Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Blue Book

Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Akrabamı arıyorum - Ծնողքս կը փնտռեմ - Cherche mes parents - I am looking for my parents
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Talat Paşa
Nouveau membre
Nouveau membre

Point(s): 19
Moyenne de points: 2,11

MessagePosté le: Lun 11 Avr 2016 - 10:45
MessageSujet du message: Blue Book
Répondre en citant

Dünyaca ünlü tarihçi arnold toynbee tarafından yazılmış Mavi kitap' ı arıyorum. Ben Türküm. Ermeni iddalarını araştırıyorum.Tarihçi de değilim, sıradan bir türk vatandaşıyım.Elbetteki sizlerle genocide iddaları üzerine konuşup fikirlerinizi öğrenmeliyim, üstelik en koyu hatta fikr-i sabitlilerinizden öğrenmeliyim fikirlerinizi.
bana mavi kitap'ı kaynak gösterecek yardım edecek biri var mı? Ve bu kitabı okumuş, bilgisi olan, kitabın amacı hakkında fikir sahibi olan var mı?

Publicité

MessagePosté le: Lun 11 Avr 2016 - 10:45
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Talat Paşa
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 13:26
Répondre en citant

Anlaşılan yok.Bu normal. Devam edeyim; kendi yazdığı kitap için toynbee "propaganda amaçlı yazıldı o zaman ülkemizin çıkarları bunu gerektiriyordu" şeklinde beyanat vermiştir.Ayrıca Zoryan enstitüsünden ve asala dan para aldığını kendisi beyan etmiştir.
Zaten türkçeye çevrilmiş kitaptır aslında.Gerçekte olmayan bir fantazinin diğer devletlerce kullanılmasından ibarettir.Kitapta aslında sarı ırk tan gelen türklerin devlet kurma hakkının olmayan bir grup çulsuz olduğundan, yahudi soykırımından daha fazla konuya eğildiğini anlatan toynbee, böylesi bir mezalimin yeryüzünde asla görülmediğinden...gibi ermenileri gaza getirecek her türlü argümanı kullanmıştır.Soykırım fantazisinin başucu kitabıdır.

Yardımlarınız için teşekkürler

Hayjan
Inspector
Inspector

Point(s): 15 944
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 21:53
Répondre en citant

Ilk yazinda bilgi almak ve tartismak istedigini belirtiyorsun.Ikinci yazinda ise bilgi almana ihtiyacin olmadigi ortaya çikiyor. Her seyi de "masallah" biliyorsun. Ama,yanlis biliyorsun.

Bu cumleyi; "propaganda amaçlı yazıldı o zaman ülkemizin çıkarları bunu gerektiriyordu" Turk tezinden almissin.
Ingiliz hukumeti Arnold Toynbee'den tartismak istedigin konuyla ilgi bir rapor istemistir. Bunu,Turk tezi, Ingiliz probagandasina çevirerek Turk probagandasi yapmistir. Bilmem aradaki farki anladin mi?

Bu cumleyi sen mi uydurdun yoksa............ ;" Ayrıca Zoryan enstitüsünden ve asala dan para aldığını kendisi beyan etmiştir ".

Arnold Toynbee mavi kitabi 1916 senesinde yazmistir.

Zoryan enstitüsü 1982 senesinde kurulmustur.

Asala'nin ortaya çikisi ise 1975 senesinde.

Tarihçi olmadigin belli, pek bir sey bilmedigin de.

Talat Paşa
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 27 Avr 2016 - 09:21
Répondre en citant

Smile Hajyan, konuyu kısa cümlelerle anlattığım için sanırım, bilgisizlikle suçluyorsun. Koşullanmışlığının gereğini yapıyorsun ve yapacaksın."Maşallah" kelimen için teşekkür ederim ve elbetteki tarihçi değilim.Ama özellikle de diaspora'nın tüm dünyayı ayağa kaldırmaya çalıştığı bu konuya siz ermeniler gibi ben de bir türk olarak tarafsız ve duyarsız kalmadım.

