Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Le Bar de la team - Ընդհանուր Քննարկում - Gelin söyleşelim
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 2 Juin 2016 - 12:31
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame AldıBu zamana kadar sustum ama artık sınıf arkadaşım Erdoğan hakkında konuşma zamanı

Yer: İstanbul

Yıl : 1974-1978 hatta 1981’e kadar sanırım

Adres: Gürani sokağı Vatan caddesini Topkapı caddesine bağlayan sokak.

Numarası: Hatırlamıyorum

Sokaktaki önemli mekanlar: Topkapı caddesi köşesinde "Anka Oteli" sokağın ortasında her üniversite yakınında olmazsa olmazı "Platin Bilardo Salonu..."

Okul kapısı önünde ise: Gürani Taksi Durağı...


Adı: Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okul

Evet bu 2569 kayıt numarası ile girdiğim okul. Bildiğim kadarı ile Sayın Cumhurbaşkanı benden bir kaç yüz kişi(öğrenci) önce kaydolmuş ve 2400’lü bir numara ile kaydolmuştu.

Yani bazı yazar arkadaşların sırf muhalefet olsun diye adamı karalamak adına “bu adamın üniversite hayatı olmamıştır” gibi mesnetsiz yalanlar söylemesi beni rahatsız ediyor. Evet, ben Tayyip Bey’in dış siyasetine ve İsrail ile takışmasına hatta Filistin meselesini seçim malzemesi yaparak oy potansiyeli yapmak için Yahudi düşmanlığını körüklemesine karşı ve de muhalifim. Ama bu nedenle bildiğim gerçekleri ne saklamaya ne de çarpıtmaya veya çarptırılmasına sessiz kalamam.

Tayyip Bey ile tam 4 sene hatta biraz da fazlası aynı okulda, aynı sınıfta bazı günler de aynı sırada çok kıymetli hocalardan ders aldık. Mezun olduk mu? Hayır ben olmadım olamadım ekmek parası derdindeydim ve 4. Sınıftan 3 ders takıntı ile okulu bitiremedim, diploma alamadım. Tayyip Bey de diploma aldı mı alamadı mı ben bilmiyorum. Diplomasını alıp almadığı konusunda da bir şey diyemem. Ama basında bir takım belgeler diplomalar yayınlandı. Kimi sahte dedi kimi düzmece . Bazıları da gece gündüz uğraşıp sahte olduğunu kanıtlama çabası içinde.

OKULUN TARİHÇESİ

Okulun tarihçesi şöyle:

Okul ve bina ilk önceleri TUNA İKTİSAT OKULU adı ile faaliyet gösterdi ve 1970’li yılların başında herhalde 1974 öncesi devletleştirilerek 4 yıllık eğitim evrem AKSARAY İKTİSAT VE TİCARET YÜKSEK OKULU ünvanı ile bizleri talebe olarak kayıt altına aldı.

Hocalarımız ise:

ORD.PROF. DR.REŞAT KAYNAR ( Hukuk)

PROF. DR. İSMET GİRİTLİ

PROF. DR. EROL ZEYTİN OĞLU

DR. KAMURAN PEKİNER

DR. İSMAİL ÖZASLAN

DR. SULHİ DÖNMEZER

Daha isimlerini hatırlayamadığım nice kıymetli hocalar vardı kuşkusuz.

Biz mezun olmadan veya benim açımdan konuşacak olsam olamadan okul 1981 de (galiba) kapandı ve Çenberlitaş’ın arkasındaki MALİYE MUHASEBE YÜKSEK OKULU ile birleşti. Hatta Öğrenci işleri bölümünden evrak almak için oraya gittiğimi de hatırlıyorum.

Okul hangi sene MARMARA ÜNİVERSİTESİ ile birleştirilip o bünye içine katıldı bilmiyorum. Ama doğal olarak duyduk.

