Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Kumkapı Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul -> Istanbul Ermeni Kiliseleri ve camiye devşirilenler - Կ. Պոլսոյ հայ եկեղեցիներ
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 479
Point(s): 41 200
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Lun 10 Avr 2017 - 01:35
MessageSujet du message: Kumkapı Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi
Répondre en citant

Kumkapı Meryem Ana klisesi

Meryem Ana Kilisesi (''Surp Asvadzadzin'') İstanbul'un Kumkapı semtinde Şarapnel Sokağı'nda bulunan Ermeni Gregoryen kilisesidir. Istanbul Ereni Patrikhanesinin kilisesidir. Patrikhanenin tam karsisindadir. Yapilis tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Tarih boyunca çesitli yanginlar geçiren kilise en son 1902 ve 1985 yillarindaonarimdan geçmistir. Içinde bir de okul bulunmaktadir.


_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Lun 10 Avr 2017 - 01:35
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
azad
V.I.P.
V.I.P.

En ligne

Inscrit le: 06 Sep 2006
Messages: 736
Point(s): 2 184
Moyenne de points: 2,97

MessagePosté le: Mar 13 Fév 2018 - 18:37
MessageSujet du message: Kumkapı Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi
Répondre en citant

Kumkapı Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

İstanbul Suriçi Kumkapı Şarapnel Sokakta Ermeni Patrikhane kilisesi olarak kullanılmaktadır. İstanbul Ermeni Patrikhanesi (Ermenice: Badriarkaran Hayots Bolso), Osmanlı Devleti'nde yaşayan Ermenilerin ruhani ve dünyevi işlerini yönetmek üzere 1461'de Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulmuş olan bir kurumdur. Halen Ermeni Apostolik Kilisesi'ne mensup Türkiye Ermenilerinin dini önderliğini yapmaktadır. Patrikhane merkezi İstanbul'un Nişanca’dadır.
İstanbul fethedilmeden önce II. Mehmet teftiş için Bursa'ya gelir ve Bursa Ermenileri Episkoposu Hovagim'i de ziyaret etmek ister. Sultan Mehmet, Hovagim'in odasına aniden girince Hovagim heyacanlanır. Sultan ne yaptığını sorduğunda, Allah kelamı okuyorum diye cevap vererek elindeki İncil'i gösterir. Sultan Mehmet'de Hovagim'den İncil'den rastgele bir sayfa açarak, o sayfayı yorumlamasını ister. Hovagim'in rastgele açtığı sayfa Krallarla ilgili bir bölümdür. Hovagim Sultan'a: "Sultanım siz daha geniş yerler feth edecek ve tüm dünyanın sultanı olacaksınız der. Sultan da "Bu tüm dünyaya Constantinople dahil mi?" diye sorduğunda, Hovagim Ona ne şüphe sultanım? bunun için kitap açmaya ne gerek var?" der. Bunun üzerine sultan, Andım olsun eğer Constantinople'ü fethedersem cematini bu şehre yerleştireceğim ve seni de patrik ilan edeceğim, der.
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u feth ettikten sonra, Rumlara alternatif bir cemaatin olmasını ister. Rumların ilerde meydana getirecekleri problemleri düşünerek ikinci bir yapı kurulmasını istedi. Ermenileri İstanbul'a yerleştirdi. Sultan söz verdiği gibi Bursalı Hovagim'i patrik ilan ederek Rum'lardan aldığı Samatya'da ki Sulu Manastırı Ermenilere patrikhane olarak kullanmaları için Ermenilere verdi. Kilisenin adı Surp Kirkor Lusuroviç olarak değiştirildi. Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ki bazı Rum kiliseleri de yine Ermenilere verildi. Daha sonra Patrikhane Kumkapı'ya taşındı. Yangınlarıyla meşhur olan bu semtte patrikhane birçok kez yandı fakat 1850'li yıllarda son yangınlarda artık hiç kullanılamayacak hale geldi ve Sultan II. Mahmut'un Kuyumcubaşısı ve başdanışmanı olan Kazaz Artin Amira Bezciyan tarafından patriklik kilisesi ve patriklik binası yeniden inşa edildi.


_________________

Karanlık aydınlıktan, yalan gerçekten kaçar, Güneş yanlız olsada etrafa ışık saçar,üzülme doğruların kaderidir yanlızlık, kargalar sürüyle, kartallar yanlız uçar.


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 00:04
MessageSujet du message: Kumkapı Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Constantinopolis - Կ. Պոլիս - Istanbul -> Istanbul Ermeni Kiliseleri ve camiye devşirilenler - Կ. Պոլսոյ հայ եկեղեցիներ Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com