Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu.Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 4 Juil 2016 - 12:23
MessageSujet du message: Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu.Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye
Répondre en citant

Vay Be Yüze Gülüp Alttan Oyma ,Ama Yahudi İşi Dedikleri Şey :

Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu. Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye Bağış Yaptı

"ADL Ermeni Soykımını Kabul Etmedi"


Yahudi lobi kuruluşu ADL’nin geçmişte 1 milyon dolar karşılığı sözde Ermeni soykırımını tanıma kararı aldığı iddia edildi

ABD'deki Yahudi lobi kuruluşu İftira ve İnkarla Mücadele Derneği'nin (ADL) sözde Ermeni soykırımını kabul etmek için Ermeni lobisinden 1 milyon dolar aldığı, daha sonra Türk Musevi Cemaati'nin bu parayı ödemesi sonrası vazgeçtiği iddia edildi.

ABD'deki en güçlü Yahudi lobi kuruluşu olan ADL sözde Ermeni soykırımını kabul etme yönünde karar alacaklarını açıkladı.

Şalom gazetesinde yer verilen haberde ADL Ulusal Direktörü Johnathan Greenblatt'ın sosyal medyada açıklama yaptığı, 1915 te Ermeni karşıtı olayları "Şüpheye yer vermeyecek şekilde soykırım" sözleri ile tarif ettiği kaydedildi. Greenblatt'ın ayrıca, ABD'nin 1915 olaylarını soykırım olarak kabul etmesi halinde bu duruma destek vereceklerini de belirttiği ifade edildi.

'YANLIŞTAN DÖNÜN' BAŞVURUSU

Yahudi işadamı Doğan Kasadolu, Şalom'daki haberi görünce Türk Musevi Cemaati Başkanlığı'na başvurdu. Kasadolu cemaat başkanlığına verdiği yazıda şu ifadeleri kullandı: "Bugünlerde ADL tarafından bu şekilde karar almaları sonucunda Türk halkı ile Yahudi halkı arasındaki var olan dostluk ilişkilerinin telafisi mümkün olmayacak şekilde etkileneceği ve bozulabileceği de değerlendirilerek; vazgeçmeleri için müşavirleriniz kanalı ile girişimde bulunulmasını; bu konuda aldıkları bir karar bulunmakta ise yanlıştan dönülerek iptali için girişimde bulunulmasını; arz ve talep ederim." SABAH'a konuşan Kasadolu ADL'nin geçmişte ABD'deki Ermeni lobisinden sözde soykırımı kabul etmeleri ve açtıkları sergilerde soykırıma yer vermeleri için 1 milyon dolar aldığını, Türk Musevi Cemaati'nin de bu parayı ADL'ye vererek soykırımı kabul etmelerinden vazgeçirildiğini kaydetti. Bu durumu kendisine o dönem Cemaat Başkanı olan avukat Rıfat Saban tarafından bizzat anlatıldığını kaydeden Kasadolu, "Rıfat bey bana bu olayı iki kez anlatmıştır. En son ADL ile ilgili yaptığım başvuru üzerine geçtiğimiz hafta yeniden bahsetti. Türkiye'deki Yahudi cemaati, parayı verince ADL'nin soykırımı gündemden düşürdüğünü söyledi. Hatta Üzeyir Garih ve Jack Kamhi'nin büyük katkıları olduğunu ifade etti" dedi. Kasadolu, Türk Musevi Cemaati Başkanı Islah İbrahim-zadeh'in konuyu yakından takip edecekleri bilgisini verdiğini belirtti.

http://haberkibris.com/soykirimi-tanimanin-bedeli-1-milyon-dolar-2016-06-07.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Lun 4 Juil 2016 - 12:23
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 4 Juil 2016 - 12:26
MessageSujet du message: Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu.Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye
Répondre en citantTürk Yahudi Toplumu Bu Ödülün (adı neyse) ჩვენებური Reise Taktim edilmesi için ne kadarlık bir BAĞIŞTA bulunduğu merak konusu


