Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Türk-Yahudisi İsrael'den Bildirdi h(a)zeriler Sattığımız O (Hani Son
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 27 Juin 2016 - 14:40
MessageSujet du message: Türk-Yahudisi İsrael'den Bildirdi h(a)zeriler Sattığımız O (Hani Son
Répondre en citant

Türk-Yahudisi İsrael'den Bildirdi h(a)zeriler Sattığımız O

(Hani Son Karbağ Savaşında Kullanılan İHA'lar)

Silah Vs'yi SEVE SEVE İnkarcılara SATACAĞIZ
İsrail anlaşması Türkiye'ye ne kazandıracak

Rafael Sadi Tel Aviv'den yazdı

ki ülkem barışır gibi yaptılar. Buna da şükür.

Sanırım bu uzlaşmada en ağır yükü eski dostumuz Türkiye’nin bir zamanlar İsrail Büyükelçisi olan Feridun Sinirlioğlu yüklenmiş ve NewYork’a beş kala BM büyükelçiliğine gitmeden de alnının akı ile uzlaşma anlaşmasını da masanın üzerine koyuverdi. Sağol Feridun Bey.

Bundan sonra iki ülkem arasında beklenen nedir?

TİCARİ İLİŞKİLER HİÇ BOZULMADI

İlk önce ülke yetkililerinin birbirlerine nezaket ile yaklaşmalı, hakaret ve aşağılayıcı ifade ve davranışlarda bulunmamalıdır. Sözüm meclisten dışarı değil ta meclisin ortasına söylüyorum.

İsrail ile Türkiye iki ana sebepten dolayı bozuşmuşlardır. Daha doğrusu Türkiye İsrail ile bozuşmuştu.1- İç siyasete İsrail’in dış siyaseti malzeme edildi. İşe de yaradı bütün seçimler neredeyse bu sayede, yani İsrail karşıtlığı ile kazanıldı.

2- İki ülkemin bozuşma sebebi, aralarındaki bir husumet nedeni ile olmadı asla. Komşu yüzünden bozuştular. Filistinli komşulara ‘kardeşim’ dendiği için, kardeşlik adına İsrail ile papaz olundu. Tabii bir Yahudi devleti ile nüfusunun tamamına yakını Müslüman bir ülke nasıl papaz olabilirse öyle işte.

Herkes biliyor ki bu bozuşma iki tarafın da lehine olmuş bir sonuç doğurmadı. Aslında iki ülkem ne kadar bozuştu o da ayrı bir tartışma konusu tabii ki. Ekonomik göstergelere bakacak olursak ortada pek bir bozuşma belirtisi yok. Mavi Marmara öncesi 2 milyar dolar gibi olan dış ticaret hacmi, aradan geçen 6 yıl sonunda 6 milyar dolar seviyesinde ise bozuşma konusuna daha bir açıklık getirilmesi elzemdir.

ASKERİ ANLAŞMALARA SEKTE VURDU

İki ülkem arasında yapılamayan ne oldu acaba ?

Askeri işbirliği sekteye vurdu.

İsrail hava uçuşlarını Konya yerine Yunanistan da yaptı.

Türkiye insansız hava araçları üreticisi oldu. Askeri malzeme satışı yasaklandı karşılıklı olarak.

İsrail, Türkiye’nin belki de en fazla ihtiyacı olan “Demir Kubbe” savunma sistemini satamadı.

Eh Türkiye de alamadı tabii. Halbuki kassam ve katyuşalar misali Kilis’e gelen füzelere karşı işe yarayabilirdi. Belki bundan sonra.

İsrail Türkiye’ye satamadıysa da çok daha gelişmiş İHA’lar üretti. “Kamikaze” denilen bir İHA bile yaptı ve düşmanı yanına gitmeden vurabiliyor. Bundan sonra olur sanırım.


HEM YANILDILAR HEM DE TOPRAK KAYBETTİLER

Peki bundan sonra yapılması gereken nedir? Elçilere çok ama çok fazla iş düşecek.

Esas mesele iki ülke toplumları arasındaki anlamsız ve gereksiz husumeti ustalıkla giderebilmektir.

İki ülkem de karşılıklı gerek sanat gerekse basın konusunda etkinlikler yapmalı, karşılıklı olarak basın mensuplarına ülkelerinin gerçeklerini izah edebilmelidirler. Ülkelerini tanıtıcı belgesellerini karşılıklı olarak TV’lerinde yayınlatmalıdırlar. Bu iyi ilişkileri geliştirmeyi gerektirir ve işe de yarar. Peki uğruna kavga ettiğimiz komşular ne olacak?

Önemli tabii ki. Ama unutmamak lazım ki komşularımız Sadece Gazze’deki Hamas yönetimi değildir. Aynı zamanda Batı Şeria’daki Filistinliler de İsrail’in komşularıdır.Türkiye yönetimi bu komşularımıza yardım etmek istiyorsa İsrail ile işbirliği yaparak yardım edebilmeli ve neredeyse 100 yıldır bir arada yaşadığımız bu toplumu en iyi tanıyan yakın komşu olarak müşterek işbirliğini makul şekilde tesis etmelidirler.

