Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İnkarcıların Ekonomisine Fitch Şoku ;Ekonomik Görünüm NEGATİVE
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 21 Aoû 2016 - 10:28
MessageSujet du message: İnkarcıların Ekonomisine Fitch Şoku ;Ekonomik Görünüm NEGATİVE
Répondre en citant

İnkarcıların Ekonomisine Fitch Şoku ;Ekonomik Görünüm NEGATİVEUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin not ve görünümüne ilişkin değerlendirmesini duyurdu.Piyasaların merakla beklediği Türkiye değerlendirmesini açıklayan Fitch, Türkiye'nin kredi notunu "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" olarak teyit etti. "Durağan" olan not görünümünü ise negatife çevirdi.

Fitch, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun darbe girişimi sonrası ekonomik ve siyasi gelişmelere bağlı olacağını belirtmişti.

MOODY'S PAS GEÇMİŞTİ

Fitch kararından önce bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de değerlendirmesinde Türkiye'nin yatırım yapılabilir kredi notunu ve görünümünü sabit tutmuştu.

FITCH'İN NOTLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Fitch Ratings'in kredi notu sınıflamasında, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu alt seviye yatırım yapılabilir grubundaki ülkeler "BBB+", "BBB" ve "BBB-" kredi notlarıyla temsil ediliyor. "BBB-"nin hemen altında bulunan "BB+", "BB" ve "BB-" kredi notları ise "yatırım yapılamaz (çöp)" seviyeyi gösteriyor.

Orta seviye yatırım yapılabilir grubundaki ülkelerin kredi notları "A+", "A" ve "A-" şeklinde belirlenirken, üst seviye yatırım yapılabilir grubunda bulunan ülkeler ise "AAA", " AA+", "AA" ve "AA-" kredi notlarıyla derecelendiriliyor.

TÜRKİYE KAMU BORCUNDA 20 ÜLKEDEN DAHA İYİ DURUMDA

IMF tahminlerine göre, Türkiye, kamu borcu göstergeleri açısından da alt seviye yatırım yapılabilir düzeyli nota sahip ülkelerin birçoğuna fark atıyor. Kamu borcunun GSYH içindeki payı açısından bu grupta yer alan 23 ülke içerisinde Türkiye'den daha iyi durumda olan sadece 3 ülke bulunuyor.

Türkiye'de bu yıl kamu borcunun GSYH içindeki payının yüzde 21,9 olması beklenirken, söz konusu oranın Peru'da yüzde 7,5, Bulgaristan'da yüzde 1,5 ve Kazakistan'da eksi yüzde 27 düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

"TÜRKİYE MOODY'S VE FITCH SÜRECİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİ"

Fitch'in kararını yorumlayan Kapital FX araştırma uzmanı Enver Erkan, HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİNE yaptığı değerlendirme de Fitch'in kredi notunu sabit tutmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirirken, görünümün negatife dönmesinin etkilerinin ise sınırlı olacağını belirtti.

Türkiye Moody's ve Fitch sürecinden başarıyla geçti diyen Erkan, "Fitch kararında görnümün negatife dönmesi bugün için değil, yarın için bir tehlke oluşturabilir. Ancak o da telafi edilebilecek bir gelişme" ifadelerini kullandı. Erkan'ın değerlendirmeleri şöyle;

"Türkiye bundan sonra yakından izlenecek ve ilerleyen periyoddaki gelişmeler mercek altında olacak. Sınırlı negatif bir haber olarak nitelendiriyoruz. Asıl önemli olan notumuzun “yatırım yapılabilir” noktasında kalması, ancak önümüzdeki 1 – 1,5 yıllık sürecin kredibilite ve güven açısından oldukça iyi geçirilmesi gerekmektedir.Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı ile özellikle Avrupa’daki bazı ülkeler açısından emsal olacak derecede iyi durumda olması, cari açığın geçen yıllara göre olumlu seyrediyor olması ve kamu maliyesi disiplininin bozulmamış olması artı yanlarımız olarak öne çıkmaktadır. Kısa vadede aşağı yönlü riskler göreceli olarak Temmuz ayındaki başarısız darbe girişiminden sonra biraz daha artmıştır, ancak Türkiye halen EMEA bölgesindeki emsal ekonomilere ve gelişmekte olan ülkeler içerisindeki benzer lig ekonomilerine kıyasla biraz daha iyi durumdadır."

