Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
OLAY BUDUR, ERMENİ Aktör Andy Serkis'in Canlandırdığı Karakter İnkarcı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 23 Sep 2016 - 10:31
MessageSujet du message: OLAY BUDUR, ERMENİ Aktör Andy Serkis'in Canlandırdığı Karakter İnkarcı
Répondre en citant

OLAY BUDUR,

ERMENİ Aktör Andy Serkis'in Canlandırdığı Karakter

İnkarcı Daciklerin Reisine Sanal Ortamda Uygulanınca

Ceza Mahkemesinde DAVALAR Açıldı
Gollum zalim değil mazlum

“Gollum davası” olarak bilinen dava ile ilgili yeni bilirkişi raporunda, Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakterinin kötü birisi olmadığı, aksine mazlum olduğu belirtildi.Aydınlı Doktor Bilgin Çiftçi’nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a başbakanlığı döneminde hakaret ettiği iddiasıyla açılan ve kamuoyunda “Gollum davası” olarak bilinen dava ile ilgili yeni bilirkişi raporunda, Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakterinin kötü birisi olmadığı, aksine mazlum olduğu belirtildi.

Aydindenge gazetesinden Naci Eriş’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakteriyle Erdoğan’ın fotoğrafını yan yana koyarak sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle Başbakan’a hakaret iddiasıyla Dr. Bilgin Çiftçi hakkında açılan davada yeni bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Esra Bilgiç, Uzman Psikolog Sercan Keçeli ve Klinik Psikolog Serhat Damar imzalı bilirkişi raporunda, Yüzüklerin Efendisi adlı roman ve sinema filmi ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer aldı.

ROMAN VE FİLM İNCELENDİ

Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 19 Temmuz 2016 tarihli 10 sayfalık raporda, Yüzüklerin Efendisi filmine dair akademik çalışmalarda Gollum karakterinin nasıl anlatıldığı analiz edildi.

YÖNETMEN VE SENARİSTLERİN AÇIKLAMASINA ATIF YAPILDI

Raporda, filmin yönetmeni Peter Jackson’un davaya konu olan fotoğrafı kastederek, “Bu Gollum değil, Smeagol” şeklindeki açıklaması ile senaristler Frank Walsh ve Philippa Boyen’in, “Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değildir” sözlerine yer verilerek, “Bu açıklamaları dikkate alıp almamak mahkemenin takdirindedir” denildi.

“SMEAGOL BARIŞSEVER, GOLLUM MAZLUM”

Dava konusu fotoğraftaki karakterin Smeagol değil Gollum olduğu ifade edilen raporun değerlendirme ve sonuç bölümünde şu ifadelere yer verildi:“Smeagol karakterinin olumlu özellikleri olduğu tartışmasız ve net olmakla birlikte, Gollum karakterinin de büsbütün olumsuz yahut kötü olarak nitelenebileceğini söylemek mümkün değildir. Literatür taraması ve film incelemesi neticesinde, hem orijinal eserin yazarı Tolkien’in hem de romanı filme uyarlayan Jackson’ın Gollum karakterini kötülüğün timsali olmaktan ziyade, aslında bir kurban yahut mazlum olarak resmettiklerinin altını çizmek ve karakterin okur ve izleyiciler bakımından da yaygın olarak bu şekilde algılandığına dikkat çekmek yerinde olacaktır.”

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA BERAAT VERİLMELİ”Raporu değerlendiren Dr. Bilgin Çiftçi'nin avukatı Hicran Danışman, "Bu raporla, Gollum’un siyasi aktörleri eleştirme öznesi olarak ele alındığı ortaya konmuş oldu" dedi. Danışman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim de baştan beri savunmamız bu yöndeydi. Yani Gollum’un karakter özellikleri nedeniyle dünyada ve bizde eleştiri amaçlı ele alındığı ve paylaşılan görselin ifade özgürlüğü kapsamında olduğu. Bu nedenle mahkeme ‘Gollum kötü değil’ diye değil, paylaşım ifade özgürlüğü kapsamında kaldığından beraat kararı vermelidir. Bu yargılamada bir mazlum ve mağdur varsa o da müvekkilden başkası değildir. Raporun esas kıymeti ise şurada: Müştekinin Cumhurbaşkanı olmasından ürkülerek objektiflikten, bilimsellikten, edebiyattan, felsefeden, pozitif bilimlerden yoksun bir rapor değil. Tam tersine akademik düzeyde, ciddiyetle, bilimsel makalelerden yararlanılarak hazırlanmış. Müvekkilin ve savunmanın yargıdan talebi ise lütuf değil ifade ve düşünce özgürlüğünün teslim edilmesidir."ERDOĞAN FERAGAT ETTİ

Öte yandan, 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte hakaret davalarından çekilme kararı alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın feragat dilekçesi mahkemeye ulaştı. Erdoğan’ın avukatı aracılığıyla gönderilen dilekçede, “Sayın Cumhurbaşkanımız, milletimizin asgari müştereklerde buluşması, birlik ve beraberliğimizin tahkim edilmesi, siyasi hayatımızda asgari nezaketin kalıcı olarak tesis edilmesi ümidi ve iradesiyle işbu davadan feragat etmektedir” denildi.

RAPOR BEKLENİYORDU

Davanın önceki duruşmalarında Gollum’un iyi ya da kötü bir karakter olup olmadığının bilirkişiler tarafından incelenmesi kararlaştırılmış, bir önceki rapor 3 kişilik heyet tarafından tek bir dosyada hazırlanmadığı gerekçesiyle kabul edilmemişti. Davaya bakan Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Murat Saz, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 21 Temmuz’da tutuklanmıştı.

Odatv.com

http://odatv.com/gollum-zalim-degil-mazlum-2309161200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 23 Sep 2016 - 10:31
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com