Keza Türkiye’nin de terör örgütleri ile nasıl mücadele edilebileceği konusunda, sanırım, terörle mücadelede engin tecrübesi olan İsrail’in işbirliğini kabul etmemezlik yapmayacaktır.

Neredeyse Gazze’ye benzeyen Güneydoğu Anadolu şehirlerinin yeniden yapılandırılmasında İsrail teknolojilerinin faydası olabilecekse karşılıklı yararlandırılmasından kimse kuşku duymamalıdır. İsrail devletinin ‘İsrail Kürdistan’ı gibi bir palavrada gözü yoktur. Hani ben diyeyim de bulunsun dedim.

İsrail ile Filistin arasında bir din savaşı mevcut değildir. Toprak savaşı vardır. Aynen Türkiye’nin Kürtler ile olan savaşı gibi. Yahudiler toprakların bir kısmını vermeye razıdır. Ama hepsini değil. Türkler topraklarından (ben dahil) bir karış bile vermeye razı değiliz. Ama Kürtler ile aynı bayrak altında barış içinde yaşamaya da hazırız. Yüzyıllarca da yaşadık zaten. 1968 yılından beri kendilerine Filistinli demeye başlayan Arap kardeş çocuklarımızla da binlerce sene beraber yaşadık. Ayrılmak isterlerse makul sınırlar çerçevesinde yaşamamız mümkündür. Kim ki İsrail’in tamamı Filistin olacak diye hayal ederse kendini kandırır. 1948’den beri de hem yanıldılar hem de savaş üstüne savaş ve toprak kaybettiler.

İşte bu uzlaşma anlaşması en azından 10 yıldır kalbimde olan ve İsrail ile Filistinliler arasında arabulucu olabilecek bir Türkiye’nin varlığı belki barış umududur. Tabii en büyük eksik Türklerin Filistinlileri yeterince tanımıyor olmasıdır. Müslüman kardeş olmaları yetmez.

İsrail’de çoğunluğu Kasımpaşalı olan 100 bin kadar Yahudi var. Filistinliler arasında bir tane bile yok. Kısaca biz birbirimizi daha iyi tanırız. Kasımpaşalı olmayanlar da İzmir Eşref Paşalıdırlar....

Dikkat yani.

Rafael Sadi / Tel Aviv

Odatv.com

http://odatv.com/israil-anlasmasi-turkiyeye-ne-kazandiracak-2706161200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Lun 27 Juin 2016 - 14:40
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 27 Juin 2016 - 14:45
MessageSujet du message: Türk-Yahudisi İsrael'den Bildirdi h(a)zeriler Sattığımız O (Hani Son
Répondre en citant

Armenia Protests Azerbaijan’s Use of Israeli-made Suicide Drone

Senior Israeli official says Armenians protested Israel's supply of arms to Azerbaijan, after attack on convoy in latest round of violence in Nagorno-Karabakh.
Armenia protested sharply to Israel last week following the Azerbaijani army’s use of an Israeli-made suicide drone to attack an Armenian convoy during renewed fighting in the Armenian separatist enclave of Nagorno-Karabakh.

It is one of the most violent rounds of hostilities since war ended in the region 10 years ago.

A senior official in Jerusalem said the Armenians protested Israel’s supply of the weapon to Azerbaijan and its use against their army.
Video footage posted on Youtube a few days ago appears to show an Israeli-made Harop suicide drone flying over the disputed region, the Washington Post reported on Tuesday.

The drone, which carries explosives, finds its target based on radar or radio wave emissions and is meant to destroy the target by crashing into it.

The Armenian Defense Ministry spokesman said one of these drones had crashed into a bus full of Armenian “volunteers” on their way to the battle zone, killing seven.

In 2007, Israel Aircraft Industries signed a $1.6 billion deal with the Azerbaijani Defense Ministry that included the supply of drones.

The Armenian ambassador to Egypt, Armen Melkonian, who also serves as his country’s ambassador to Israel, visited Israel last week. A senior official in Jerusalem said Melkonian met with Dan Orian, a department head in the Foreign Ministry’s Euro-Asian branch. Melkonian lodged a strong official protest to Orian over the incident and over the supply of Israeli weapons to Azerbaijan.

The Azerbaijani government also protested Israel’s conduct last week. The political adviser to Azerbaijani President Ali Hasanov told the Jerusalem Post that his country expected Israel to speak publicly about the fighting and use its ties to the United States to pressure Armenia to stop fighting and enter negotiations.

Most of the inhabitants of Nagorno-Karabakh, which constitutes 20 percent of Azerbaijani territory, are Armenian. In 1991, after the dissolution of the Soviet Union, Nagorno-Karabakh announced its independence. This led to a bloody war between Armenia and Azerbaijan, which ended in 1994. The Armenians were able to conquer the entire region, establishing territorial contiguity between Nagorno-Karobakh and Armenia.

Israel and Azerbaijan have a strategic alliance going back many years. The fact that Azerbaijan is a secular Muslim country, and its geographical proximity to Iran, make it very important to Israel. Azerbaijan is also one of Israel’s major suppliers of oil.

Barak Ravid

Haaretz Correspondent

http://www.haaretz.com/israel-news/.premium-1.713614


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 04:08
MessageSujet du message: Türk-Yahudisi İsrael'den Bildirdi h(a)zeriler Sattığımız O (Hani Son

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com