Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Batı Tırakyada 200.000 Türk Yaşarken , Constantinopolis'te Rum Sayısı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 14 Juin 2016 - 09:04
MessageSujet du message: Batı Tırakyada 200.000 Türk Yaşarken , Constantinopolis'te Rum Sayısı
Répondre en citant

Batı Tırakyada 200.000 Türk Yaşarken , Constantinopolis'te Rum Sayısı Hızla Düşüyor ,

Rumlara Ait Liselerde Toplam 19 MEZUN
Rum liselerinde üzücü tablo
30
Aleksia Kotam 13.06.2016 GÜNCEL

Günümüzde nufüsu 2500’e kadar gerileyen Rum toplumunun okulları, son yılların en düşük sayıda mezununu verdi. Üç liseden toplam 19 öğrencinin mezun olması endişeye yol açarken RUMVADER Başkanı Andonis Parizyanos, Zoğrafyon Lisesi Müdürü Yannis Demircioğlu ve geçen dönem Azınlık Vakıfları Temsilcisi olan Laki Vingas, pozitif ayrımcılığın gerekli olduğunu vurguluyor.

Bu yıl Rum okulları 19 mezun verdi. Daha önce hiç bu kadar azalmış mıydı mezun sayısı?

Yannis Demircioğlu: Müdür olduğum son 21 yıl, Rum okullarından her sene mezun olan öğrencilerin sayısı 19-27 arasında değişti. Aşağı yukarı 59 okulu olan bir cemaatin beş okulu kaldı. Buna rağmen sabit bir mezun ortalaması yakaladık ve eğitime bu sayılarla devam ediyoruz.

Rum toplumunda çocukların ne kadarı Rum okuluna gidiyor şu an?

Y. D.: Çocuklarını dün de, bugün de özel Türk okullarına ve Yabancı okullara gönderen aileler vardı. Bildiğim kadarı ile Rum okullarına gitmeyen öğrenci sayısı 25-30 kadardır.

2008 krizinin ardından Yunanistan’dan İstanbul’a göç eden aileler oldu. Bu çocuklar eğitimleri hangi okullarda sürdürüyor?

Y. D.: Genelde, Yabancı uyruklu öğrenciler okullarımızda misafir statüsünde okumaktalar. Bunlar konsolosluk görevlisi, yabancı öğretmen, NATO’da görevli subay ve Yunanistan’daki kriz nedeniyle Türkiye’ye göç eden ailelerin çocukları. Fakat göç eden zengin bazı ailelerin, çocukları Amerikan kolejinde okuttukları gözlemlenmiştir. Göçün Rum okullarının nüfusuna katkısı olabilmesi için misafir statüsünde okuyan çocukların diploma almaları sağlanmalı. Göçün devam etmesiyse kesinlikle dönemin siyasi ortamına bağlı. Son olarak eklemeliyiz ki Yunanca ve Türkçe’nin çok geçerli olduğu bir dönemde yaşamaktayız.

Bu kadar az mezun olması endişe verici bir durum. Bu sayının artması için neler yapılmalı?

Andonis Parizyanos: İlkokullarımızda öğrenci sayısı bir nebze arttı. Ümit ediyoruz ki birkaç sene sonra mezun sayısı da artacak. Yani, belki 20 öğrencinin üzerinde olur, 25 olur, fazla da çoğalmaz tabii... Bu durumda en gerçekçi rakam 25 mezun olur.

İlkokullarda öğrenci sayısı artı mı şu anda?

A. P.: Birinci ve ikinci sınıflarda 25–30 öğrenci var. İlkokulda öğrenci sayısı arttıkça liseye gidecek öğrenciler de artıyor, mezunlar da artacak. Eğitim kalitesini de yükseltme gayretindeyiz. Daima ümit ediyoruz. Maalesef bu yönetmelikle öğrenci sayısının artması pek mümkün değil. Sadece Türkiye vatandaşı Rumlar asıl öğrenci olarak kaydolabiliyor. Diğerleri misafir öğrenci oluyor. Yurtdışından, Yunanistan’dan gelen öğrenciler asıl öğrenci olarak kaydedilebilirse ancak o zaman daha yüksek bir artış görebiliriz. Yunan uyruklu çocuklar ‘misafir öğrenci’ olarak kaydediliyor okullarımızda. Eğer bunu asıl kayda çevirebilirsek, o zaman sayı artabilir.Böyle de bir ümidimiz var.1926-27 eğitim döneminde İstanbul Rum toplumuna ait 58 okul, 7213 öğrenci, 352 öğretmen ve 222 yönetici bulunuyordu.
‘Eğitim zaafı oluştu’

Rum okuluna gitmeyen Rum öğrenci sayısı ne boyutta? Daha çok Rum öğrencinin cemaat okullarını tercih etmesi için neler yapılabilir? Aklınızda yeni projeler var mı?

Laki Vingas: Günümüzde Rum okulları dışında eğitim gören Rum öğrenci sayısı çok az. Ama gidenler de var tabii, bu bir tercihtir. Herkesin farklı bir eğitim beklentisi var. Bazı insanlar anadillerine, bazısı da yabancı lisanlara ağırlık veriyorlar. Bazen ekonomik faktörler de çok büyük rol oynayabiliyor.

