Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
BÜYÜK ORUÇ (perhiz - Պահք) DÖNEMİ ERMENİ HALK GELENEĞİ : 'MIRMIRAS'
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Քննարկենք, Սորվինք հայերէն խոսիլ - (Ամէն Ինչ Հայերէն-tout en arménien-Ermenice) -> Կրոնկ Զանազան քննարկումներ - Ավանդութիւններ - Religion - Ermenilerde inanç
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
azad
V.I.P.
V.I.P.

Hors ligne

Inscrit le: 06 Sep 2006
Messages: 734
Point(s): 2 177
Moyenne de points: 2,97

MessagePosté le: Mar 28 Fév 2017 - 15:12
MessageSujet du message: BÜYÜK ORUÇ (perhiz - Պահք) DÖNEMİ ERMENİ HALK GELENEĞİ : 'MIRMIRAS'
Répondre en citant

BÜYÜK ORUÇ (perhiz - Պահք) DÖNEMİ ERMENİ HALK GELENEĞİ : 'MIRMIRAS'

Her milletin, her etnik gurubun olduğu gibi Ermenilerin de kendilerine özgü birçok folklorik simgeleri, bayram anane ve gelenkleri vardır, bunaladan biride Büyük Oruç (medz bahk) döneminde, özellikle Anadolu köylerinde bir zamanlar çok yaygın kullanılan MİRMİRAS geleneğidir. Mırmıras, Ermenilere özgü folklorik bir gelenek ve Büyük Oruç (Perhiz) / Medtz Bahk dönemi simgesidir.
Mirmiras sözü, asık suratlı, sürekli aksileşen, huysuz, çok konuşan ve homurdanan kişi anlamına gelmektedir, dolayısıyla, özellikle çevreye uymak için isteksiz olduğu için surat asan, aksileşen, suskun ama huysuz ve homurdanan kişiler için kullanılan bir terim olduğu söylenmektedir.
MIRMIRAS evde, odanın tavanından asılan, büyükçe bir kırmızı soğana tavuk, horoz, ördek, kaz, hindi, devekuşu… herhangi birinin yedi tüyleri eşit aralıklarla fırıldak şeklinde batırılıyor. Soğanın altına da kırmızı kuru biber asılıyor.
Yedi tüyler, Medz Bahk'in yedi haftalarını, kırmızı biber ise oruç tutmayan tövbesiz insanı bekleyen manevi ateşi simgeliyor.
Mor soğan ise yedi günahları kibir, kıskançlık, öfke, tembellik, maddeperestlik ya da materyalizm, oburluk ve şehvet , kırık ve yaralı olan gönülü simgeliyor.
İnsan ancak tövbe ederek ya da tövbesini yenileyerek, oruç tutarak rahatlıyor, soğanın en derinindeki iç kısım gibi, Mesih İsa'nın sayesinde arınıyor, bembeyaz oluyor.
Paregentan'ı (karnaval / Mardi Gras) takip eden büyük oruçun (perhz) Pazartesi günü asılan MIRMIRAS'tan, Medz Bahk'taki (Büyük Oruç / Perhiz) her bir Cumartesi akşamı, akşam duasından sonra, tüylerden biri çekiliyor. Son tüy de Kutsal Cumartesi (Avak Şapat - Cırakaluydz) Surp Zadik (Paskalya) arefe töreninden önce çekiliyor.
Mor soğan ise arefe töreninden hemen sonra kiliseden eve dönüldüğünde, kırılıyor ve yortu arefesinde arefede yenmesi geleneksel olan balık ile yeniliyor.

Dr. med. S. / A.
_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mar 28 Fév 2017 - 15:12
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 475
Point(s): 41 190
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Mar 28 Fév 2017 - 15:48
MessageSujet du message: BÜYÜK ORUÇ (perhiz - Պահք) DÖNEMİ ERMENİ HALK GELENEĞİ : 'MIRMIRAS'
Répondre en citant

Büyük Oruç / Medz Bahk (Պահք) - Oruç / Dzom (Ծոմ)

Oruç tutanlara hayırlı, huzurlu bir oruç dönemi dilerim. Allah herkesin duasını, niyetini kabul etsin, evlerinizi ve sizi ruhsal yönden bereketlesin.
Paskalya'ya kadar 50 gün sürecek olan Büyük Oruç - Medz Bahk, Ermeniler, Süryaniler ve Ortodoxlar için bugün başlıyor (26/02/2017), Katolikler ise iki gün sonra oruca başlıyor.
Büyük Oruç 7 hafta (50 gün) sürer. Bu sürede (et, süt, yumurta, peynir, bal vs.) gibi hayvansal gıda alınmaz. Günde tek öğün, akşam duasından sonra, sadece sebze ve tahıl yenir. Oruç süresince düğün, vaftiz yapılmaz, alkol içilmez, eğlence düzenlenmez.
Büyük Oruç - Bahk ile Dzom arasındaki fark vardır.
Dzom’da (Oruç), günde sadece bir defa, gün battıktan sonra yemek yenir. Hayvansal gıda tüketilmez. Bahk’ta (perhiz) ise, üç öğün yemek yenebilir, yine hayvansal gıda tüketilmez.
Hemen her kilisenin özel günü vardır, buralarda ayinler yapılır, halk kiliseleri ziyaret eder.
Medz Bahk’ta da, oruç tutma problemi olanlar, hastalar veya çocuklar sadece çarşamba ve cuma günleri perhiz ya da oruç tutabilirler.
Yeni Ahit, orucun sadece yiyecekle alakalı olmadığını, ruhani olduğunu söyler. Orucun içinde barındırdığı felsefe, "yenilenmek, arınmak, yeniden doğmak" olarak okunabilir.
Oruç tutun tutmayın, fark etmez. Tanrı’nın oruca ihtiyacı yok, "ruhumuzun şekillenmesine ihtiyacı var". İnsan kendisi için, kendi ruhunu arındırmak için oruç tutar.

Derleyen : A. G.


Foto : Resim: Kumkapıya özlem sayfasından
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 14:22
MessageSujet du message: BÜYÜK ORUÇ (perhiz - Պահք) DÖNEMİ ERMENİ HALK GELENEĞİ : 'MIRMIRAS'

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Քննարկենք, Սորվինք հայերէն խոսիլ - (Ամէն Ինչ Հայերէն-tout en arménien-Ermenice) -> Կրոնկ Զանազան քննարկումներ - Ավանդութիւններ - Religion - Ermenilerde inanç Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com