Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Kamp Armen’e Amerika’dan destek
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 24 185
Point(s): 68 920
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 14 Juin 2016 - 09:07
MessageSujet du message: Kamp Armen’e Amerika’dan destek
Répondre en citant

Kamp Armen’e Amerika’dan destek
1918’de soykırımdan kurtulan yetimlere, evsiz ailelere maddi manevi her türlü yardımı sağlamak amacıyla kurulan Amerika Ermeni Misyoner Derneği'nin yöneticisi Zaven Khanjian, Kamp Armen’in yeniden yapılandırılması amacıyla İstanbul'daydı.

1918’de soykırımdan kurtulan yetimlere, evsiz ailelere maddi manevi her türlü yardımı sağlamak amacıyla kurulan Amerika Ermeni Misyoner Derneği, günümüzde dünyanın dört bir yanında yaşayan Ermenilere proje bazında yardım eli uzatıyor. Uzun bir mücadelenin ardından 2015’te Ermeni halkına iade edilen Kamp Armen’in yeniden yapılandırılması amacıyla İstanbul’a gelen derneğin yöneticisi Zaven Khanjian konuyla ilgili Agos’u ziyaret etti. Khanjian’la öngördükleri projeler ve derneğin diğer çalışmalarına ilişkin konuştuk.

1979’da Amerika’ya göç eden Halepli Zaven Khanjian İstanbul’a yaptığı ziyaretinin amacını şu şekilde özetledi: “Yöneticiliğini yürüttüğüm Amerika Ermeni Misyoner Derneği olarak dünyanın dört bir yanında yaşayan Ermenilere yardım ediyoruz. İstanbul’a

Kamp Armen için geldim. İlk olarak Kamp Armen’i ziyaret etmek ve fiziki şartlarını incelemek istedim. Daha sonra ise İstanbul’daki Ermeni toplumunun önde gelen isimleriyle konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunmak ve kamp hakkındaki gelecek planlarını dinlemek, Kamp Armen’in yenilenmesi, eski günlerine dönmesi için neler yapabiliriz diye konuşmak istiyorum. Hrant Dink Vakfı’nda Kamp Armen’le ilgili projeleri olan mimarlardan oluşan bir grupla birlikte Gedikpaşa İncil Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu’yla bir araya geleceğiz.“
Kamp Armen’in misyonu halen geçerli

Dernek olarak kampın bir an önce yenilenerek eski hareketli günlerine dönmesini istediklerini belirten Khanjian, “Zamanında Kamp Armen Anadolu’da yaşayan, maddi manevi zorluklarla mücadele eden çocuklarımızı kampa getirerek, dillerini, kültürlerini ve dinlerini öğrenmelerini sağlamak adına çok önemli bir misyona sahipti. Bu geleneğin sürdürübileceğine inanıyorum. Halen aynı alın yazısına sahip Anadolu’da yaşayan çocuklarımız var” dedi. Kamp Armen’in çok farklı amaçlara hizmet edebileceğinin altını çizen Khanjian, “Örneğin burası bir kültür veya eğitim merkezi olabilir. Sadece Türkiye’deki çocuklarımıza değil dünyanın dört bir yanında yaşayan Ermeni çocuklara ev sahipliği yapabilir“ görüşünü dile getirdi.

Toplumun ilerlemesi için eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayan yönetici, şöyle konuştu: “Başlıca çalışma alanlarımız; kiliseler, din adamları, okullar. Suriye, Lübnan, Amerika, Ermenistan’da okullarımız var. Eğitimle ilgili her türlü konuda elimizden geldiğince yardımlarda bulunuyoruz. Üniversitede okuyan gençlerimize burs desteğinde bulunuyoruz. Hayır işleri yapıyoruz. Örneğin; Ermenistan’daki depremden mağdur olanlara yardımlarımız oldu. Bugün Suriye’de yaşanan vahşet için bir takım çalışmalarımız var. Bizim başlıca yardım konularımızdan biri şu an Suriye. Oradan göç edenlere temel ihtiyaçları konusunda yardımcı oluyoruz.”

