Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

İNKARCI Dacikler için Ekonomide Karanlık Günler Geliyor, Adım adım

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 66 991
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 26 Nov 2016 - 09:24
MessageSujet du message: İNKARCI Dacikler için Ekonomide Karanlık Günler Geliyor, Adım adım
Répondre en citant

İNKARCI Dacikler için Ekonomide Karanlık Günler Geliyor, Adım adım İflas ve Morotoryum İddası

Gavurun Parası İle Saadet Devri Bitiyor Mu ,

Dağa Taşa Beton Daciklerin Ekonomisini Uçuruma Mı Sürükleyecek Yoksa Batışa Mı ?

" HAYDAR VERESİYEYİ KESTİ "

AZ SONRAAA

Eğer böyle giderse Türkiye iflasa sürüklenecek

Prof. Dr. Ali Ercan, kişi başına düşen borcun 5 bin doları aştığına dikkat çekerek, ekonomideki son verileri Odatv'ye değerlendirdi...

Türkiye’nin borcunun son 16 yıl içinde her yıl ortalama yüzde 15 arttığını söyleyen Prof. Dr. D. Ali Ercan, kişi başına düşen borcun 5 bin doları aştığına dikkat çekerek, "Yıllık gelirimizin yarısı kadar borcumuz var. Buna karşın halkın bireysel servetindeki yıllık net yüzde 1’den küçük. Borç bu şekilde yıllık yüzde 15 hızla artışa devam ederse, en geç 6 yıl içerisinde borcu gelirini aşmış bir Türkiye iflasın eşiğine gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Ali Ercan

‘HER ŞEYİMİZ SATILDI, KENDİ EVİMİZDE KİRACI KONUMUNA DÜŞTÜK’

Çevre, enerji ve istatistik gibi alanlarda da çalışmaları bulunan nükleer fizik uzmanı Prof. Dr. D. Ali Ercan, kişi başına düşen borcu 5 bin Doları aşan Türkiye’nin hızla iflasa sürüklendiğini öne sürdü. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ercan, şöyle konuştu:

“Bir ülkenin çürüyüşü, çöküşü, yıkılışı, tükenişi en iyi nasıl anlatılır? Halkımıza, kendi geleceğinin vahim durumunu anlatabilmek, onu doğru yolda harekete geçirebilmek için, ekranlardan ulaşım olanağımız pek yok. Son 14 yılda ülkeyi küresel pazarda satılığa çıkaran iktidar, 80 yıllık Cumhuriyet birikimlerini har vurup harman savurdu. Tarım, hayvancılık, sanayi üretimi yerinde sayarken, fabrikalar, bankalar, ulaşım-iletişim ağları, limanlar, havaalanları, madenler, sular, ormanlar satıldı. Adeta ‘kendi evinde, eşyası elinden alınmış, üstelik boğazına kadar borçlu kiracı’ konumuna düştük.

‘HALKIN TEK TESELLİSİ ÖLDÜKTEN SONRA CENNETTE YAŞAMAK’

Bireysel servet eridi, insanların yastık altı altınları da ellerinden alınıyor. Tek tesellisi ‘ölümden sonra cennette yaşamak’ olan halkın nüfus artışı devam ediyor. Bu yetmiyormuş gibi 3 milyon göçmen alınıyor ülkeye ve ülkenin gündemi türbanla, FETÖ’yle, terörle, darbeyle, sarayla, başkanlıkla, dizilerle, evlilik programlarıyla, futbolla, cinsel tecavüzlerle meşgul ediliyor. Elde avuçta olan da rant getirecek 'beton'a dökülüyor; eğitimden, teknolojiden, bilimden, üretimden, çevreden, bahseden yok denecek kadar az.”

