Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Malatyalı Özalın İnkarcıların Meclis'inin ABD'yi soykırımcı ilan Et-
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 22 Jan 2017 - 10:10
MessageSujet du message: Malatyalı Özalın İnkarcıların Meclis'inin ABD'yi soykırımcı ilan Et-
Répondre en citant

Malatyalı Özalın İnkarcıların Meclis'inin ABD'yi "soykırımcı" ilan Etmesine Engel Olduğu CIA Belgelerinde yazıyormuş


Meclis'in ABD'yi "soykırımcı" ilan etmesini kim engelledi
Gizlilik kararı kaldırılan ''Çok Gizli'' ibareli CIA belgelerine göre, TBMM'nin ABD'yi ''Amerikan yerlileri ve Afrika kökenlilere soykırım uygulayan ülke'' olarak kabul etmesini Turgut Özal engellemiş

Gizlilik kararı kaldırılan ''Çok Gizli'' ibareli CIA belgelerine göre, TBMM'nin ABD'yi ''Amerikan yerlileri ve Afrika kökenlilere soykırım uygulayan ülke'' olarak kabul etmesini Turgut Özal engellemiş. Ayrıca raporda, Amerikalıların Ermeni meselesine ''Ermeni Soykırımı'' söylemiyle yaklaşmaları dikkat çekici.

2010 senesinde gizlilik süresi dolan 13 Eylül 1985 tarihli CIA-RDP85T0158R000303340001-3 numaralı belgenin içerdiği bilgiler, Türkiye'yi ilgilendiren hayati meseleler hakkında birden fazla ilginç veri barındırmasıyla dikkat çekiyor. Rapor aynı anda hem İncirlik Amerikan Üssü, hem Ermeni meselesi hem de Turgut Özal'ın ABD'yle olan yakın ilişkilerinin içeriğine değiniyor. (BELGENİN ORİJİNALİ İÇİN TIKLAYIN)

''Turkey will probably call for changes in its Defence and Economic Coorperation Agreement with the United States to incorporate long-term assurances of increased military assistance.''

Raporun giriş kısmında yeralan bu bilgi, raporun yazarının ülkesi olan ABD'ye bir uyarısı niteliğinde değerlendirilebilir, büyük olasılıkla Türkiye'nin ABD ile mevcut savunma ve ekonomik işbirliği anlaşmasında ve ABD'nin sunduğu askeri yardıma istinaden uzun vadeli güvenceler verilmesini isteyeceğine dair bir uyarı niteliğinde. Peki neden Türkiye bu tip bir değişiklik arzusunda?

Aynı yılın 18 Eylül tarihinde süresi dolacak olan beş yıllık ABD-Türk Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın Türkiye tarafından yeniden beş yıllık bir süre için değil, her sene yenilenmesi gereken bir anlaşma şekline dönüştürülmek istendiğinin altını çizen rapor, dönemin Dışişleri Bakanı Halefoğlu ve dönemin Başbakanı Özal'ın anlaşmanın içeriğinde değişiklik istediklerini açıkça belirttiklerini anımsatıyor.

Türk tarafının iki ülke arasındaki işbirliğinden tatmin olmayışlarının çeşitli sebepleri bulunuyor, bunlardan bir tanesi, Amerikalıların sundukları savunma ve askeri desteğin beklenen seviyede olmayışı, Türk tarafı bazı şartlar öne sürüyor.

İsteklere bakacak olursak anlaşıldığı kadarıyla o güne kadar savunma ve ekonomik işbirliği konusunda beklenen yardımın yapılmamasının yanında, anlaşma sağlam bir metin üzerine inşa edilmemiş, Türk tarafı daha kapsamlı bir anlaşma metni hazırlanmasını ve kendilerinin anlaşma üzerinde daha fazla söz hakkına sahip olmalarını talep ediyor.

Türkiye'nin bir diğer beklentisi, ABD'nin ödemekle yükümlü olduğu paranın artmasının isteniyor oluşu, senede 1.2 milyar dolar, ya da beş sene için 5.5 milyar dolarlık bir ödeme, bu artışın sebebi ise, ABD'nin Yunanistan'a sunduğu yardımın daha fazla oluşu sebebiyle Türk tarafının memnuniyetsizliği. Aynı zamanda, Özal'ın ABD'den alınan yardımlardan memnun olmadığı, yardım almak yerine ticari ilişkilerin geliştirilmesini istediğine dair de ibareler raporda yeralıyor.

Raporda geçen bir diğer uyarı, Türkiye'nin bölgede artan Amerikan etkinliklerine dair kaygı duymaya başlamış olması ve ABD'nin her geçen gün bölgede daha özgür şekilde hareket ediyor oluşunun gözlenmesi konusu.

Raporun can alıcı noktalarından biri ise, ABD kongresinde 1984 tarihinde alınan ''Ermeni Soykırımı'' kararının Türkiye tarafından beğenilmemiş ve kaygıyla karşılanmış olması, TBMM'de bulunan vekiller bu konudan o denli rahatsız olmuşlar ki, TBMM çatısı altında bir tartışma başlatarak ABD'nin geçmişte Amerikan yerlileri ve Afrika kökenlilere soykırım uyguladığına dair bir tartışma başlatmaya karar vermişler, ancak raporun da belirttiği üzere Turgut Özal araya girerek meclis çatısı altında bu görüşmelerin gerçekleşmesine engel olmuş.

Rapor, Türkiye'nin jeo-politik önemine ve ABD'nin bölgedeki etkinliklerine sağladığı katkıyı anımsatırken, iki ülke arasında ortaya çıkabilecek bir uyumsuzluğun ABD'ye zarar verebileceği uyarısında bulunuor. Aynı zamanda raporda Türkiye'ye 1980-1986 seneleri arasında ABD tarafından yapılan yardımlar da listelenmiş. Yapılan yardımlar şu şekilde özetleniyor.

1980

Ekonomik Yardım: 198.1 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 208.3 Milyon Dolar,

1981

Ekonomik Yardım: 201 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 252.8 Milyon Dolar.

1982

Ekonomik Yardım: 300 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 403 Milyon Dolar.

1983

Ekonomik Yardım: 285 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 402.8 Milyon Dolar.

1984

Ekonomik Yardım: 138.5 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 718.1 Milyon Dolar.

1985

Ekonomik Yardım: 175 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 700 Milyon Dolar.

1986

Ekonomik Yardım: 150 Milyon Dolar,

Askeri Yardım: 714.2 Milyon Dolar.

Şıvan Okçuoğlu

Odatv.com


http://odatv.com/meclisin-abdyi-soykirimci-ilan-etmesini-kim-engelledi-2101171200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Dim 22 Jan 2017 - 10:10
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> 24 Nisan 1915'i anma, tartışmalar - commémorations, débats, annonces Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com