Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dardanel Savaşında Hay “Montör Mehmet”in Daciklere Uçak İmal Edişi-
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Présentation - Ծանօթանանք - Tanışalım -> KIŞISEL anılarınız ve hayat hikayeleriniz-« Ձեր անհատական» հիշողություններ ու կյանքի պատմություններ
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 425
Point(s): 72 387
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 10 Mai 2016 - 11:35
MessageSujet du message: Dardanel Savaşında Hay “Montör Mehmet”in Daciklere Uçak İmal Edişi-
Répondre en citant

Dardanel Savaşında

Hay “Montör Mehmet”in Daciklere Uçak İmal Edişinin Öyküsü


Tarihsel olaylara yüzeysel ve “masal” dinler gibi bakanlar, ya da“ siyasal hesaplarına uygun” bir açıdan bakanlar, gerçek tarihi hiçbir zaman öğrenemezler!

Tarihsel olaylara “tarih bilinci” ve “bilimsel ahlak” açısından bakmak gerekir.

Tarih Bilinci, tarihsel olayları “neden-sonuç” ilişkisi içinde anlamayı Bilimsel Ahlak ise, “bilimsel gerçeklere saygı ve yansızlık” ile açıklanabilir.

Çanakkale Savaşı’nda üstün liderlik ve komutanlık dehası ile tarih sahnesine çıkan Mustafa Kemal’i ve yitirdiğimiz 250 bine yakın şehidimizi yok sayıp, “ak sakallı ermişler” masalını uyduranların ahlaksızlıkları açıktır!
Çanakkale’deki direnç sonucu Çarlık Rusyası müttefiklerinden beklediği lojistik destekten yoksun kalmış, Rusya’da Sosyalist Devrim yaşanmıştır. Şimdi, o “ak sakallı ermişler” masalına inanırsak, o aksallı ermişlerin Sosyalist olduklarını da düşünmek gerekmez mi?!..

Biz, işin masal yönünü bir kenara koyalım ve bu savaşın pek bilinmeyen bir öyküsünden söz edelim.

Çanakkale Savaşı’nın başarısında Nusrat Mayın Gemisi’nin emeği ve katkısı büyüktür. Ama bu savaşın kaderine etki eden bir başka olay “Nusrat Keşif Uçağıdır!”

İstanbul’dan Kahire’ye uçmakta olan Salim Bey yönetimindeki bir keşif uçağı, Edremit’te düşer. Salim Bey kurtulur. O dönemde nitelikli insan da uçak da zor bulunmaktadır. Aslen bir Ermeni olan “Montör Mehmet” adında bir kişi Edremit’e gelir, uçağın parçalarını toplar. Uçak o halde İstanbul’a getirilir. İstanbul’da eksik parçaları tamamlanır, bakımı ve montajı yapılır. Ancak, uçak yeniden sökülür ve Çanakkale’ye taşınır. Burada yeniden montajı yapılır. Bu uçağa da “NUSRAT” adı verilir!

Nusrat, Çankkale Boğazı’nda keşif uçuşuna çıkar. Ve görülür ki, döşenen mayınlar gece işgal kuvvetleri tarafından toplanmıştır! Bu istihbarat üzerine Nusrat Mayın Gemisi yeniden mayın döşer! Bu gelişmeden haberi olmayan İngiliz-Fransız güçleri, “Suffren” adlı savaş gemisini Boğaz’a gönderirler. Ve, Suffren, mayınlara çarparak batar!

Daha sonra, Osmanlı Devleti müttefiği Almanya, “Goben ve Brasslov” adlı savaş gemilerini Boğazlardan geçirerek İstanbul’a ulaştırır. Bu gemilerden birine “Yavuz” diğerine “Midilli” adları verilir, Osmanlı Bayrağı çekilir. Bu gemiler, Alman komutanları ve mürettebatları değişmeden Karadeniz’e açılır, Sivastopol limanını topa tutarlar…

Birinci Dünya Savaşı sonunda Almanya ile birlikte Osmanlı Devleti de yenik düşer ve emperyalistlerce toprakları paylaşılır.