Sayın Erdoğan’ın diploması bu okuldan verilmiş. Buna neden herkes hayret ediyor ki? Okul bu bünyeye katıldı ise kim verecekti ki diplomayı? Ben diploma alamadığım için kimin diploma verebileceğini de bilmiyorum. Resmi evraklar üzerindeki tarihler verildiği veya yayınlandığı tarihteki tarihler olur. Diplomayı hak ettiği tarih olmaması doğaldır ve diplomayı düzenleyen memurun veya sistemin prosedürel gelişimi nedeni ile başka bir tarih olması da imkansız değildir. Okula kaydolduğu numaranın diplomadaki numara ile farklı olması da yine okul değişikliğinin sonucudur.

Sayın Selahattin Demirtaş da muhalefet yapacak diye Tayyip bey’in sınıf arkadaşlarına nazirede bulunmuş . Kimse de bir fotoğraf çekmeyi akıl edememiş diye buyurmuş. Ha cep telefonu vardı da biz mi selfie yapmadık değil mi? Yıl 1974, bayım değil cep telefonu İstanbul’dan Ankara’ya 4 saat telefon sırası beklemeden görüşemiyorduk. Tavsiye ederim Ali Poyrazoğlu’nun telefon parodisini bulup izleyin.

SAHTE OLSA YAKALANAMAZDI

Şimdi geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazının altında yorum yapan arkadaşlardan birinin mantığı ile ki bana “Hem Yahudi hem AKP’li” demişti sanırım yine aynı mantığı kullanacaklar olacaktır.

Bir, ben istersem AKP’li istersem BBP’li olurum. Kimseyi ilgilendirmez. Hatta Yahudi olmam da beni ve sadece beni ilgilendirir ki bu diploma ve Tayyip Bey’in üniversite okumuş olup olmaması ile çok fazla ilintili değildir.

Kaldı ki Sayın Erdoğan sahte veya düzmece bir diploma organize edecek olsaydı emin olun ki kimse bulunan hataları ve farklılıkları yakalayamazdı. O yapsaydı hatasız yapardı. Hatalar olması bile sahte olmadığına delalet eder. Ki diploması olup olmaması ne denli bir hukuk meselesidir çoook tartışırız daha.

İsterseniz size bir Arafat fıkrası ile izah edeyim.

Tunus dönüşü Arafat Gazze’ye gelmiş ve deniz kenarında kendisi için özel inşa edilen bir villaya yerleşmişti. Aynı ay içinde ben de kendisini ziyaret’e gitmiştim ama görüşememiştim. Uyuyordu. Geri döndük tabii. İşte bu dönemde ilk hükümetini kurdu ve kabinede her hatırlı kişiye bir bakanlık dağıttı. Abu Ashraf’a (adı başka olabilir tabii) HARBİYE NAZIRI –Donanma Bakanı ünvanı verilir.

Adam sevinç içinde evine döner karısı çocukları çok mutludur. Olmaz mı babaları kadının eşi bakan olmuş. Kendisi de Bakan karısı...

Yemekler yenilmiş şarkılar söylenmiş çocuklardan en küçüğü ders yaparken babasına sormuş. “Ya abuya sen donanma bakanı oldun da bizim donanmamız yok ki sen nasıl bakanlık yapacaksın” demiş.

Adam geçiştirmiş oğluna “olur olur” demiş ama içine bir kuşku düşmüş.

Sabah çıkmış ABU AMMAR’ın huzuruna (Arafat yani) istihza ile “Yahu Yaser sen beni HARBİYE NAZIRI yaptın ama bizim donanmamız yok yani ne iştir” demiş. “ABU ASHRAF” diye girişmiş söze “sen de çok alıngansın” demiş. “Bak ABU CAF CAF’ı da ADALET BAKANI yaptık biz de adalet mi var ki dert ettiğin şey’e bak...”

Diplomaymış değilmiş takmayın kafanıza beyler. Olur olur her şey olur. Kendimizi meşgul etmeyelim bu işler ile. Çoook daha önemli konular var inanın var..

