Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
VEKİL Ateşyan Ve Ekibi Beykozdaki KUPON ARAZİYİ Kaptı'ğı İdda
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 425
Point(s): 72 387
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 23 Avr 2016 - 11:27
MessageSujet du message: VEKİL Ateşyan Ve Ekibi Beykozdaki KUPON ARAZİYİ Kaptı'ğı İdda
Répondre en citant

VEKİL Ateşyan Ve Ekibi Beykozdaki KUPON ARAZİYİ Kaptı'ğı İdda EdilidiErmeni toplumuna iade edilen mülklerin en önemlilerinden biri olan Beykoz Ermeni Mezarlığı arazisinin Hovakim 1461 Vakfı’na kiralanmasının ardından, toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler yükseliyor.

Son olarak, halen arazinin üzerinde okul ve cami bulunan bölüm olduğu tahmin edilen 10 bin metrekarelik alanın istimlak edildiği anlaşıldı. Konuyla ilgili soru yönelttiğimiz Başepiskopos Aram Ateşyan, henüz arsayı akara çevirmek için başvuru yapmadıklarını, istimlak gibi bir gelişme olmadığını ve davaların devam ettiğini söyledi. Ancak iadesi ilk gündeme geldiğinde 45 bin metrekare olan arsanın tapusunun 35 bin metrekare olarak tescil edilmesi, arsada bir kayıp olduğunu ortaya koydu. Öte yandan istimlak nedeniyle ödenecek tazminatın akıbeti de ayrı bir soru işareti olarak duruyor. Sürecin kapalı kapılar ardında yürütülmesinden ve toplumun bilgilendirilmemesinden şikâyetçi olan Patrikhane Emlak Komisyonu üyesi Şahin Gezer, bu tutumu sert bir dille eleştirdi. Toplumda hiç kimsenin arazinin geleceği hakkında bilgi sahibi olmadığını söyleyen Gezer, sessizliğini bozdu.

10 bin metrekare kayıp

“Toplumun tamamı yararına büyük bir beklenti içerisinde olduğumuz Beykoz arazisi etrafında nasıl gelişmeler yaşandığını hiç kimse bilmiyor. Ermeni toplumunun bir üyesi olarak bilgilendirilmememizin tek bir nedeni olabilir, o da bir şeylerin gizleniyor olmasıdır. Arsanın iadesi için davayı ilk açanlar arasında olduğum için buranın 45 bin metrekare olduğunu biliyorum. Bugün tapunun 35 bin metrekare olarak tescil edildiğini öğreniyoruz. Bu da 10 bin metrekarelik bir bölümün kamulaştırıldığını ortaya koyuyor. Bunun hangi şartlarda olduğunu, nasıl kabul edildiğini kimse bilmiyor. Bu istimlaki doğrulayan da var, böyle bir şey olmadığını söyleyen de, yani tam bir muamma söz konusu” şeklinde konuşan Şahin Gezer şöyle devam etti:

Ateşyan sözünü tutmadı

“Üst kullanım hakknını devri uygun görülmemiş, Hovakim 1461 Vakfı’yla kira sözleşmesi yapılmış. Surp Pırgiç Hastanesi’yle yapılan ilk protokolde benim de aralarında olduğum, cemaatin çeşitli kurumlarından çok sayıda kişinin huzurunda bu protokol hazırlandı ve imzalandı. Peki, Hovakim 1461’le bu sözleşme yapılırken aynı yöntem neden izlenmedi? Emlak Komisyonu üyeleriyle Aram Sırpazan’ı ziyaretimizde, bu konuda karar almadan önce geniş katılımlı bir toplantı düzenleyerek bu işi sonlandırma sözü vermişti. Bir cemaat mensubu olarak bu durumdan son derece rahatsızım. Ancak bugüne kadar hiçbir cemaat yönetici ortaya çıkıp, ‘Neler oluyor?’ demedi. VADİP neden bu sürecin bir parçası değil? Beykoz gibi bütün cemaatin yükünü taşıyabilecek kıymetteki bir arazinin geleceği için VADİP bünyesinde pekâla tartışmalar yürütülebilir. Ya da Patrikhane çatısı altında toplantılar düzenlenebilir. Sürecin gizli devam etmesi bu işte kirli çıkar ilişkileri olduğunu düşündürüyor.”

