Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 23 Sep 2016 - 11:24
MessageSujet du message: HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz
Répondre en citant

HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz


Macar Yeşiller Partisinin (LMP) sunduğu Ermeni tasarısı, 4 Ekim'de Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde görüşülecek.

Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu eski Başkanı ve Türkiye uzmanı Tamas Hegedüs, gelecek ay Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde görüşülmesi planlanan 1915 olaylarına ilişkin tasarıyla ilgili, "Ermeni konusunda Almanya'da atılan adımın benzerinin Macaristan'da atılacağını sanmıyorum." dedi.

Hegedüs, 199 sandalyeli Macaristan Meclisinde 5 milletvekili ile temsil edilen Yeşiller Partisinin (LMP) sunduğu Ermeni tasarısını ve Macarların 1915 yılı olaylarına bakışını AA muhabirine değerlendirdi.

1915 yılı olayları hakkında Macarların ayrıntılı bilgiye sahip olmadıklarını, mevcut kitap ve makale gibi kaynakların da Ermeni tezlerine yakın olduğunu belirten Hegedüs, ''Macarlar bu konu hakkında Türkiye'nin tezlerini neredeyse hiç tanımıyor. Sadece Macar halkı değil aynı şekilde Macar siyasiler de konuya tam anlamıyla vakıf değil.'' dedi.

Ermenilerin tehciri hakkında Macaristan'da ilk olarak 1916 yılında Attilla Orbok tarafından bir kitabın yazıldığını, bunun o dönemde konuyu objektif bir şekilde işlediğini ve Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliğinin bu yıl kitabın basımını yaptırmasının çok önemli olduğunu kaydeden Hegedüs, şöyle konuştu:

''Orbok'un 1916 yılında yazdığı kitap o dönemdeki olayların arka planını gösteriyor. Macar kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlayan kitap zamanla sadece kitapçılardan değil kütüphanelerden de kayboldu. Son nüsha, Budapeşte'deki Szechenyi Devlet Kütüphanesi'nde bulundu. Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği kitabın aslına uygun bir şekilde basımını yaptırdı. Bu çok önemli bir adım, çünkü bununla yüzyıl önce yazılmış kitabın yazarına olan saygıyı ifade etti. Bu kitapta özellikle Macar kamuoyunun sahip olmadığı bilgiler mevcut. Bununla önemli bir eksiklik giderildi.''

Hegedüs, kitabın yüzyıl önce yazılmış olmasına rağmen dilinin bugün bile rahatlıkla anlaşıldığını kaydederek, ''Macarca çok büyük değişim geçirmedi. 2-3 asır önce Macarca yazılan kitaplar bile rahatlıkla anlaşılabiliyor. Bu kitabın dilinde hiçbir sorun yok. Hatta bu kitabın yazarı gazeteci olduğu için okunması çok kolay.'' dedi.

-'Oylamaya sunulması saçmalık''

Macaristan'daki siyasi partilerin büyük çoğunluğunun tarihi olayların genel olarak tarihçilere bırakılmasını savunduğuna dikkati çeken Hegedüs, ''Ermeni konusunda Almanya'da atılan adımın benzerinin Macaristan'da atılacağını sanmıyorum. Çünkü Macaristan'daki büyük partiler, tarihi olayların parlamentolarda oylanması konusunu desteklemiyor. Almanya'daki yapılan oylamalarda oy kullanan milletvekillerinin büyük çoğunluğu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Konu tarihçilere bırakılmalı. Macaristan'da da tarihçiler tartışsın. Detaylı bilgilere sahip olan çok ciddi tarihçilerin bile tartıştığı bir konunun yeterli bilgiye sahip olmayan siyasilerce siyasi platformda tartışılması ve oylamaya sunulması saçmalık. Tarih tarihçilere bırakılmalı.'' ifadelerini kullandı.

''Türklerin bakış açısını tanıtan Macarca kitap yok"

1915 olaylarına ilişkin Macarca kaynakların büyük çoğunluğunun Ermeni iddialarını işlediğini, hiçbir şekilde ön yargısı olmayan bir Macar'ın bile konu hakkında araştırma yaptığı zaman sadece Ermeni iddialarını destekleyen kitaplar bulabildiğini belirten Hegedüs, ''Türklerin bakış açısını tanıtan Macarca kitap yok. Bu konuda Türklerin görüşünü yansıtan Macarca kitaplar yayınlanmalı. Türkiye'den bazen araştırmacıların gelip burada konuyu anlatması çok etkili olmaz. Çünkü bu konuda insanların altyapısı yok. Mutlaka Türklerin bakış açısını da tanıtan kitapların çevirisinin yapılması lazım.'' dedi.

