Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
ჩვენებური Reise Yalakalık Moduna Giren h(z)urriyet Kırmdaki Müslüman-
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 416
Point(s): 72 361
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 14 Avr 2016 - 09:11
MessageSujet du message: ჩვენებური Reise Yalakalık Moduna Giren h(z)urriyet Kırmdaki Müslüman-
Répondre en citant

ჩვენებური Reise Yalakalık Moduna Giren h(z)urriyet

Kırmdaki Müslümanlaştırılmış Tatarlar için Alınan Kararı Eleştirmek İçin Koyduğu Fotoğraf Masturbasyon İçin Miydı ?Rusya'nın atadığı savcı Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurduRusya'nın Kırım’a atadığı savcı Natalya Poklonskaya, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurma kararı aldı. TASS ajansında yer alan habere göre; daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin yasaklanması ve aşırı örgüt kapsamına alınması için başvuruda bulunan Poklonskaya, mahkeme sonuçlanana kadar meclisin faaliyetlerini durdurma kararı verdiğini açıkladı.

Kararın, "Rusya yasalarının ihlallerini önlemek için" alındığını savunan savcı, "Böylelikle meclisin sahip olduğu haklar durduruluyor, devlete ait ve yerel basını kullanması, toplantı düzenlemeleri ve tüm propagandaları yasaklanıyor." dedi.
Rusya’nın tayin ettiği Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, 15 Şubat'ta Kırım Tatarlarının en yüksek temsil ve yürütme organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi'ni kapatmak için Kırım Yüksek Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Poklonskaya dava dilekçesinde, Rusya Federasyonu’nun aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele kanununa dayanarak, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin durdurulmasını ve meclisin aşırı örgüt kapsamına alınmasını talep etmişti. İlk duruşma 3 Mart’ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle dört kez ertelenmişti. Kırım Yüksek Mahkemesi'ndeki duruşmaya savcılık yetkilileri, 630 sayfa ve 10 CD’den oluşan delillerle gelmişti.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Kırımlı avukat Cemil Temişev, Rus savcı Natalya Poklonskaya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini durdurma kararı almasına itiraz edeceklerini bildirdi. Temişev, Radyo Svoboda’ya yaptığı açıklamada, Rus savcının Meclis'in kapatılması davasının uzun süreceğini düşünerek bu kararı aldığını belirtti. Temişev, “Mahkeme uzuyor. Savcı her şeyin hızlı olacağını düşünmüştü. Ama öyle olmadı ve işte bu olanağı kullandı” açıklamasında bulundu. Savcının bu kararının yasal sonucu olarak Meclis'in toplanmasının ve miting yapılmasının yasaklanabileceğine de dikkat çeken Temişev, karara itiraz edeceklerini kaydetti.

TUTUKLAMALAR AZ GELDİ, MECLİSİ KAPATTILAR!

Rusya’nın bu hamlesine dünyadan tepki yağdı. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, yarımada halkı üzerinde Stalin politikalarının yeniden canlandırıldığını öne sürdü.

Poroşenko, “Kırım Tatar halkı üzerinde tutuklamalar ve siyasi mahkemeler onlar (Rusya) için az geldi, bütün Meclisi yasaklamaya karar verdiler. Direktifle bütün halkın sesini kısmayı, temsil hakkını ve haklarını savunmalarını ellerinden almaya çalışıyorlar. Bu, Rus işgalcilerin hukuksuz ihlal ettiği Kırım’da temel insan hak ve özgürlüklerinin ihlalidir. Bu, yarımadanın yerli halkı üzerinde Stalin politikalarının yeniden canlandırılmasıdır” ifadesini kullandı.


Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko

Her gün Kırım halkının işgal nedeniyle yeni bir tehdit ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan Poroşenko, “Uluslararası topluma sesleniyorum, bu kanunsuzluk ancak Rusya’nın yarımadayı ilhaktan vazgeçmesi, yarımadadan işgalci askerlerini tamamıyla çekmesiyle durdurulabilir” açıklaması yaptı.

Litvanya Meclisi, Rusya’yı, Kırım’da Kırım Tatarları ve Ukraynalılara yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığı gerekçesiyle kınayan bir kararı kabul etti. Litvanya Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, 90 milletvekilinin katıldığı oylamada karara kimsenin itiraz etmediği bildirildi.

Kararda, "Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra Rus vatandaşlığını reddeden Kırım sakinlerine karşı eğitim, sağlık, sosyal ve diğer hizmetlerde ayrımcılık yapılıyor. Rusya’nın Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerini yasaklamasını şiddetle kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Kararda ayrıca, uluslararası toplumun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda ortak çaba sarf ederek daha aktif olması konusunda çağrıda bulunuldu. Meclis kararında, Kırım’ın işgalinin sona ermesi ve yarımadanın Ukrayna’nın kontrolüne dönmesi halinde Rusya’yla işbirliğinin yeniden başlayabileceği de kaydedildi.


Eski Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

RUSYA SOVYETLER’DEN SONRA AKILLDI SANIYORDUK AMA

Eski Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise "Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı davranışı, Sovyetler Birliği politikasının devamıdır” diyerek şunları söyledi:

“Biz zannetmiştik ki Rusya, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra biraz akıllandı. Ama hiçbir değişme olmadı, daha kötü oldu. Mahkemelerde 'siyasi konularda adalet yok' demek, doğrudur. Nasıl emir verilirse, mahkemeler öyle karar çıkarıyorlar” dedi.
Putin’in tüm dünyaya güç gösterisi yapmak için böyle şeyler yaptığını vurgulayan Kırımoğlu, “Aslında bu karar, Rusya’nın kendi ceza kanununa bile aykırı. Öyle şey yapılamaz. Madem ki mahkemeye gidiliyor, sonucunu beklemek lazım. Ama yazdıklarına göre (Kırım Tatar Milli Meclisi kanunsuz bir şey yapmasın diye) öncelik olarak böyle bir yasak çıkarılıyor. Bu yapılan çok akılsızca. Bu da Rusya’nın dünyaya kim olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

SAVCIYA EMİR MOSKOVA’DAN GİTTİ

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un Rusya’nın hamlesine tepkisi ise şöyle:"Kırım'daki durumu şu şekilde anlatabiliriz; Kendi kendilerine savcı diyen insanlar var şimdi Kırım'da. Kırım'da şimdi işgal durumu var ve biz o savcıları ve vazifelerini meşru görmüyoruz. Poklonskaya, 'ben savcıyım, benim hakkım var' diyerek karar verdi ama bu kararı Rusya'nın kanunlarına aykırı. Aslında bu kararı tek başına almadı. Buna Moskova karar verdi. Yani Moskova’dan emir geldi"

AA

http://www.hurriyet.com.tr/rusyanin-atadigi-savci-poklonskaya-kirim-tatar-milli-meclisinin-faaliyetlerini-durdurdu-40088091


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 14 Avr 2016 - 09:11
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com