Bu iddiaların gerçekliğini araştırmak "tarafsız" dünya tarihçilerinin görevidir sadece ermenilerin ve türklerin değil.
Hajyan;
Biliyorum ki, benim yazacağım her yanlış cümle veya bilgisiz-dayanaksız iddialar, senin ve diasporanın iddialarının değirmenine su taşıyacak ve mutlaka koz olarak kullanılacaktır. yukarıda yaptığın gibi. Bilgiye erişim bu günlerde çok zor olmadığı mavi kitabın yazılışı, günümüze kadarki gelişmeler, kimlerin ve hangi ülkelerin ne emaçla kullanıldığına dair elbetteki bilgim var. konuyla ilgili hiçbirşey bilmeyen herhangi biri bile google a mavi kitap yazsa bilgiye ulaşmış olur değil mi? Örneğin zatınızın da buyurduğu gibi 1916 yılında yazılmıştır elbet.

tarihsel olarak, Lord bryce tarafından rusyanın kontrolünde Türkiyeye düşman bir ermenistanın kurulması ve savaş sırasında ingilizlere yardım etmesi ile ilintilidir.Sizler yanlış biliyorsunuz veya işinize gelmiyor.

Anadoluda kilikya bölgesinde ermeniler isyana teşvik edildi.Aynı dönemde yine ingilizler "soykırım" gerçekleştirilmesi için İngiltere Türkiye’deki Ermeni olaylarını propaganda amacı ile büyütmek istiyordu. Bu amaçla İngiltere’nin Amerika Elçisi Cecil Spring – Rice, “Ermeni Soykırımı” ile ilgili sahte haberleri elden Bası’na vermeğe başlamıştı. İngilizler işi daha da ileri götürerek Ermeni göçü ve soykırım iddiasına yarayacak fotoğraf avcılığına çıktı. Böyle fotoğraf elde etmede sıkıntıya düşünce, bu konuda destek vereceği vaadinde bulunmuş olan Lord Bryce’a başvurdular. Ancak o da Ermeni dostlarının yardımına rağmen Türkiye’deki olayları bir soykırım olarak resimleyecek hiç bir belge bulamamıştı.Çünkü hayallerindeki “toplu kıyımlar” bir iki kişisel veya grupsal toplum olayları dışında asla vuku bulmamıştı.

16 Ekim’de İngiltere’nin Vatikan temsilcisi M. Gregory Dışişleri Bakanlığı’na Papanın Padişaha özel bir mektup gönderdiğini bildirdi. Şubat 1916’da Osmanlı Devleti isyanları İngiliz, Rus ve Fransız ajanlarının kışkırttığını, silah temin ettiğinin tespit edildiğini ilan edince, İngilizler tarafsız ülkeler ve ABD’ye bir bildiri göndererek Ermenileri kışkırttıkları iddiasını reddettiler.

Aynı günlerde ABD’nin Osmanlı Devleti’nin göç politikasını resmi olarak protesto ettiği Amerika’daki İngiliz elçisi tarafından bildirilince, İngilizler ABD kamuoyunun desteğini kazanmak ve savaşa katılmasını sağlamak için “Ermeni Olayından” propaganda malzemesi olarak yararlanabileceklerini düşündüler. İngilizlere istihbarat ve haber alma servislerinde çalışan Lord Bryce, Arnold Toynbee, Aneuren Williams gibi Ermeni yanlısı ve Türk düşmanı sivil ve askeri müşavirler İngiliz Hükümeti’nin “Ermeni soykırımlarını” yayması gerektiğini söylüyorlardı. Böyle bir propaganda ülke dâhilinde küçük müttefik Ermenilere destek verecek ve Türklere karşı nefret duygusunu arttıracaktı. Dış dünyada da İngiltere’nin müttefiki “Rusya’nın Yahudilere karşı yaptığı, zulüm konusunda uyanan uluslararası olumsuz ilgiyi” Türkler üzerine çevirecek, tarafsız ülkeler, ABD, Yunanistan ve Haşimi Arapların Antant devletlerini desteklemesi de sağlanmış olacaktı.

Ermeni kaynakları ve misyoner raporlarından bilgi toplama görevi Ermeni sempatizanlarından Viscont Bryce ve Arnold Taynbee’ye verildi. Bu bilgiler daha sonra “Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere yapılanlar 1915–16 adı altında yayınlanacaktır. Bryce 1 Temmuz 1916’da Dışişleri Bakanı Grey’e “tarihsel gerçeklerden ziyade etkinliği olacak genel hikâyeleri seçip toplamayı uygun gördüğünü bildiriyordu. Ermeni kurumlarından gönderilen tarihsel değerlendirme itibariyle şüpheli ama o günlerde inandırıcı olabilecek olayların toparlanması konusunda yardımcı olarak Oxford’daki Balliol Koleji eski öğretim üyelerinden Arnold J. Toynbee’nin desteğini sağladı.

