Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
İnkarcı Dacikleri Çıldırtan Realite h(a)zeri Kardaşları Hala Vize
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 6 Nov 2016 - 12:21
MessageSujet du message: İnkarcı Dacikleri Çıldırtan Realite h(a)zeri Kardaşları Hala Vize
Répondre en citant

İnkarcı Dacikleri Çıldırtan Realite h(a)zeri Kardaşları Hala Vize İstiyor


Azerbaycan Vize Saçmalığında Neden Israrlı?

Daha önce de yazmıştık. Lafa sıra geldi mi gardaş edebiyatını kimseye bırakmayan, tek millet iki devlet gibi hamasetten geri durmayan Azerbaycan, utanmadan sıkılmadan Türkiye’ye vize uyguluyor. Peki; Azerbaycan vize saçmalığından neden vazgeçmiyor?

Bu konuda görüşler muhtelif. Yok yağmur yağmış, yok kar yağmış diye başlıyor bahaneler gidiyor İran’ın bastırması nedeniyle Azerbaycan Vize uyguluyor olayına kadar geliyor. Hoş uygulasa ne uygulamasa ne? Kim ne yapacak Türkiye’nin 70’li yıllarının standardını yaşayan böylesi bir ülkede ama işte bu ikiyüzlülük yine de can sıkıcı.

Azerbaycan vize saçmalığı ile ilgili en derli toplu yazıyı Zeynep Gürcanlı yıllar önce Hürriyet’te yazmış. Aşağıda o yazıyı okuyacaksınız. Sonunda da o yazıdaki argüman ile bizim kısa bir notumuz olacak. Ama peşin peşin şunu söyleyelim; Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi, olursa olsun bütün elmalar armut gibi. haberola.com böyle dedi.
Azerbaycan Vize saçmalığından neden vazgeçmiyor?

İşte Zeynep Gürcanlı’nın o yazısı…

BAKÜ – Azerbaycan, Nahçivan’ın “özel durumu”nu koz olarak kullanan İran yüzünden Türkiye’yle vizeleri kaldıramıyor.

Hep “iki devlet, tek millet” denir Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini tarif ederken.

Ancak o “tek milletin” Türkiye bölümü, “ikinci devletleri” Azerbaycan’a giderken vize almak zorunda.

Oysa Türkiye, son dönemde “tek millet-iki devlet” olmadığı pek çok ülkeyle vizeyi kaldırdı. Suriye’den Rusya’ya, Ukrayna’dan Afrika ülkelerine kadar birçok ülkeyle vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı.

Hatta, komşumuz, tıpkı Azerbaycan gibi bir Kafkasya ülkesi olan Gürcistan’la, pasaport bile kaldırıldı. Türk ve Gürcü vatandaşları sadece nüfus cüzdanları ile karşılıklı yolculuk yapabilir hale geldi.

Türkiye, 30 günü geçmeyecek ziyaretler için Azerbaycan vatandaşlarına vize uygulamıyor. Yani Azeriler pasaportları ellerinde, vizesiz Türkiye’ye girerken, Türk vatandaşları Azerbaycan’a, birkaç günlük ziyaret için bile vize almak zorunda.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin davetiyle gittiğim Bakü’de, görüştüğüm tüm Azeri yetkililere bu konuyu sordum.
Siyasiler sadece laf kalabalığı yapıyor!

Soruma iki ayrı yanıt verildi.

Biri, teyp açıkken yapılan resmi açıklamalar. Diğeri ise, yazılmamak kaydıyla yaptığımız sohbetlerde Azeri yetkililerin söyledikleri.

Önce resmi açıklamaları vermekte yarar var.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Xalaf Xalafov vizenin kaldırılması konusunda “irade bulunduğunu”, ancak bürokratik işlemlerin sürdüğünü vurguladı; “Vize kaldırılması için irade var. Ama bunun gerçekleştirilmesi için dahili prosedür meseleleri konusunda çalışıyoruz. Sınır kapılarının teknolojik olarak geliştirilmesi, güvenliklerinin tam sağlanmasıyla ilgili unsurlara bağlıdır” dedi.

Tam bir diplomat gibi konuşan Xalafov, sorumuzu yanıtlarken vizenin kaldırılmamasının asıl nedenini hiç söylemedi. Sadece küçücük bir ipucu verdi.

“Elbette bu bizim Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine bağlı bir mesele değil” dedi.

İpucunu biraz daha açan kişi ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in siyasi konulardaki “sağ kolu” olarak nitelendirilen dış politika danışmanı Büyükelçi Novruz Mammadov oldu.

O da temkinli konuştu. Ama bir adım ileri giderek, vizenin kaldırılmasının asıl nedeninin Azerbaycan’ın bir başka komşusu ile ilişkilerine bağlı olduğuna dikkat çekti. Mammadov, “Bizim Türkiye ile vizeyi kaldırıp İran ile kaldırmamamız söz konusu olamaz” dedi.
İran’ı kızdırmamak için sözde gardaşlarına vize koyuyorlar!