Ve tarih sahnesine, ölümünden 80 yıl sonra bile yok edilemeyen bir büyük kahraman Mustafa Kemal Atatürk çıkar.

İşte size, “neden-sonuç” ilişkisiyle Çanakkale Savaşı!..

Mustafa Küpçü -mustafakupcu@hotmail.com

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/nusrat-ucaginin-oykusu-611974yy.htm


Dernière édition par vahe2009 le Mar 10 Mai 2016 - 12:01; édité 2 fois
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 10 Mai 2016 - 11:35
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 425
Point(s): 72 387
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 10 Mai 2016 - 11:37
MessageSujet du message: Dardanel Savaşında Hay “Montör Mehmet”in Daciklere Uçak İmal Edişi-
Répondre en citant

Aynı uçakta ve aynı kalpte...


“Yıllarca düşündüm durdum: Bu işgal güçleri suda mayın olduğunu düşünemediler mi?” Sunay Akın buradan yola çıkarak, Nusret Mayın gemisinin başarısında, tarihin karanlık bir köşesinde unutulan eksik bilgiyi bir gerçek öykü haline dönüştürerek anlatıyor...Çanakkale Savaşı’nda işgal güçlerinin sadece denizden ve karadan değil, gökyüzünden de saldıracağını çok iyi biliyorduk. Ne de olsa tarihte ilk uçak saldırısına uğrayan bizdik! 1912 yılında, Trablusgarp’ta, İtalyan uçakların gökyüzünden üstümüze nasıl da ölüm yağdırdığını unutmuş değildik. Hal böyle olunca, tarihte ilk uçaksavarı kullanan da bizdik.. Haklısınız, o yıllarda “uçaksavar” diye bir silah yoktu elbette.. Masallardaki dev kuşlar gibi başımıza ateş yağdıran uçakları savmak için kullandıklarımız, ellerimizdeki tabanca ve tüfeklerdi.

Nusret, bir gece Çanakkale sularına bıraktığı mayınlarla İstanbul’a açılan kapıya kilit asan, savaşın seyrinde başarısı çok önemli olan bir gemidir.. Ama ben, yıllarca düşündüm, durdum: Bu işgal güçleri suda mayın olduğunu düşünemediler mi? Yıllar geçtikçe “yedi düvel”in böylesine basit bir hatayı yapmayacağına dair olan inancım güçlendi. 18 Mart öncesi, anlamı “korkusuz” olan işgal güçlerinin savaş gemileri “dretnot”ların güvertelerinden Çanakkale Boğazı’na bakan amiraller, bırakın amiralleri onbaşılar dahi suda mayın olduğunu mutlaka biliyorlardı. Öyleyse Nusret’ın başarısında anlatılmayan, tarihin karanlık bir köşesinde unutulan eksik bilgi neydi?Savaş hazırlıklarında, İstanbul’dan Kahire’ye gitmek üzere havalanan ama Edremit’te düşen Salim Bey’in uçağının enkazı da İstanbul’a getirilir. Enkaz dediysek, izlediğiniz filmlerle bilinçaltınıza yerleşen görüntüler gelmesin gözünüzün önüne.. Havacılık tarihindeki ilk uçak örnekleri düşünce bugünkü gibi infilak etmiyor, yapıldıkları malzemelerden dolayı adeta uçurtma gibi kırılıyorlardı.

İşte, bu uçağın pilotu olarak görevlendirilen Cemal Bey, Enver Paşa’nın Harbiye Nezareti’ndeki makam odasından içeri girdiğinde selamı çakar.. Enver Paşa, yanındaki Alman subayı göstererek: “Bu genç, müttefiğimiz Almanya’nın en iyi savaş pilotu Dr. Von Baumers’tir. Bize geldi... Uçağınızı yanınıza alarak hemen Çanakkale’ye gideceksiniz. Sen rasıt olarak görev yapacaksın.”

