Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Marsis ,Kiana Albümü Hamshenin Parça Garmilig
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Hamshen - Համշենի - Hemşin
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 509
Point(s): 72 617
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 20 Nov 2016 - 09:36
MessageSujet du message: Marsis ,Kiana Albümü Hamshenin Parça Garmilig
Répondre en citant

Marsis ,Kiana Albümü Hamshenin Parça Garmilig


2006 yılında Kadıköy'de Korhan Özyıldız ve Ceyhun Demir tarafından kurulan Marsis, 2009'da grubun da adını taşıyan ilk albümleri "Marsis"i yayınladı.

2012'de "Zamanı Geldi / Komoxtu Ora" ile dinleyici kitlesini daha da genişleten grup, üçüncü albümleri "Kiana"da, Karadeniz'den vazgeçmeden, başka coğrafyalara ve kültürlere de uzandı.

Marsis, şöyle anlatıyor 3. Stüdyo albümünü:

"Albümün adına Kiana dedik. Kiana Lazca'da Dünya demek. Suyumuza, dağımıza, yaylamıza sahip çıkanlara, özgürlük için direnenlere, atmacanın kanadına, kanadının gölgesine, gölgesinde uyuduğumuz ağaca, derede aşınan taşa, denizin dalgasına armağan ediyoruz Kiana'yı. Dünyamızın onlar sayesinde döndüğünü biliyoruz."

Kiana'da, Marsis'in repertuarına ilk kez bir Hemşince şarkı giriyor: Garmilig. Garmilig'in söz yazarları Harun Aksu ve Reyhan Aksu, parça tamamlandığında duydukları sürpriz arabesk sound'u karşısında şaşkınlıklarını gizleyememişler.

Albümdeki bir diğer sürpriz parça, sözleri Lazca, müziği Balkan olan E Bozo.

İstanbul kemençesi ile albüme konuk olan Derya Türkan'ın eşlik ettiği Bahçada Yeşil Çınar ise bir Diyarbakır türküsü.

Yenge Kızı ile Kazım Koyuncu'ya bir selam yolluyor Marsis.

Ayrıca 90'larda Karadeniz Rock müziğine öncülük eden Kazım Koyuncu'nun grubu Zuğaşi Berepe'nin Ernesto'su da 10. yıl albümünde yerini alıyor.

Sinan Akçal bestesi Pencere ile Korhan Özyıldız'a ait Sensiz Olmaz ve Senden Geriye Kalan ise albümün hafızalarda yer edecek aşk şarkıları.

Albüme adını veren Kiana ise dünyaya Lazca bir yakarış niteliğinde.


Albüm İçeriği
1. Kalbumi Atacağum
2. Garmilig
3. Sensiz Olmaz
4. Amlakit
5. Kiana
6. E Bozo
7. Senden Geriye Kalan
8. Yenge Kızı
9. Pencere
10. Ernesto
11. Salına Salına
12. Bahçada Yeşil Çınar

