Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Zeytinburnu Belediyesi, Ermeni Vakfına ait araziyi iade etmemeye çalışıyor
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

En ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 333
Point(s): 40 815
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 03:14
MessageSujet du message: Zeytinburnu Belediyesi, Ermeni Vakfına ait araziyi iade etmemeye çalışıyor
Répondre en citant

Zeytinburnu Belediyesi, Ermeni Vakfına ait araziyi iade etmemeye çalışıyor

14 NİSAN 2016
Ermenihaber.am

İstanbul Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı, kendisine ait olan ve daha önce devlet tarafından kamulaştırılan 48 bin 259 metrekarelik arsa için hukuki mücadelesine devam ediyor. "Agos"ta yer alan hamere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 22 Ocak 2014 tarihli kararıyla arzinin Surp Pırgiç Hastanesi Vakfına iade edildiğine rağmen, Zeytinburnu Belediyesi mülkün iadesine karşı çıkmaya devam ediyor.

Tapunun iadesinden sonra mahkemeye başvuran Ak Partili Zeytinburnu Belediyesi, iade işlemenin iptali talebiyle Vakıflar Genel Müdürlüğüne karşı dava açtı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi, 29 Aralık 2014 tarihinde tapu işleminin hukuka uygun olduğuna karar verdi.

İdari mahkemede davayı kaybeden Belediye, kararın temyizi için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 10. Daire ise hiç görülmemiş bir hızla başvuruyu karara bağlayarak yerel mahkemenin kararını bozdu. Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü, Danıştay kararına karşı çıkarak kararın tashihi için üst mahkemeye başvuruda bulundu.

İstanbul Surp Pırgiç Hastanesi’nin karşısında bulunan sözkonusu arazi, Ermeni toplumunun, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kamulaştırılan en büyük mülk. Gayrimenkule, 1974 yılında “Tapuda malik hanesi boş, buranın sahibi yok” gerekçesiyle el konulmuştu. Daha sonra ise arazi, belediyelerin kullanımına verildi. Şuanda bu arsa üzerinde Zeytinburnu stadı, Büyükşehir Belediyesine ait kapalı spor salonu ve otopark bulunuyor.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Publicité


MessagePosté le: Ven 15 Avr 2016 - 03:14
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

En ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 333
Point(s): 40 815
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Sam 16 Avr 2016 - 01:01
MessageSujet du message: Zeytinburnu Belediyesi, Ermeni Vakfına ait araziyi iade etmemeye çalışıyor
Répondre en citant

Zeytinburnu Belediyesi itiraz etti, Danıştay arsayı Ermeni vakfına iade etme kararını bozdu

Arsa üzerinde Zeytinburnu stadı, kapalı spor salonu ve otopark bulunuyorhttp://t24.com.tr
15 Nisan 2016

İstanbul Zeytinburnu'nda Surp Pırgiç Hastanesi'ne 2014'te iade edilen arsanın iadesi için idari mahkemeye açtığı davayı kaybeden Belediye, kararın temyizi için Danıştay’a başvurdu. Danıştay 10. Daire başvuruyu karara bağladı ve belediye tarafından kamulaştırılan arazinin Vakfa iade edilemeyeceğini gerekçe göstererek, yerel mahkemenin kararını bozdu.
Danıştay’ın Zeytinburnu Belediyesi lehine verdiği kararın ayrıntıları ortaya çıktı. Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı, Danıştay kararına tepki gösterdi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’yle birlikte kararın tashihi için üst mahkemeye başvurdu.
Agos’tan Baruyr Kuyumciyan’ın haberine göre, Belediye, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tapu işleminin hukuka aykırı olduğunu, kamulaştırılmış arazilerin Kanun Hükmünde Kararname kapsamında iadesinin mümkün olmadığını iddia etti. Danıştay da kararında tapu tescilinin Vakıflar Kanunu’nun Geçici 11. Maddesi kapsamına girmediğine ve işlemin iptal edilmesi gerektiğine hükmederek, dosyanın yeniden yerel mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Üst mahkeme karar verecek
Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı ikinci Başkanı Herman Baliyanyaptığı açıklamada şunları söyledi: “Danıştay 10. Dairesi’nin verdiği kararın tashihi için üst mahkemeye başvuruldu. Bunun sonucunu bekliyoruz, bu karar doğrultusunda davanın idari mahkemeye gönderilip gönderilmeyeceğini göreceğiz. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Zeytinburnu Belediyesi arasında görülen bu davaya biz müdahil olarak katıldık. Aslında Belediye, itiraz süresi dolduktan sonra dava açtı. Hukuki anlamda her şey bizi haklı gösterirken, maalesef kararlar aleyhimizde olabiliyor. Biz hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz, ancak her şey hâkimlerin iki dudağının arasında. 1985 yılındaki kamulaştırma, arazi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tasarrufundayken yapıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde Belediye’nin herhangi bir kamulaştırma bedeli yatırmadığı, dolayısıyla hak iddiasının da temelsiz olduğunu belirtiliyor. Davanın lehimize sonuçlanacağını düşünüyoruz.”
Surp Pırgiç Hastanesi’nin karşısında bulunan 48 bin 259 metrekarelik arsa, Ermeni toplumunun, Cumhuriyet döneminde el konulan gayrimenkullerinden biri. 1974 yılında bir sabah dozerler araziye girmiş ve “Tapuda malik hanesi boş, buranın sahibi yok” denilerek araziye el konulmuştu. Daha sonra arazi, belediyelerin kullanımına verildi. Arsa üzerinde şu anda Zeytinburnu stadı, Büyükşehir Belediyesine ait kapalı spor salonu ve otopark bulunuyor.
2011’de yürürlüğe giren Vakıflar Kanunu’nun Geçici 11. Maddesi kapsamında, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı, arazi iadesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, arazinin iadesine karar verince, 22 Ocak 2014 tarihinde Vakıf tapusuna kavuştu.
Tapunun iadesinin ardından AKP'li Zeytinburnu Belediyesi, mahkemeye başvurarak, tapunun iade edilmesi işlemenin iptal edilmesini istemiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünü dava etti. İstanbul 1. İdare Mahkemesi, 29 Aralık 2014 tarihinde tapu işleminin hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Yeşil alana çevirdi
Zeytinburnu Belediyesi, kararı temyiz etti. Belediye, aynı zamanda yıllarca ticaret alanı olarak görülen arazide imar değişikliği yaparak araziyi ‘yeşil alan’a çevirdi. Karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Ocak ayında onaylandı. Böylece arazi üzerinde konut veya ticaret alanı yapma şansı kalmadı. Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı, imar değişikliğinin iptali için de idari mahkemeye başvurdu.
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 06:15
MessageSujet du message: Zeytinburnu Belediyesi, Ermeni Vakfına ait araziyi iade etmemeye çalışıyor

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com