Cemal Bey rasıt değil, pilot olduğunu, Alman pilota rasıt arkadaşlardan birinin eşlik etmesinin daha faydalı olacağını söylese de, son söz Enver Paşa’nındır: “Alman havacı senin uçuşunu beğendi. Beraber uçmanızı istedi.”Cemal Bey, tüm bu zorluklarda yanında olan “Mehmet”in gerçek kimliğini de şöyle açıklar: “Bakın o zaman yanımda bir makinist vardı: Vahran.. Ermeniydi bu çocuk. Usta bir montördü hani. Vahran’ın adını Mehmet yapmıştık.”


Alman pilotun şekli şemalini ve Çanakkale yolculuğunu Fikret Arıt’ın “Türk Havacılık Hikayeleri” kitabının sararmış sayfalarından okuyoruz: “Kırmızı yüzlü, sarı saçlı, yirmi beş yaşlarında, cana yakın bir gençti. Yol boyunca Türk pilotuyla yakın dostluk kurdu. Konuşa gülüşe Çanakkale’yi buldular. Ünlü bir Alman havacının Çanakkale’ye gönderilmesi, Çanakkale müstahkem mevki komutanı Cevat Paşa’yı çok sevindirmişti. Von Baumers’e iltifat etti. Mükemmel döşenmiş bir eve yerleştirildi. Emrine bir otomobil verdi.”

“Türkler kimseden para almaz”

Uçuşlarıyla nam salmış Dr. von Baumers, uçağı hazırlayanların Cemal Bey ve makinist olduğunu, ilk uçuşu onların yapmasını isteyince, Cemal Bey pilot, makinist ise rasıt olarak ilk uçuşu gerçekleştirirler. İkinci uçuşta ise Alman pilot “Bu Fransız uçağı. Ben Fransız uçaklarına alışık değilim” diyerek uçağı Cemal Bey’e kullanmasını ister ve kendisi arkaya rasıt olarak oturur. Bu uçuştan sonra da Alman pilot hastalanır. Diğer uçuşlarda Cemal Bey pilot koltuğunda ve “Mehmet” diye seslendiği makinist ise rasıt koltuğundadır..

Bir akşam yemeğinde Alman pilot Cemal Bey’e ne kadar maaş aldığını sorar.. “6 lira” yanıtından sonra da uçuş priminin kaç lira olduğunu öğrenmek ister. Cemal Bey böyle bir prim almadıklarını söylerken, Alman subay saat başı para aldığını ve bunu kendisiyle bölüşmek istediğini belirtir. Cemal Bey’in sesi kararlıdır: “Türkler’de böyle bir adet yoktur. Biz kimseden para almayız.”

Cemal Bey ve rasıt “Mehmet”, uçuşlarında, tarihin seyrini değiştirecek bir keşfe imza atarlar: Çanakkale Boğazı’na bıraktığımız mayınlar temizlenmiş, İstanbul’a giden yol açılmıştı!.. Hayat Tarih Mecmuası’nın “Ocak 1969” tarihli sayısında Cemal Bey şunları anlatır: “Boğaz mayınlanmıştı. Biz de düşmanın mayınları toplayıp toplamadığını keşfedecektik. Birkaç defa uçtuk, baktık ki mayınlar toplanmış. Durumu hemen kumandanlığa bildirdik. Bir gün sonra, 4 Mart’ta Nusret gemisi boğazı tekrar mayınladı. Bir gün sonra da İtilaf Devletleri’nin dev zırhlıları mayınları temizlediklerini sanarak boğaza saldırdılar.Ve ağır kayıplar aldılar.”

