Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Alman Belgeleri Ermeni Soykırımı - Wolgang Gust

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Témoignages sur le génocide et la déportation des Arméniens
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 37 899
Moyenne de points: 3,10

MessagePosté le: Dim 4 Sep 2016 - 03:35
MessageSujet du message: Alman Belgeleri Ermeni Soykırımı - Wolgang Gust
Répondre en citant

Alman Belgeleri Ermeni Soykırımı - Wolgang Gust
13 Ağustos'ta Maraş çevresindeki Furnus ve Şivilgi gibi köylerden 34 Ermeni vuruldu, bunlar arasında 12 yaşında 2 oğlan da vardı.18 Ağustos'ta tekrar 24 kişi kurşuna dizildi ve 14'ü asıldı.24 erkek boyunlarındaki ağır bir zincirle birbirine bağlanmışlardı, daire şeklinde dizildiler , Amerikan Kolejinin arkasında,Müslüman halkın gözleri önünde, kurşuna dizildiler.Ben hala can çekişmekte olan insanların oradaki ahaliye nasıl bir hayvani keyif verdiğine, vurulanların el ve ayaklarından çekilerek sürüklendiğine gözlerimle tanık oldum.Orada bulunan Müslüman halkı eğlendirmek için polis ve jandarmalar yarım saat daha korkunç şekilde tanınmayacak hale gelmiş cesetlere ateş etmeyi sürdürdüler.Aynı insanlar oradan Alman hastanesinin önüne gittiler ve bağırdılar: "Yaşasın Almanya!" Müslümanlar bana defalarca Ermenilerin kökünü kurutanın Almanya olduğunu söylemişlerdir.
Şehirden çiftliğe giderken yolda, bir gübre yığınının üstünde bir insan kafası gördüm .Türk delikanlılar onu hedef tahtası olarak kullanıyorlardı.Ben Maraş'ta olduğum sürece Ermeniler her gün sivil halk tarafından öldürülüyordu, cesetleri günlerce lağım çukurlarında veya başka yerlerde serili kaldı.
Gürün'den tahminen 2.800 sürgün Maraş'ın 12 saat kuzeydoğusunda Ayranpınar'da kısmen subay kısmen de asker üniforması giyimiş 8 haydut tarafından yağmalandılar.Ayranpınar'dan 1.1.5 saat uzakta Kızılgeçit'te bulunan 8 haydut sürgüne eşlik eden jandarmalara katıldılar ve bir süre onlarla sohbet ettiler.Ayranpınar'da jandarmalar az sayıda olan erkeklerle kadınları biribirinden ayırdılar.Kadınların bir kısmı çırılçıplak soyuldu ve üstlerinde para alındı; 4 kadın ve 2 kız geceleyin kaçırıldılar ve ırzlarına geçildi. Bunlardan beşi ertesi sabah geri döndü.
Engizek dağının dar boğazından geçmekte olan bir kafile , Sarayköy'ün tanınmış Kürt ağası Hasan Ağa'nın Tapo adındaki oğlunun öncülüğünde, Akçadağlı Kürtler, Nurhaklı Kürtler, Setraklik ve Heletli Türkler tarafından tamamen yağmalandı.Malatya'ya daha önce yaptığımız bir seyahat sırasında, Sarayköy'deki ünlü Kürt ağası Hasan Ağa'nın oğlu olan söz konusu zat bir Alman beyle bana açıkca şunu söylemişti: "Siz burada benim konuklarımsınız.Buradan bir saat uzaklıkta ben artık sizler için sorumluluk taşımam; ben bile sizi yağmalamaya kalkışabilirim." Bu sırada tahminen 200 kişi öldürüldü, 70 ağır yaralı zorunlu olarak geride bırakıldı.Diğer 50' nin üzerinde yaralı kafileyle birlikte götürüldü.
Ben Karahöyük'te tahminen 2.500 kişinin nakledilmesine rastladım.İnsanlar tarif edilmez bir sefalet içindeydi.Karahöyük'ten bir saat önce yolda biri 2,diğeri 7 bıçak yarası almış 2 adam yatıyordu; biraz ötede 2 bitkin kadın,ki bunlardan biri 13 yaşlarında ve kolunda 2 günlük bir bebek tutan paçavralar içinde bir kızdı.Tahminen 60 yaşlarında, yüzünde bir parmak genişliğinde bir yarası bulunan ve yol üzerinde yatmakta olan bir adam Gürün'den 13 hayvanla çıktığını söyledi.Bütün hayvanları ve malları Ayranpınar'da elinden alınmış , yaya olarak bitkin halde Karahöyük'e bir saat mesafedeki yere kadar gelmiş ve işte oracıkta da yığılıp kalmıştı.
Bunların genellikle iyi halli insanlar oldukları, yağmalanan hayvanlarının ve mallarının değerinin 8000 liranın üzerinde olduğu tahmin ediliyor.Mecalsiz kalanlar yolda bırakılıyor.Karahöyük'ten Maraş'a giden yolun her iki tarafında cesetler görülüyor.Bu 2.500 kişilik sürgün kafilesinde ben yaklaşık 30-40 kişi dışında erkek görmedim.15 yaşın üstündeki erkekler kadınlardan ayrıldılar ve muhtemelen öldürüldüler.

Kaynak : Alman Belgeleri Ermeni Soykırımı 1915-1916 Wolgang Gust
Aktaran : G. H.

Visiter le site web du posteur
Publicité

MessagePosté le: Dim 4 Sep 2016 - 03:35
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Témoignages sur le génocide et la déportation des Arméniens Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com