Bizim asıl sorunumuz, sınırlı sayıda öğrencimiz olması. Okullarımızın geleceği açısından sayının az olması büyük bir tehdit oluşturuyor. 1454’ten beri ayakta kalan ve eğitim sağlayan Fener Erkek Lisesi (şimdiki adıyla Fener Rum Lisesi), Türkiye ve Avrupa’nın en eski kurumlarından biri ama bugün 50’nin altında öğrencisi var. Okul, bunun huzursuzluğunu ve gelecekle ilgili kaygılarını yaşıyor. Aynı şekilde Zapyon ve Zografyon okulları da... Bu kurumlar bir asırdan uzun süredir eğitim veriyorlar ve Rum toplumunun eğitim geleneğinin ayakta kalan son kurumları. Onlar için de alarm zili çalıyor. İstanbul toplumu bir zamanlar yalnızca İstanbul’daki Rum kültürü için değil, bütün Anadolu’daki, Yunanistan’daki, Balkanlar’daki Rum kültürü için de eğitim konusunda lider, vasıflı bir şehirdi. Bizler o noktadan buralara geldik ve şu anda ayakta kalabilmenin o okulları fiziken açık tutabilmenin mücadelesini veriyoruz. Benim için en büyük, en kaygı verici olay bu.

Bu durum için Rum Cemaati olarak toplantılar düzenleyip beraber hareket ediyor musunuz?

L. V.:Son 20 yıldır Rum toplumum eğitim sisteminde bir restorasyon konusu ve görüşü hakim. Özelikle, öğrenci sayısının çok az olmasından dolayı bir eğitim zaafı oluştu. Neler yapılabilir diye düşünülürken, radikal adımlar atmak konusunda tutukluk yaşıyoruz. Bu durum çok doğal, çünkü, bu okulların geçmişindeki tarih, tarihi yük ve geleneğin gücü o kadar ağır ki, çok radikal kararlar kolay verilmiyor. Öğretmenler, müdürler, kanaat önderleri olarak hep beraber bu okulları nasıl daha verimli hale getirebiliriz, bunu araştırıyoruz. Mesela üç öğrencili sınıf yerine nasıl daha kalabalık sınıflar oluşturabiliriz, açık platformlarda devamlı bunları tartışıyoruz.

Hükümet bu konuda ne gibi düzenlemeler yapabilir?

L.V.:Bizim gelişmemizi, bizim bazı restorasyonlar, bazı düzenlemeler yapmamızı engelleyecek bir sıkıntımız yok hükümet kanalında. Bu tamamıyla cemaatin iç dinamikleriyle verilecek kararlardır. Ama tabii ki nüfusumuzu artırma konusunda hükümetin ve devlet kurumlarının desteği olabilir. Bütün olay zaten nüfusun artırılması.Nüfusun artırılmasıyla ancak bir şeyler yapılabilir, böylece bu eğitim kurumları da işleyebilirler. Hükümetin burada yapabileceği tek şey yeni vatandaşlık imkânları sağlayarak, nüfusumuzun artırılmasını desteklemek. Bu noktada azı pozitif ayrımcılıklar devreye sokulabilir.


Fotoğraf: Tarık Başoğlu

Haber .Aleksia Kotam

http://www.agos.com.tr/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 14 Juin 2016 - 09:04
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 18 Juin 2016 - 08:50
MessageSujet du message: Batı Tırakyada 200.000 Türk Yaşarken , Constantinopolis'te Rum Sayısı
Répondre en citant

AKP İl Başkanı'ndan tepki çekecek "Yunan" paylaşımıAKP'li Şadi Pirci, sosyal medya hesabından paylaştığı skandal mesajda, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanistan ordusunun denize dökülmesine atıfta bulunulan bir mesaj paylaştı...KP Muğla İl Teşkilat Başkanı Şadi Pirci, sosyal medya hesabından paylaştığı skandal mesajda, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanistan ordusunun denize dökülmesine atıfta bulunulan bir mesaj paylaştı. Mesajda Atatürk dönemi devrimlerine de göndermede bulunuldu.Geçtiğimiz günlerde AKP Muğla İl Teşkilat Başkanlığı’na atanan Şadi Pirci, ayağının tozuyla attığı ilk mesajda tepki topladı. AKP’li Başkan, “Yunan’ı denize döktük. Ama giderken alfabelerini, şapkalarını, danslarını, balolarını ve yaşam tarzlarını bizim sahillere düşürmüşler! Ne tesadüf(!) hepsini de aldık!” cümlelerine yer verdi. Refah Partisi döneminde Beyobası Belediye Başkanlığı’da yapan Şadi Pirci’nin bu skandal mesajına bazı AKP’liler de tepki gösterdi.Murat Sökdü

http://odatv.com/akp-il-baskanindan-tepki-cekecek-yunan-paylasimi-1706161200.html


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 393
Point(s): 3 733
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Jeu 23 Juin 2016 - 08:47
MessageSujet du message: Batı Tırakyada 200.000 Türk Yaşarken , Constantinopolis'te Rum Sayısı
Répondre en citant

Çipras'tan Atina'ya cami müjdesi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, azınlık haklarını geliştirmek adına Atina'da cami ve Müslüman mezarlığı inşa edileceğini söyledi.

Çipras, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki azınlık haklarına değindi.

Bu adımların çok daha önce atılması gerektiğini vurgulayan Çipras, "Sadece başkentimizdeki Müslüman vatandaşlarımıza saygı gösterdiğimiz için değil, kendi değerlerimizi de faal bir şekilde müdafaa etmek gerektiği için de bu adımlardı atmamız gerekiyordu" değerlendirmesinde bulundu.

Çipras, azınlık haklarını geliştirmek adına bir dizi planın devreye sokulacağını belirterek, "Önümüzdeki dönem içerisinde Atina'da cami ve Müslüman mezarlığı inşasına doğru ilerliyoruz" ifadesine yer verdi.

© REUTERS/ Andrew Kelly

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160623/1023509241/yunanistan-cipras-cami.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 04:23
MessageSujet du message: Batı Tırakyada 200.000 Türk Yaşarken , Constantinopolis'te Rum Sayısı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com