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 12 Juil 2016 - 21:12
MessageSujet du message: Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu.Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye
Répondre en citant

Demirtaş: Madem İsrail ve Rusya ile barışacaktın, o pastayı niye yedin!
"İsrail'in ödeyeceği tazminatı belki de Türk iş adamları vermiştir"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesi için mutabakat imzalanmasıyla ilgili olarak, "İsrail’den özür duyan oldu mu? Yok. Tazminat meselesi var, 21 milyon dolar vakfa verilecekmiş. İsrail için belki de Türk iş adamları vermiştir. İsrail’in cebinden para da çıkmıyordur" dedi. "Şimdi sahiller bomboş, narenciye üretimi durmuş, iş durmuş. Bu yıl turizm çöktü, şimdi Kemer Belediyesi ev vermeye kalkıyor. Bunu biz söylesek var ya, vatandaşlıktan atmışlardı bizi" diyen Demirtaş, "Açıkça özür diledi Putin’den. Ya niye bu kadar kabadayılık yaptınız o zaman? Ağa maraba hikayesi var ya, 'Madem böyle olacaktı biz bu kuru pastayı niye yedik?' diye..." ifadesini kullandı.

Demirtaş, Güneydoğu'da yaşanan sokağa çıkma yasakları ve çatışma ortamıyla ilgili olarak da, "AKP’ye, Saray’daki zata sesleniyorum. Zevk, sefa içinde yaşıyor olabilirsiniz. Oğullarınız kumarhaneden çıkmayabilir. Ama gün gelir o alay ettiğiniz millet o Saray’ı sizin başınıza yıkar" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Yanıbaşımızda hala bütün Somali, Afganistan, Pakistan’dan Suriye’ye, Filistin’e, Türkiye coğrafyasında yaşananlara bakalım. Ya uygulayıcısıdırlar, ya planlayıcısıdırlar ya da sessiz kalarak destekçisidirler. Şırnak’a bakalım. İkinci Dünya Savaşı’na benzer şeyler yaşanıyor. Bosna’da 21 yıl önce bir soykırımdan bahsediyoruz, utanç abidesi olarak orada duruyor da, 21 gün önce Şırnak’ta, Cizre’de yapılıyor, yine sessizler. Bosna’daki sessizliğe güvenerek bunu yaptılar."Şırnak'ta tank veya top atışı yapılmamış bir yer kalmayacak' dendi"

Yapıyorlar hala. Türkiye’nin büyük kısmının bundan haberi bile yok. Kendi ülkemizin 81 vilayetinden biri, Şırnak örneğin, yok edilmiş durumda. Örnekler fotoğraflarıyla, bu fotoğraf Guernica’da çekildi. 1937 İspanya Bask bölgesi, 2016 Türkiye. Şu nasıl bir terörle mücadele anlayışı. Burada İspanya’daki diktatör şu yıkıntıyı oradaki direnişçiler yaptı diye. Cumhuriyetçiler Guernica’yı yıktılar dedi. Şimdi bizdekine sorsan o da aynı şeyi söyleyecek. Kendi emri ve talimatıyla... Şırnak’ta tank veya top atışı yapılmamış bir yer kalmayacak dendi. Zaten uzaktan vurarak dediğini Saray’daki zatın canlı yayında duyduk. Yüzde 75’i şu şekilde. 90 bin kişilik nüfus aylardır şehrin dışındaki köylerde, çadırlarda yaşıyorlar.
"Buna 'terörle mücadele' diyorlar, bu terörle mücadele olamaz"