Vikont Grey 23 Ağustos’ta verdiği cevapta raporun çok açık ve net olduğunu, yayınlanması halinde konuya ilgi duyanların kalpten etkileneceğini ve insani duygularına hitap edebileceğini söyledi. Ayrıca sadece o günlerde savunmasız Ermenilere davranışı nedeniyle Osmanlı Devleti’ni sıkıştırmakla kalmayıp, gelecekte de tarihçiler için bir hazine olacağını ilave etti. İşte “Mavi Kitap” olarak ün kazanacak olan propaganda kitabı bir İngiliz hükümeti ve Ermeni örgütleri işbirliği ile hazırlanmış oldu

Bunlar küçük alıntılar.Gördüğünüz gibi bilgisizlikle suçlamanız anlamlı değil.MAVİ KİTAP daha sonra İNGİLİZ TARİHÇİ!!! ARA SARAFYAN tarafından gözden geçirilip yeniden yayınlanmış.Pencere yayınlarından Ahmet Güner çevirisiyle yayınlamıştır. (MAŞALLAH BANA)

Hayjan a écrit:
Ilk yazinda bilgi almak ve tartismak istedigini belirtiyorsun.Ikinci yazinda ise bilgi almana ihtiyacin olmadigi ortaya çikiyor. Her seyi de "masallah" biliyorsun. Ama,yanlis biliyorsun.

Bu cumleyi; "propaganda amaçlı yazıldı o zaman ülkemizin çıkarları bunu gerektiriyordu" Turk tezinden almissin.
Ingiliz hukumeti Arnold Toynbee'den tartismak istedigin konuyla ilgi bir rapor istemistir. Bunu,Turk tezi, Ingiliz probagandasina çevirerek Turk probagandasi yapmistir. Bilmem aradaki farki anladin mi?

Sen yanlış biliyor olabilir misin hajyan? Sizin TEZ iniz var. Türk TEZ i diye bir şey yok. Türk tarafı savunmada.Türk tarafı gerçeğin ortaya çıkması için dünya tarihçilerini göreve davet ediyor.Ve tüm arşivlerin açılıp incelenmesini kendisi istiyor. Ermeni tarafı bundan kaçıyor. Eğer savunduğunuz tezler doğruysa neden bundan kaçıyorsunuz? NEDEN? Madem öyle,gelin hep birlikte ortaya çıkaralım.Soykırım gerçekse ayaklarınıza kapanıp ayaklarınızı öpelim özür dileyelim gereken ne ise yapalım.Soykırım elbetteki insanlık suçudur.Ama soykırım yapmadığı halde bununla suçlanmak hele de binlerce yıllık tarihi, geçmişi olan bir kavim için bunu yapmak en hafif deyimiyle insafsızlık.Yalnızca emperyalistlerin çıkarına hizmet eder...ama bu savaş sürdürülmek istenecek ve hep canlı tutulacak. Eğer egemenler başarıya ulaşırsa Türklerin tamamen yok olmasına da izin vermeyecek ki, geride hala savaştıracak birileri olsun....başımız dik ve gördüğün gibi kendimize güveniyoruz.

*Evet ben uydurdum.
Zorian Instutie bu çalışma için maddi yardım yaptığını ispatlamam sizce de mümkün mü? Ya da kendilerini ifşa ederler mi dersiniz?Yalnızca zorian instutie değil, Kocaman uluslar da yardım etmiştir.kendilerini ifşa ederler mi? ya da etseler ne olacak bu da ayrı konu. Bizden bir aydın! (E.Ş.) kendi beyanıyla, zorian instutiede "ABD’ye gelince Zoryan Enstitüsü beni eğitti, soykırım olayını çözüverdim" dediğini belki sizler de bilirsiniz.
Alıntı "Zoryan Enstitüsü (The Zoryan Institute for Contemporary Research and Documentation) ABD’nin Massachuetts Eyaleti’nin Cambridge Kenti’nde 1982 yılında kuruldu. Bunun dışında bir de 1984 yılında Kanada’nın Toronto Kenti’nde kurulan Kanada Zoryan Enstitüsü (The Zoryan Institute of Canada) var.