Baruyr Kuyumciyan

http://www.agos.com.tr/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 23 Avr 2016 - 11:27
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 321
Point(s): 3 546
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 16 Déc 2016 - 13:22
MessageSujet du message: VEKİL Ateşyan Ve Ekibi Beykozdaki KUPON ARAZİYİ Kaptı'ğı İdda
Répondre en citant

Beykoz için ortak heyet

Beykoz Vakfı’na ait araziyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Arazinin kullanımı Patrik Genel Vekili Ateşyan’ın girişimiyle kurulan Hovagim 1461 Vakfı’na devredilmişti ancak devletten geri alınan araziyle ilgili kazanılan tazminatın idare edilmesi için ortak bir heyet kurulmasına karar verildi. Karar ortak havuz için de bir emsal olabilir.

Ermeni toplumunun yakın dönemde iadesi gerçekleşen en büyük arazilerinden biri olan Beykoz arazisi üzerine yapılan yapılar için açılan davalardan tazminat ilki sonuçlandı. Milli Eğitim Bakanlığı araziye yapılan okul için 27 Milyon TL tazminat ödeyecek. Tazminatın kullanılması için ortak heyet oluşturuyor. Uygulama ortak havuz için önemli bir model olacak.

Beykoz’da tapusu Surp Nigoğos Ermeni Kilisesi Vakfı adına 34 bin 470 metrekare olan arazi, uzun yıllar boyunca işgal edilmiş ve kullanıma izin verilmemiş eski bir mezarlık arazisi. 1951 yılından bu yana ise defin işlemi yapılamıyor. Vakıflar Kanununda yapılan yasal değişikliğin ardından Beykoz Vakfı arazinin iadesi için Vakıflar Genel Meclisine başvurdu. 2012 yılında Meclis kararıyla arazi iade edildi. Arazi İstanbul’un en değerli arazilerinden biri kabul ediliyor. Cemaat vakıflarına verilen en büyük iade edilen arazilerden biri.

Akara çevrildi

Araziyle ilgili iadenin ardından Beykoz Vakfı, arazinin artık mezarlık vasfını yitirdiği gerekçesiyle akara çevrilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurdu. Vakıflar Genel Müdürlüğü 8 Ağustos 2016 da yapılan başvuruyu kabul ederek arazinin akara çevrilmesini kabul etti. Kararın ardından arazi kullanıma açılmış oldu.

Tazminat kazanıldı

Araziye devlet el konmasının ardından arazi üzerine okul ve cami yapılmış, üzerinden yol geçirilmişti. Arazinin vakfa iadesinin ardından Vakıf okul ve yol için mahkemeye başvurdu. Milli Eğitim Bakanlığı 22 Milyon TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Yargıtay tarafından karar onayladı. Tazminatın faiziyle beraber 27 Milyon TL’yi bulması bekleniyor.

Beykoz Vakfı, bu arada araziyle ilgili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın girişimleriyle kurulan Hovakim 1461 Vakfıyla sözleşme imzalamıştı. Arazinin kullanımı konusunda yetkili Hovakim 1461 vakfı. Ancak kazanılan tazminat konusunda belirsizlik ortaya çıktı.

Ankara’ya taşındı

Hovakim 1461 Vakfı, cemaat vakıflarından biri değil. Geçtiğimiz yıl kurulan vakıf, medeni kanuna göre kurulan bir vakıf. Bu nedenle çalışma şekli farklı. Beykoz Vakfı’nın tazminatı Hovakim 1461 Vakfı’na verebilmesi konusunda ortaya çıkan belirsizlik Vakıflar Genel Müdürlüğü bürokratlarına taşındı. Azınlık Vakıfları Temsilcisi Doç. Dr. Toros Alcan, konuya ilişkin Ankara’da görüşmeler yaptı. Bürokratlar konuya ilişkin olumsuz görüş bildirdi. Cemaat Vakıfların kazandığı tazminatın Medeni Hukukla kurulmuş bir vakfa verilemeyeceği ve bunun hukuken ağır sonuçları olacağı konusunda görüş oluştu.

VADİP devrede

Görüşmelerden sonra Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve VADİP devreye girdi. Beykoz Vakfı ve Başepiskopos Aram Ateşyan’la görüşme yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından tazminatın ortak bir heyet tarafından değerlendirilmesi ve kullanımına karar verilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Konu 12 Aralık Pazartesi günü toplanan VADİP’in gündemine geldi. VADİP Genel Sekreteri Harutyun Şanlı, sürece ilişkin bilgi verdi. Şanlı, gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra tazminatın Hovakim 1461 tarafından kullanılmasının sorunlar yaratacağı konusunun netleştirildiğini ve Ateşyan’la görüşme yapıldığını söyledi.

Ateşyan’la yapılan görüşmeye ilişkin de bilgi veren Şanlı, “Kendileri açısından sorun olmadığını, paranın cemaat için kullanılması gerektiğini söylediler. Oldukça olumlu bir görüşmeydi” dedi.

