Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Hazreti İsa'nın mezarı açılıyor
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Քննարկենք, Սորվինք հայերէն խոսիլ - (Ամէն Ինչ Հայերէն-tout en arménien-Ermenice) -> Կրոնկ Զանազան քննարկումներ - Ավանդութիւններ - Religion - Ermenilerde inanç
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Mar 1 Nov 2016 - 19:27
MessageSujet du message: Hazreti İsa'nın mezarı açılıyor
Répondre en citant

Hazreti İsa'nın mezarı açılıyorKutsal Mezar Kilisesi 355 senesinde inşaa edilmiş ve Kudüs'ün Eski Kent bölgesinde bulunan Hristiyan mahallesinin kalbinde bulunuyordu. Kilise, Hristiyanlar için büyük öneme sahip altı ayrı yapıdan biri, öteki bazıları ise, Ermeni Kilisesi,Yunan Ortodoks Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi. Bilim insanları İsa'nın mezarı olduğuna inanılan alanı yüzyılların ardından ilk defa kapsamlı olarak inceleme fırsatı buldular.

Mezar, Kudüs'ün Eski Kent bölgesinde bulunan ve 1555 senesi ya da daha eski bir dönemde mermer ile kaplanan Kutsal Mezar Kilisesi'nin içerisinde bulunuyor.

Arkeologlar nihayet mermer kaplamaları sökerek İsa'nın defnedildiğine inanılan orijinal kaya oyması mezarı incelemeye başladılar. National Geographic'in duyurduğuna göre, araştırmacılar mezarda sürdürdükleri araştırma ile, eğer doğruysa İsa'nın tam olarak nereye ve ne şekilde defnedildiğini öğrenebilmek için bir dizi test uyguluyorlar.

EN KUTSAL SAYILAN ALAN KAZILACAK

Hristiyan geleneklerine göre, Romalıların kendisini çarmıha germesinin ardından İsa yontma kireçtaşı bir mağaranın içerisine defnedilmişti.

Hristiyanların inançlarına göre İsa gömüldükten kısa bir süre sonra tekrar dirildi, ölümünün üç gün ardından kendisini gördüğünü iddia eden bir kadının beyanatından sonra mezara gidenler içerisinin boş olduğuna tanık olarak bu durumu İsa'nın mucizesi olarak yorumladılar.Bilim insanları İsa'nın mezarı olduğuna inanılan alanı yüzyılların ardından ilk defa kapsamlı olarak inceleme fırsatı buldular.

Hristiyanlık inancının en kutsal yeri sayılan alanda uygulanan yeni kazı, Atina'da bulunan Ulusal Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi, ekip daha önce Atinalı Akropolis ve Ayasofya'nın restorasyon işlerini gerçekleştirmiş deneyimli bir kadrodan oluşuyor.

Yapılan çalışmalar esnasında mermer yüzeyin altında molozlarla kaplanmış gri bir taş yüzeye ulaşılsa da, ortaya çıkan yeni yüzeyin ne taşından oluştuğu ancak yapılan testlerin ardından anlaşılacak.

4 MİLYON DOLARLIK PROJE

İsa'nın defnedilirken mezarı olarak kayaya oyulan taş bölüm üzerinde ise çeşitli incelemeler yapılacak. Mezar ilk olarak 326 yılında Roma İmparatoru Constantine'in annesi Helena tarafından keşfedilmişti.

Restorasyona katılan National Geographic topluluğundan arkeolog Fredrik Hiebert şöyle söylüyor:

''Mezara döşenen mermeri söktüğümüzde altından bizim için süpriz miktarda materyal çıktı. Uzun bir bilimsel inceleme süreci gerekiyor, fakat sonunda geleneklerde anlatılan ve İsa'nın yattığı söylenen orijinal taş yüzeye ulaşmayı başardık.''

Sürdürülen çalışma ve mezarlık ile yakınında bulunan Edicule (baraka) adlı yapının restore edilerek incelenmeleri 4 milyon dolarlık bir projenin parçası. Çalışmalar için gereken finans Ürdün Kralı II. Abdullah tarafından finanse edildi.

Projenin başındaki isim Profesör Antonia Moropoulou, bilhassa Edicule adlı yapının iyileştirilmesi adına kritik bir zamanda olduklarını söylüyor.

RAHİPLERİN ÇEKİŞMELERİ

Mezar üzerinde yapılan çalışmalar çok sayıda turist ve hacının ziyaretlerinin ardından kilisenin ziyarete kapanması ile uygulandı. Genelde ancak mum ışıkları ile aydınlatılan ortam parlak inşaat ışıkları ve koruyucu madenci şapkalarının lambaları ile aydınlatılarak daha önceden görünmemiş detayların ortaya çıkarılmasına çalışıldı.

Kutsal Mezar Kilisesi 355 senesinde inşaa edilmiş ve Kudüs'ün Eski Kent bölgesinde bulunan Hristiyan mahallesinin kalbinde bulunuyordu. Kilise, Hristiyanlar için büyük öneme sahip altı ayrı yapıdan biri, öteki bazıları ise, Ermeni Kilisesi, Yunan Ortodoks Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi.

Genel olarak alanda ve bilhassa kilisede yapılacak çalışmaların önündeki en büyük engel, farklı Hristiyan toplulukların başlarında bulunan ve birbirleri ile rakip konumdaki rahiplerin aralarındaki çekişmeler nedeniyle projeye onay vermemeleriydi.

Bu farklı toplulukların ortak onayı olmadan önce alanda herhangi bir restorasyon ya da kazı çalışması yapmak mümkün değildi.

Kilisenin anahtarı ise 12.yy'dan beri Müslüman bir ailede bulunuyor ve bu aile tarafından himaye ediliyor.

Kaynak: Independent

Çeviri: Şıvan Okçuoğlu

Odatv.com

http://odatv.com/hazreti-isanin-mezari-aciliyor-0111161200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 1 Nov 2016 - 19:27
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Քննարկենք, Սորվինք հայերէն խոսիլ - (Ամէն Ինչ Հայերէն-tout en arménien-Ermenice) -> Կրոնկ Զանազան քննարկումներ - Ավանդութիւններ - Religion - Ermenilerde inanç Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com