Saygı ve sevgi ile

Rafael Sadi

Odatv.com

http://odatv.com/bu-zamana-kadar-sustum-0206161200.html

Rafael Sadi Tel Aviv'den yazdı


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 2 Juin 2016 - 12:31
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 9 Juin 2016 - 09:53
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

'Erdoğan sınıf arkadaşımdı' diyen Sadi: Diploma alıp almadığını bilmiyorum

"Cumhurbaşkanı Erdoğan üniversiteden sınıf arkadaşımdı, dört yıl aynı sınıfı paylaştık" diyen gazeteci Rafael Sadi ile Erdoğan'ın diploması konusunda YSK'ya başvuran eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu RS FM'de bir araya geldi. Eminağaoğlu kuşkuları gidermek YSK’ya düşer derken; Sadi, Erdoğan'la birlikte okuduğu yılları anlattı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması için gerekli olan şartlardan dört yıllık üniversite diplomasına sahip mi değil mi? Tartışma ağırlıklı olarak sosyal medyada devam ediyor ancak Cumhurbaşkanı dahil taraflar da tartışmaya duyarsız kalamıyor.

Son olarak Marmara Üniversitesi'nin rektörü detaylı bir açıklama yaptı ve Erdoğan’ın dört yıllık okul mezunu olduğunu söyledi. Erdoğan da, rektörün sınıf arkadaşı olduğunu söyleyerek o açıklamayı referans gösterdi.

Ama tartışma bitmedi ve tartışmanın iki ısrarlı tarafı RS FM’de Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle'de konuştu.

SADİ: ERDOĞAN'LA DÖRT YIL AYNI SINIFI VE SIRALARI PAYLAŞTIK

Taraflardan birisi gazeteci Rafael Sadi. Sadi, Erdoğan ile sınıf arkadaşı olduğunu açıklamıştı. O yılları canlı yayında şu sözlerle anlattı:


Erdoğan'ın avukatından ilginç diploma savunması

"1974 yılında kayıt olduğumuz sene de okulun ismi Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksekokulu'ydu. Zannediyorum ki o sınıfta 300 kişi kadar vardık. Hepsini ismini hatırlamıyorum, tabi bazılarının yüzlerini hatırlıyorum ama hocaların hepsini pırıl pırıl hatırlıyorum. O zamanlarda bu üniversitedir, bu yüksekokuldur, bunun farkı şudur, hiç kimse o farkı bilmiyordu. Önemli olan mezun olunca yedek subay olarak askerliğin yapılıp yapılamayacağıydı. Ben okulu bitirmedim mesela. O zaman anarşi dönemiydi, benim ağzıma silah da dayandı, dördüncü sınıftan üç ders takıntıyla okulu bıraktık. Sayın Erdoğan'ın okulu bitirip bitirmediğini ben bilmiyorum, diploma alıp almadığını bilmiyorum, ama üniversitede okudu mu derseniz dört yıl aynı sınıfı, zaman zaman da aynı sırayı paylaştık. Benim bilgim bu kadar. Bence tartışma noktalandı ama devam etmek isteyenler konuşuyor, herkes bir şey söylüyor. Erdoğan'ın okul okumadığını söyleyen bile var."

EMİNAĞAOĞLU: YSK DOĞRU BİR DURUŞ SERGİLEMEDİ

YSK Başkanı'na Erdoğan'ın diploması soruldu: Verecek yanıtım yok
Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağoğlu ise tam hukuksuzluk durumunun olup olmadığını araştırması için YSK’ya başvuran hukukçu. Eminağaoğlu, başvuruyu yaparken lehte ve aleyhte bütün yazıları, metinleri, iddiaları dosyaya koyduğunu söyledi, YSK’nın araştırmaya girmemesini eleştirdi. Hâlâ tereddütleri olduğunu anlatan Eminağoğlu şunları söyledi:

"Şu an tartışma Cumhurbaşkanı'nın diplomasının olup olmaması üzerine yürüyor. Diplomanın aslı yok. Üniversiteye giriş tarihi, çıkış tarihi çerçevesinde çok farklı beyanlar ve çelişkili ifadeler var. Bunlar çok net ve haklı kuşkular ortaya çıkartıyor. Benim YSK’dan talebim bütün bu belgeleri sunarak gerçeğin araştırılmasıydı. Diploma ile ilgili hukuki tartışmaları haklı kılan çok ciddi belgeler var, bu kuşku halini giderecek tek kuruluş YSK’ydı, o da doğru bir duruş sergilemedi. Ortada üç tane belge var. Geçici diploma, diploma ve diploma kaydedildikten sonra verilmiş suret. Üçü arasında kuşku uyandıracak farklılıklar var. Sadece bunlar araştırılsın diyoruz, dipolama sahte ya da değil demiyoruz."