Bunlar resmi açıklamalar. Her iki yetkilinin de teypler açıkken verdikleri ipucu, Türkiye-Azerbaycan arasındaki vize sorununun İran’a bağlı olduğunu gösteriyor.

Üç gün boyunca Bakü’de görüştüğümüz gazeteciler, akademisyenler ve siyasetçiler, teypler kapandığında ise bu “İran engelini” biraz daha açtılar.

İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler, Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından hep inişli çıkışlı oldu. Gerginlik ilişkilerde hiç eksik olmadı.

Ama iki komşu ülke, tüm sorunlara rağmen birlikte yaşamak zorunda. Özellikle Azerbaycan, topraklarının bir parçası olan Nahçivan’a ancak İran üzerinden ulaşabiliyor.

Durumu anlamak için haritaya şöyle bir bakmak yeterli.

Nahçivan ile Azerbaycan’ın diğer bölgeleri arasındaki topraklar, Azerbaycan’ın savaş durumunda olduğu Ermenistan’ın kontrolünde. Nahçivan’a ancak İran topraklarından açılmış bir koridor ile ulaşılabiliyor Azerbaycan’ın diğer bölgelerinden.

Ve Azerbaycan, İran vatandaşlarına da vize uyguluyor.

Azeri yetkililerin anlattıklarına göre, İran, Türkiye ile vizelerin kalkması halinde, Azerbaycan’dan kendi vatandaşlarına da vizeyi kaldırmasını istiyor. Aksi halde, Nahçivan ile Azerbaycan’ın diğer bölgelerini birbirine bağlayan, İran topraklarından geçen yolu “kapatacağını” dile getiriyor.

Azerbaycan ise İranlılara vizeyi kaldırmak istemiyor.

Bunun nedeni ise bölgenin demografik yapısında yatıyor. Azerbaycan’ın nüfusu 9 milyon. 75 milyonluk İran’ın nüfusunun yaklaşık yarısı, yani 35 milyonu da Azeri. Yani Azerbaycan ile İran arasında bir “akrabalık bağı” var. Oysa İran siyaseten Acem ve Şii değerlerini öne çıkarıyor, Azerilerin kültürel farklarını ise Şiilik şemsiyesi altında eritmeye yönelik bir politika izliyor.

Azerbaycan’da ise daha çok öne çıkan unsur milli kültürel yapı, yani Azerilik.
Aliyev Etkisi

Nitekim, Bakü ile Tahran arasındaki en büyük gerginliklerden biri Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in “Dünyadaki 50 milyon Azeri’nin Cumhurbaşkanı’yım” açıklaması üzerine çıkmış, İran bu sözlerin ne anlama geldiği konusunda açıklama istemişti.

Azeri yetkililere göre, işte tüm bu gerginlik içinde, Azeriler İran vatandaşlarının kontrol imkanı olmadan serbestçe ülkeye girmesinden tedirginlik duyuyorlar. Vizeyi kaldıramıyorlar.

Sınırda kontrolün kalkması halinde, İran’dan hem “rejim ithal etmek isteyecek” unsurların ülkeye daha serbest gireceğinden, hem de uyuşturucu trafiği güzergahı olan İran’ın bu sorunu Azerbaycan’a da taşıyacağından endişe duyuyorlar.

Azerilerin söylediklerine göre, tüm bu unsurlar alt alta koyulduğunda ise sırf İran’a vizeyi kaldıramadıklarından, Türkiye’ye de kaldıramıyorlar.

Bakü’de anlatılanlar bunlar.

Bu tablo, Türkiye’deki “Azerbaycan vizesi kalkmalı” beklentisini yatıştırır mı?


Diyelim ki yukarıda okuduklarınız gerçek sebep. İyi de; yine soruyoruz; Bu nasıl gardaşlık? Şöyle düşünün: Sizin bir kardeşiniz var, o size elini kolunu sallaya sallaya gelmek istiyor ama alt komşunuz “Eğer sen kardeşini benim söylediğim şekilde evine almazsan arıza çıkarırım” diyor, siz de o kadar tırsık, o kadar elin hatırını öz kardeşinizden önde tutacak kadar hayırsızsınız ki; tamam komşu sen kızma yeter ki, ben sen nereye güdersen oraya giderim” diyorsunuz. Ve bir de üstüne utanmadan sıkılmadan o kardeşinizin evine siz elinizi kolunuzu sallaya sallaya gidiyorsunuz. Bazen bahaneler hükümsüzdür. Bu tabloda da bahane her ne olursa olsun, hükümsüzdür. Gardaşsanız adam gibi gardaş olacaksınız, değilseniz de ayak yapmayı bırakacaksınız.

http://www.haberola.com/azerbaycan-vize-sacmaliginda-neden-israrli-12618.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 6 Nov 2016 - 12:21
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 482
Point(s): 72 542
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 6 Nov 2016 - 12:21
MessageSujet du message: İnkarcı Dacikleri Çıldırtan Realite h(a)zeri Kardaşları Hala Vize
Répondre en citantRevenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:18
MessageSujet du message: İnkarcı Dacikleri Çıldırtan Realite h(a)zeri Kardaşları Hala Vize

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com