Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
ჩვენებური Reisin ,15 yıl önceki YOLDAŞLARINI Hepsini SİYASİ MEFTA
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Le Bar de la team - Ընդհանուր Քննարկում - Gelin söyleşelim
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 494
Point(s): 72 569
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 14 Aoû 2016 - 10:26
MessageSujet du message: ჩვენებური Reisin ,15 yıl önceki YOLDAŞLARINI Hepsini SİYASİ MEFTA
Répondre en citant

ჩვენებური Reisin ,15 yıl önceki YOLDAŞLARINI Hepsini SİYASİ MEFTA Haline GetirenLiderlik HIRSI Mıydı ?


AKP’nin 15 yıllık tarihi… Kimler geldi kimler geçti…

14 Ağustos 2001'de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi bugün 16 yaşına bastı. 15 yıllık süreçte; partinin kuruluşunda önemli görevler üstlenen birçok isim ya partiden ihraç edildi ya istifa etti ya da 'istenmeyen adam' ilan edildi. İşte AKP tarihinin kısa bir özeti...

16 Ocak 1998’de Refah Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla Milli Görüş geleneğinden gelen siyasiler Fazilet Partisi altında tekrar birleşti. Ancak değişmeyen politikalar ve değişmeyen yaşlı lider kadro sebebiyle partinin halk tabanında karşılık bulamadığını düşünen Abdullah Gül liderliğindeki Yenilikçiler, Gelenekçiler ile Fazilet Partisi kongresinde başkanlık yarışına girdi. 14 Mayıs 2000 tarihinde düzenlenen kongreyi küçük bir farkla kaybeden Yenilikçiler artık partide, kendi ifadelerine göre, toplum tabanlı bir siyaset yapılamayacağını düşünmeye başladılar.

Bu ortam içinde Fazilet Partisi de Refah Partisi ile aynı akıbete uğrayarak 22 Haziran 2001’de kapatıldı. Hapisten çıkan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarına katılması ile Yenilikçiler hemen yeni bir parti çalışmalarına başladı. 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan partinin kurucuları arasında Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin, Binali Yıldırım ve Bülent Arınç gibi isimler yer aldı.15 aylık bir parti olarak 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde yüzde 34,63’le en yüksek oy oranını aldı ve Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti kuruldu. Ancak 2002’de kurulan ilk AKP kabinesi olan 58.hükümette görev alan birçok isim ya partilerinden ihraç edildi ya istifa etti ya da ‘gitmek zorunda’ kaldı.

İşte AKP'nin ilk kabinesinde görev alan isimlerin hikayeleri…

Abdullah Gül: AKP'nin kurucularından Abdullah Gül ilk hükümetteki Başbakanlık görevinin ardından sonraki kabinelerde Dışişleri Bakanlığı yaptı. 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Gül, 2014'ün Ağustos ayında koltuğunu Erdoğan'a devretti. İsmi 1 Kasım seçimi öncesi “Yeni partinin lideri” olarak dillendirilen Gül, aktif siyaset sahsesinden “şimdilik” çekildi.
FOTO:DHA Abdüllatif Şener'in ismi 1 Kasım öncesi CHP ile anılmıştı

FOTO:DHA Abdüllatif Şener'in ismi 1 Kasım öncesi CHP ile anılmıştı

Abdüllatif Şener: 58. hükümette ikinci isim olarak yer alan dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 2007 seçimlerinde aday olmadı ve kurucuları arasında olduğu AKP'den istifa etti. 2009 yılında Türkiye Partisi'ni kuran Şener, beklediğini bulamayınca genel başkanlık görevinden istifa ederek, 2011 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı oldu. Meclis'e giremeyen Şener'in ismi son olarak CHP ile geçmişti.

Murat Başesgioğlu: 2002'den sonra kurulan kabinede kendine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer bulan Murat Başesgioğlu'nun da AKP'deki siyasi ömrü pek fazla olmadı. 8 yıllık “AKP'lilik hayatı”nı 2010'da sona erdiren tecrübeli siyasetçi aynı yıl MHP saflarına katıldı.
FOTO:DHA Kürşad Tüzmen 58. hükümetin en genç isimleri arasında bulunuyordu.

FOTO:DHA Kürşad Tüzmen 58. hükümetin en genç isimleri arasında bulunuyordu.

