Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 488
Point(s): 72 552
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 13 Oct 2016 - 07:54
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citant

İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı


ABD seçimlerinde git gide sona doğru yaklaşılıyor.

Geçen akşam yapılan ikinci tartışmada gerek seviyenin iyice düşmesi gerekse Trump’ın gerekli ivmeyi yakalayamaması Hillary Clinton’ı ciddi anlamda öne çıkarmaya başladı. Bütün bunlar bir yana, Türkiye tarafından bakıldığında birçok ülkede yapılan değerlendirmeler gibi bizde de hangi Başkan adayı bizim açımızdan iyi olur tartışmaları hız kazandı.Hillary Clinton mı, Donald Trump mı? Hangisi Türkiye’nin menfaatleri açısından daha iyi olur? IŞİD meselesini çözmek için PYD ve YPG ile işbirliğine devam edeceğini hatta arttıracağını açıklayan Clinton mı? Esad’ı metheden ve onunla iyi ilişkiler kurulmasını isteyen Trump mı?

Belki de asıl soru, kampanya döneminde adaylar tarafından söylenenlerin, verilen vaatlerin ne kadar önem taşıdığı ve ne kadar gerçekleri yansıttığı olmalı.


ABD seçimlerinde unutulmaması gereken ilk mesele, dış politikanın ekonomiye etkisi bir kenara Amerikan halkı için çok da mühim olmaması. Yıllardır yapılan değerlendirmelerde ABD seçmeninin oylarını kullanırken ekonomi, işsizlik, sosyal politikalar, eğitim, insan hakları ve tabii ki güvenlik mevzularını ön sırada tuttuğunu ve bunların ardından dış politikaya önem verdiklerini görüyoruz. Ancak ve ancak dış politika hamleleri ABD’nin iç güvenliğini ya da ekonomisini etkiliyorsa o zaman dış politika seçmen için öncelik olarak öne çıkan, ama hiçbir zaman ilk üçe giremeyen bir faktör oluyor.

Vietnam Savaşı bile asker ölümleri Amerikan sosyal hayatının, aile hayatının, ekonomik etkisi ise gerçek hayatın bir parçası olup Amerikan halkının günlük yaşamına sirayet etmeye başladı, o zaman istisna haline geldi.

Tabii ki buradaki kastım seçmen davranışı ve oy verme eğilimi. Devlet her daim dış politikayı öncelikli tutma politikasına devam etmiştir.

Peki, bu durumda en iyi aday kim? Bu soruyu net bir şekilde anlamak için belki de Türk dış politikasını da yakından ilgilendiren bir örnek vermek mümkün olabilir.

Yıllardır Ermeni diasporasının Türkiye’ye karşı kullandığı sözde soykırım meselesi her başkanlık seçim döneminde de gündeme gelir. Az istisnası olmakla beraber hemen hemen her başkan bu sözde tasarının tanınması hususunda destek sözü verir. En yakın örneği de ABD Başkanı Obama olmuştur. Gel görelim ki başkan adayı, başkan seçildikten sonra kampanya esnasındaki vaatlerinin aksine bu tasarı geçmesin diye uğraşır. Obama da böyle yapmıştır.

Başkan adaylarının bu şekilde yol izlemesinin nedeni açık. Başkan adayı seçilirken oya ve maddi desteğe ihtiyacı vardır. ABD’deki Türk lobimiz her geçen yıl güçlenmekte, ancak tarihsel olarak ABD’de Ermeni diasporası nispeten daha etkin. Başkan adayları ise seçilebilmek adına Ermeni diasporasından gelecek desteği hiçe sayamaz ve bu gruba yönelik vaatlerde bulunurlar. Ancak başkan seçilip de koltuğuna oturduktan sonra dış politikayı eline alınca başka bir gerçekle karşılaşır: ABD’nin kendi menfaatleri için Türkiye gibi bir ülkeyi yok sayamazsınız. İşte, bu yüzden başkanlık koltuğuna oturan, başkan adaylık sürecine tam ters hareket eder.

Başka güzel bir örnek ise 11 Eylül sonrası yaşananlardır. Dünyanın dört bir tarafında birçok kimse George W. Bush’u sadece bizim açımızdan değil birçok ülke açısından 11 Eylül süreci ile alakalı eleştirmiş ve suçlamıştır. Bush’un yaptıklarının ve 11 Eylül sonrası izlediği politikalarının desteklenecek, benimsenecek bir tarafı yoktur.