Buna terörle mücadele diyorlar. Orada yaşayanlar bunu kimin yaptığını iyi biliyor. Trabzon’dakiler, Tekirdağ’dakiler de biliyor. Bu terörle mücadele olamaz. Sivil yerleşim yerini tümden yakıp yıkmak savaş suçudur. Bosna’dakiler o yüzden yargılanıyor. Sırp kasapları o yüzden yargılanıyor. Şu anda iş makineleri çalışıyor. Bir şehirden söz ediyoruz ya, apartmandan söz etmiyoruz. Bunların bir tek suçu var. Terörle mücadeleyle alakası yok. Kürt halkı. Kürt olmaları. AKP’ye boyun eğmeyen Kürtler yaşıyor. Tek suçları bu. Defalarca denediler. Dersim’de, Ağrı’da, Zilan’da bunu denediler. İlle Kürt, kendi kimliğini kabul edecek. Etmeyene bunu yaparız diyorlar. Jandarma Genel Komutanı “Doğru, operasyonlar bitmiş ama Batı’daki jandarma birliklerini eğitime tabi tutuyoruz” diyorlar. Meskun mahal eğitimi yapıyorlar. Bugün duymazdan gelebilirsiniz, yokmuş gibi davranabilirsiniz. 21 yıl önce bütün dünya yokmuş gibi davrandı.
"Saray'ı başınıza yıkarlar"

NATO, Avrupa, BM, orada hiçbir şey olmuyormuş gibi yaptılar. Sessiz kalarak destek oldular, Sırp generallerinin arkasında durdular. Bugün sessiz kalıyorsunuz ama bunların hesabı verilecek. AKP’ye, Saray’daki zata sesleniyorum. Zevk, sefa içinde yaşıyor olabilirsiniz. Oğullarınız kumarhaneden çıkmayabilir. Ama gün gelir o alay ettiğiniz millet sizin Saray’ı sizin başınıza yıkar.

Başbakan diyeceğim de, başbakan yok ortada. Saray’daki zat çıksın açıklama yapsın. Camiler tank ve top atışıyla yerle bir edildi. İnkar ediyorsan görüntüleri var. Belki merkez medya korkuyor ama sosyal medyada hepsi yayınlanıyor. Yıkıyorlar.
"Yazdığın ağlamaklı mektubu yazamıyor musun?"

Böyle bir ortamda şiddet, terör destekçisi biz oluyoruz, bu hanımefendiler, beyefendiler de ülkenin ileri demokrasisini temsil ediyorlar. Lice’de operasyon yapıyoruz diye tam bir fiyasko gerçekleşti. Kenevir tarlaları var diyorlar, ben orada avukatlık yaptım. Askerle ortaklık yapmayan kimse kenevir ekemez. Yeri geldiğinde bütün Lice’yi suçlu ilan edip, dağ taş bombalayıp kenevir temizliyoruz diyorlar. Kusura bakma, orada altındaki komutanlara sor bakalım. Senin komutanın payını almadan hangi yıl buna izin vermiş? Yok öyle bir şey. Orada amaç Lice halkını suçlamak. Suçlu varsa al. Savaş uçağıyla köy bombalamanın, her yeri yakmanın terörle mücadelenin ne alakası var? Sivil halk tehdit edildi. Lice’de yaşanan da bu, Sur’da yaşanan da bu. Bütün bunların çözümü basit bir ilkeli, ahlaklı yönteme de dayanabilir. Müzakere diye bir şey var. Masa diye bir şey var. Kavga ettiğin bütün ülkelerle ilkesizlik üzerine barışacaksın, kendi vatandaşına kin kusmaya devam edeceksin. Kürdün, Alevi’nin Putin kadar değeri yok mu? Putin’den dilediğin özrü kendi vatandaşından dileyemiyor musun? Yazdığın ağlamaklı mektubu yazamıyor musun?
"Davos'ta 'One minute' diye artistlik yapacaksın..."