http://tr.sputniknews.com/bidebunudinle/20160608/1023249841/tayyip-erdogan-diploma-tartismasi-rafael-sadi-faruk-eminagaoglu.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 9 Juin 2016 - 09:54
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citantErdoğan üniversiteden sınıf arkadaşımdı, dört yıl bazen aynı sırayı bazen aynı sınıfı paylaştık, aynı hocalardan ders aldık diyen gazeteci Rafael Sadi ile Erdoğan’ın diploması konusunda YSK’ya başvuran eski Yarsav Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu RS FM’de canlı yayında bir araya geldiler.


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 321
Point(s): 3 546
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 10 Juin 2016 - 15:14
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citantRevenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 11 Juin 2016 - 09:15
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

https://twitter.com/search?f=tweets&vertical=default&q=diploma

.....................
http://odatv.com/2011de-imha-edilen-diploma-2014te-nasil-onaylandi-1106161200.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 14 Juil 2016 - 09:58
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citanthttp://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/erdogan-simdi-de-savcilik-karariyla-istanbul-universitesi-mezunu-oldu-1313545/http://www.rotahaber.com/guncel/savcilik-tan-kafa-karistiran-karar-erdogan-istanbul-universitesi-mezunu-h609849.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 14 Oct 2016 - 08:08
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

Bakan'dan "diploma" açıklaması: O belgeler imha edildiCHP'li Tur Yıldız Biçer soru önergesinde, “Recep Tayyip Erdoğan yedek subay olarak askerliğini yapabilmek için hangi diplomayı verdi?” diye sordu.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer soru önergesinde, “Recep Tayyip Erdoğan yedek subay olarak askerliğini yapabilmek için hangi diplomayı verdi?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askerlik yükümlülerine ait şahsi dosyaların askerlik şubesi başkanlıkları tarafından tutulduğunu, terhis belgesi, alınan cezalara ait belgeler ve sağlık raporları hariç olmak üzere terhis tarihini müteakip yasada yazılı olan yaş sınırı (41 yaşına girdikleri yıl sonu) itibariyle imha edildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununun 3. Maddesinde, 11 Ekim 1960 tarihli ve 97 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle; yüksekokul ve fakültelerden mezun olan yükümlülerin askerlik hizmetlerini yedek subay statüsünde yapabileceklerinin hükme bağlandığını, söz konusu düzenlemenin 12 Kasım 1980 tarihine kadar yürürlükte kaldığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız, bu hüküm uyarınca diploması dahil mevzuat gereği istenen tüm belgeleri askerlik şubesine ibraz ederek yedek subay statüsünde askerlik hizmetine başlamış ve hizmet süresi sonunda terhis edilmiştir” dedi.

Odatv.com

http://odatv.com/bakandan-diploma-aciklamasi-1310161200.htmlRevenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 11 Déc 2016 - 19:35
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

Cumhurbaşkanı'nın diploması tartışılırken damadının tezi ortalığı karıştırdıBerat Albayrak'a ait olduğu iddia edilen iki ayrı e-postada Albayrak'ın doktora tezini Marmara Üniversitesi'nden bir profesörle AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un da aralarında olduğu isimlerin yazdığı iddia ediliyor.

http://odatv.com/cumhurbaskaninin-diplomasi-tartisilirken-damadinin-tezi-ortaligi-karistirdi-0712161200.html


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 321
Point(s): 3 546
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Lun 12 Déc 2016 - 08:45
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

Başkanlık anayasasında dikkat çeken diploma ayrıntısıMeclise sunulan anayasa paketinde Cumhurbaşkanı olma şartları değiştirildi. Değişiklik yürürlüğe girerse, Cumhurbaşkanı olmak için 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekmeyecek.