Ama asıl konu buradaki meselenin gerçekten Bush mu olduğudur. Eğer Bush öncesi dönemde dünyada büyük sempatiye sahip olan Bill Clinton 11 Eylül sonrası dönemde de başkan olsaydı ortaya çok farklı bir tablo mu çıkardı? Kanaatimce az bir fark olmakla beraber çok büyük farklılıklar görmezdik. Çünkü ABD başkanları devletin genel duruşunun üzerinde sınırlı etkiye sahiptirler. Devletin süregelen politikalarını 180 derece değiştiremezler. Bazı tarz ve tavır farklılıkları tabii ki vardır, ancak genelde devletin duruşu aynıdır.

İşte, bu yüzden Clinton mı, Trump mı bizim için iyi tartışması aslında biraz da öngörülemez bir tartışmadır. Çünkü ABD başkanının dış politikasını bugün ne derlerse desinler asıl belirleyecek olan başkanın görev süresince yaşanacak dış politika gelişmeleridir. Başkanlar, en nihayetinde küresel konjonktüre göre tavır alıp tepkilerini belirler.

Bizim menfaatlerimiz için başkanın kim olduğundan ziyade küresel konjonktürün ve bölge şartlarının bizim menfaatlerimizden yana olmasını istemek en büyük gerçeklik olur.

Burak Küntay bkuntay@hurriyet.com.tr

h(z)urriyet

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/burak-kuntay_613/clinton-mi-trump-mi-turkiye-icin-iyi_40247122


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 13 Oct 2016 - 07:54
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 488
Point(s): 72 552
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 18 Oct 2016 - 08:57
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citant

Hillary Clinton, the Queen of Flip-Floppery, on Genocide

US Secretary of State Hillary Rodham Clinton with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu at the US Department of State in Washington, DC, on February 13, 2012. (State Department). Few people can honestly dispute that Democratic Presidential nominee Hillary Rodham Clinton is the Queen of Flip-Floppery and that her flip-flop record is lengthy: the North American Free Trade Agreement, Trans-Pacific Partnership, Cuban embargo, Keystone oil pipeline, sanctuary cities, same-sex marriage, charter schools, and more. But Clinton’s flip-flops on the most extreme form of mass murder—genocide—may be the most disturbing. In her case, it’s the proven genocide of 1.5 million Christian Armenians (as well as Hellenics and Assyrians) committed by Ottoman Turkey from 1915–23.

Evolution of a Flip-Flopper

Hillary Clinton probably learned genocide flip-floppery as First Lady (1993-2001) to her husband President Bill Clinton.

Breaking his promise to call the Armenian murders “genocide,” President Clinton dubbed them simply “deportations and massacres.” In 2000, and encouraged by Israel’s Shimon Peres, the President got then House Speaker Dennis Hastert (R- IL)—now a convicted child molester—to cancel what would have been a winning vote on an Armenian genocide resolution.

As a US Senator from New York (2001–2009), however, Hillary Clinton did cosponsor Armenian genocide resolutions, though they didn’t come up for a vote. She also cosigned letters to President George W. Bush in 2005 and 2006 asking him to acknowledge the Armenian genocide.

Running for president against Obama in 2008, Senator Clinton assured human rights advocates that “the horrible events perpetrated by the Ottoman Empire against Armenians constitute a clear case of genocide.” And “Congress and the President” should recognize the Armenian genocide because of “our common morality and our nation’s credibility.”

But Clinton totally flip-flopped when she became President Obama’s Secretary of State (2009–2013). She refused to utter the G-word with regard to Armenians. And she opposed Congressional resolutions on the Armenian genocide. Hillary Clinton believed that kowtowing to Turkey—a major human rights violator who was still persecuting Kurds and its remaining Christians—was more important than denouncing genocide.

Touring the Caucasus in 2010, Secretary Clinton visited Armenia’s Genocide Memorial, as many foreign diplomats do. The US Embassy emphasized, however, that her visit was strictly “private,” not official again, to appease Turkey.

At a January 2012 State Department “Town Hall,” a staffer asked Clinton about the Armenian genocide. It has “always been viewed,” decreed the Queen of Flip-Floppery, “as a matter of historical debate.” Her Majesty’s royal wand had magically transmuted what four years earlier was “a clear case of genocide” into an issue that is “always debatable.”