Şanlı, kurulacak olan ortak heyetin tazminatın nasıl kullanılacağı konusunda yetkili olacağına dikkat çekerek “Heyet nasıl bir çalışma yapacağına dair karar verir. Bu bir VADİP projesidir. Ciddi boyutlu bir iştir. Hayırlı bir proje olacak. Okulların, vakıfların ve cemaatlerin sıkıntılarının çözümü için önemli bir emsal olacaktır” diye konuştu.

13 Aralık Salı günü ise Hovakim 1461 yönetimi toplandı. Toplantıya VADİP Genel Sekreteri Harutyun Şanlı ve VADİP temsilcileri de katıldı. Hovakim 1416 Vakfı yönetimine bilgi verildi. Vakıfla da mutabakat sağlandı.

Beykoz karar alacak

Tazminatın, oluşturulacak olan heyetin kullanımına açılabilmesi için Beykoz Vakfı’nın yönetim kurulunun karar alması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bir araya gelecek olan Vakıf yönetimi, tazminat konusunda karar alarak süreci başlatacak. Beykoz Surp Nigoğos Ermeni Kilisesi Vakfı da oluşacak olan heyetin içinde yer alacak.

Ortak havuz için bir emsal

Harutyun ŞanlıHarutyun Şanlı

VADİP Genel Sekreteri Harutyun Şanlı çalışmaya ilişkin Agos’a konuştu.

“Tazminatın Hovakim 1461’e devri vakıf yönetimine sıkıntı yaratabilirdi. Bunu vakıfa anlattık. Kanunlar açık. Böyle bir gelir devredilemez. Gerekli görüşmeleri yaptık. Hastaneden bir kişi, patrikhaneden bir kişi, Beykoz Vakfı’ndan bir kişi ve cemaatin önde gelen isimlerinden de dört kişi belirlenecek. Bu heyet bu paranın nasıl değerlendirileceği konusunda müdahil olacak. Hukuki çalışmaları yapsınlar avukatlık sorunlarını çözsünler. Para Beykoz’un hesabında da Hastane Vakfı’nın hesabında da kalabilir. Cemaatin kazanımı için bir çalışma yapılsın. Ciddi bir rakamdan bahsediyoruz. Cemaat için şeffaf, hesap verebilir bir yöntemle yine cemaate kazandırılsın. Patrikhane de oldukça olumlu yaklaştı. İtirazları yok.

Sürecin bir on beş gün içinde başlaması hedefleniyor. Bu tarz kazanımlarla örnek teşkil edebilirsek ortak havuz konusunda bir emsal teşkil edecek. Hem şeffaflık olur hem de doğru değerlendirilmiş olur. Bir ilk yaşanacak.

Belediye’ye karşı açılan dava da devam ediyor. Biz onun da takipçisi olacağız. Bu tazminatın iyi kullanılması gerekiyor. Başta Patrikhane, okullarımız ve gerekli diğer giderlere kullanılacak. Açıkçası ihtiyacımız var. Eğer heyete güven duyulursa yeni projeler de ortaya çıkacaktır. Proje üretmek gerekiyor”

“Beykoz Vakfı ve Hovakim 1461 arasında arazi konusunda anlaşma devam ediyor. Ama ileride her şeye müdahil oluruz. Ortaya çıkabilecek sorunlara ve sıkıntılara müdahil oluruz.”

Mağakyan: Örnek olsun

Beykoz Vakfı Başkanı Varujan Mağakyan, ortaya çıkan projenin fikrinin kendilerine ait olduğunu söyledi. Mağakyan, şunları söyledi,

“Bir çok vakfımızın ekonomik durumu iyi ancak Beykoz çok gündem oldu. Bu bir ilk olsun istiyoruz. Cemaatimizin parasıdır bu. Cemaatimiz için kullanılsın. Onun için danışma kurulu gibi çalışacak bir komisyon kurulmasını istedik. Hangi vakfımızın, kurumumuzun ihtiyacı nedir biz bunu takip edemeyiz. Onun için böyle bir komisyon kurulması gerekliydi”

“Hemen bir beklenti içine girilmesin. Tazminatın bize ödenmesi uzun sürer. Kısa sürede sonuç alamayabiliriz. İğneyle kuyu kazmaya devam ediyoruz. Hovakim 1461 ile olan sözleşme devma ediyor.”

MİRAN MANUKYAN -UYGAR GÜLTEKİN

http://www.agos.com.tr


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 12:06
MessageSujet du message: VEKİL Ateşyan Ve Ekibi Beykozdaki KUPON ARAZİYİ Kaptı'ğı İdda

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com