Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türk parlamentosunda Ermeni soykırım kurbanı Ermeni parlamenterlerini onurlandırdı

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 40 032
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Ven 22 Avr 2016 - 02:43
MessageSujet du message: İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türk parlamentosunda Ermeni soykırım kurbanı Ermeni parlamenterlerini onurlandırdı
Répondre en citant

Soykırım :

İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türk parlamentosunda Ermeni soykırım kurbanı Ermeni parlamenterlerini onurlandırdı

armenian on web
21.04.2015

HDP’nin Ermeni İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türk parlamentosunda Ermeni soykırım kurbanı Ermeni parlamenterlerin Osmanlı Imparatorluğu döneminde demokrasi için mücadelelerini hatırlatarak anılarını cesaretle onurlandırdı. (A. S./H.)

Le discourt poignarnt et fort du député arménien de Turquie, Garo Paylan a honoré la mémoire des parlements arméniens victimes du génocide qui luttaient pour la démocratie et le vivre ensemble dans l’Empire Ottoman.

Պոլսահայ պատգամավոր Գարո Փայլանը (HDP քրդական կուսակցությունից) մեջլիսում ցույց է տալիս 1915թ-ին սպանված Օսմանյան խորհրդարանի հայ պատգամավորների նկարները եւ վերջում հայերեն խոսում` Աստված հոգիները լուսավորի:

Garo Paylan from HDP party shows the pictures of Ottoman Armenian parliamentarians killed by the Young Turkish government in 1915. Paylan suggested forming a commission to investigate the killings of Armenian politicians in 1915. The most viewed speech on Turkish parliament's website today.

https://www.youtube.com/watch?v=vRTWnH-Ysbo

Visiter le site web du posteur
Publicité

MessagePosté le: Ven 22 Avr 2016 - 02:43
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Ven 22 Avr 2016 - 03:43
MessageSujet du message: İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Türk parlamentosunda Ermeni soykırım kurbanı Ermeni parlamenterlerini onurlandırdı
Répondre en citant

Doğru davanın örnek mücadele resmi!

L'image d'une lutte exemplaire pour une juste cause!

mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Ven 22 Avr 2016 - 04:07
Répondre en citant

Paylan Calls for Investigation into Killings of Armenian Politicians during Genocide

By Weekly Staff on April 21, 2016
http://armenianweekly.com/2016/04/21/paylan-armenian-politicians-genocide/

Displays Their Photographs in Turkish Parliament
ANKARA, Turkey (A.W.)—During a session of Turkey’s Grand National Assembly today, Garo Paylan, Member of Turkey’s Parliament for the Peoples’ Democratic Party (HDP), suggested forming a commission to investigate the killings of Armenian politicians in 1915.

Paylan during his address (Photo: Garo Paylan Facebook page)

In his address to Parliament, Paylan read the names and displayed the photographs of several Armenian politicians killed, arrested, or exiled in the Armenian Genocide, including  Krikor Zohrab (Istanbul), Bedros Haladjian (Istanbul), Nazaret Daghavarian (Sivas), Garabed Pashaian (Sivas), Ohannes Seringiulian (Erzurum), Onnik Tersekian (Van), Hampartsum Boyadjian (Kozan), Vahan Papazian (Van),  Hagop Babikian (Tekirdağ), Karekin Pastermadjian (Erzurum), Kegham Der Garabedian (Mush), Hagop Boyadjian (Tekirdağ), and Artin Boshgezenian (Aleppo). Paylan also detailed the fate of each Armenian politician during the Armenian Genocide.
During his address, which he began with the Armenian greeting “Parev tsez,” Paylan condemned the murder of the politicians and said that the Turkish state should come to terms with its history. Paylan also condemned the fact that several places in Turkey are named after the organizers and perpetrators of the Armenian Genocide. “Can you imagine going to Germany and walking on avenues named after Hitler?” Paylan asked.
He then ended his address with the Armenian phrase “Asdvadz irents hokin lusavoreh” (“May God illuminate their souls”).
Paylan was first elected to Turkey’s Grand National Assembly on June 7, 2015, and re-elected in the November 2015 snap elections.