Filistin halkına zulüm yapan, Mescid-i Aksa’ya botlarıyla girdiği için terör devleti ilan edilen, plajlarda çocukları katletti diye bas bas bağırdınız. İsrail hükümeti kadar kıymeti yok mu vatandaşlarının, yokmuş. Bakın, İsrail’le, Rusya’yla, Suriye’yle, Mısır’la Türkiye ilişki geliştirebilir. Buna itirazımız yok, ilkeli olacak. Buna bakarız. Bunu yapmadığınız zaman ülkenin itibarı diye bir şey kalmaz.

Şimdi gidip Davos’ta one minute diye artistlik yapacaksın, aynı dönemde İsrail’le yapılan ticareti yüzde 300 artıracaksın. Belgeler var. 1,3 milyardan 4,2 milyar dolara çıkmıştır. One minute artistliğinden sonra. Görünürde İsrail, Yahudi düşmanlığı, el altından her türlü işbirliğini sürdürme. Ne demiş bir tanesi, işte “Filistin davası gibi bir tiyatro oynuyor AKP hükümeti ama bizle yürüttüğü ticaret İsrail’in işine yarıyor, biz de ses çıkarmıyoruz” diyorlar.

Mavi Marmara katliamı, Gazze – Filistin meselesi, bunların hepsinin iç politika malzemesi olduğu dönem. Ticaret yapma demiyoruz, yapsınlar. Herkesle yapsınlar. Bunu içeride İsrail düşmanlığı olarak pazarlarsan ahlaksızlık olur. Bunu yaptılar yıllarca. Oy topladılar, insanların duygularını sömürdüler. Kudüs Kudüs deyip bizi İsrail işbirlikçisi ilan ettiler. Gazze’den dolayı İsrail ablukayı kaldırdı mı? Külliyen yalan, devam ediyor. Türkiye’den giden yardımlar sürüyor, İsrail istediği malı gönderiyor.

İsrail’den özür duyan oldu mu? Yok. Tazminat meselesi var, 21 milyon dolar vakfa verilecekmiş. İsrail için belki de Türk işadamları vermiştir. İsrail’in cebinden para da çıkmıyordur.
"O pastayı niye yedin!"

İsrail’le kavga edilir, şakşakçılar alkışlar. Barışılır yine şakşakçılar alkışlar. Rusya’yla görüştük, vatan haini mi ilan edilmedik, işbirlikçi mi ilan edilmedik? Şimdi bir milliyetçi partinin belediye başkanı düşen pilotun ailesine ev vermek istedi ya. Nasıl milliyetçisiniz siz? Çakma, çin malı diyorlar ya. Hani biz vatan hainiydik. Şimdi sahiller bomboş, narenciye üretimi durmuş, iş durmuş. Bu yıl turizm çöktü, şimdi Kemer Belediyesi ev vermeye kalkıyor. Bunu biz söylesek var ya, vatandaşlıktan atmışlardı bizi. Açıkça özür diledi Putin’den. Ya niye bu kadar kabadayılık yaptınız o zaman? Ağa maraba hikayesi var ya, “Madem böyle olacaktı biz bu kuru pastayı niye yedik?” diye...
"5 yılda ülkeyi nereye getirdiler"

Suriye’yle, Mısır’la o kadar sorunumuz yok diyorlar. O zaman bu kadar insan niye öldü? Siz Suriye’nin içini bu kadar karıştırmasınız, bu hale gelmeyecekti. Ilımlı muhalefet adı altında beslediğiniz çeteler ne bu kadar savaş büyüyecekti, ne bu kadar insan göç edecekti, şehirler yıkılacaktı. O zaman gece gündüz Esad Esad diye diye oy toplayan kimdi? İnsan inanamıyor, şaka gibi bunlar. Şaka hükümeti. Gerçek olunca gülemiyor insan. Geçici işçi statüsünde işten çıkarılınca Davutoğlu, 10 yıldır hiçbir şey olmamış sanki. Bunların hesabını vereceksiniz. Suriye’yle çatışmayın, oradaki radikelleri beslemeyin dediğimizde bize vatan haini diyenler acaba o dönem vatan hainliği yapmış olmasınlar. Demek ki AKP’nin içinde baya bir vatan haini varmış. 5 yılda ülkeyi nereye getirdiler.
"Sen haklısın yağcılığına, şakşakçılığına girmeyeceğiz"