Sixty US House members from both parties immediately blasted Her Royal Flip-Floppery for “mischaracterizing the Armenian genocide.” Cross-examined a month later by a House committee, Queen Hillary was unrepentant. She had conveniently forgotten all about America’s “morality and credibility,” perhaps because she herself is deficient in those qualities.

Turkish Foreign Agents and Cash

Political expediency and US State Department cowardice certainly played roles in Clinton’s genocide flip-flops. But she may also have been influenced by paid, registered foreign agents for Turkey, such as David Mercer, who regularly try to block Armenian genocide acknowledgment.

A former finance official with the Democratic National Committee, Mercer was subcontracted by another Turkish foreign agent, the DLA Piper lobbying firm. Mercer and DLA executives have contributed generously to HRC campaigns.

Two months after becoming Sec. of State in 2009, according to recently released emails, and just before her visit to Turkey, Mercer contacted two top Clinton operatives: Huma Abedin and Capricia Penavic Marshall. There’s speculation that Mercer wanted Clinton to assure Turkey’s leaders that she opposes Armenian genocide recognition.

Followers of the powerful Turkish Muslim cleric Fethullah Gulen have also donated heavily to Clinton’s campaign and the Clinton Foundation.

Incidentally, David Mercer failed to report his political contact with Abedin and Marshall as required by the Foreign Agents Registration Act (FARA).

Another Flip-Flop and Beyond
In yet another flip-flop, an aide to Clinton told Newsweek last year that she “has a record of expressing her own view that this was a [Armenian] genocide.” And yet Her Majesty is not embarrassed by any of this.

In 2015, Clinton belatedly labelled as “genocide” the mass murders that ISIS has been committing against Christians, Yazidis, and others in Syria. As president would she flip-flop on the ISIS genocide too?

Two Columbia University studies, German Chancellor Angela Merkel, and others say that Turkey has directly aided ISIS and other jihadists for years. That makes Turkey complicit in the ISIS genocide.

So, just as they caved in to Turkey on the Armenian genocide, Queen Hillary and Bill Clinton could, as co-presidents, relabel the ISIS as non-genocidal simply to spare Turkey any responsibility.

If we also recall that Pres. Bill Clinton refused to label as “genocide” the 1994 Rwandan mass murders, it’s clear that genocide denial or diminishment goes far beyond the Armenian case.

And it’s not just about the Clintons. A number of other elected and appointed US officials, including UN Ambassador Samantha Power, have been similarly unprincipled on the Armenian and other genocides. Neither is it about America’s becoming the “world’s policeman.”

When the Queen of Flip-Floppery said it’s about America’s “common morality and our nation’s credibility,” she was correct, though she obviously didn’t mean it.

No, it’s also about campaign contributions and payoffs, playing word games to please bullies and bluffers such as Turkey, and deceiving the American people.Tags: Genocide, Hillary Clinton, Turkey, US Foreign Policy, WWI

ABOUT THE AUTHOR

David Boyajian

David Boyajian is an Armenian American freelance journalist. For his activism and writing on the ADL issue, he has been honored by Armenian American organizations and has won commendations from the Massachusetts Governor’s Council, Watertown (MA) Town Council, and the Newton Tab newspaper. Many of his articles are archived at Armeniapedia.org.

http://www.foreignpolicyjournal.com/2016/10/12/hillary-clinton-the-queen-of-flip-floppery-on-genocide/#comments


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 488
Point(s): 72 552
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 22 Oct 2016 - 08:23
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citant

Wikileaks, Clinton'un kampanyası çerçevesinde Ermeni Soykırımı'nın ele alındığını gösterdi


Siyasilere ve hükümetlere ait gizli belgeleri yayınlamakla bilinen Wikileaks sitesi, ABD'nin Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'ın kampanya direktörü John Podesta'nın e-postalarını yayınlamaya devam ediyor. Sözkonusu yazışmalarda, Clinton'un seçim kampanyası çerçevesinde Ermeni Soykırımı'ndan bahsederken soykırım kelimesinin kullanılmasının uygunluk konusu ele alındı.