Some of the photographs displayed in Parliament (Photo: Garo Paylan Facebook page)

anuanu
Modérateur
Modérateur

Point(s): 11 933
Moyenne de points: 2,47

MessagePosté le: Mar 26 Avr 2016 - 04:49
Répondre en citant

AYNEN!
Dun aksam eve geldim, Bir daha gelip foruma okuyacagim hepsi için mersi.

mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Lun 6 Fév 2017 - 03:31
Répondre en citant

Fotoğraf: Berge Arabian

Bu tarihi hatadan dönelim

Garo Paylan  
02.02.2017
Agos

HDP Milletvekili Garo Paylan geçtiğimiz haftalarda TBMM’de yaptığı konuşmada “soykırım” kelimesi kullanınca 3 birleşim ceza almış, sözlü sataşmalara maruz kalmış, sözleri de tutanaklardan çıkarılmıştı. Paylan konuşmanın öncesi ve sonrasını, konuşmayla ne murad ettiğini Agos için kaleme aldı.
Geçen hafta Hrant Dink anısına düzenlenen bir konferansa katılmak için Berlin'deydim. Konferanstan sonraki gün Alman Parlamentosu’nda bir grup milletvekili ile görüşmem vardı. Parlamento’nun bulunduğu Reichstag binasına girdiğimde, kulağıma çok hoş bir piyano sesi geldi. Kapıda beni karşılayanlara, sesin nereden geldiğini sordum. “Genel kuruldan” yanıtını aldım.
Dayanamayıp genel kurulun izleyici bölümünden içeri bir göz attığımda, o gün Yahudi Soykırımı’nı anma programı olduğunu söylediler. Parlamento doluydu. Tüm vekiller, Şansölye Angela Merkel ve bakanlar, genel kurul salonunda hazırdı. Parlamentonun tümü, Holokost kurbanları anısına olan bu piyano resitalini ve konuşmaları ayakta alkışladı.
Ne diyeyim, imrendim. Alman Parlamentosu, yakın geçmişte Nazi hükümeti tarafından işlenen büyük günahın mağdurlarını anıyordu. Ben ise bambaşka bir atmosferden geliyordum. Dünkü zulümle yüzleşemeyen, bugünkü zulmün fütursuzca sürdüğü ülkemden... Ülkem için hüzünlendim, gözlerim nemli görüşmeye geçtim...
Zira çok değil daha bir hafta önce, Anayasa teklifi üzerine söz aldığımda Osmanlı’nın son döneminde halkımın başına gelenlere değindiğim için, Meclis’ten atılmıştım. Ben bir Ermeni vekil olarak, 102 yıl öncesinin günahları hakkında konuşturulmazken, Almanlar, sağcısı, solcusu, iktidarı ve muhalefeti, kol kola ve büyük bir özgüven içinde kendi hatalarıyla yüzleşiyordu. Ve kimse Alman kimliğinin aşağılandığını düşünmüyordu.
Odyan’ın yazdığı Anayasa
Türkiye’de ise tarihin yapraklarını aralamak her geçen gün zorlaşıyor. Bakın ben bunu nasıl yaşadım. Berlin’deki anmadan bir hafta önce TBMM’de Anayasa değişikliği teklifi üzerine konuşmama "Büyük bir hata yapmak üzereyiz" diyerek başladım. "Ortak vatanımızda yaşayan herkesin benim anayasam diyebileceği toplumsal sözleşme özlemimiz var" dedim.
Amacım, vekilleri Osmanlı’da anayasa tartışmalarının başladığı günlere götürmek ve oradaki hataları hatırlatmaktı. Aslında Türkiye’de çok az kişi 1876'da ilk anayasamızın çok kimlikli bir komisyon tarafından çoğulcu bir anlayışla yazıldığını, kaleme alanın da Krikor Odyan olduğunu bilir. Bu anayasa Abdülhamid tarafından rafa kaldırılmış, 1908'e kadar süren bir istibdat dönemi başlamıştı. Sonrası malum... Demokrasi arayışları, Talat ve Enver Paşaların darbesi ve büyük yıkım...
Bugün Meclis’te tartışılan Anayasa taslağı, MHP tarafından “Türk’ün anayasası” olarak tanımlanmakta. Bu beni ürkütüyor. Çünkü o dönemlerde de Talat ve Enver Paşalar benzer bir mantıkla Türk'ün anayasasını devreye sokmaya kalktı; bazılarını makbul vatandaş, bazılarını yok saydı. Hatta bazılarını bizzat yok etti. 1913-1923 döneminde büyük katliamlarla, soykırımlarla, mübadelelerle, pogromlarla geçti; Ermeni, Süryani, Rum ve Yahudi halklarını büyük oranda kaybettik.
Ancak Meclis’te bunları söylediğimde, kıyamet koptu! “Soykırım” ifadesini kullandığım için parlamento tarihinde görülmedik bir ceza aldım. Anayasa görüşmelerinden üç birleşim boyunca men edildim; Meclis kürsüsünde yaptığım konuşma, TBMM tutanaklarından çıkarıldı.
Ertesi gün olan biteni internetten okuyan bir çok dost, “Garo, haklısın ama şimdi zamanı mı soykırım tartışmasının? Memleket dikta rejimine doğru doludizgin gidiyor” dedi. Bu anlaşılırdı, çünkü bütün medya “Soykırım dedi!” diye inliyordu. Basına açıklama yapan iki soydaşım da konuşmamı  “yersiz ve zamansız” bulmuşlardı. Şaşırmadım. Böyle dönemlerde eğilip bükülmeler olur. Korku, kaygı anlaşılabilir hisler.