Ermenistan’a özel ilgi

Fransa, Ermenistan, Beyrut, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika gibi Ermeni nüfusunun fazla olduğu ülkelerdeki birçok kampa sponsor olan ve genel ofisi New Jersey’de bulunan Amerika Ermeni Misyoner Derneği’nin sadece Karabağ’da beş adet okulu bulunuyor. Tüm Ermenistan’ı kapsayan ve Hristiyanlığın mirasıyla ilgili bir proje de yürüten dernek, Amerika’daki gençleri Ermenistan’a götürerek hem onların orada çeşitli işlerde staj yapmalarını hem de Ermenistan’ı tanımalarını hedefliyor. Annelerinden süt alamayan bebeklere süt sağlama konusunda da bir çalışma yürüten dernek, her sene 40 kişilik bir ekiple Ermenistan’daki köyleri ve uzak yerleşim yerlerini ziyaret ederek oralarda yaşayan halkın sağlıkla ilgili ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor.

2018’de kuruluşunun 100. yılını dolduracak olan Amerika Ermeni Misyoner Derneği gelirlerini değişik fonlardan ve hayırseverlerin yaptığı bağışlardan temin ediyor.

Fotoğraf: Miran Manukyan

Haber:Karin Bal

http://www.agos.com.tr/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 14 Juin 2016 - 09:07
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

En ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 12 489
Point(s): 38 585
Moyenne de points: 3,09

MessagePosté le: Jeu 19 Jan 2017 - 05:09
MessageSujet du message: Kamp Armen’e Amerika’dan destek
Répondre en citant

Kamp Armen'in kaderi belli oldu

17.01.2017
http://www.cnnturk.com/Suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink'in büyüdüğü yetimhane olarak da bilinen ve tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı 2015'te Ermeni cemaatine iade edilen Kamp Armen'in yeni mimari projesi tamamlandı.

Kamp Armen'in (Tuzla Ermeni Yetimhanesi) mülkiyetini elinde bulunduran Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Kirkor Ağabaloğlu, AA muhabirine, mimari projenin hazır olduğunu belirterek Tuzla Belediyesi'nin imar planındaki "idari tesis alanı" şerhini kaldırmasının ardından çalışmalara başlayacaklarını aktardı.

Belediyedeki görüşmelerinde her zaman kendilerine karşı iyi niyetli bir duruş sergilendiğini vurgulayan Ağabaloğlu, "İyi niyetli adımlar çerçevesinde imar planında bulunan 'idari tesis alanı' şerhinin de kaldırılacağını ümit ediyoruz. Böylelikle proje kapsamında çalışmalara başlayabileceğiz. Bu bizim için büyük bir sevinç olacak. Yetkililerin bir an evvel konuya el atmalarını arzu ediyoruz, belediyeden gelecek sevinçli haberi bekliyoruz." dedi.
Ağabaloğlu, hükümetin 2015'te Kamp Armen'in iadesi için attığı adımın büyük bir mağduriyeti giderme açısından çok önemli olduğunu ifade ederek "Kamp Armen çok güzel bir kültürel tesis olarak hizmet verecek. Hepimizin yüreğinde yara olan Hrant Dink'in anısı da orada yaşatılacak." şeklinde konuştu.
Aynı zamanda Kamp Armen'in arazisinin bir bölümünün de belediyede olduğunu anımsatan Ağabaloğlu, bu konuyla ilgili de adım atılırsa mağduriyetlerinin tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

