Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde Ermeni kadın başbakan

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
guest
Super Membre
Super Membre

Point(s): 2 718
Moyenne de points: 2,67

MessagePosté le: Ven 20 Jan 2017 - 19:52
MessageSujet du message: Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde Ermeni kadın başbakan
Répondre en citant

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde Ermeni kadın başbakan seçilebilir

Avustralya'nın Yeni Güney Galler Eyaleti'nin Başbakanı Mike Baird görevinden istifa etti. Büyük ihtimalle, eyaletin yeni başbakanı, Ulaştırma Bakanı ve eski Başbakan Yardımcısı olan Ermeni Gladys Bereciklian olabilir.

Başbakan adayı Berejiklian, seçilmesi durumunda Avustralya'nın tarihi boyunca en büyük eyaletini yöneten ikinci kadın başbakanı olacak. Ailevi sorunlar nedeniyle görevinden ayrılma kararı vermiş olan eski başbakan Baird, bu görevde Berejiklian'ın adaylığına destek verdi.

Yeni başbakan seçimleri, ilerideki hafta içinde yapılacak.

2003 yılında yeni Güney Galler Eyalet Meclisin'de senatör olarak seçilen Berejiklian, Avustralya'lı bir Ermeni ailede doğduğundan gurur duyduğunu ve kendi zor soyadını söyleyemediklerine rağmen kendisini seçtikleri için seçmenlerine teşekkürlerini sunmuştu.

Gladys berejiklian, Ermeni Soykırımı'ndan kurtulan bir Ermeni çiftin torunudur. Anne babası, 1960'lı yıllarında Avustralya'ya göç etti. Gladys, 1970'te Sydney'de doğdu.

http://ermenihaber.am

Publicité

MessagePosté le: Ven 20 Jan 2017 - 19:52
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Point(s): 71 029
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 23 Jan 2017 - 18:54
MessageSujet du message: Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletinde Ermeni kadın başbakan
Répondre en citant

Kadın siyasetçiye ‘çocuk’ sorusu sormak için 15 dakika bekleyebildiler

Avustralya’nın en büyük eyaleti olan Yeni Güney Galler ilk kez bir kadın başbakan göreve geldi. Ancak bu göreve gelen Gladys Berejiklian’ın çocuk sahibi olmaması daha fazla ilgi çekti.

Avustralyalı siyasetçi Gladys Berejiklian, oybirliği ile partisi tarafından Yeni Güney Galler parlamentosunun başkanlığına seçildi. Bu Berejiklian’ın, eyaletin başbakanlığına seçildiği anlamına geliyordu. Böylece, 2002 yılından bu yana aktif siyasetin içinde olan 46 yaşındaki Berejiklian, Yeni Güney Galler’in ilk kadın başbakanı oldu.

Ancak gazeteciler, başbakanlığa seçilmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenleyen Berejiklian’ın bu başarısını değil medeni durumu ve çocuk sahibi olmamasına daha fazla ilgi gösterdi. Öyle ki Berejiklian’ın basın toplantısına katılan gazeteciler, bu konu hakkında soru sormak için sadece 15 dakika bekleyebildi.

‘YARDIMCIM BENİM YERİME DE YAPTI, DÖRT ÇOCUĞU VAR’

Eski Avustralya Başbakanı Julia Gillard’ın hayat arkadaşıyla evli olmaması ve çocuk doğurmamasının kendisine karşı kullandığını hatırlatıp bunların ‘büyük bölümünün’ haksız eleştiriler olduğunu söyleyen bir gazeteci Berejiklian’a “Bu türden sorulara karşı nasıl hazırlandınız?” diye sordu.

Uzun süredir göz önünde olduğunu anımsatan Berejiklian ise “Her şeye hazırlıklıyım” yanıtını verdi.

Gazeteci ile Berejiklian arasındaki diyalog şöyle devam etti:

Gazeteci: Julia Gillard da öyleydi ve bu türden sorularla karşılaştı. Siz de karşılaşacaksınız. Bu sorulara hazırlıklı mısınız?

Berejiklian: Tabii, bana bu konuyla ilgili bir soru sorun.

Gazeteci: İlk akla gelen soru şu: Bunun siyasi olarak bir dezavantaj olduğunu düşünüyor musunuz? Çünkü insanların çocukları ve aileleri var ve insanlar Morris Iemma’ya (evli ve dört çocuk babası Avustralyalı siyasetçi) yaptığı gibi kendilerini özdeşleştiriyorlar.

Berejiklian: Beni olduğum gibi kabul edin. (Yeni Başbakan Yardımcısı) Dominic Perrottet benim yerime de yaptı, dört çocuğu var. Ben her zaman kendim gibi oldum. Hepimiz hayatımızın nasıl olacağını planlayamayız. Ben mutlu bir insanım. 20 yıl önce bana hayatımın böyle olacağını sorsaydınız, muhtemelen böyle olacağını tahmin edemezdim. Ama elime geçen fırsatlardan dolayı minnettarım. Şunu da tekrar söylemek istiyorum, yapmak zorunda olduğum için değil yapmak istediğim için, hayatta bana en yakın insanlar ailem. Hiç kimseyi kişisel koşullarıyla yargılamıyorum. Herkesi yönetmek için buradayım ve umarım insanlar beni liyakatim ve yapabildiklerimle yargılar.

https://tr.sputniknews.com/asya/201701231026895560-avustralya-yeni-guney-galler-cocuk-aile/

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 08:27

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Diaspora arménien - Սփիւռք - Ermeni diasporası Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com