Soyadı kanunuyla “Durusoy” soyadını alacak olan Cemal Bey, tarihleri yanlış anımsıyor olsa da, Çanakkale Savaşı’nda yıllardır sorduğum sorunun yanıtını veriyor: Nusret’in suya mayın bıraktığı gecenin öncesinde, savaşın kaderini değiştirecek çok önemli bir uçuş vardır. O da, Cemal Bey’in yoldaşı “Mehmet” ile gerçekleştirdikleri uçuştur. Hem de, düşüp onarılmış bir uçakla!

18 mart günü, işgal güçlerinin donanmasını boğazdan geçirmekle görevli, kendisine mayınların temizlendiği yönünde bilgi verilen Fransız Amiral Emile Paul Amable Guepratte’ı yanıltan işte bu uçuştur..

Nusret’in başarısını ne kadar övsek, göklere çıkarsak azdır.. Ama bunu yaparken, en az onun kadar önemli bir görevi göklerde yerine getiren uçağımızı unuttuk, ne yazık ki!

O uçağın adı “Ertuğrul”dur.. Japonya’dan dönerken fırtınada batan ve 500’ü aşkın denizcimizin şehit olduğu geminin adıdır Ertuğrul.. Ve 2015, Çanakkale savaşının 100. yılıysa, Ertuğrul’un batışının da 125. yılıdır.. Çok uzaklarda, okyanusta batan Ertuğrul, bu faciadan 25 yıl sonra Çanakkale’ye bir uçak olarak dönecektir!
.. Ve bir gün, Çanakkale’ye Alman pilot Baumers’in tutuklanmasını emreden bir telgraf gelir! Kendini Alman pilot olarak tanıtan genç adam, Baumers’in evraklarını çalarak onun yerine geçen şoförüdür aslında!


Ertuğrul uçağının yolculuğunda Cemal Bey, tüm bu zorluklarda yanında olan “Mehmet”in gerçek kimliğini de şöyle açıklar.”Bakın o zaman yanımda bir makinist vardı: Vahran.. Ermeni’ydi bu çocuk. Usta bir montördü hani. Vahran’ın adını Mehmet yapmıştık.”


Savaşın kaderini değiştiren kahraman

Ertuğrul uçağını İstanbul’da onaran, söküp gemiye yükleyen, Çanakkale’de tekrar monte eden ve Yüzbaşı Cemal Bey ile birlikte ölümü göze alarak, yüreğinde vatan sevgisiyle uçan montör Mehmet, bir Ermeni olan Vahran’dan başkası değildir.
Ertuğrul uçağını yıllardır tek kişilik sahne oyunumda ve televizyon programlarında anlattım. 2013 yılında çıkan “Geyikli Park” adlı kitabımda da yazdım. Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle uzun yıllardır araştırdığım ve günışığına çıkardığım, geniş kitlelerce bilinmesini sağladığım bu konunun adımın anılmadan kimi dergilerde, yazılarda kaleme alındığını görüyor, okuyorum.. Bu tür yazılarda ve anlatılarda Vahran Bey’in adı geçmemektedir. Bırakın adını “Mehmet” yapmayı, kendisini tamamıyla öyküden çıkarmış bulunuyoruz!


Oysa, Nusret gemisine hak ettiği değeri vermemiz gibi, neden Ertuğrul’un bir maketini yapıp yanında Cemal Bey ve Vahran Bey’in heykelleriyle birlikte Çanakkale’ye koymuyoruz?


.. Ve neden, bu anıtın altına da şunu yazmıyoruz: “1915 yılında, Çanakkale’de, bir Türk olan Cemal ile Ermeni Vahran beyler, işgale karşı vatan savunmasında aynı uçakta ve aynı kalpteydiler..”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/232045/Ayni_ucakta_ve_ayni_kalpte....html#


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 12:31
MessageSujet du message: Dardanel Savaşında Hay “Montör Mehmet”in Daciklere Uçak İmal Edişi-

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Présentation - Ծանօթանանք - Tanışalım -> KIŞISEL anılarınız ve hayat hikayeleriniz-« Ձեր անհատական» հիշողություններ ու կյանքի պատմություններ
Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com