Toplumun her kesiminden gençleri buluşturacak

Geçmişte yoksul ve yetim Ermeni çocuklarının yuvası olan yaklaşık 70 yıllık yetimhane için vakıf tarafından yeni mimari proje hazırlandı. Buna göre, Kamp Armen, yetimhane özelliğini yitirmeden büyük bir "gençlik ve bilişim merkezi" olarak hizmet verecek.
Tüm yıl hizmet verecek Kamp Armen'in toplumun her kesiminden gençlere yönelik bir "tanışma, buluşma, anlama ve bilme" mekanı olması amaçlanıyor.
4 bin 840 metrekare alanda hazırlanan projede, arsa üzerindeki yıkık kamp binasının tamamen kaldırılması ve yeşil alanın eskiden olduğu gibi korunması öngörülüyor.
Yeni Kamp Armen'de, bilgisayar ve teknoloji merkezi, üç özel proje atölyesi, el sanatları ve müzik atölyeleri, idari birimler, yemekhane, kafeterya, 200 kişilik oditoryum, kız ve erkek öğrenci konaklama odaları ve misafir eğitmen odaları bulunacak.
Tarihi yetimhanenin geçmişini ve geleceğini yansıtan interaktif sergi mekanının da yer alacağı Kamp Armen, açıldığında 12-18 yaş arası gençlere hitap edecek.
Dink'in büyüdüğü yetimhane
İlk olarak 1950’li yıllarda Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi'nin alt katında Anadolu'dan gelen kimsesiz ya da yoksul Ermeni çocukların barınması amacıyla hizmet veren Kamp Armen, suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink'in de yetiştiği yetimhane olarak biliniyor.
O dönem çocukların sayısının artması üzerine Dink'in de aralarında bulunduğu 8-12 yaşlarında 30 çocuğun emeğiyle bir kamp olarak inşa edilen tarihi yetimhaneye 1987'deki Yargıtay kararı ile el konulmuştu.
"Tuzla Ermeni Yetimhanesi" olarak da anılan Kamp Armen, 2015'te tamamen yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve sivil toplum kuruluşları bu duruma tepki göstermişti.
Bu olaylar sonrasında hükümet devreye girerek Ermeni Cemaati ve kampı satın alan kişiler arasında görüşmeler gerçekleştirmiş ve tarihi yetimhane, asıl sahipleri olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edilmişti.

Kamp Armen yeniden çocuk kampına dönüştürülecek
http://www.cnnturk.com/video/turkiye/kamp-armen-yeniden-cocuk-kampina-donus…
Hrant Dink ve Rakel Dink'in de aralarında bulunduğu çok sayıda Ermeni yetime ev sahipliği yapan Kamp Armen'in tapusu iade edildi. Kampın sembolik yapıları korunarak yıkılıp yeniden yapılması gündemde. Yeniden çocuk kampına dönüşecek olan Kamp Armen, kapılarını yetim öksüz demeden tüm Ermeni çocuklara açacak. Göksel Göksu'nun haberi ve Emre Kınacı'nın görüntüleri...
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
mafilou
Administrateur
Administrateur

En ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 12 489
Point(s): 38 585
Moyenne de points: 3,09

MessagePosté le: Jeu 19 Jan 2017 - 05:11
MessageSujet du message: Kamp Armen’e Amerika’dan destek
Répondre en citant

Hrant Dink'in büyüdüğü Kamp Armen'in kaderi belli oldu

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201701171026804472-hrant-dink-kamp-armen…17.01.2017

Öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in büyüdüğü yetimhane olarak da bilinen ve tamamen yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı 2015'te Ermeni toplumuna iade edilen Kamp Armen'in yeni mimari projesi tamamlandı. Kamp Armen Ermeni vakfına iade edildi Kamp Armen'in (Tuzla Ermeni Yetimhanesi) mülkiyetini elinde bulunduran Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Kirkor Ağabaloğlu, mimari projenin hazır olduğunu belirterek Tuzla Belediyesi'nin imar planındaki 'idari tesis alanı' şerhini kaldırmasının ardından çalışmalara başlayacaklarını aktardı Belediyedeki görüşmelerinde her zaman kendilerine karşı iyi niyetli bir duruş sergilendiğini vurgulayan Ağabaloğlu, "İyi niyetli adımlar çerçevesinde imar planında bulunan 'idari tesis alanı' şerhinin de kaldırılacağını ümit ediyoruz. Böylelikle proje kapsamında çalışmalara başlayabileceğiz. Bu bizim için büyük bir sevinç olacak. Yetkililerin bir an evvel konuya el atmalarını arzu ediyoruz, belediyeden gelecek sevinçli haberi bekliyoruz" dedi.