Clinton kampanyasının dış politika danışmanı Jack Sullivan'ın Podesta'ya ilettiği 19 Nisan 2015 tarihli e-postada, Soykırım kounusuna değiniliyor, Sullivan kendisi soykırım terimini kullanıyor. E-postada özellikle şu ifadelere yer verildi:

"Cuma günü, Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü. Ermeni toplumunun, Devlet Başkanı olarak seçilmesi durumunda Clinton'un soykırım kelimesini kullanıp kullanmayacağına ilişkin herhangi bir açıklama veya mesaj bekleyeceğini tahmin ediyorum.

Senatör ve aday olarak soykırımın tanınması konusunda onun tutumu kesindi. Dışişleri Başkanıyken ise soykırım kelimesini kullanmak yerine daha çok Ermenistan - Türkiye ilişkilerinin normalleşme imkanlarına odaklandı.

Beyaz Saray, soykırım sözünü kullanmaktan kaçınmak için her çaba harcadı. Şuanda 100. yıldönümü vesilesiyle bu durumun değiştirilmesi ile ilgili yoğun tartışmalar yapılıyor. Fakat, büyük ihtimalle, hiçbir şey de değişmeyecek.
İki konu var: Clintonun, Dışişleri Bakanı olarak bunu kabul etmediğine rağmen, aday ve senator olduğu zaman benimsediği tutumunu tekrar sergilemesinden herkes yana. Bizden soruluncaya kadar beklememiz lazım olduğu, kendimizin ilk adım atmamamız gerektiği konusunda da herkes hemfikrdir.

Sizi bu konularla rahatsız ettiğim için özür dilerim ama, bu konu Amerikalı Ermeniler için çok önemli".

Podesta, bu e-postaya kısa ve somut bir cevapla yetindi: "Papa'ya atıfta bulunun".

Büyük ihtimalle bu sözlerle Podesta, 12 Nisan 2015'te Vatikan'ın Aziz Petrus (San Pietro) Bazilikası'nda Ermeni Soykırımı'nın masum kurbanları anısına yapılan ayinde Papa'nın Ermeni Soykırımı için kullandığı "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesini ima ediyordu.

Sözkonusu ayin Papa'nin inisiyatifi ile gerçekleştirildi. Türkiye, elinden gelen her yoluyla bu ayine engel olmaya ve iptal ettirmeye çalıştı, fakat başaramadı.
Ayinden sonra ise Türk tarafı, Vatikan'a yönelik en sert eleştiriler ile Papa'ya yönelik hakaret ve tehditler dahil çirkin bir tepki gösterdi.


Kaynak: Ermenihaber.am


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 488
Point(s): 72 552
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Ven 28 Oct 2016 - 10:10
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citant

Türk kökenli Amerikalılar kimi seçecek8 Kasım’da ABD'de yapılacak başkanlık seçimi için Demokrat aday Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ ın seçim kampanyaları tüm hızıyla sürüyor.

http://odatv.com/turk-kokenli-amerikalilar-kimi-sececek-2810161200.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 488
Point(s): 72 552
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 8 Nov 2016 - 19:53
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citant

ABD seçimlerinde Erdoğan kimi Cemaat kimi tercih ediyorABD'nin gelecek başkanını belirlemek için 17 aydır devam eden kampanya sürecinde sona gelindi...

http://odatv.com/abd-secimlerinde-hukumet-ile-cemaat-kimi-tercih-ediyor-0811161200.html


Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 488
Point(s): 72 552
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 10 Nov 2016 - 21:17
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citantTrump’ın bakanları kimler olacak? Türkiye’yi ilgilendiren isim listede
ABD’nin yeni başkanı seçilen Donald Trump’ın ocak ayında görevi Barack Obama’dan devralırken kimleri bakan olarak kabinesinde görevlendireceği tartışılıyor. Seçim kampanyası sürecinde bu konuda çok fazla işaret vermeyen Trump’ın başkan seçilmesinin ardından, ABD’nin saygın gazetelerinden Politico ilk kez “Trump kabinesini” yazdı.

Trump’ın bakanları kimler olacak Türkiye’yi ilgilendiren isim listede


Başkan Trump'ın bakan olarak görevlendirmesi beklenen isimler arasında, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade sürecinde Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir isim de var.

İşte Trump’ın bakan adayları:

http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40273911


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 393
Point(s): 3 733
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Mar 29 Nov 2016 - 18:49
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı
Répondre en citanthttp://odatv.com/turkiye-onu-cok-iyi-taniyor-2911161200.html


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 07:50
MessageSujet du message: İnkarcılar için Hangisi Gelirse İyi Clinton mı, Trump mı

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com