Ermenilerin yakın geçmişi ve bugünüyle ilgili malzeme sağlayıp dağıtmak, belge saklamak ve araştırma yapmak üzere akademik bir merkez oluşturmakta bu iki enstitü.

Zoryan Enstitüsü’nün faaliyetleri üç ana alanda toplanmış: Soykırım çalışmaları; diaspora çalışmaları; Ermenistan üzerine çalışmalar. Bu amaçla enstitü disiplinler arası akademik araştırmaları, dokümantasyon, konferans ve yayınları desteklemektedir. ""

https://tr.wikipedia.org/wiki/ASALA

http://kimkurdu.com/asalanin-kurucusu/

http://www.turkishnews.com/tr/content/2013/04/25/asala-ermenistanin-kurtulu…

Gördüğünüz gibi bilgisizlikle suçlamanız abesle iştigal.Biligisiz birisi bilgiye ne kadar çabuk ulaşabiliyor değil mi?

http://turksandarmenians.marmara.edu.tr/tr/bir-ermeni-propaganda-klasigi-ma… (kaynakça da gösteren herhangi bir çalışma)

Mavi kitapın Türkçe basımı : http://www.nadirkitap.com/mavi-kitap-1915-2-cilt-toynbee-ermeni-sorunu-arno…

Tarihçi olmadığımı yazdım.Peki siz tarihçi misiniz bilmiyorum.Ama ben konuya duyarlı, haklının tarafını savunan, "Yanlış bilmeyen" bir bireyim.Pek bir şey bilmediğimi şimd,i siz de gördünüz.Daha ne bilmediğimi de yazacağım.Çok fazlaca üstelik.Bizler, sizin kopardığınız vaveyla nın dünyayı ayağa kaldırmasına şaşırdık.Nedenlerini araştırmaya başladık.her gün çoğalıyoruz.Doğruluğun ve doğrunun yanındayız.KÖR İNANÇ ların, yıkanmış-düşman beyinlerin yanında değiliz. Bu cümleler sizi üzebilir ama tam karşınızda.YANLIŞ BİLİYORSUNUZ!

Konu birbirimizi incitme olsaydı, elbetteki karşılıklı maymunluklar! yapar, küfürler eder, elden geliyorsa hackler, zarar verir karşılıklı konuşamazdık.

Her şeye rağmen, forumunuzda yazmama izin verdiniz.Bu da olgunluğunuzu gösteriyor, teşekkür ederim.

Talat Paşa
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 27 Avr 2016 - 09:31
Répondre en citant

Yazmadan geçemeyeceğim, Mavi kitap doğru olsaydı ermeni görüşlerine hizmet edecekti.Oysa şimdi "bilmem aradaki farkı anlayabildin mi" cümlesinden de anlaşılacağı üzere, kitabın propaganda amacı taşıdığı ve tezlerin gerçeği yansıtmadığı, dolayısıyla da türk tarafının herheangi bir çalışma yapmasına gerek olamdan kitabın kendini yalanladığı ortaya çıkmıştır.

Yalnızca merak, acaba diaspora böylesi bir fırsat elde etmek için neler yapardı?

mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 37 927
Moyenne de points: 3,10

MessagePosté le: Mer 27 Avr 2016 - 23:10
Répondre en citant

Talat Paşa a écrit:
Anlaşılan yok.Bu normal. ...

Normal çünku mesaji yazdigin yer dogru degil. "Akrabalarini arayanlar" bölümüne yazmissin. Tartisma yeri baska bölüm. Her üyenin arkasindan mesajini düzeltmeye kalkarsam isim var. Zeytun ve Hacin olaylari neden çikti bir arastir. Anladigim kadariyle sen Ermenilerin toprak derdi oldugunu ve asil sorunun Ermenilerin ugradiklari Soykiriminin tc tarafindan artik inkar edilmemesi gerektigini anlamak istemiyorsun. Devletler arasinda ask olmaz çikar olur.

Hayjan arkadas durumu sana çoook iyi izah etmis, arif olan anlar.

Visiter le site web du posteur
Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 07:57

Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Akrabamı arıyorum - Ծնողքս կը փնտռեմ - Cherche mes parents - I am looking for my parents Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com