. Darbe olacak mı?
Türkiye’de Fethullah Gülen cemaati dışında darbe olmasını isteyen yok; tek çare bu kaldı. Bir de uluslararası destek bulabilse… Öte yandan, AKP’liler neo-con Michael Rubin’in Türkiye’de olası bir darbe senaryosuna dair yazdığı yazıya öfke kusuyor. Rubin’in Washington’da hemen hemen hiç etkisi kalmadı, neo-con’lar da çoktan tasfiye edildi. Ama AKP’liler, Erdoğan’ın danışmanları da dahil, yazı okumayı bilmiyor. Sanki Rubin darbe tezgahlıyormuş gibi algılıyorlar, oysa o biraz dikkat çekmek için, biraz da kendini gündeme getirmek için var olan dedikodulardan bir yazı çıkarıyor. Amerikan hükümetine “Bu adama güvenmeyin, Humeyni gibi aynı” çıkışını yapan ilk isim. 2008’den beri Gülen’e karşı bütün dünyayı uyarıyor. Tam Erdoğan’ın şimdi işine yarayacak kişi. Kullanacağı yerde düşman belliyor.
6. Ciddi bir lobi sorunu var
Erdoğan’ın son gezisinden sonra da iyice anlaşıldı ki Türkiye’nin ciddi bir lobi sorunu var. Eskiden bu işleri, bütün pis işlerle birlikte, Cemaat yapıyordu. İyi okullarda okuyan altın neslin çocukları sempatik ve ılımlı görüntüleriyle her yere girip çıkıp, herkesle bağlantı kuruyorlar, karşılığında da Erdoğan ve Gülen övgülere boğuluyordu. Şimdi aynı nesil Erdoğan’ın aleyhine çalışıyor. Erdoğan’ın verdiği en ufak bir malzeme hemen ABD’de abartılı bir şekilde karşılığını buluyor; Erdoğan ve AKP ise ABD’de önemli kurumlarda temsil dahi edilmiyor artık. Cemaat’çiler Harvard’dan Columbia’ya lobi yapmakta, panel düzenlemekte çok başarılı. Altın nesil İngilizce makaleler ya da tweet’lerle uluslararası kamuoyunu gaza getirmeyi biliyor. Erdoğan bu işleri iyi bilen liberalleri de yanından uzaklaştırınca ikinci, üçüncü kalite elemanlara kaldı. Bu yüzden de Cemaat’le haklı savaşını bile kimseye anlatamıyor. Batı, Zaman’ı en çok satan gazete, el koymayı da ‘basın özgürlüğüne darbe’ diye yorumluyor. Korumalar sokakta adam dövüyor, stratejiyi de Mustafa Varank falan belirliyor. Sonuç ortada.İletişim: Bana Twitter, Facebook ve Instagram’dan ulaşabilirsiniz: @orayegin.

http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/oray-egin/alti-maddede-erdoganin-abd-gezisi-1165718/


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 496
Point(s): 72 577
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 3 Avr 2016 - 15:15
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade
Répondre en citant

Washington'da Erdoğan propagandasıABD'nin başkenti Washington'da yaşayanlar Nükleer Güvenlik Zirvesi dolayısıyla şehirde bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın propaganda kamyonlarının kentin caddelerinde dolaştığına dair video ve fotoğraflar paylaştı.http://www.birgun.net/haber-detay/washington-da-erdogan-propagandasi-107907.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 10:03
MessageSujet du message: h(z)urriyet ABD Daciklerin ჩვენებური Reisinin SHOW Yapmasına Müsaade

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com