Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Rusya Türkiye'ye hiç beklenmedik bir kazık atabilir
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 6 Avr 2017 - 19:24
MessageSujet du message: Rusya Türkiye'ye hiç beklenmedik bir kazık atabilir
Répondre en citant

Rusya Türkiye'ye hiç beklenmedik bir kazık atabilir
Rus ayçiçeği yağı üreticilerinin, Türk ayçiçeği yağını "en fazla ithal eden ülkeler olan Suriye ve Irak pazarından Türk şirketlerini çıkarmayı hedeflediği" öne sürüldü.

Rus ayçiçeği yağı üreticilerinin, Türkiye'nin aldığı vergi kararına yanıt vermek için Türk ayçiçeği yağını "en fazla ithal eden ülkeler olan Suriye ve Irak pazarından Türk şirketlerini çıkarmayı hedeflediği" öne sürüldü.

İzvestiya gazetesi, Rusya’nın, ayçiçek yağına vergi getiren Türkiye'ye “asimetrik” yanıt vereceğini yazdı. Gazeteye göre, Türkiye'ye “asimetrik bir yanıt vermeyi planlayan Rus şirketleri, Türk ayçiçeği yağını en fazla ithal eden ülkeler olan Suriye ve Irak pazarından Türk şirketlerini çıkarmayı hedefliyor."

Rus şirketlerinin, ilk olarak Suriye ve Irak'a şişelenmiş ayçiçeği yağı ihraç etmeyi amaçlarken, Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Cambulat Hatuov da, Türkiye'nin yaptığı gibi bu iki ülkeye nihai ürün sevk edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Rusya Üreticileri Birliği Geliştirme Müdürü Dmitriy Vostrikov, Suriye ve Irak'a ihracatın artırılması için uygun bir zamanda olduklarını ifade etti. Rus şirketlerinin bu pazarlarda başarıyla rekabet edebileceğini savunan Vostrikov, Türkiye'nin vergi kararının yeni ihracat pazarları açacağını söyledi.

İzvestiya’nın haberini yansıtan Sputnik, “Türkiye, 15 Mart'ta Rusya'yı buğday, ayçiçek yağı ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden çıkarmıştı” dedi.

Odatv.com

http://odatv.com/rusya-turkiyeye-hic-beklenmedik-bir-kazik-atabilir-0604171200.html


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 6 Avr 2017 - 19:24
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 406
Point(s): 72 330
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Dim 9 Avr 2017 - 08:52
MessageSujet du message: Rusya Türkiye'ye hiç beklenmedik bir kazık atabilir
Répondre en citant

Rusya, yaş meyve sebze ve kuru gıdada ithalatı tamamen durdurabilir


Rusya'nın 7 yıldır uyguladığı ‘ihracatçı listesi’ uygulamasının sona ermesiyle, yaş meyve, sebze ve kuru gıda ithalatını, firmalara ceza vermek yerine tamamen durdurabileceği ifade ediliyor.Rusya, yaş meyve sebze ve kuru gıdada ithalatı tamamen durdurabilir

Rusya Federasyonu'na yapılan sebze meyve ve kuru gıda ihracatında 7 yıldır uygulanan "ihracatçı listesi" uygulaması sona erdi. İhracatçılar, bu uygulamanın sona ermesi ile 7 yıl önce olduğu gibi yaş meyve sebze ve kuru gıda ihracatında kalıntı ve benzeri sorunlar yaşandığında Rusya, firmayı cezalandırmak yerine ithalatı tamamen durdurarak Türkiye'ye yaptırım uygulayabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye ile Rusya arasında tarım ürünleri ticaretine getirilen kısıtlamaların iki ülke yurttaşlarına zarar verdiğini belirten ihracatçılar, liste uygulaması ile kontrollü, sorunların minimize edildiği bir ihracat dönemi yaşandığını 2010 öncesine dönülmesinin Türkiye açısından yeni sorunlara neden olacağını ifade ediyor.
İhracatçılara yazı ile bildirildi

Rusya Federasyonu'nun domates,hıyar,çilek,kanatlı eti ve diğer bazı ürünlerde Türkiye'ye karşı ithalat yasağı sürerken,Türkiye'de bu ülkeden buğday,mısır,ayçiçeği gibi bir kaç önemli üründe vergileri yükselterek ithalatı durdurdu. İki ülke arasında adeta tarım savaşına dönüşen karşılıklı yaptırımlarda son hamleyi Rusya yaptı. Rusya Federasyonu, bu ülkeye ihracat yapmak için oluşturulan "ihracatçı firma listesi" uygulamasına son verdi. Böylece, Rusya Federasyonu, tarım ürünleri konusunda Türkiye'ye karşı daha kolay ve hızlı yaptırım uygulayabilecek. Rusya'nın ihracatçı liste uygulamasına son verdiği bilgisi ihracatçı birlikleri aracılığıyla tüm ihracatçılara iletildi.

İhracatçılara gönderilen yazıda şöyle deniliyor:

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda, ülkemizden Rusya Federasyonu (RF)'na bitkisel ürün ihracatının ülkemiz ile Rusya Federasyonu makamları arasında imzalanan Memorandum ve Ek Memorandum ile 4 Ağustos 2016 tarihinde imzalanan Protokol çerçevesinde yürütülmekte olduğu belirtilmektedir.

Bu kapsamda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Bakanlıklarına intikal eden bir yazıya atıfla, anılan protokol gereği Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Servisi tarafından talep edilen ihracatçı firma listesi uygulamasının sona erdirildiği, müteakip dönemde Rusya Federasyonu firma listeleri için ihracatçı firmalardan başvuru dosyası alınmayacağı; buna karşılık ihracat işlemlerinin önceden olduğu gibi ilgili tedbirler ile ve üretim şartlarının kontrol edilerek devam edeceği ifade edilmektedir."

Liste uygulaması nedir?

Türkiye'den Rusya Federasyonu'na yapılan yaş meyve sebze ihracatında zirai ilaç kalıntısı veya benzeri sorunlar yaşandığında Rusya o üründe Türkiye'den ithalatı tamamen durduruyordu. Bir firmanın ürününde çıkan kalıntı nedeniyle ülke cezalandırılıyordu. Buna çözüm bulmak için 2010 yılından itibaren "ihracatçı listesi" uygulamasına geçildi. Türkiye, Rusya'ya ihracat yapacak firmaların listesini Rusya'ya bildirerek, ürününde sorun yaşanan firmanın bu ülkeye ihracat yapması engellendi. Yaptırım ülkeye değil yanlış yapan firmaya uygulanmaya başlandı. Türkiye, Rusya Federasyonu'na yaş meyve sebze ve kuru gıda ihraç edecek firmaların listesini 3 ayda bir güncelleyerek bu ülkeye bildiriyordu.Son olarak Mart 2016'da listeler güncellenerek Rusya'ya iletildi.

ALİ EKBER YILDIRIM

http://www.dunya.com/gundem/rusya-yas-meyve-sebze-ve-kuru-gidada-ithalati-tamamen-durdurabilir-haberi-357341


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 14:21
MessageSujet du message: Rusya Türkiye'ye hiç beklenmedik bir kazık atabilir

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> News en bref ... Օրուան կարճ լուրեր ... Güncel kısa haberler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com