Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Dedemden ninemden dinlediğim ve çocukken şahit olduğum hikayeler

Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Présentation - Ծանօթանանք - Tanışalım -> KIŞISEL anılarınız ve hayat hikayeleriniz-« Ձեր անհատական» հիշողություններ ու կյանքի պատմություններ
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
Kewin
Nouveau membre
Nouveau membre

Point(s): 10
Moyenne de points: 2,50

MessagePosté le: Jeu 21 Juil 2016 - 03:52
MessageSujet du message: Dedemden ninemden dinlediğim ve çocukken şahit olduğum hikayeler
Répondre en citant

Kahta/ dumlu (honi) köyünde çocukluk anımla başlamak istiyorum kuzenim bebekken bir rahatsızlığı vardı şu an ailenin adını hatırlamıyorum buyuk kuzenıme annesi kardeşini kucağına verdi ve kürtçe birşeyler söyledi tabi kürtçe bilmediğim için kuzenimle bir eve doğru yola çıktık giderken kuzenim onlarla konuşmamamı tembihledi gittik kuzenimi evin hanımına verdi oda ipe bağlı bir iğneyi bir tas suyun içine batırıp çevirdi birşeyler okudu anlamadığım bir dilden sonra kuzenimin alnına sürdü iğneyi. evin 2 çocuğunu gördüm büyük olan kızdı aynı yaşlardaydık oynamaya hevesli o sıcak bakışını hatırlıyorum sonra kuzenimi alıp eve doğru gittik kuzenime ısrarla neden konuşmamam gerektiğini sorduğumda cevap vermedi ki oda benim yaşlarda daha sonra anneme olayı anlatıp neden konuşmam gerektiğini sordum bana onların ermeni ve hristiyan olduklarını söyledi o an ağladığımı hatırlıyorum çunku o kız çocuğuna üzülmüştüm nasıl sabrettiklerine şaşıyorum şu an
*Ninemin 1915 yılları sırasında köye bir grup ermeninin geldiği kirkor adında bir ermeniden ayakkabı karşılığında yumurta verdiklerini anlatırdı
*Ayrıca dedem 1915 yılları sırasında askerlerin fırat kenarında ermenileri öldürdüklerini ve fıratın kızıla döndüğü
Ayrıca dedemin anlattıklarından yetim bir ermeni çocuğun askerlerden saklanması 7,8 yaşlarında dinlemiştim kürtçe anlattığı için annemin çevirisiyle dinlerdim oda çevirmeye pek hevesli olmadığından ayrıntıları bilmiyorum.
*Ayrıca köyde minas'ın mağarası adında 2 odalı bir mağara bulunmakta ermeni adımıdır bilmiyorum
Sadece paylaşmak istedim teşekkür ederim

Publicité

MessagePosté le: Jeu 21 Juil 2016 - 03:52
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Armenian on web Index du Forum -> Communauté -> Présentation - Ծանօթանանք - Tanışalım -> KIŞISEL anılarınız ve hayat hikayeleriniz-« Ձեր անհատական» հիշողություններ ու կյանքի պատմություններ
Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com