“Peki adını siz koyun”
Oysa benim de niyetim aslında bu Anayasa curcunasında Meclis kürsüsüne çıkıp ille de ‘soykırım’ demek değildi. Zaten defalarca o kürsüden  “soykırım” ya da “Ermeni soykırımı” dedim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Bu kez de konuşmamın doğal akışında halkımın başına gelen felaketi hep yaptığım gibi soykırım olarak adlandırdım. 
Ama bu sefer, hakaretler ve kriz... İtiraz edenlere “Peki adını siz koyun” dedim. MHP o gece, AKP’yi “Garo’yu Meclis’ten atmazsanız Anayasa teklifinden desteğimizi çekeriz” diyerek tehdit etti. Böylece AKP, MHP ve CHP’nin oylarıyla Meclis’ten çıkarıldım. Milliyetçi cephenin siyasi lincine maruz kalmıştım. 
"Oysa benim de niyetim aslında bu Anayasa curcunasında Meclis kürsüsüne çıkıp ille de ‘soykırım’ demek değildi. Zaten defalarca o kürsüden  “soykırım” ya da “Ermeni soykırımı” dedim. Hiçbir sıkıntı olmadı. Bu kez de konuşmamın doğal akışında halkımın başına gelen felaketi hep yaptığım gibi soykırım olarak adlandırdım." 
Oysa asıl amacım, polemik değil geçmişten ders çıkarmamız ve bu topraklarda aynı hatayı tekrarlamamamızı sağlamaktı. Osmanlı’nın son dönemindeki Anayasa yapım sürecinin nasıl çoğulcu bir toplumu alıp tekçi bir zihniyete sürüklediği, tek adam rejimlerinin ne tür suistimallere ve facialara yol açtığı ve bunun 2017’de Anayasa yapmaya çalışan bizler için ne anlam ifade ettiğini anlatmak istedim. 
Ben, dedemin başına gelenlerin ve Anadolu’da yaşanan büyük yıkımın, bizler gibi siyasetçilerin yaptığı hatalardan kaynaklandığını en iyi bilenlerdenim. Meclis’in ortadan kalktığı bir sistem, aynı Meclis’i ortadan kaldıran Talat ve Enver’in yarattığı korkunç iklimi yaratacaktır. Mevcut Anayasa yapım süreci, Türkiye’de idare ve iradeyi, tek bir insana bağlıyor, tekçi bir ideolojiyi dayatıyor. Bu, o gün yaşanan felaketlerin tekrarını getirir. 
Bunu görüp de söylememek, bu ülkeye, bu topraklara, bir arada yaşadığımız insanlara ihanet değil midir?

Hep beraber kazanabiliriz
Kaygılıyım. “Türk’ün anayasasını yapmak” için yola çıkan, işe başlamadan önce Kürt vekilleri büyük bir iştahla cezaevine yollayan ve kendi vekillerine gizli oy verdirecek kadar cesareti bile olmayan bir Meclis’in, yetkileri tek bir kişiye vermesi, hayırlı sonuçlar doğurmayacak.
Bakın, Hıristiyan ve Yahudi toplumlar, Osmanlı’nın son döneminde tekçi bir anlayış yüzünden Anadolu’da yüzde 40’tan binde 1’e düştü. Bizler büyük bedeller ödedik. Ama sadece bizler değil, herkes eksildi, birkaç adamın günahı yüzünden herkes kirlendi.
"Asıl ürkütücü olan, Türkiye’nin tam da kendi tarihinin “Sakın yapma!” diye uyardığı yola girmekte kararlı olması."
Benim açımdan mesele, sadece Meclis’te ifade özgürlüğümün gaspı, seçilmiş iradeye saygısızlık ya da “o kelimeyi” kullanıp kullanmamam değil. Bunlar da önemli. Ama asıl ürkütücü olan, Türkiye’nin tam da kendi tarihinin “Sakın yapma!” diye uyardığı yola girmekte kararlı olması, adeta milli mutabakata dönüşen tahammülsüzlük ve denge-denetim-freni olmayan otoriter bir rejime doğru doludizgin sürüklenme hali...
Yeni dönemin yok saydıkları, ya sessizliğe bürünecek, ya isyan edecek, ya da göç edecekler. Aynı 100 yıl öncesi gibi... Hepsi bu ülkeyi yaralar, hepsi bu ülkeyi eksiltir. Hep beraber kaybedeceğimiz bir döneme girebiliriz. 
Oysa hep beraber kazanabiliriz.
10 yıl önce Hrant Dink’i verdiğimiz bu acılı topraklar, bugün topyekûn güvercin tedirginliğinde yaşıyor. Bu tedirginlik, haksız değil. Biz Ermeniler, bunu en iyi bilenlerdeniz. O yüzden bilerek sizlere, çoğunluğa sesleniyorum. 
Gelin, yol yakınken bu tarihi hatadan dönelim.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/17620/garo-paylan-yazdi-bu-tarihi-hatadan-do… 