‘BORÇ ARTIŞI BÖYLE GİDERSE TÜRKİYE 6 YIL İÇİNDE İFLASIN EŞİĞİNDE’

2000 yılından bu yana, son 16 yıl içerisinde Türkiye’nin borcunun her yıl ortalama net yüzde 15 artarak bugün için 400 milyar doları aştığını dile getiren Prof. Dr. D. Ali Ercan, bunun kişi başına 5 bin doları geçtiğine dikkat çekerek, “Yıllık gelirimizin yarısı kadar borcumuz var. Buna karşın halkın bireysel servetindeki yıllık net artış, Dolardaki son 16 yıl içerisinde ortalama yüzde enflasyon da göz önüne alındığında yüzde 1’den küçüktür. Borç bu şekilde yıllık yüzde 15 hızla artışa devam ederse, en geç 6 yıl içerisinde borcu gelirini aşmış bir Türkiye iflasın eşiğine gelecektir” diye konuştu.

Grafik: (www.paraanaliz.com)

Yusuf Yavuz

Odatv.com

http://odatv.com/eger-boyle-giderse-turkiye-iflasa-suruklenecek-2611161200.…

....................................

http://odatv.com/mehmet-simsekten-erdogani-kizdiracak-mesaj-2511161200.html

Dernière édition par vahe2009 le Sam 3 Déc 2016 - 10:03; édité 2 fois
Publicité

MessagePosté le: Sam 26 Nov 2016 - 09:24
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Sam 26 Nov 2016 - 09:39
MessageSujet du message: İNKARCI Dacikler için Ekonomide Karanlık Günler Geliyor, Adım adım
Répondre en citant

şu aşamada bilerek dolar alan herkes haindir

https://www.google.com.tr/search?q=%C5%9Fu+a%C5%9Famada+bilerek+dolar+alan+herkes+haindir&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=B0o5WLHbDcOy6AT176SACg

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Dim 27 Nov 2016 - 11:26
Répondre en citant

Ahmet Hakan: "Ekonomide işler iyi gitmiyor" demek hainlikse dolara yayın yasağı getirin!

Dolar'daki yükseliş nedeniyle Türkiye'nin kur farkı zararı 216 milyar TL

ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesinin ardından dolarda yaşanan dalgalanma Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararının ardından 3,44 seviyesi ile yeni bir rekor kırdı. "Şu aşamada bilerek dolar alan herkes haindir. Bu ihanete ortak olmayın, devletin gittikten sonra doların olsa ne olacak" diyen hükümete yakın gazeteci Ömer Turan'ın sözlerini isim vermeden eleştiren Hürriyet yazarı Ahmet Hakan "Ekonomide işler iyi gitmiyor' falan demek bile hainlikmiş. O zaman dolar kuruna yayın yasağı getirin kardeşim" dedi.

Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Neden dolara yayın yasağı getirilmiyor?"

“Ekonomide işler iyi gitmiyor” falan demek bile hainlikmiş.

*

O zaman dolar kuruna yayın yasağı getirin kardeşim.

Rektörün teki adı Fethullah olan bir çocukcağıza...

“Sen en iyisi adını değiştir” demiş.

*

Size bir şey söyleyeyim mi?

Bu rektör, birkaç yıl önce de “Fetullah demeyeceksin, Fetullah Gülen Hocaefendi diyeceksin” diye çıkışıyordur muhakkak.

*

Bizdeki sorun bu...

Överken de mübalağacıyız.

Yererken de mübalağacıyız.

"Bir günlüğüne şu kafadan ver Allah'ım"

- ABD çöküyor.

- AB bizden korkuyor.

- Doların son çırpınışları bunlar.

- Putin önümüzde diz çöktü.

- Merkel titriyor.

- IMF bizden borç istiyor.

Bir günlüğüne, sadece bir günlüğüne...

Şu kafadan ver de rahat bir uyku çekeyim Allah’ım.

Hürriyet'te yayımlanan yazının tamamını okumak için tıklayın

http://t24.com.tr/haber/ahmet-hakan-ekonomide-isler-iyi-gitmiyor-demek-hainlikse-dolara-yayin-yasagi-getirin,373267

guest
Super Membre
Super Membre

Point(s): 891
Moyenne de points: 2,58

MessagePosté le: Lun 28 Nov 2016 - 10:10
Répondre en citant

Prof. Dr. Korkut Boratav: "Kriz gelir Erdoğan gider" beklentisi yanlış, hatta örgütsüz toplumda baskıcı rejimler güçlenebilir!

