Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Sen misin domuz çiftliği kurmaya çalışan…

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 66 875
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 21 Aoû 2016 - 10:53
MessageSujet du message: Sen misin domuz çiftliği kurmaya çalışan…
Répondre en citant

Vay Gavur, Sen Misin Mengen (Bolu) Domuz Çifliği Kuran

Sen misin domuz çiftliği kurmaya çalışan…

Yatırımcı Gencay Tunç (Garabed Varujan Husigyan), domuz ürünleri üretmek için Bolu’da büyük bir domuz çiftliği ve üretim tesisi kurdu. Fakat Tunç, akıl almaz bürokratik engellere takıldı ve inşası tamamlanmış olan tesisini bir türlü açamadı.

Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde 2006’da yapılan kanun değişikliği domuz etini ‘kırmızı et’ statüsüne sokmuştu. Yaban domuzu, at, kuş, tavşan gibi hayvanların etlerinin de bu statüye girmesiyle birlikte bu alanda üretim yapacakların önünün açılması bekleniyordu. Kanun değişikliğini önemli bir fırsat olarak gören yatırımcı Gencay Tunç da (Garabed Varujan Husigyan), domuz ürünleri üretmek için aynı yıl Bolu’da büyük bir domuz çiftliği ve üretim tesisi kurdu. Bu girişimiyle Türkiye’de bu alanda bir ilke imza atan Gencay Tunç, akıl almaz bürokratik engellere takıldı ve inşası tamamlanmış olan tesisini bir türlü açamadı.

Tamamlanmış olan tesis Dünya Bankası’nın ‘Tarım Projeleri’ yarışmasında birincilik elde ederek 125 bin dolarlık destek almıştı. Tesisin ağırlıklı olarak yurtdışı piyasasına yönelik olarak çalışmasının öngörüldüğünü ve Bolu’da kayda değer bir istihdam yaratabilecek olduğunu söyleyen Tunç, Dünya Bankası kredisini alamadığı gibi, kişisel birikimlerini de kaybetti. Uğradığı haksızlığa karşı dört yıl boyunca hukuk mücadelesi veren ancak hiçbir ilerleme kaydedemeyen ve oğlunun eğitimi nedeniyle 2009’da Amerika’ya yerleşen yatırımcı, mücadelesine kaldığı yerden devam etmek üzere Mart ayında Türkiye’ye döndü. Gencay Tunç; Mengen’in Gökçesu Beldesi’nde fabrika için yedi bin metrekarelik bir arazi satın aldıktan sonra yaşadıklarını Agos’a anlattı.
Hayatı altüst oldu

2005 yılında 350 bin dolar yatırımla Türkiye’nin ilk entegre domuz eti işleme tesisini açmak için çalışmalara başlayan Tunç’un başına gelmeyen kalmamış. Projenin yapım aşamasında birçok kişinin desteğini alan yatırımcı, onay sürecinde büyük sıkıntılar yaşadığını anlatıyor. Onay işlemleri için uğraşırken garip bir trafik kazası geçirdiğini ve evinin tarandığını belirten Tunç, Türkiye’yi terk etme kararı aldığını söyledi. Sesini duyurabilmek için arabasını yakan ve bir süre açlık grevi bile yapan Gencay Tunç başından geçen olayları şöyle anlattı:

“2006 yılının Ekim ayında AB uyum yasaları kapsamında değişiklikler yapıldı, domuz eti ‘kırmızı et’ kodeksine eklendi. Uzun yıllardır avcılık yaptığım için, bunun bir fırsat olabileceğini düşündüm. Daha önce domuz vurulduğunda, olduğu yerde bırakılıyordu. Bu aynı zamanda millî servet kaybıydı. Ben bu millî serveti değerlendirmeyi düşündüm; bir proje üretip domuz etini işleyerek ihraç etmeye karar verdim. Türkiye’de en fazla domuz Bolu’da olduğundan, bu projeyi orada yapmak için araştırmalara başladım. Bolu Tarım İl Müdürlüğü’nden Teoman Bozoğlu, projemi olumlu karşıladı ve bana Dünya Bankası’na başvurmamı tavsiye etti. Başvurumuz birinci oldu ancak bu birincilikle hak ettiğimiz hibeyi alamadık, çünkü fon, tesis işlemeye başladığı zaman yatırılacaktı; izinler bir türlü alınamadı. 2007 yılına kadar Bayındırlık’tan imar izni bekledik ve süreç tamamlandı. Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Tüm işlemlerimiz tamamken, Bolu Tarım İl Müdürü Mehmet Altun “Ankara’dan izin çıkmadığını” söyledi. Her şey tamamlanmış, bina yapılmış, makineler alınmış, bir dünya masraf yapılmışken, İl Tarım Müdürlüğü’nden izin çıkmadığını öğrendik.