Rabia rabia diye oy topladınız, şimdi Mısır’la sorun yok diyorlar. Mısır’daki süreci de tetikleyen buradaki. O kadar gaza gelmişti ki Tunus’ta, Mısır’da miting yapıyordu. Birileri buna gaz vermişti, Mursi’ye de bu gaz verdi. Alelacele işi sağlama al diye... Bunlar 'Arkanızdayız, korkmayın' dediler. Muhalefeti dinlemeyin dediler. Ülke karıştı. Bunların sözünü dinlemeseler belki Mısır’ın başına bunlar gelmeyecekti.

Şimdi hepsi perişan, çoluk çocuk orada katledilenler yargılanıyor. Çıkmış, hiçbir şey olmamış gibi hiçbir sorunumuz yok diyor. Bu ilkesizler sorgulanmazsa bu ülkenin başına çok büyük felaketler gelecek. Türkler ve Türkiye’de yaşayan diğer kesimler hiç kendini güvende hissetmesin. Bu adamın ayağı bir kaysın, Denizli’ye Kütahya’ya aynısı yapar. Zannetmeyin ki sizi sevdiği için. İktidarı kaybetme riski gördüğünde İzmir’i İstanbul’u ateşe verir. Bundan kurtulmanın biricik yolu var. Buna karşı olanlar birleşecek. Sen haklısın yağcılığına, şakşakçılığına girmeyeceğiz. Yanlışın yanlış olduğunu, katilin katil olduğunu, hırsızın hırsız olduğunu söylemeye devam edeceğiz.
"Bu topraklar tarihin en kanlı toprakları, ne tarlası ya?"

“Vatan diyor ancak şehit kanıyla sulanırsa vatan olur, yoksa tarla olur” diyor. Zannedersiniz tarihinde bu topraklarda hiç kan dökülmemiş, vatan yapmak için kan dökülecek. Bu topraklar tarihin en kanlı toprakları. Ne tarlası ya? İnsanoğlu var olduğundan beri kan dökülüyor. Hala vatan olmamışsa Kürdün kanını dökerek mi yapacaksın? Bu ne rezil bir anlayış. Kendi iktidarın için kan döküyorsun.

Suriyelileri vatandaşlığa alacağız diyorlar. Çok güveniyorsan kendine referanduma götür. Bakalım halk ne diyecek? Türkiye genelinde iyi koordine edildikten sonra arzu eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuru yapabilir. Vatandaşlık kanunu belli, buna göre işler. Oradan çıkıp "Suriyelileri vatandaş yapacağız, TOKİ'ye yerleştireceğiz" diyor. Bu ne ya, gereksiz gündemler yaratarak ana gündemden toplumu saptırma, halkı çaresiz bıraktırma bilinçli politikası. Karpuz seçer gibi suriyeli seçecek. Sen Suriyeli'nin diplomasıyla uğraşacağına kendi diplomanla uğraşsaydın, onu çözseydik daha iyi olurdu.

Suriyelileri vatandaş olarak alalım dediğinizde bir şovenizmi kışkırtacağınızı bilirsiniz. Gelir vergisi, yüzde 20-25'e tekabül eder, bu gelirin vergisinin neredeyse tamamını işçiler, memurlar öder. Biliyorsunuz önce vergi kesilir, sonra siz maaş alırsınız. Şimdi bakın ülkede gelir dağılımı adaletsiz, vergi dağılımı adaletsiz. Balık baştan kokmuş, tuz kokmuş, siz Suriyelileri vatandaş yapacağız dediğinizde kıyamet kopuyor işte. Sokakta kalan, dilencilere ırkçı gözüyle bakmayın sakın, bu işin sebebi onlar değil. Onların en yoksul evi, bizim kaldırımlarımızdan, taşlarımızdan daha değerlidir. Bunlar şimdi liderler, suçu günahı yine Suriyeli yurttaşın üzerine yıkmaya çalışıyor.