"Kredi güvenceleri, satış güvencesi bütçelere girmiyor, gerçek açık makyaj ediliyor"

Türkiye’nin önde gelen iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, Türkiye’nin "bağımlı" olduğu yabancı sermayedeki kaçışın 2017’de de sürmesi halinde ekonomik küçülmenin sert bir krize dönüşebileceği uyarısında bulundu. Boratav, KHK uygulamaları ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın söylemlerinin sermaye kaçışını hızlandırdığını söyledi. "Kriz gelir Erdoğan gider" beklentisinin yanlış olduğunu belirten Boratav, "Krizler iktidarları otomatik olarak değiştirmez; hatta halk sınıflarının örgütsüz, zayıf olduğu, işsizliğin, sefaletin yaygınlaştığı ortamlarda baskıcı rejimleri güçlendirebilir. 'İnsan insanın kurdu' olabilir. Komşular rakip görülür; ihbarcılık yaygınlaşır. Emperyalizme umut bağlamak şaşkınlıktır. Önemli olan her aşamada artan baskılara karşı mücadele etmektir" görüşünü savundu.

http://m.t24.com.tr/haber/prof-dr-korkut-boratav-kriz-gelir-erdogan-gider-beklentisi-yanlis-hatta-orgutsuz-toplumda-baskici-rejimler-guclenebilir,373397

guest
Super Membre
Super Membre

MessagePosté le: Mer 30 Nov 2016 - 19:08
Répondre en citant

Hayvancılardan sahte dolarlı protesto

Aksaray Hayvan Pazarı'nda üreticiler, Avrupa ve Amerika’ya tepki olarak dolar ve euroları ayaklarıyla çiğneyip ateşe verdi. Yabancı para birimlerine öfke duyan hayvancılar 'Pazarımızda dolar ve euro geçersizdir' yazılı pankart açtı

http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/hayvancilardan-sahte-dolarli-protesto-1538873/

guest
Super Membre
Super Membre

MessagePosté le: Ven 2 Déc 2016 - 10:44
Répondre en citant

Erdoğan: Yastığının altında döviz olanlar altına, Türk lirasına dönüştürsün; kriz teğet geçecek!

"Faizi düşürmekten başka çaremiz yok"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomideki sert dalgalanmalara ilişkin olarak, "Yastığının altında döviz olanlar, gelsinler altına dönüştürsün, Türk Lirası kazansın. Gelin bunu yapın, ne gideceğiz dövize kazandıracağız ya. Gelin bunu yapalım, yine söylüyorum, kriz bizi teğet geçecek" dedi. Erdoğan, "Faiz noktasında da arkadaşlarıma aynı şeyi söyledim, faizi düşürmekten başka çaremiz yok diyorum. Yine söylüyorum" diye konuştu.

Ankara'da otonomi açılışı töreninde konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sayın Başbakan, sevgili Ankaralılar. Otomotiv ticaret sektörünün kıymetli mensupları, sizleri muhabbetle selamlıyorum. Gerçekten ülkemizde nadide eserlerden biri olarak inşa edilen otonomi-otomotiv ticaret merkezinin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Otomotiv önceleri lüks bir tüketimken, zamanla herkesin kullanabileceği bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Buna bağlı sorunlar da büyümeye başladı, trafik kazalarından çevre kirliliğine kadar pek çok alanda ortaya çıkan sorunlarla mücadeleyi yürütüyoruz. Bugün ülkemizde 11 milyondan fazlası otomobil olmak üzere 21 milyona yakın motorlu taşıt bulunuyor. 4'te1'i 20 yaşın üzerinde, yani onlar hurdaya gitmeye namzettir. Artık Türkiye birey olarak zenginleşiyor, bugünkü Türkiye, 14 yıl önceki Türkiye'den 3 yaş zengindir. Kim ne derse desin, bugün herhangi bir vatandaşımızın otomobil alma imkanı 3 kat daha fazladır. Otomobili kullanmak da kolaylaştı, 2002 Türkiye'de 6 bin kilometre bölünmüş yol vardı, biz buna 18 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik.

