Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

İnkarcı Daciklerin Cici Kürdi Kadrosundan Barzani Referandum İçin

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 67 042
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 14 Sep 2016 - 10:02
MessageSujet du message: İnkarcı Daciklerin Cici Kürdi Kadrosundan Barzani Referandum İçin
Répondre en citant

İnkarcı Daciklerin Cici Kürdi Kadrosundan Barzani Referandum İçin Düğmeye Bastığı İdda Edildi

Barzani Kerkük için referandum çağrısı yaptı

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, Kürt bölgesinde resmen yer almayan, ancak 2014'ten beri fiilen Peşmerge kontrolünde olan Kerkük'ün geleceği için "referandum çağrısı" yaptı.Barzani, France 24 Televizyonuna yaptığı açıklamada, Irak Kürt bölgesel yönetiminin Bağdat ile Kerkük konusunda bir “uzlaşmaya vardıklarını”, bu çerçevede bölgede referandum yapılacağını açıkladı.
Barzani, Kerkük halkına “Bağdat yönetimine mi yoksa, Kürt bölgesel yönetimine mi bağlı olmak istediklerinin” sorulacağını söyledi.

KERKÜK FİİLEN KÜRT YÖNETİMİ ALTINDA

Irak anayasası uyarınca resmen Kürt özerk bölgesi dışında bulunan Kerkük, 2014 yılında IŞİD militanlarının saldırısı sırasında, fiilen Kürt peşmerge kuvvetlerinin kontrolüne girmişti. Resmen Bağdat yönetimine bağlı olan Kerkük, fiilen Kürtler tarafından kontrol ediliyor.

IRAKLI KÜRTLER ARASINDA KERKÜK ANLAŞMAZLIĞI

Kerkük’ün kimin kontrolü altında olacağı konusunda Iraklı Kürtler arasında da büyük bir rekabet yaşanıyor. Irak bölgesel Kürt yönetiminin en önemli iki partisi olan, Celal Talabani’nin kurduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile, Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) arasında Kerkük’ün hangi grubun eline geçeceği konusunda yaşanan anlaşmazlık, Twitter’a bile yansıdı.
Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin üst düzey yetkililerinden Ranj Talabani, Twitter hesabından Barzani yönetimini çok sert eleştirdi.
Talabani, 2014 yılında IŞİD saldırıları sırasında Talabani’ye bağlı birliklerin Kerkük şehrini kurtarmak için savaşmalarına rağmen, Barzani’ye bağlı peşmergelerin “oportünist bir tavırla” kentin petrol bölgelerinin kontrolünü ele aldığını söyledi.
Talabani Twitter hesabından “KYB, Kerkük’te güvenliği sağlamak için her türlü imkanı kullanacaktır. Daha fazla KDP peşmergesinin bölgeye getirilmesi, sadece durumu daha karmaşık hale getirir” yazdı.

Zeynep GÜRCANLI

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/barzani-kerkuk-icin-referandum-cagrisi-yapti-1391982/

Publicité

MessagePosté le: Mer 14 Sep 2016 - 10:02
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 67 042
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 22 Sep 2016 - 19:55
MessageSujet du message: İnkarcı Daciklerin Cici Kürdi Kadrosundan Barzani Referandum İçin
Répondre en citant

http://odatv.com/selahattin-demirtas-barzaniye-ne-hediye-etti-2209161200.html

guest
Super Membre
Super Membre

Point(s): 922
Moyenne de points: 2,58

MessagePosté le: Ven 28 Oct 2016 - 19:53
Répondre en citant

Neçirvan Barzani: Musul'dan sonra bağımsızlığı konuşacağız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı, Musul operasyonunun ardından Bağdat hükümetiyle Kürt bölgesinin bağımsızlığını görüşeceklerini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, IŞİD'in Musul'dan çıkarılmasının ardından Bağdat hükümetiyle Kürt bölgesinin bağımsızlığını görüşeceklerini söyledi.

Almanya'nın 2,5 milyon tirajlı Bild gazetesine konuşan Barzani, bağımsızlık için, "Zamanı çoktan geldi. Ama şu an IŞİD'le savaşa odaklanmış durumdayız" dedi.

Fransız haber ajansı AFP'nin Bild'den aktardığına göre Kürt Başbakan, "Musul özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz Bağdat'taki ortaklarımızla buluşup, bağımsızlığımız hakkında konuşacağız" diye konuştu.

ABD müdahalesinin başladığı 2003 yılının 'demokratik Irak için gerçek bir başlangıç olacağı'nı düşündüklerini ama bunun başarısız olduğunu belirten Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Arap değiliz. Biz Kürt milletiyiz. Bir noktada Kürdistan'ın bağımsızlığı için referandum olacaktır. Biz de kararı halkımıza bırakacağız" dedi.

Şubat ayında Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesut Barzani de Kürdistan'ın bağımsızlığı için referandum yapılması çağrısını yapmış, "Bağımsız bir Kürdistan için izin isteyecek değiliz" demişti.

Kürt peşmergeler, Bağdat yönetimine bağlı güçlerle Musul'da IŞİD'e karşı mücadeleye katılıyor.

Barzani, Musul'un IŞİD'den alınmasının 3 ayı bulabileceği tahmininde bulunurken, "Dış bölgeleri aldık ama IŞİD'in kent merkezinde ne kadar güçlü bir direniş göstereceği meçhul" yorumunu yaptı.

IŞİD'in 'yüzlerce intihar bombacısı olduğunu' söyleyen Barzani, "Bu patlyacıları imal etmek için büyük fabrikaları olması lazım. Şu ana kadar operasyona karşı en büyük tehdit bunlar" ifadelerini kullandı.

http://t24.com.tr/haber/necirvan-barzani-musuldan-sonra-bagimsizligi-konusacagiz,367818

guest
Super Membre
Super Membre

Point(s): 922
Moyenne de points: 2,58

MessagePosté le: Mar 29 Nov 2016 - 18:54
Répondre en citant

Barzani ve Talabani "Kürt düşmanı" çıktı

"Biji Serok Obama"cılar bu habere çok kızacak

http://odatv.com/barzani-ve-talabani-kurt-dusmani-cikti-2811161200.html

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 13:40

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Kürt-Ermeni ilişkileri ve 1915 Soykırımı Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com