http://t24.com.tr/haber/selahattin-demirtas-hdp-grup-toplantisinda-konusuyor,349542


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 5 Aoû 2016 - 12:46
MessageSujet du message: Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu.Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye
Répondre en citant

ABD'li Yahudi lobi kuruluşu ADL: Özür dilemek için geç bile kalındı


Amerika'daki Yahudi lobisinin en etkili kuruluşlarından biri olan ADL (Anti Defamation League) 100. Kuruluş yılını kutlamaya hazırlanıyor. Her yıl antisemitizm ile mücadele kapsamında milyonlarca dolar bağış toplayan ADL, İsrail'e yöneltilen her eleştiriyi antisemetizmle ilişkilendirmesi ile biliniyor.
ADL'in başındaki isim, Abraham Foxman ile İsrail'in Türkiye'den dilediği özrün Amerika'daki yansımalarını,Türkiye-İsrail ilişkilerini, antisemitizmi, siyonizmi ve islamofobyayı konuştuk.

İsrail sonunda Türkiye'nin talebini kabul etti ve Mavi Marmara saldırısı için özür diledi. İlişkilerde yeni bir dönem başlayabilir. Siz bu özrü nasıl değerlendiriyorsunuz?


Öncelikle bu özür beni çok memnun etti. Mavi Marmara krizi çıktığında İsrail Başbakanı bana "ne yapalım, önerin nedir?" diye sorsaydı. "Hemen, acilen özür dileyin" derdim. Hemen özür dilenmesi gerekiyordu ama İsrail içindeki siyasi atmosfer buna imkan vermedi. Seçim öncesi iç siyasetin dengelerini tahmin ediyorsunuzdur. Özür geç geldi bunun için üzgünüm. Ama artık ilişkilerin onarılma zamanı. Yeni dönem her iki ülkenin de çıkarına olacaktır. Bu süreçte artık karşı tarafın hassasiyetlerini de gözeten bir uslup kullanılmalı. "İsrail'e karşı zafer kazandık" şeklindeki uslubun ilişkilere bir faydası olmaz. İsrail özür dilediği ve ilişkiler onarılacağı için mutluyum ama bu tarz yaklaşımları görünce de üzülüyorum.

Özür sonrası ABD, İsrail ve Türkiye'de çeşitli beklentiler oluştu. Bundan sonra neler olacak?

Pek çok konuda her iki devlet çeşitli kazanımlar elde edecek. Tabi ki iki müttefiğinin ilişkilerini onarması ABD'yi de bölgede rahatlatacak. İran, enerji, yüksek teknoloji ve diğer ekonomik kazanımlar.. birçok konuda karşılıklı menfaatler var ama en spesifik kazanım Suriye konusunda olacak. İki ülkenin ilişkilerini onarması ile yakın zamanda Suriye'deki soruna bir çözüm bulunacağını düşünüyorum.

Obama da gelinen süreçten memnun olduğunu söyledi. Peki özrün Amerikan Kongresi'ndeki yansıması nasıl olur?

Amerikan Kongresi İsrail ile ilişkilere büyük önem veriyor. Özür sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri rayına girerse Amerikan Kongresi'nde Türkiye'ye ilişkin olumsuz hava da değişecektir. Kongre'de alınan kararların ya da alınamayan kararların arkasında siyasete etki eden gruplar vardır. Her ülke Amerikan siyasetinde etkin olmak ister ama bunun için dostlara ihtiyaç vardır. Türkiye'nin de burada dostlara ihtiyacı var. Biz geçmişte bunu sağlıyorduk. Hala da buradayız. Türkiye'nin dostuyuz.