Şehirlerimiz içinde de, ah ah... 14 sene önce havalimanı var mıydı? Burada bir ucube vardı, vardı, ondan sonra modern havalimanını yaptık. Tek gidiş tek geliş bir şey vardı, Türkiye'nin havalimanına mı giriyorsun nereye giriyorsun belli değil. Şimdi bir başkente giriyorsun, onu anlıyorsun. Sizler bize güvendiniz, biz de size layık olmaya çalıştık. Ankara bunu yakaladı, İstanbul bunu yakaladı. Git Trabzon'a, Samsun'a bunu görürsün. Niye 30 büyükşehir yapıyoruz, her konuda gelişiyoruz.
Birilerinin de bu ülkede darbe yapmak gibi bir derdi var. İşte onlar darbe yapmak için yola çıktılar, benim milletim de aşkının, derdinin gereğini meydanlara çıkarak gösterdi. Siz dünyaya örneksiniz, bunu ispat ettiniz. Ben de diyorum ki; yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan...

"Kriz teğet geçecek!"

Şimdi kardeşlerim, tabii bugün cuma, şurada 15 dakikamız kaldı, sizi fazla meşgul etmek de istemiyorum ama şunu hatırlatmak istiyorum, yapacağımız daha çok iş var. Onun için çeneye vakit yok ki, oraya gideceğiz. Rabbim bu ülkeyi, bu milleti korusun inşallah. Son günlerde bir döviz meselesi çıkardılar, şöyle oldu, böyle oldu, ben millete şunu hatırlatıyorum, sizleri Allah için seviyorum. Yastığının altında döviz olanlar, gelsinler altına dönüştürsün, Türk Lirası kazansın. Gelin bunu yapın, ne gideceğiz dövize kazandıracağız ya. Gelin bunu yapalım, yine söylüyorum, kriz bizi teğet geçecek.

"Faizi düşürmekten başka çaremiz yok"

İnşallah faiz noktasında da arkadaşlarıma aynı şeyi söyledim, faizi düşürmekten başka çaremiz yok diyorum. Yine söylüyorum, ABD'de faiz yüksek mi, Avrupa'da yüksek mi? Onlarda bu kadar düşük de biz niye 14,15,16'larda dolaşıyoruz. Biz düşük faizlerle yatırımcının önünü açacağız, yüksek faiz finansçıları, kamu bankalarını ihya eder. Çok çalışacağız, derslere de çok çalışacağız, başarılı olacağız. Tarihi bir dönüm noktasında verdiğimiz mücadeleyi unutmayın. Ya istiklal, ya ölüm noktasında değiliz, artık istiklal ve istikbalimizi güçlü kılmanın derdindeyiz."

http://t24.com.tr/haber/erdogan-yastiginin-altinda-doviz-olanlar-altina-turk-lirasina-donustursun-kriz-teget-gececek,374407

guest
Super Membre
Super Membre

MessagePosté le: Ven 2 Déc 2016 - 10:46
Répondre en citant

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunumuyla izleyiciyle buluşan Tarafsız Bölge programına konuk olan ünlü ekonomist Necmettin Batırel, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Doların 3,50 seviyesini görmesiyle ilgili konuşan Batırel, bu rakamların bir daha asla bulunamayacağını, elde tutulan dolarların satılması gerektiğini söyledi.

http://www.ensonhaber.com/dolara-uzman-yorumu-dusecek-2016-12-01.html

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Ven 2 Déc 2016 - 12:27
Répondre en citant

http://www.hurriyet.com.tr/dolar-ve-euro-fiyatlari-rekor-kirdi-40293397

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Sam 3 Déc 2016 - 09:42
Répondre en citant

http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/simsek-i-dunya-savasindan-sonra-en-zorlu-donem-1544193/

vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

MessagePosté le: Sam 3 Déc 2016 - 10:02
Répondre en citant

https://gezimanya.com/FotoGaleri/turk-lirasinin-degerli-oldugu-ulkeler

guest
Super Membre
Super Membre

MessagePosté le: Aujourd’hui à 21:44
Répondre en citant

Dayandığımız duvar sallanıyor direksiyon anlayanlara teslim edilsin

Davutoğlu'nun danışmanı Karar yazarı Mahçupyan, Erdoğan'ın danışmanlarını eleştirerek "Dayandığımız duvar sallanıyor çünkü yaşatmasını bilemedik" ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Danışmanı Etyen Mahçupyan, ekonomi yönetimini ağır bir dille eleştirdiği yazısında "Dayandığımız duvar sallanıyor çünkü yaşatmasını bilemedik… Tümüyle yıkılmadan direksiyonun bu işten anlayanlara teslim edilmesi lazım…" ifadelerini kullandı.