http://www.dr.com.tr/Muzik/Kiana/Yerli-Albumler/Turkce-Rock/urunno=0000000692752

http://www.patikaa.com/wp-content/uploads/2016/05/Marsis-KianaAlbümü-1.png

Marsis üçüncü albümleri “Kiana”yı müzikseverlerin beğenisine sundu. Kiana Lazca “Dünya” anlamına geliyor ve yukarıdaki anlamlı sözler Marsis’in Kiana’sının anlamını açıkça ortaya koyuyor. Grup 10. yılını kutlarken ilk iki albümden biraz daha farklı bir yol çizerek dünyaya baktıkları pencerelerini biraz daha genişletmişler. Bunu, albümde kullanılan kült Karadeniz ve rock enstrümanlarına eş olarak; yaylılar, ney, elektro bağlama, trompet, kopuz, garmon gibi farklı coğrafyaları çevreleyen enstrümanlardan anlamak mümkün. Bu albümde de yerel müzikal ezgileri rock müziğin sert ritimleriyle harmanlamaya devam eden grup “E Bozo” ile balkanlara, “Bahçada Yeşil Çınar” ile Diyarbakır’a, “Yenge Kızı” , “Ernesto” ile de Rize’ye ve tabiki de Kazım Koyuncu’ya götürüyor bizi. “Ernesto” 90’lı yıllara damgasını vuran Kazım Koyuncu’nun grubu Zuğaşi Berepe’nin unutulmaz bir şarkısı. Eskilere, köklerimize götürüyor Marsis yine bizi. Kültürel etkileşimin öncülerinden olmaya devam ediyor. Sadece Karadeniz’in değil, Güneydoğu’nun, Balkanların, Anadolu’nun her köşesine dokunmaya devam ediyor. Albümde dikkatimizi çeken özel bir ayrıntı var. Karadeniz toprağının kaybolmaya yüz tutan yerel dillerinden Hemşince, Marsis’le bizlerle buluşuyor. İlk kez bir Hemşince şarkı duymaya hazır olun: “Garmilig” Albümde grubun vokalisti Korhan Özyıldız’ın sözlerini yazdığı “Sensiz Olmaz” ve Senden Geriye Kalan” adlı iki nefis şarkı da bulunmakta. “Amlakit” ve “Kalbimi Atacağum” enstrümanların adeta dans ettikleri, grubun konserlerinde yerinizde durmanıza izin vermeyecek enfes eserler.

Albüme adını veren yine sözleri Korhan Özyıldız’a ait olan Lazca “Kiana” ise muhteşem ney ve elektro gitar ezgileriyle kült şarkı olmaya aday. Kiana sözleriyle de Marsis’in 10 yıllık serüvenine ışık tutuyor. Grupla özdeşleşen; doğa katliamları, HES’ler, savaş, insanların birbirlerinden uzaklaşması, çocuk ve kadın ölümleri gibi kapitalist yeni dünyanın en acı olayları Kiana’da bir bir anlatılıyor:

“Geçiyor günler aylar/Bilmiyoruz nereye gittiğimizi/Öldürülüyor insanlar/Nereye gidiyor insanlık/Toprakları sattı/Dereler akmıyor/Ne varsa yedi hepsini/Doymadı kötü adam/…/Bir çocuk ölüyor/Kimse bir şey demiyor/ Kadınları öldürüyorlar/Hiç ses çıkmıyor

Marsis bu albümle etnik müziğin en etkili aktarıcılarından olmaya devam ediyor. Yerel kültürleri, yerel dilleri yeşertmeyi başarabilen, bunları her konserde her coğrafyada insanların karşısına çıkartarak önemli bir işi severek yapıyorlar. Ayrıca yaşadığımız dünyayı korumayı ve bu dünyanın değerlerine taşına, toprağına, ağacına, deresine sahip çıkıyorlar. İnsanın doğanın karşısında değil yanında olduğunu her şarkıda her konserde vurgulayarak icra ediyorlar müziklerini.

Marsis üçüncü albümüyle sesini daha da yükseltmiş ve daha da güçlendirmiş. “Karadeniz’in içinden gelenler ve içinden Karadeniz gelenler” sloganıyla on sene önce yola çıkan grup aslında hepimizin içinde Karadeniz sevdası olduğunu hatırlatıyor adeta.

Görüşleriniz bizim için önemli! Bu yazı hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak Serinletici ile paylaşabilirsiniz.

http://serinletici.com/2016/06/15/marsisten-3-album-kiana/


Garmilig
Marsis
Produced By Korhan Özyıldız
Album Kiana

Xigoyi oğnuknive engav tsadze merale
Kezi devinoç indzi mux terav keloğsiver
Cefukin merale açvenud lemani gu
Ander cermag esed lusniki lemani gu

Garmilig latsenemi
Garmilig ağçestnemi
Garmilig şad erandez
Garmilig yesir ellim

Serdin sevda çunnoğe ka kezi avdaguta
Ku serdid papulige indzigi desnuçita
Lerine dzağigniye serdiz meçe baretsi
Ka kezi desnum dasaler bedadetsi

Garmilig latsenemi
Garmilig ağçestnemi
Garmilig şad erandez
Garmilig yesir ellim

http://genius.com/Marsis-garmilig-lyrics
Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 20 Nov 2016 - 09:36
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Hamshen - Համշենի - Hemşin Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com