Ermeni lobisi 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Amerikan Kongresi nezdinde aktif bir çalışma başlattı. Yahudi lobisinin de desteğini almayı umuyorlardı. Destekleyecek misiniz?

Biz hiçbir zaman bu konunun Amerikan Kongresi'nde konuşulmasına sıcak bakmadık hala bakmıyoruz. Bu konu Türkiye ile Ermenistan arasında çözülmesi gereken bir konu. Senaryo hep aynıdır. Kongrede belli bir sayıya ulaşılır ve bir karar çıkartılırsa Amerikan Başkanı Amerika'nın menfaatlerini gözeterek onu uygulamaya koymaz. Biz ADL olarak bu konunun Amerika'yı ilgilendirdiğini düşünmüyoruz.

Siyonizm ile alakalı bir tartışma başladı. Sizin kuruluşunuz(ADL) 100 yıldır siyonizmin de savunuculuğunu yapıyor. Siyonizm eleştirilemez bir şey mi?

Siyonizm İsrail ulus devletinin kurulma projesidir. İsrail'in ulusal birlik hareketidir. Siyasi bir harekettir. Buna nasıl diğer ulus devletlerin hakkı varsa İsrail'in de hakkı var. Kimse ABD'nin ulusal birliğini koruma siyasetini eleştirmiyor. Kimse diğer ülkelerin milli duruşlarına karışmıyor ama İsrail'e gelince durum değişiyor. Burada kasıt var.

Biraz açalım bu konuyu.. mesela siyonizmi İsrail politikaları üzerinden eleştirirsem beni de antisemit olmakla suçlar mısınız?

Eğer Milliyetçiliğin her türlüsünü reddediyorsanız siyonizmi de eleştirebilirsiniz. Belli bir tutarlılığınız olur. Bazı akımlar var. Siyasi açıdan milliyetçilikle mücadele ediyorlar. Bunu anlarım. Fakat "Herkes milliyetçilik yapabilir ama İsrail yapamaz" diyorsanız burada antisemit bir yaklaşım içinde oldugunuzu düşünürüm.

Başbakan Erdogan da eleştirdi siyonizmi. Dinlediniz mi?

Evet bizim açımızdan çok yaralayıcı idi. Siyonizmi insanlığa karşı suç olarak nitelendirdi. Sonradan bu eleştirisine bir açıklık getirdi. Ama yine bizim açımızdan sorunlu. Başbakan Erdoğan'ın üslubu açıkçası bizim için çok önemli. Bunu kendisine de söyledim. Ben Başbakan Erdoğan'a Türk diplomatların Holokost'da yahudileri kurtarmalarının anısına, Türklerin tarihte Yahudilere sahip çıktığının bir göstergesi olarak ödül vermiş biriyim.

O ödülü şimdi olsa yine verir misiniz?

Başbakan Erdoğan'a taktim ettiğim ödül İspanya'da başlayan Holokost sürecinde devam eden Türklerin tarihsel dostluğuna ve yardımlarına ilişkindi. Türkler Yahudilere hep sahip çıkmıştır. Tabi ki Erdoğan ile tekrar görüşmek ve tarihsel olarak Türklerin Yahudilere yaptıgı iyiliklerin anısına bir ödül vermek isterim. Biz Başbakan Erdoğan ile her konuda anlaşamayabiliriz, anlaşamıyoruz da zaten ama bu diyaloğun kesilmesinin kimseye bir yararı yok.

Başbakan Filistin sorunu çözülene kadar İsrail'i eleştirmeye devam edeceğini söyledi?

İsrail'i herkes eleştiriyor. Hatta İsrail'e en çok eleştiri kendi içinden geliyor. Burada bir sorun yok. Türkiye açıktan Filistinlileri destekliyor burada da bir problem yok. Ama Filistinlileri desteklemek demek İsrail karşıtı olmak manasına gelmemeli. Türkiye bu anlamda sembol bir ülkedir. Türkiye hem Filistin hem de İsrail ile eş zamanlı olarak iyi ilişkiler kurabilir. Daha önceden böyledi. Simdi de böyle olmasını diliyorum.