Hegedüs, Ermeni iddialarının parlamentolarda görüşülmesinin çözüm için yardımcı olmayacağını, bilakis bu tür adımların çözümü zorlaştıracağını kaydederek, ''Bu, Türkiye ve Ermenistan'ın sorunu. Dışarıdan yapılan herhangi bir müdahale yarardan çok zarar veriyor. Sayın (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ın başbakan iken teklif ettiği, 'uluslararası tarihçilerden oluşan bağımsız bir komisyon kurulması' önerisi hayata geçirilmeli. Türkiye bu teklifi yaptı. Türkiye'nin hala bu teklifin arkasında durduğunu söylemesi çok önemli. Erdoğan aynı şekilde 2014 yılında bu olayda hayatını kaybedenler için üzüntülerini belirtti. Siyasi olarak yapılması gerekenleri Türkiye yaptı. Ermenilerin bu adımlara cevap vermesi kendileri için faydalı olur.'' diye konuştu.

LMP'nin geçen yıl sunduğu Ermeni tasarısı Macar Meclisinin Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülmüş ve yapılan oylama neticesinde meclis gündemine alınmamıştı.

LMP'nin yeniden sunduğu tasarının 4 Ekim'de Dış İlişkiler Komitesinde görüşülmesi bekleniyor.


http://www.trthaber.com/haber/dunya/macaristan-ermeni-konusunda-almanya-gibi-olmaz-273032.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Ven 23 Sep 2016 - 11:24
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 23 Sep 2016 - 11:38
MessageSujet du message: HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz
Répondre en citantRevenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mer 5 Oct 2016 - 10:44
MessageSujet du message: HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz
Répondre en citant

Macaristan'da Ermeni iddialarını içeren tasarı reddedildi

Macar Yeşiller Partisi'nin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarısı, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliğinin girişimleri neticesinde reddedildi.

Macar Yeşiller Partisi'nin (LMP) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarısı, Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Fidesz ve Jobbik'in oylarıyla reddedildi.

199 sandalyeli Macaristan Meclisinde 5 milletvekili ile temsil edilen LMP'nin sunduğu tasarı, Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, Hükümet partisi Fidesz ve Macaristan'ın ikinci büyük partisi Jobbik'in oyları ile reddedildi.

"Konu tarihçiler ve hukukçulara bırakılmalı"

Jobbik Partisi'nin Dışişleri Komitesi Başkanı Marton Gyöngyösi, LMP tarafından sunulan tasarıya tepki gösterip konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini belirterek, ''Tarihçiler ve hukukçuların karar vermesi gereken bir konuda Macar Ulusal Meclisine getirilmesi yanlış. Bu çok karışık bir konu. 100 yıl önce gerçekleşmiş, tarihçilerin bile farklı görüşleri savunduğu bir olayın önümüze konularak fikir belirtmemizi istemeleri beni çok rahatsız ediyor. Bu konu tarihçilere ve uluslararası hukukçulara bırakılmalı.'' dedi.

"Oy kazanmak için bu tür adımlar atılmamalı"

Bazı siyasiler ve siyasi partilerin konu hakkında fikir belirtmelerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Gyöngyösi, ''Papa Franciscus, başka siyasetçiler ya da başka meclislerin ne söylediği Macar Meclisini bağlamaz. Bu tür adımlar ne politikacıların ne de siyasi partilerin uğraşması gereken konular. Oy kazanmak için bu tür adımlar atılmamalı. Bence milli meclisler bu tür konularda sorumlu hareket edip fikir belirtmemeli. Bu yüzden bir Jobbik olarak bu tasarıyı reddediyoruz.'' şeklinde konuştu.

Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki görüşmeye Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Azerbaycan'ın Budapeşte Büyükelçisi Dr. Vilayet Guliyev ve MÜSİAD'ın Macaristan temsilcisi Fadıl Başar katıldı.

Geçen yıl da LMP tarafından verilen öneri Jobbik'in oylarıyla reddedilmişti.