12.12.2016 09:42 Karakter boyutu :

Meclise AKP ve MHP’nin ortaklaşa sunduğu Anayasa Paketi’nde dikkat çeken bir madde yer yerdi. Maddeye göre; Cumhurbaşkanı seçilme şartları arasında eğitim düzeyi “yüksek öğrenim yapmış” olarak değiştirilecek. Böylelikle Erdoğan’ın diploma tartışmalarının önüne geçilmesi düşünülüyor.

“DİPLOMA ARŞİVDEN ÇIKMADI”

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı bugünkü “Kandırılanların kandırdıkları” başlıklı yazısında Anayasa Paketi’nde yer alan o maddeye de değindi. Gürcanlı şunları yazdı:

“Anayasa teklifine diploma ayarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması, altı ay önce Türkiye'de büyük tartışma çıkarmıştı.

O kadar ki, Erdoğan bile geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir açıklamayla, Marmara Üniversitesi rektörüne 'Arşivden çıkartın şunu, ne yapacaksınız yapın' çağrısında bulunmuştu.

Hazirandan bu yana altı ay geçti, rektör hâlâ diplomayı arşivden çıkartmadı.

Ancak Türkiye'nin darbe-terör-ekonomik kriz gibi ağır gündem maddeleri içinde diploma konusu da kayboldu gitti.

Ta ki, AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı, Cumhurbaşkanlığı adı altında başkanlık sistemini getiren anayasa değişiklik teklifi TBMM'ye sunulana kadar.

Teklif gün yüzüne çıkınca, cumhurbaşkanı seçilme şartları arasındaki kritik bir değişiklik yapıldığı da

anlaşıldı.

Mevcut Anayasa'da Cumhurbaşkanı olmak için 'dört yıllık üniversite mezunu' olma şartı aranıyor.

Yeni Anayasa teklifinde ise 'dört yıl' ibaresi kaldırıldı. Cumhurbaşkanı olmak için eğitim düzeyi şartı 'yüksek öğrenim yapmış' olarak belirlendi.

Böylece, iki ya da üç yıllık yüksek okul mezunlarına da Cumhurbaşkanlığı yolu açıldı.

Kısacası…

Eğer Anayasa değişiklik paketi önce TBMM'den, ardından da referandumdan çıkarsa, 3 Kasım 2019'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diploması hiç konu olmayacak.”

Odatv.com

http://odatv.com/baskanlik-anayasasinda-dikkat-ceken-diploma-ayrintisi-1212161200.html


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 321
Point(s): 3 546
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Mar 31 Jan 2017 - 08:24
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı
Répondre en citant

Benimle aynı sırada aynı dersleri görmüştü; bu lafların içinde zerre kadar demokrasi yok
Sayın Erdoğan da aynı dersleri görmüştü aynı sırada benimle. Yani kanun hükmü sadece sözcükler ile değil taşıdığı anlam ile de değerlendirilmelidirSorulardan biri de Erdoğan referandum sonrası YASAL SULTAN mı olacak?

Öncelikle mevcut anayasanın ilk dört maddesine bir göz atalım.

I. Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Her ne kadar bu maddelerin değiştirilemeyeceği ve bu maddelere uymak zorunluluğu varsa da özellikle DEMOKRATİK ve HUKUK DEVLETİ mecburi özelliklerinin altını çizdim. Çünkü bu değiştirilemez özelliklerin değiştirilmek istenen 18 madde ile değiştirildiğini ifade etmek istiyorum.

Şöyle ki yönetim şeklinin DEMOKRASİ olmasına karşın tüm yetkilerin tek bir kişiye (Kim olursa olsun) verilemeyeceği ve bu yetkilerin verildiği bir sisteme demokratik denilemeyeceğini anlatmak istiyorum.

Yani, 18 maddesi değiştirilmiş olan yeni anayasanın kendi içinde çelişkiye düşeceğini anlamak gerek. Başka bir deyiş ile değişiklikler ile gerek hukuk sistemi gerekse demokratik anlayış resmen değiştirilmiş olacak ki ilk 4 madde kökünden zedelenmiş olacak.