Tarım Müdürü’yle her şey yolunda gidiyor zannederken ortaklarımla farklı, benimle farklı konuştuğunu fark ettim. Olaylar büyüyünce ortaklarım beni yarı yolda bıraktı. Tabii bu süre içinde çok tehdit aldım, onay alacağım gün trafik kazası geçirdim, Bolu’daki evim tarandı. Tam dört yıl bu projenin peşinde koştum ve olan sadece bana oldu. 2009’da Amerika’ya gitme kararı aldım, çünkü hiçbir maddi gücüm kalmamıştı, yıpranmıştım ve can güvenliğim yoktu. Orada bir hayat kurdum ve oğlumu orada okuttum. Oğlum halen ABD’de; hayatını orada sürdürecek. Bense burada yarım kalan hukuk savaşım için geri döndüm. Bolu Tarım İl Müdürü Mehmet Altun’un şahsi olarak projeye izin vermediğini düşünüyorum.”
Döndü ve gözaltına alındı

Amerika’dan Mart ayında Türkiye’ye dönen Tunç, İstanbul’a adım atar atmaz gözaltına alındı. Bolu Tarım İl Müdürü Mehmet Altun’un şikâyeti üzerine gözaltına alındığını iki gün sonra öğrendiğini söyleyen Tunç, o anları ve sürece ilişkin kararlılığını şöyle anlattı: “İstanbul’a döndüğüm akşam, havaalanında gözaltına alındım. Polisin dediğine göre Ulusal Yargı Portalı’nda bir suçum görünüyormuş. İki gün gözaltında tutulduktan sonra ifadem alındı ve mahkemeye çıkarıldım. Hâkim karşısına çıkana kadar ne için gözaltına alındığıma dair hiçbir bilgi verilmedi. Hâkim, a dönemin Bolu Tarım İl Müdürü’nü ölümle tehdit ettiğimi söyleyince her şey anlaşıldı. Başımdan geçen süreci anlattım ve o sırada telefonumda sakladığım belgeleri hâkime gösterince, ânında serbest bırakıldım.

Esas mağdur benken, etrafımdaki herkes kendisi mağdurmuş gibi davranıyor. Bana yaşattıklarının hesabını vermek zorundalar. Bu benim için bir onur meselesidir. Hukuksal olarak elimden gelen mücadeleyi vereceğim.”

Miran Manukyan

http://www.agos.com.tr/

Publicité

MessagePosté le: Dim 21 Aoû 2016 - 10:53
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 66 875
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 21 Aoû 2016 - 10:58
Répondre en citant

Ermeni asıllı yatırımcı Gençay Tunç,

doğadaki yaban domuzlarını avlayıp ya da kuracağı ekiplerle avlatıp kuracağı tesiste, domuz etlerini işleyip satmak gibi bir ticari faaliyeti sürdürmek istiyordu. Tesis için gerekli izinleri alamayan Tunç, 9 Eylül'de ölüm orucuna başladı. Fakat bu eylem de işe yaramayınca, “eylemci yatırımcı” tehlikeli ve farklı bir yöntem denedi.

Domuz işletme tesisleri için gerekli izinleri alamayınca, 9 Eylül'de ölüm orucu eylemine başlayan Gençay Tunç kamuoyunda yeterli desteği bulamayınca, bu kez de eylemini bir üst boyuta sıçrattı. Mengen ilçesi Gökçesu beldesini yatırım bölgesi olarak seçen Tunç, eylem bölgesi olarak da aynı mahalli tercih etti. Mengen Gökçesu arasındaki karayoluna, kendisine ait eski model bir araba ile gelen “eylemci yatırımcı”, arabasını yolun ortasına çekerek ateşe verdi. Otomobil alev alev yanarken yol ulaşıma kapandı. Bu eylemi de yeterli görmeyen Gençay Tunç, bu kez elindeki benzin dolu bidonla kendini yakmakla tehdit etti.

İKNA EDİP ELİNDEKİ BENZİN BİDONUNU ALDILAR

Olay yerine, Mengen Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fatih Doğan gelirken, Mengen Belediyesi'ne ait itfaiye ekibi Gençay Tunç nedeniyle yangına müdahalede bulunamadı. Tunç elindeki bidonu üstüne dökmeye çalışırken “Gelmeyin üstüme, kendimi yakarım” dedi. Üsteğmen Fatih Doğan, Gençay Tunç ile görüşerek kendisini ikna edip elindeki bidonu aldı. Gençay Tunç'un ikna edilmesinin ardından, itfaiye yangına müdahalede bulunarak aracı söndürdü. Yol yaklaşık 1 saat sonra ulaşıma açıldı.

