Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Dacik İnkarcılığına Karşı İsyanın Sonucu Kurulmuş Asala'ya Karşı İsra-
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ)
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Sam 7 Jan 2017 - 09:33
MessageSujet du message: Dacik İnkarcılığına Karşı İsyanın Sonucu Kurulmuş Asala'ya Karşı İsra-
Répondre en citant

Dacik İnkarcılığına Karşı İsyanın Sonucu Kurulmuş Asala'ya Karşı İsrael -Daciklerce Yapılan Son Suikast Operasyonu (Dacik Medyası/Cumhuriyet 20-08-1984 tarihli haber )
Lider Agopyan, politik kadroların kamptan çıkmasım yasaklamıştı. İki ASALA yöneticisi Ayvazyan ve Havaryan, Bekaa'daki kamplannda öldürüldüler.

Bu eylemı, Agopyan'ın bir yıldır sürdürdüğü gizli savunma politikasının bir sonucuydu. Bunun üzerine diğer iki lider kamptan kaçarak ASALA Devrimci Hareket'i kurdular.

ASALADH'nin yöneticileri yayınladıkları bir bildiride Agopyan ı mücadelenin amacını sahtekârlık, yalan ve tehdit kullanarak saptıran bir gangster, bir diktatör olarak nitelediler.

ASALA ile ilışkileri olan Turk ve Kürt gruplarına karşı büyük operasyonlar düzenledi.

Sonuçta örgüt büyük ölçüde bozguna uğradı. Bu durumun sonuçları ASALA için oldukça yıkıcı oldu. Suriye'nin kontrolundeki Lubnan bölgesine çekildi.

Örgütün politik kanadı, bu soyutlanmadan dolayı, zayifladı ve orgüt içinde iktıdar çarpışmaları başladı. Bu arada orgut Agop Agopyan'nın eline geçti ve politik kadronun çeşitli etkilenmelerden uzak tutulabilmesi için kamptan dışarı çıkması yasaklandı.

Bu sırada Agopyan FKÖ düşmanı Abu Nidal ile ilişki kurdu. Daha sonra da 1983'te FKÖ'yü iç savaşa sokan EI Fetih içindeki ayaklanmada FKÖ'nün karşısında yeralınca FKÖ-ASALA ilişkileri koptu ve FKÖ Agopyan'ın karşısında hareket etmeye başladı.

Ancak bu arada ElFetih liderlerinden Abu lyad'ın 1982 aralık ayında Paris'i ziyaretinde Fransız emniyeti ile yaptığı gizli görüşmeler sonucu verdiği fotoğraflar nedeniyle 1983 nisanında ASALA'nın eylcmlerini organize etmek için Paris'e gelen Agopyan tutuklandı.

Ancak Fransız polisi onu tutuklamak yerine takip etmeyi tercih etseydi, buradaki örgütsel bağlannı öğrenebilirdi. Çünkü, haziran ayındaki Orly Havaalanı baskınından sonra 50'ye yakın Ermeni militan yakalanabilmişti.

Ocak I983'te bağımsız hareketler aradaki çatlağı kapatmak üzere ASALA ile ilişkiye geçmek istediler. Ancak bir başka hayal kırıklığı Abu Nidal ile tüm ilişkileri koparmak anlamına geleceğinden Agopyan bunu kabul etmedi.

Nisan ayında Fransa'daki Ermeni Ulusal Hareketi (MNA) İngiltere ve ABD'dcki bağımsız hareketlerle birleşerek ASALA'dan bağımsız bir Demokratik Cephe oluşturdu. Bu bağımsız cephenin oluşmasındaki en önemli neden, öneelikle Orly Havaalanı baskınıydı. Daha sonra da 15 Ağustos 1983'te Türk Havayollarına konan ve 7 kişinin ölümiıne, 62 kişinin de yaralanmasına neden olan bomba olayı ve Kapalıçarşı'daki iki kişinin ölümu, 23 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıları şiddetle eleştiren Demokratik Cephe seçilen hedeflerince Turk Kürt ve Ermeni toplumlannın dayanışmasını tehlikeye soktuğunu açıkladı.