Doğrudur ilk 4 madde Allah kelamı değildir ama biz bu ülkede demokrasinin Laikliğin ve Hukuk sisteminin teminatı olarak bu maddeler ile yaşıyoruz. Bu maddeler zedelenirse ülkenin rengi rejimin esası zedelenmiş olacaktır.

5 Madde 87 / Meclisin bakanları ve hükümeti denetleme yetkisi ile Bakanlar Kurulu'na belirli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma hakkı verme yetkisi kaldırıldı.

Bu değişiklik ile TBMM adeta kısırlaştırılmış oluyor.

7 Madde 101 / Cumhurbaşkanı aday olacak kişiler son yapılan seçimlerde tek başına veya başka bir partiyle birlikte en az %5 oy almış partiler tarafından veya 100 bin seçmen tarafından aday gösterilebileceği belirtildi. Seçilen cumhurbaşkanının bundan sonra seçildiği partiyle ilişiğini kesmek zorunda olmadığı kararlaştırıldı.

Bu madde ile de milleti temsil yetkisi TBMM'den alınıp PARTİ meclisine veriliyor. O da parti liderine yani kısaca egemenlik halktan en güçlü olan parti liderine verilmektedir.

8 Madde 104 / Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükümetin başı ilan edilerek başbakanlık kaldırıldı. Yardımcılarını ve bakanları atayıp görevlerine son verme yetkisine sahip oldu. Kendisine anayasa değişikliği yapan kanunları gerekli görürse halkoyuna sunma ve yürütmeyle ilgili konularda "cumhurbaşkanlığı kararnamesi" çıkarma yetkisi verildi. Ayrıca cumhurbaşkanının dört yıllık üniversite mezunu olması şartı değiştirilerek "yükseköğrenim yapmış" olması şartı getirildi.

Yetkilendirme maddeleri tek bir kişiyi işaret ediyor. Bu ne kadar DEMOKRATİK?

12 Madde 119 / Cumhurbaşkanına olağanüstü hâl ilan etme yetkisi ve meclise bunu onaylama, süresini uzatma veya kaldırma yetkisi verildi. TBMM'nin savaş haricinde olağanüstü hâli dört aya kadar uzatabileceği belirtildi ancak üst üste olağanüstü hâl ilan edebilme yetkisi kısıtlanmadı. Ayrıca cumhurbaşkanının olağanüstü hâl sürecinde yayımladığı kararnamelerin de meclis tarafından görüşülüp karara bağlanacağı belirtildi.

ANLAYACAĞINIZ...

Anlayacağınız bir kişi 80 milyon adına her şeyi yapabilir. Kim olursa olsun bu yetkiler tek bir kişiye verilemez ve bunun adı demokrasi olmaktan çıkar ve yasal olarak ilk madde ruhuna aykırıdır. Rahmetli hukuk hocamız Ord. Prof. Reşat Kaynar kanunların lafzı ve ruhi ile meri olduğunu öğretmişti. Sayın Erdoğan da aynı dersleri görmüştü aynı sırada benimle. Yani kanun hükmü sadece sözcükler ile değil taşıdığı anlam ile de değerlendirilmelidir. Ve bu lafların içinde zerre kadar DEMOKRASİ mevcut değil.

Madde 159 Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin seçimini Cumhurbaşkanına ve Meclise yüklerken Yani Parti'ye bağlarken. Değiştirilmesi teklif bile edilemeyen maddeler içinde yer alan HUKUK DEVLETİ olma özelliği de resmen üzeri çizilmiş hale geldi.

Eee hani değiştiremeyecektik. Buna itiraz edecek bir avukat yok mu?

Yoksa sayın Erdoğan 2.5 ay kadar sonra YASAL SULTAN mı olacak?

Eh ben de Sultan'ın sınıf arkadaşı olacağım ne ala...

Rafael Sadi

Odatv.com

http://odatv.com/benimle-ayni-sirada-ayni-dersleri-gormustu-bu-laflarin-icinde-zerre-kadar-demokrasi-yok-3101171200.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 01:12
MessageSujet du message: Rafael Sadi , Arkadaşı ჩვენებური Reis'i Kalame Aldı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Le Bar de la team - Ընդհանուր Քննարկում - Gelin söyleşelim Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com