112 Acil ekibi Gençay Tunç'u sağlık kontrolünden geçirdi. Gençay Tunç'un ifadesi alınmak üzere, Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edileceği bildirildi.

http://www.boluweb.com/haber.asp?id=5824

Gencay Tunç arabasını yaktı

Mengene bağlı Gökçesu beldesinde bürokratik engeller nedeniyle domuz eti işleme tesisi açmasına izin verilmediğini iddia eden Ermeni asıllı Türk vatandaşı 55 yaşındaki Gençay Tunç, Mengen ile Gökçesu Beldesi arasındaki yolda aracını ateşe verdi. Elinde benzin dolu bidonla kendini yakma tehdidinde bulunan Gençay Tunç güçlükle ikna edildi. Mengen'de, ormanda ve tarlalarda vurulan yaban domuzlarının etlerini tesislerde işlemek isteyen Gençay Tunç, bürokratik engeller nedeniyle 4 yıldır tesisin açılmasına engel olunduğunu iddia ederek 9 Eylül'de ölüm orucuna başladı. Gençay Tunç bugün ise kendisine ait eski model bir otomobili Mengen ile Gökçesu arasındaki yola çekerek benzin döküp ateşe verdi. Otomobil alev alev yanarken, yol ulaşıma kapandı. Elinde benzin dolu bidon bulunan Gençay Tunç, "Bir tane yetkili gelsin. Kimse yaklaşmasın, kendimi de yakacağım" diye tehditlerde bulundu. Olay yerine, Mengen Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fatih Doğan gelirken, Mengen Belediyesi'ne ait itfaiye ekibi Gençay Tunç nedeniyle yangına müdahalede bulunamadı. Üsteğmen Fatih Doğan, Gençay Tunç ile görüşerek kendisini ikna edip elindeki bidonu aldı. Gençay Tunç'un ikna edilmesinin ardından itfaiye yangına müdahalede bulunarak aracı söndürdü. Yol yaklaşık 1 saat sonra ulaşıma açıldı. 112 Acil ekibi Gençay Tunç'u sağlık kontrolünden geçirdi. Gençay Tunç'un ifadesi alınmak üzere Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edileceği bildirildi.

http://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=9185

Mengen ilçesinde yaban domuzu eti entegre tesisi kurmak isteyen kişi, belgelerinin eksik olması nedeniyle inşaatı mühürlenince otomobilini yaktı.
Uzun bir süre önce Mengen’de, ilçeye yaban domuzu eti işletme entegre tesisi kurmak için çalışmalara başlayan Gencay Tunç, bu kapsamda başlattığı inşaat çalışmaları devam ederken ruhsat için başvurdu. Ancak, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından tesis açma belgelerinin eksik olduğu gerekçesiyle iş yeri inşaatı mühürlendi.
İnşaatın devam etmesi için yasal yollara başvuran Tunç’un, yasal sürecin uzaması nedeniyle maddi sıkıntı yaşamaya başladığı belirtildi.
İş yerini mühürleyen yetkililere tepki gösteren Tunç, evinin önündeki 67 NU 780 plakalı otomobilini benzin döküp yaktı. Yangın, Mengen Belediye İtfaiye ekiplerince söndürüldü.

Aracını ateşe verirken vücudunda kısmen yanık oluşan Tunç, Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.
Gencay Tunç, yaptığı açıklamada, Mengen’de domuz eti işletme entegre tesisi kurmaya çalıştığını belirterek, ’’Projenin gerçekleşmemesi için önüme bürokratik engeller çıkarıyorlar. Burada 350 bin dolarlık entegre tesisi kurmak istedim, bu Türkiye’de ilk olacaktı. Proje için Dünya Bankası’ndan 125 bin dolar hibe almaya hak kazandım. Eylül sonuna kadar inşaat tamamlanmadığı takdirde hibeyi alamayacağım’’ dedi.

Bu arada, Tunç’u, Mengen Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer teselli etmeye çalıştı.

Gençay Tunç konuyu meclise taşıdı

Mengen'de kurmak istediği domuz eti işleme tesisiyle ilgili gerekli izinleri alamayan Gençay Tunç, konuyu TBMM'ye taşıdı.