Kürşad Tüzmen: 58. hükümetin genç isimlerinden dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de AKP kariyeri fazla uzun sürmedi. AKP hükümetlerinde çeşitli görevlerde bulunan Tüzmen sağlık sorunlarını gerekçe göstererek 2010 yılında sessiz sedasız AKP saflarından ayrıldı.

Erkan Mumcu: AKP'nin ilk kabinesinde ANAP'tan transfer olarak Milli Eğitim Bakanı olarak görev alan Mumcu, izleyen yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı da yaptı. 2007 seçimleri öncesi Mehmet Ağar'ın DYP'si ile ittifak yaparak “Demokrat Parti'nin yeniden canlandırılması projesi”nde yer alan Mumcu, Temmuz ayındaki seçimlere sayılı günler kala anlaşmanın sağlanamaması üzerine aktif siyaset hayatına son verdi.

Sami Güçlü: 58. hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanı olarak görevlendirilen Sami Güçlü 2004 yılında Rusya ile yaşanan yaş sebze-mevye krizi sonrası görevinden alınmıştı. Bir dönem daha milletvekili olarak Meclis'e giren Güçlü, 2011 seçimlerinde aday olmayarak siyaset sahnesinden çekildi.

Hüseyin Çelik: AKP'nin en popüler isimleri arasında yer alan dönemin Kültür Bakanı Hüseyin Çelik de Ahmet Davutoğlu döneminde gözden düşen isim oldu.
FOTO:DHA - AKP hükümetlerinin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış partisinden ihraç edilmişti.

FOTO:DHA – AKP hükümetlerinin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış partisinden ihraç edilmişti.

Yaşar Yakış: AKP'nin kurucularından ve ilk AKP hükümetinin Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, 2016 yılının hemen başında partisinden ihraç edildi. Yaşar Yakış'ın ihraç gerekçesi olarak ise Gülen cemaatinin yayın organlarına yaptığı dışişleri politikası analizleri gösterildi.

Bülent Arınç: AKP’nin kurucuları arasında yer alan Arınç da özellikle 17 Aralık soruşturmasının ardından partide ‘gözden düşen isimlerden’ oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde yeniden aday gösterilmeyen Arınç 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından da parti içerisinde tartışılanlardan oldu. Arınç şu anda sadece AKP’nin bir üyesi…

3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından kurulan hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev alan Ertuğrul Yalçınbayır, Devlet Bakanı olarak görev alan Mehmet Aydın, İçişleri Bakanlığına getirilen Abdülkadir Aksu, Maliye Bakanlığı yapan Kemal Unakıtan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı koltuğuna oturan Zeki Ergezen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirilen Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na getirilen Ali Coşkun, Turizm Bakanı olan Güldal Akşit, Orman Bakanı olarak görevlendirilen Osman Pepe ve Çevre Bakanlığı görevine getirilen İmdat Sütlüoğlu, çeşitli sebepler yüzünden ya aktif siyasetten ayrılan ya da parti içerisinde pasif göreve çekilen siyasiler oldu.
HÂLÂ AKP'DE AKTİF GÖREV YAPANLAR

5 genel seçim,2 cumhurbaşkanlığı seçimi,4 yerel seçim ve 1 referanduma rağmen 15 yıllık AKP tarihinde 7 isim ise hâlâ görevlerinde kalmayı başardılar.
58. hükümette görev alan isimlerden Mehmet Ali Şahin (dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı), Beşir Atalay (dönemin Devlet Bakanı), Recep Akdağ (dönemin de Sağlık Bakanı), Ali Babacan (dönemin Devlet Bakanı), Cemil Çiçek (dönemin Adalet Bakanı), Vecdi Gönül (dönemin Milli Savunma Bakanı) ve Başbakan Binali Yıldırım (dönemin Ulaştırma Bakanı) zaman zaman farklı görevlere kaydırılsalar da AKP'deki önemli koltuklarında oturmaya devam ettiler.


http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/akpnin-15-yillik-tarihi-kimler-geldi-kimler-gecti-1351577/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 14 Aoû 2016 - 10:26
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Recréation - Ժամանց - Beraber gülelim -> Le Bar de la team - Ընդհանուր Քննարկում - Gelin söyleşelim Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com