EKONOMİDEN HİÇ BİR ŞEY ANLAMIYOR

Karar gazetesindeki yazısında Türkiye'de ekonomide yaşanan bunalımın kaynağının hükümetin politikaları olduğunu anlatan Mahçupyan "Başarısızlığı üst akıla filan bağlayarak işin içinden çıkamayız" dedi ve şöyle devam etti:

"Sorumluluk her şeyden önce gerçekleri görmeyi ve aklın yolundan gitmeyi gerektiriyor. Ekonomi üzerini ideolojik şalla örtebileceğimiz bir alan değil. Öngörü ve sınama imkanı veren bir bilim dalı. Başarısızlığı üst akıla filan bağlayarak işin içinden çıkamayız. Ekonomi duygusal milliyetçiliğin hüsnüniyetine de terk edilemez. ‘Rica ediyorum yatırımlarınızı ertelemeyin… Hükümet ülke için doğru olan ne varsa yapıyor’ demenin hiçbir işlevi olmadığı gibi ‘Geç kalırsanız pişman olursunuz’ türünden tehditler de kofluğu nedeniyle ters tepiyor. Hele ‘Bankacıları uyarıyorum… Tefeciliği bırakın… Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız, ya da bunu size yaptırırız’ şeklinde cümleler kurulduğunda, asıl verilen mesaj ya hükümetin kapalı ekonomiye heveslendiği, ya da ekonomiden hiçbir şey anlamadığı oluyor."

BEŞ PARALIK EDEN BAŞDANIŞMANLAR

Erdoğan'ın danışmanları Cemil Ertem ve Yiğit Bulut'u da hedef alan Mahçupyan şunları söyledi:

"Bu tabloya ‘derinlik’ kazandıran maalesef epeyce acıklı ilaveler de var… Dolar artmayacak diye yazan veya tam Banka’nın karar açıklaması öncesi 'Merkez Bankası faiz düşürmeyebilir' diyerek hem kurumun hem de ekonomi yönetiminin itibarını beş paralık eden başdanışmanlar gibi. Bu ayın ortalarında bir bankanın bülteninde şöyle deniyordu: 'Dün ABD 10-yıllık tahvil faizinde yükseliş liraya olumsuz yansırken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı …’nin açıklamalarıyla lira dolar karşısında en zayıf performans gösteren ikinci gelişmekte olan piyasa para birimi oldu'. Twitter’da ise aynı Başdanışman Türkiye’nin rotasını belirlediklerini ve artık sapmayacağını duyuruyor, ülkeye diz çöktürmeye çalışan ekonomik çığırtkanların hezimete uğrayacağını söylüyordu…"

DİREKSİYON ANLAYANLARA TESLİM EDİLSİN

Mahçupyan yazısını şöyle bitirdi: "Bu insanların ekonomiden ne anladıkları, ekonomiyi (ve tabii kendilerini) ne sandıkları artık kamusal bir meseledir. Türkiye irrasyonel bir ideolojik sarmal içerisinde ekonomik fırsatları cömertçe harcadı. Düşük enerji ve düşük faiz döneminin önemini kavrayamadan elimizden kaçırdık. Bir süredir aklın gereğini yapmıyor, yapmak istemiyor ve gerçeklerden kopuyoruz. Dayandığımız duvar sallanıyor çünkü yaşatmasını bilemedik… Tümüyle yıkılmadan direksiyonun bu işten anlayanlara teslim edilmesi lazım…"

Odatv.com

http://odatv.com/dayandigimiz-duvar-sallaniyor-direksiyon-anlayanlara-teslim-edilsin-0812161200.html

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:00

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com