AA

http://www.trthaber.com/haber/dunya/macaristanda-ermeni-iddialarini-iceren-tasari-reddedildi-275171.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 18 Nov 2016 - 17:14
MessageSujet du message: HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz
Répondre en citant

Macaristan Parlamentosundan Ermenilere tokat gibi cevap:Soykırım Yok !

Macaristan Parlamentosu’ndan Ermenilere tokat gibi cevap: Macaristan Parlamentosu'nda sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı önergesi, parlamentonun Dış İşleri Komisyonu’nda oylanarak reddedildi


Tasarının görüşülmesini ve oylamasını bizzat parlamentoya gelerek takip eden Türkiye’nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, Azerbaycan’ın Macaristan Büyükelçisi Adalet Guliyev ve MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar, tasarının geçmemesi için büyük mücadele verdi. Komisyon Başkanı Zsolt Nemeth, önergeyi teklif eden LMP (Politika Başka Türlü de Olur Partisi) Milletvekili Erzsebet Schumuk’u dinledikten sonra sözü komisyon üyesi Macaristan Jobbik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Marton Gyöngyösi’ye verdi.Türk ve Azerbaycan dostu Milletvekili Gyöngyösi yaptığı konuşmada, bu tasarı önergesinin gündeme gelmesiyle çok rahatsız olduğunu, 100 yıl önce Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan bu talihsiz olayın aydınlatılması için politikacıların değil, tarihçilerin işi olduğunu, dünya genelinde sözde Ermeni soykırımı ile ilgili menfi görüşlere kesinlikle katılmadığını, Papa Derenc’in bu konudaki açıklamalarının da kendisini başladığını ve önergenin ret edilmesini istediğini söyledi. Daha sonra konuşan Komisyon Başkanı Zsolt Nemeth, kendisinin de bu konunun Macar parlamentosuna gelmesinden dolayı rahatsız olduğunu, toplantıyı takip eden Türk ve Azerbaycan Büyükelçilerinin ne kadar hassas olduklarını bildiğini söyledi.


Oylamaya sunulan önerge 1 evet, 2 hayır ve 5 çekimser oyla kabul edilmedi. Önergeye Attila Tilki ve Marton Gyöngyösi hayır oyu verdi. Macaristan Parlamentosu’nda yaşanan büyük başarının ardından açıklama yapan MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar, Macaristan’ın Türkiye’nin stratejik ortağı olduğunu, daha tasarı aşamasında önüne geçildiği için Macar dostlarına teşekkür ettiklerini, Büyükelçi ile birlikte MÜSİAD olarak 3 günden bu yana çalıştıklarını, kendilerini destekleyen Macar milletvekillerine teşekkür ettiklerini söyledi.
Azerbaycan’ın Macaristan Büyükelçisi Vilayet Guliyev, bu konuya daha hassasiyet beklediğini Türkiye ile Azerbaycan ile ilişkili olan, bu gerçekleri bilen milletvekillerinin seslerini yükselterek gerçekleri söyleyeceklerini düşündüğünü ancak böyle olmadığını ifade ederek, “Netice iyiydi. Azerbaycan’da bir söz vardır: ‘Yalan ayak tutar yürümez’. Ermeniler bu yalan dünyanın bir sıra ülkelerinde yürütebilmişler ama Macaristan’da bunu yürütemediler. Bunda sayın Türk Büyükelçisinin Macaristan’daki Türk işadamlarının payı var. Bu Azerbaycan’ın savaşıdır, Türklüğün savaşıdır, gelecekte de devam ettireceğiz” diye konuştu.


Büyükelçi Şakir Fakılı ise önergenin geçen seneki gibi reddedildiğini, bu sonucu alabilmek için çok çalıştıklarını, Büyükelçilik olarak başta Macaristan Dışişleri Bakanlığı, parlamentodaki partiler, Macar siyasetçilerle çok kapsamlı toplantılar yaptıklarını, hepsinin de tarihin tarihçilere bırakılması gerektiğini savunduğunu, Türk dostu Macar siyasetçiler ve özellikle Azerbaycan Büyükelçisinin ve MÜSİAD’ın da toplantıya katılarak kendilerine destek verdiği için çok teşekkür ettiğini kaydetti.

http://www.gazeteplus.com/politika/macaristan-parlamentosundan-ermenilere-tokat-gibi-cevapsoykirim-yok-h141699.html


 


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 01:21
MessageSujet du message: HUNgarya , Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com