TBMM, yoğun siyasi gündem arasında Meclis Dilekçe Komisyonu vasıtasıyla, vatandaşların kişisel sorunlarıyla da ilgilendi. Komisyon, son toplantılarda gündeme gelen dilekçeleri tutanaklara da işledi. Başvuruların sonuçları şöyle: “Bolu'dan G.T., zirai mücadelede vurulan yaban domuzlarını ekonomiye kazandırmak için proje geliştirince başının belaya girdiğini, tehdit ve baskılar yüzünden hayatının çekilmez hale geldiğini yazdı. Meclis hem Tarım Müdürlüğü hem de Adalet Bakanlığı'na konuyu iletti. Tarım Müdürlüğü, taahhüt edilen sürede tamamlanamadığı için projenin feshedildiğini açıkladı. Adalet Bakanlığı ise tehdit edenler hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

Mengen'in Gökçesu Beldesi'nde kurulması planlanan Domuz Eti Entegre Tesisi'yle ilgili olarak, Avrupa basını yönlendirilmiş ve yanlış bilgilerle dolu haberler yaparak, tesisin kurulması için baskı yapmaya başladı. Tesisin ekolojik dengeyi bozacağı yönünde yapılan eleştiriler ve İl Genel Meclis üyelerinin Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonrası atağa geçen işadamı Gencay Tunç, konuyu ulusal ve Avrupa basınına taşıyarak hem Bolu'nun imajını zedeliyor, hem de haberlerde yanlış bilgiler vererek konuyu saptırıyor.

Mengen'in Gökçesu Beldesi'nde kurulması planlanan ve İl Genel Meclisi'nden de imar tadilatı için izni çıkan Domuz Eti Entegre Tesisi, ekolojik dengeyi bozacağı gerekçesiyle Bolu kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Tepkiler sonrası İl Genel Meclis üyelerinden Zeki Uzulluoğlu ve Rıdvan Erdoğanlı'nın, İl Genel Meclisin de tesis ile ilgili alınan kararın iptali için mahkemeye başvurması, tesisi kuracak olan işadamı Gencay Tunç'u harekete geçirdi.Tunç konuyu ulusal ve Avrupa basınına taşıdı.

Referans Gazetesi;

3 Mart 2007 tarihinde Referans Gazetesi ?İşadamının domuz inadı Mengenli aşçılara takıldı', başlığı ile Mengen Gökçesu'da kurulması planlanan tesise geniş yer ayırdı. Haberde; ?İşadamının 350 bin dolarlık bir yatırımla 50 dönüm arazi üzerine yapacağı tesis, aşçıları ile ünlü Bolu Mengen'de kurulacak. Ancak domuz eti entegre tesisi kurmak için tüm resmi makamlardan kurulum izinlerinin yanı sıra projesi için Dünya Bankası'ndan da kredi almayı başaran Tunç'un önünde büyük bir engel var; Bolu halkı ve Mengenliler... Domuz eti işleme tesisi Bolu'yu adeta ikiye bölmüş durumda. Tartışmalarda siyasilerin başını çektiği bir grup, domuz eti işleyecek olan tesise başta dinen ?haram' olmasını göstererek, adeta savaş açtı. Ünlü Mengen aşçılarını ise domuz işleme tesisinin ?imajlarına' zarar vereceği korkusu sardı. Bolu halkı Tunç'u yatırım kararından vazgeçirmek için her türlü yolu deniyor. Tepki o kadar büyük ki Tunç, ölüm tehditleri bile aldığını söylüyor. Ama yine de Tunç'un yatırımdan vazgeçmeye niyeti yok.

Anka; "Mengenlilerin karşı çıktığı tesis Avrupa televizyonlarında"

Anka Haber Ajansı Mengen Gökçesu'da yapımı düşünülen tesislerle ilgili olarak 9 Mart tarihinde yaptığı haberinde ?Mengenlilerin karşı çıktığı tesis Avrupa televizyonlarında' başlığını kullandı. Haberde; "Referans ve Turkish Daily News Gazeteleri'nin gündeme taşıdığı Bolu Mengen'de kurulacak Türkiye'nin ilk domuz eti işleme entegre tesisi Avrupa basınında büyük ilgi gördü" denildi.

Belçika Devlet Televizyonu Mengen'de;

Haberin duyulmasının ardından Belçika Devlet Televizyonu için program hazırlayan Leyerz, konun AB uyum yasalarını hızla çıkaran Türkiye'nin bunları uygulamaya geçirip geçirmediği açısından önemli olduğunu söyledi.

Alman Kanal 1;

Alman Kanal 1 Televizyonu da konuya yakın ilgi gösterdi. Televizyon için program hazırlayan Gabriel Ul tarafından hazırlanan programda konuşan Tunç, tesisin her türlü yasal işlemlerinin tamam olduğunu ancak bazı yerel güçlerin kendisinin üzerinde baskı kurmaya çalıştığını ifade etti. Mengen'de kurulacak tesisin açılışına Avrupa basının da yoğun ilgi göstereceğini ve birçok televizyon ve gazetenin açılışa bizzat gelmek istediği Tunç tarafından dile getirildi.

https://www.google.com.tr/search?q=Gencay+Tun%C3%A7+bolu+mengen&biw=1152&bih=735&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjk69rOntLOAhVCPhQKHWdRBgIQ_AUIBygA&dpr=1

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 16:40

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com