azad
V.I.P.
V.I.P.

Point(s): 1 806

MessagePosté le: Mer 20 Sep 2017 - 04:18
Répondre en citant

Garo Paylan- Soykırımı tanımadan Türkiye demokratik bir ülke olmayacak

19 Eylül 2017
https://www.ermenihaber.am/tr/news/2017/09/19/Paylan/112939

6. Ermenistan-Diaspora Kongresi kapsamında düzenlenen ''Ermeni Soykırımının tanınması, soykırımların önlenmesi, siyasi ve hukuki süreçleri'' konulu toplantıda konuşma yapan Türkiye Meclis milletvekili Garo Paylan, Soykırımı tanımadan Türkiye'nin hiç bir zaman demokratik bir ülkeye dönüşmeyeceğini, Kürt sorununun da çözülmeyeceğini açıkladı.
Türkiye'nin bügün demokrasi yolundan uzaklaştığını ve AB ile ilişkilerde de geri adımlar attığını kaydeden Paylan ''Soykırımın tanınması için daha geniş bir vizyonumuz olmalı. Sadece demokratik Türkiye soykırımı tanıyabilir, sadece demokratik Türkiye Ermenistan ile sınırları açabilir, aksi durumda onlarca yıl beklemek zorunda kalacağız. Türkiye bugün karanlık bir dönem yaşıyor. 102 yıl önce büyük bir katliam oldu, ve şu katliam bugün de devam ediyor, çünkü cezalandırılmayan cinayetler yeni cinayetlere yol açıyor. Ben şahsen Soykırımın tanınması için mücadele vermeye devam edeceğim'' dedi.
Türkiye'de yeni anayasanın kabul edilmesinin de ülkeyi demokrasi yolundan uzaklaştıracağını belirten Paylan ''Ben bunun hakkında parlamentoda da konuştum. 20. yüzyılın başında Ermeni Soykırımı odu, bugün ülkede yeni anayasa kabul edilirse aynı felaketi yaşayacağız'' şeklinde konuştu.

Kaynak: Ermenihaber.am

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.

mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Sam 23 Sep 2017 - 20:25
Répondre en citant

Malatya'lı, şimdilerin TBMM'nin İstanbul milletvekili, Garo Paylan, Malatya Ermenileri (Yerevan'da) kostümüyle ...

Garo Paylan à Erevan porte un costume national de la ville de Malatya ! Il a visité la société "Tapis mégérien" lors de sa visite en Arménie au forum Arménie-Diaspora. Avant cela, il a souligné qu'il ne se considérait pas comme un Diasporan, mais un originaire de la Turquie, dont les racines proviennent de Malatya.

mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Sam 23 Sep 2017 - 20:26
Répondre en citant

Կարո Փայլանը Երեւանում Մալաթիայի ազգային տարազն է հագել

23 September 2017
http://www.arevelk.am/en/content/8/5005/Կարո-Փայլանը-Երեւանում-Մալաթիայի-ազ…

Քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից Թուրքիայի Մեջլիսի պատգամավոր ընտրված Կարո Փայլանը Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին մասնակցելու իր հայաստանյան այցի ժամանակ այցելել է նաեւ «Մեգերյան կարպետ» ընկերություն: Մինչ այդ նա իր տարբեր ելույթների ժամանակ շեշտել է, որ ինքն իրեն սփյուռքահայ չի համարում, այլ՝ Թուրքիայի բնիկ հայ, որի արմատները Մալաթիայից են: Կարո Փայլանը «Մեգերյան կարպետում» լուսանկարվել է Մալաթիայի ազգային տարազով:
Կարո Փայլանը Երեւանում հանդիպում է ունեցել նաեւ ուսանողների հետ, ինչպես նաեւ՝ հանդես եկել հեռուստատեսությամբ:

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:34

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com