"Herkes bir bomba koyabilir. Ancak bmm için sorun önümüzdeki 5 yıl içinde işgal edilmiş topraklarda yaşayan toplumların dayanışnıasını saglayacak siyasi bir orgütlenmeye gitmektir" dedi. Orly baskınımn yapıldığı gün Lübnan'da ASALA içindeki ayrılıklar en son noktasına ulaşmıştı. İki ASALA yöneticisi, Viken Ayvazyan ve Haçik Havaryan, Bekaa'daki kamplannda öldürüldüler.

Bu eylem, Agopyan'ın bir yıldır sürdürdüğü gİzİi savunma politikasının bir sonucuydu. Bunun üzerine diğer iki lider de kamplaıdan kaçarak ASALA Devrimci Hareketini kurdular. ağustosta yayınlanan bir bildiride bu iki kişi Agopyan'ı, müdahalelerinin amacını sahtekârlık, yalanlar ve tehdit kullanarak saptıran bir diktatör, bir gangster olarak nitelediler. Orly baskınını kınayan bildiride ayrıca tüm Ermenileri Agopyan'ı desteklemeyi reddetmeye çağırdılar.

ASALA, DHR (Devrimci Hareket) henüz oluşma devresinde bir örgut. Bunun en önemli nedenjerinden biri, Agopyan'ın ASALA'nın kurumlarının ve kaynaklarının üzerindeki kontrolünü koruması. ASALA MR militanları için en büyük umut ışığı da bu kontrolün kırılabilme olasılığı. Demokratik Cepheye gelince, o sadece aktif harekete dayanak teşkil eden bir örgut işlevinde olabilir.

Demokratik Cephe'nin kuruluşuyla Agopyan taraftarı birçok grup yıpranarak özellikle İngiltere örneğinde de görülduğü üzerc ya ASALA'dan bağlannı koparıp Demokratik Cepheye geçiyorlar ya da daha başka bir çizgiye. örneğin, lran kökenli Ermeni öğrencilerin oluşturduğu ASALA yanlısı bir grup Agopyan'a karşı çıkarak ASALA'dan ayrıldı. Ancak Demokratik Cephe'den çok daha radikal bir çizgiye ulaştılar ve MarksistLeninist görüşte Sosyalist Ermeni Hareketini oluşturdular. Diğer kuçük gruplar da örneğin Fransa'da olduğu gibi Demokratik Cepheden uzakta kalmayı tercih ettiler.

Fransa'daki Maocu Oria hareketi, ASALA ile hareket birliğine gidene dek MNA'nın (Ermeni Ulusal Hareketi) yanında yer alıyordu. NVashington'da küçük bir grup da bir yandan Demokratik Cephe ile yeni tartışmalar yürütürken öbür yandan bağımsız hareket ediyor. Demokratik Cephe tabanında da birçok eğilim varlığını sürdürüyor. Örneğin, ABD ve Ingiltere'deki hareketler, ne kadar sol eğilımli ise, Fransa'daki MNA o kadar modern milliyetçi görüşe sahip. Bu da, büyük ölçude bu ülkelerde yaşayan Ermeni nüfusun oranına bağlı. Bu nedenlerdir ki, MNA her zaman yönctime dalkavukluk ederek bir şeyler kazaımayı umut edebılır.

Tabii bu sonuçtan yola çıkarak Mitterrand ve De Ferre Ermeni hareketini desteklemeyi ihmal etmediler. Alfortville'deki anıtın açılışına Belediye Başkanı Joseph Franceshi de burada yaşayan Ermeni nüfusun çokluğu nedeniyle katılmayı çok uygun gördü. Daha solda yer alan ve MNA'dan uzaklaşan bazı militanlar, ayrı bir örgut oluşturmak yerine kendilerini Demokratik Cephe temelinde yükselen hareketler olarak tanımlayan lngiliz ve ABD Ermeni hareketlerinin yanında yer aldılar.

Buyuk siyasi tartışmaların yapıldığı kaybedilmiş Ermeni topraklarında Beyrut şoku henuz atlatılmış sayılmaz.

Çunku ASALA'nın hataları, çeşitli yerlerdeki Ermeni örgütlerinin dolduramayacağı kadar büyük bir başarısızlık yarattı. Bu, Fransa'da dikkatin bazı politik grupların baskılarına ve mahkemeye yöneltilmesi nedeniyle daha az hissedildi.