'DİNK'İN ANISI YAŞATILACAK'
Ağabaloğlu, hükümetin 2015'te Kamp Armen'in iadesi için attığı adımın büyük bir mağduriyeti giderme açısından çok önemli olduğunu ifade ederek "Kamp Armen çok güzel bir kültürel tesis olarak hizmet verecek. Hepimizin yüreğinde yara olan Hrant Dink'in anısı da orada yaşatılacak" şeklinde konuştu.

'ARAZİNİN BİR BÖLÜMÜ BELEDİYEDE'
Aynı zamanda Kamp Armen'in arazisinin bir bölümünün de belediyede olduğunu anımsatan Ağabaloğlu, bu konuyla ilgili de adım atılırsa mağduriyetlerinin tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

GENÇLERİ BULUŞTURACAK

Geçmişte yoksul ve yetim Ermeni çocuklarının yuvası olan yaklaşık 70 yıllık yetimhane için vakıf tarafından yeni mimari proje hazırlandı. Buna göre, Kamp Armen, yetimhane özelliğini yitirmeden büyük bir "gençlik ve bilişim merkezi" olarak hizmet verecek.

Tüm yıl hizmet verecek Kamp Armen'in toplumun her kesiminden gençlere yönelik bir 'tanışma, buluşma, anlama ve bilme' mekanı olması amaçlanıyor.

4 bin 840 metrekare alanda hazırlanan projede, arsa üzerindeki yıkık kamp binasının tamamen kaldırılması ve yeşil alanın eskiden olduğu gibi korunması öngörülüyor. Yeni Kamp Armen'de, bilgisayar ve teknoloji merkezi, üç özel proje atölyesi, el sanatları ve müzik atölyeleri, idari birimler, yemekhane, kafeterya, 200 kişilik oditoryum, kız ve erkek öğrenci konaklama odaları ve misafir eğitmen odaları bulunacak. Tarihi yetimhanenin geçmişini ve geleceğini yansıtan interaktif sergi mekanının da yer alacağı Kamp Armen, açıldığında 12-18 yaş arası gençlere hitap edecek. DİNK'İN DE ARALARINDA OLDUĞU 30 ÇOCUĞUN EMEĞİYLE İNŞA EDİLDİ İlk olarak 1950'li yıllarda Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi'nin alt katında Anadolu'dan gelen kimsesiz ya da yoksul Ermeni çocukların barınması amacıyla hizmet veren Kamp Armen, suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci Hrant Dink'in de yetiştiği yetimhane olarak biliniyor.

O dönem çocukların sayısının artması üzerine Dink'in de aralarında bulunduğu 8-12 yaşlarında 30 çocuğun emeğiyle bir kamp olarak inşa edilen tarihi yetimhaneye 1987'deki Yargıtay kararı ile el konulmuştu.

'Tuzla Ermeni Yetimhanesi' olarak da anılan Kamp Armen, 2015'te tamamen yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve sivil toplum kuruluşları bu duruma tepki göstermişti. Bu olaylar sonrasında hükümet devreye girerek Ermeni Cemaati ve kampı satın alan kişiler arasında görüşmeler gerçekleştirmiş ve tarihi yetimhane, asıl sahipleri olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edilmişti.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201701171026804472-hrant-dink-kamp-armen…
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Visiter le site web du posteur
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:58
MessageSujet du message: Kamp Armen’e Amerika’dan destek

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com