Antisemitizmle mücadele ediyorsunuz peki İslamofobi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nefret insanoğlunun bir hastalığı... Bu hastalık bugün Müslümanları da hedef alıyor. Evet islamofobi var ve bununla mücadele edilmeli. İslamfobi ve antisemitizm ile aynı anda mücadele etmeliyiz ama mesela Amerika'da antisemitizm islamofobi'den daha yaygın, Yahudilere karşı büyük bir nefret var. Bugünlerde bu nefret internet ile daha da artmış durumda.

Nedir bunun sebepleri ? Artan nefretin sebepleri üzerine de yoğunlaşıyor musunuz?

Bu kütüphanede(röportajın yapıldığı yeri kastediyor) yer alan kitapların çoğu yahudilere karşı bu tutumun sebepleri üzerine çeşitli fikirleri konu ediniyor. Ama bu sorunun kesin bir cevabı yok. Kıskançlık, dini algı, aşırı milliyetçilik... Dediğim gibi bu bir insanlık hastalığıdır. Nefret bittiği zaman zaten bizim çalışmalarımız da bitecek ama her geçen gün artan bir nefret var ve biz 100. yılımızda hala bununla mücadele ediyoruz.

İsrail'in politikaları bu nefretin sebeplerinden biri olabilir mi?

Bu argümanı kabul etmiyorum. Üniversitelerde gençler İsrail'i boykot ediyor. "Niye?" diye soruyorum. İsrail'in insan hakları ihlallerinden bahsediyorlar. Dünyada pek çok ülke adaletsizlik yapıyor. Size hemen 20 ülkelik bir liste hazırlayabilirim.

Çin, Küba, Suudi Arabistan vb. Dünyada adaletsizlik yapanlara karşı toplu bir öfke yok. Dolayısıyla "İsrail-Filistin sorunundan dolayı Yahudilere karşı nefret var" diyemeyiz. Bu tarz argumanlar antisemit yaklaşımları kamufle etmek için kullanılıyor.


AMERİKA'YI KONTROL ETMİYORUZ

Amerika'yı kontrol ediyor musunuz? Yahudiler olarak Kongre, Beyaz Saray, Wall Street, Hollywood, Amerikan medyası... buralarda etkinliğiniz nedir?

Yahudilere karşı bir mit var... Yahudilerin Amerika'yı kontrol ettiğine inanıyorlar. Sizin ülkenizde de böyle bir algı var. Hayır Amerika'yı kontrol falan etmiyoruz. Bunun mümkün olabileceğini düşünmek bile problemli. Sadece etkimiz var. Amerika'da olup biteni etkilemeye çalışıyoruz. Çünkü yahudiler olayları ciddiye alır.


Ama Amerika'da oy verenleri kontrol etmek gibi bir gücümüz yok. Kongrede bazı konularda bizim taleplerimiz, isteklerimiz olumlu karşılanır bazı konularda ise hiç istemediğimiz kararlar alınır.
Aynı sekilde küresel ekonomiyi ve parayı da kontrol ettigimize inanıyorlar bu da başka bir mit. Ekonomiyi kontrol ettiğimizi düşünenler Amerika'yı kontrol ettiğimizi düşünenlere göre bize daha çok zarar veriyor. Bunların hepsi antisemitizmin argümanlarıdır.(USASABAH)


Serdar Karagöz / NEW YORK

Fotoğraf: Enes Özdil

http://www.usasabah.com/Roportajlar/2013/03/31/abdli-yahudi-lobi-kurulusu-adl-ozur-dilemek-icin-gec-bile-kalindi


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 09:53
MessageSujet du message: Türk Yahudisi ;İşadamı Doğan Kasadolu.Bizimkiler 1 Milyon USD ADL'ye

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com