Ancak, umutsuzluğun yaşandığı ve derin tartışmalann yapıldığı ABD ve tngiltere'de şimdi yeni bir yol aranıyor. lngil içerisinde değişik yaklaşımlann doğmasına neden oluyor. Geçmişte ASALA ve diğer gruplar, iki nedenden dolayı, bu ülkeye karşı olumlu bir tavır ıçindeydiler. Bu nedenlerden birincisi, Sovyetler'de yaşayan 3.5 milyon Ermeniyi hem bu harcketln ayakta bırakmamak, hem de onların aktif desteğini sağlanıak çabası guduyor.

lkinci nedense, 50 yıldır Taşnak gibi gelenekçi partilerin yürüttüğü, Anti-Sovyet propagandanın etkilerini silmek. Bugun gündemdeki en önemli konu, Sovyetler'in güvenilir bir müttefik olarak görulup görülemeyeceği. Bu noktada muhalefet özellikle İngiliz, Fransiz ve Amerikan sosyalist grupları sol görüşte birleşiyorlar.

Henuz halkçı Ermeni hareketleri ASALA DH ile mücadele birliklerini ilan etmiş durumda değiller. Agopyan deneyiminden ağzı yanan bir Demokratik Cephe milıtanı, "Bizim görevimiz, yukandan verilen tlireklifleri uygulamaktı. Bu kez boyle olamaz. Herkesin birlikte hareket etmesi gerekir" diyor. Ancak, halk hareketi eevıe lerinde göstergeler, ASALADH'nııı özellikle eylemlerine başladığı zaman bu hareketleri kazanacağı yolunda.

Fransa'daki MNA'ya tavır koyan sol hareket, sallara katılacak ilklerden kabul ediliyoı ASALA DH (Devrimci Hareket), ASALA lideri Agop Agopyan'ın eylemlerini "bilinçsiz terör hareketleri" olarak niteliyor.

"Agopyan'ın düşünce tarzıyla bu eylemler körü körüne ve hatta Türk devletiyle hiçbir ilgisi olmayan masum insanlara karşı acımaksızın yapılan faşist eylemler haline geldiler"desede Demokratik Cephe'nin yayın organı Hayastan Kayzter Ermeni özgürlük hareketinin yeniden ortaya çıkışını sağlayabilmek için temel birtakım sorular ortaya koyuyor. Bunlardan biri de, "Eğer bir toplum özgür olmayan bir ülkenin dışında yaşıyorsa, gerçekten bağımsızlık mücadelesi verebilir mi ? " .

Bu koşullarda en basit çözümü, "Türk ve Kürl işçi hareketleriyle birleşin" sloganını atmakta buluyor ve bunu gelecek mücadelelerinin temeli sayıyor. Sovyetler'in durumu da Ermeni hareketi Şimdilik ASALADH'nin katedeceği yol, oldukça uzun gözüküyor. Hayastan Kayzler bunu şöyle belirtiyor: "Açık bir politik çizgi ve devrimci bir örgüt disiplini gereklidir. Ancak şıı anda hareketimiz henuz olgunlaşmadıgından ve bu değerlendirmeleri yapmadığından biz bundan oldukça uzaktayız. Politik olarak ilerlemiş bir toplum olan Ermenilerin ozgürlüklerine kavuşmak için yapacakları en önemli sey, sorunları savsaklamamak." (Dış Huberler Senısı) ORLY BASKIN1 ASALA DH, Orly'yi "bilinçsiı bir eylem" diye niteliyor.

http://www.cumhuriyetarsivi.com/katalog/4519/sayfa/1984/8/20/13.xhtml

https://www.google.com.tr/#q=asala+site:http:%2F%2Fwww.cumhuriyetarsivi.com%2F

https://www.google.co.il/search?site=&source=hp&q=mossad+turkish+operation+asala&oq=mossad+turkish+operation+asala&gs_l=hp.12...0.0.1.5271.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c..64.hp..0.0.0.B6lvCQF_pU4#q=mossad+turkish+operation+%22asala%22


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Sam 7 Jan 2017 - 09:33
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Courant / Contre-courant (points de vue - Տեսակետ - Görüş açısı) -> Documents - Փաստաթուղթեր (Archives/Dossiers - Arşiv/Dosya - Արխիւ) Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com