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1284662-fitch-turkiyenin-kredi-notunu-acikladi


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 21 Aoû 2016 - 10:28
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 21 Aoû 2016 - 10:28
MessageSujet du message: İnkarcıların Ekonomisine Fitch Şoku ;Ekonomik Görünüm NEGATİVE
Répondre en citantRevenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 29 Jan 2017 - 10:21
MessageSujet du message: İnkarcıların Ekonomisine Fitch Şoku ;Ekonomik Görünüm NEGATİVE
Répondre en citant

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu düşürdüFitch, Türkiye'nin kredi notunu bir basamak düşürerek 'yatırım yapılabilir' seviyenin altına çekti. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu bir basamak düşürerek 'yatırım yapılabilir' seviyenin altına çekti. Fitch, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden "BBB-" olan kredi notunu "BB+" seviyesine düşürürken, not görünümünü "durağan" olarak belirledi.

Böylece Türkiye, Moody's'in ardından ikinci yatırım yapılabilir ülke notunu da kaybetmiş oldu.

Fitch'in not güncellemesi ile birlikte artık Türkiye; Bahreyn, Portekiz ve Azerbaycan ile birlikte değerlendirmeye tabi olacak.Gerekçeden başlıklar:

Fitch, "Kredi notunun düşürülmesi siyaset ve güvenlik konularının ekonomik performansı ve kurumsal bağımsızlığı baltalamasını yansıtıyor" açıklamasını yaptı.

Açıklamadan satır başları şöyle:

Siyaset ve güvenlikle ilgili endişeler ekonomik performansı ve kurumsal bağımsızlığı gölgeledi.

Siyasi ortam dengelenebilir, ancak güvenlikle ilgili önemli sıkıntılar devam edecektir.

Anayasa değişikliği süreci devam ediyor ve Fitch’in düşüncesine göre, değişiklik paketinin Mart veya Nisan aylarında yapılması beklenen referadumda onaylanması durumunda, kontrol ve denge mekanizmalarının sarsıldığı bir sistem sağlamlaşmış olacak.

Kamuda hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu grubun desteklekçileri temizlenmeye devam ediyor ve olağanüst hal durumu sürüyor.

Büyük terör olaylarının devam etmesi tüketici güveni ve turizm sektörü üzerinde olumsuz etki yarattı.

Uzun soluklu dış kırılganlıkların giderilmemesi kendini kurda yaşanan sert düşüşle gösterdi.

Fitch finansal istikrarı zor sokacak veya bir ödemeler dengesi krizi yaratacak sistemik sorunlar beklemese de özel sektör üzerinde hasar yaratıcı etkisi olacağını düşünüyor.

Türkiye’nin kısıtlı uluslararası likidite pozisyonu, ülkeyi yatırımcı algısındaki değişimlere karşı kırılgan yapıyor.

Ekonomik büyüme 2016'nın ikinci yarısında keskin şekilde düştü.

Ekonomik büyümenin son yıllardaki perfonmansın oldukça altında bir hızla toparlanması bekleniyor.

Devam eden güvenlik endişeleri, turizm gelirlerinin tahmin döneminde 2013-2015 döneminin oldukça altında olacağı anlamına geliyor.

Enflasyon benzer ülkelerdeki seviyeyi aştı ve 2017'nin ilk yarısında geçici olarak çift haneli rakamlara geri dönecek.

Yapısal reformlar daha hızlı devreye sokulmazsa yatırımların toparlanması beklenmiyor.
Bankalar ekonomideki yavaşlamadan zarar görüyor.
Karar sonrası Dolar/TL beklentisi

Fitch kararı öncesi 3.8690 seviyesinde olan dolar/TL, kararın ardından uluslararası hacimsiz piyasada 3.8692 seviyesinde yer aldı; yani önemli bir tepki vermedi.

Not indiriminin 2016'nın sonlarına doğru fiyatlanmaya başladığını belirten analistler, piyasanın pazartesi olumsuz tepki verse de uzun sureli bir olumsuzluk görülmeyeceğini düşünüyor.

Doların önünde 3.91 - 3.94 dirençleri var.

Bununla birlikte kısa vadede, 3.72-3.83 aralığında takip edilen paritenin bu aralığın üst kısmında kalması durumunda yukarı yönde uzama riskinin süreceği ifade ediliyor.


http://www.dunya.com/finans/haberler/fitch-turkiyenin-kredi-notunu-dusurdu-haberi-347580


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 03:57
MessageSujet du message: İnkarcıların Ekonomisine Fitch Şoku ;Ekonomik Görünüm NEGATİVE

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com