Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Ermeni Soykırımı esnasında Osmanlı padişahının Papa’ya cevabi mektubu
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Statistiques, Chronologie, Archive
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Hors ligne

Inscrit le: 04 Sep 2006
Messages: 13 479
Point(s): 41 200
Moyenne de points: 3,06

MessagePosté le: Mer 12 Avr 2017 - 18:58
MessageSujet du message: Ermeni Soykırımı esnasında Osmanlı padişahının Papa’ya cevabi mektubu
Répondre en citant

Ermeni Soykırımı esnasında Osmanlı padişahının Papa’ya cevabi mektubu

2017/04/12

Ermeni Soykırımı esnasında Osmanlı padişahı V. Mehmet Reşat’ın (1909-1918), dönemin Papa’sı XV. Benedikt’e yollamış olduğu cevabi mektubu Akunq.net okuyucularına sunmaktayız. Bu belgeyi Osmanlı başbakanlık arşivinde bulup, Batı Ermenicesi’ne çevirerek, Batı Ermenistan ve Batı Ermenileri Sorunları Araştırmaları Merkezi’ne memnuniyetle sunan Amerika’da yaşayan İstanbul Ermeni’si araştırmacı Gevorg B.Hakobyan’a merkezimiz şükranlarını sunar.

“BAB-I ÂLİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TERCÜME MÜDÜRLÜĞÜ

Yüce Sultan tarafından, aziz Papa XV. Penuva’ya yollanacak mektubun tercümesi.
Şahane ülkemiz, Ermeni halkı hakkında, sözde, onlarla ilgili sert öngörü ve karşılıklılık faaliyetinden sakınmak ricasıyla bize sunulan 10 Eylül 915 tarihli mektubu aldık.
Ülkemizdeki Ermenilerin durumu hakkında Papalık makamına ulaşmış olan haberlerin gerçekle ilişkili olmadığını yüce makamınıza sığınarak yazılı olarak belirtirim.
Şimdiye kadar olduğu gibi, tebaalarımıza yönelik herhangi bir farklılık yaratmak mevzu bahis olamaz. Tebaalarımız arasında ırk veya inanç farklılığı bulunmasına rağmen, herkese aynı ölçüde baba şefkati ve insan sevgisi yaklaşımı ile nazikâne duygular beslemekteyiz.
Bununla birlikte bu açıklamayı yaparak, belirtmek gerekir ki, bazı Ermenilerin, bir kısmı vatana yönelik kendilerinden beklenen kararlılık ve sadakatten geri durarak doğru yoldan uzaklaşmış sapmış olduklarını açıklamalarıdır.
Harikulade ülkemizde, anayasanın onaylamasından önce, devrimci komiteler kurmuş olan Ermeniler, daha sonraları bu teşkilatlarına siyasi parti şekli vermiştir. Maalesef tespit ettik ki, bu değişim, farklılık görüldüğü kadarıyla, sadece şeklen yüzeyseldir, gerçekte ise Ermenilerin istediği, tek kelimeyle, hukuki ve siyasi tanınma elde etmek ve sonunda da, bu gerçekleşmeyecek gidişatın devamıdır. Toplumun Irkın bu hareketi, tamamen gerçekleşmesi olanaksız ve yersizdir, bağımsızlık elde etmek ve böylece bir zamanların ihtilalcı hareketlerinin devamı olup, ne bahane, ne hak veya iman olabilir. Düşman ordularının sınırlarımız boyunca saldırı gerçekleştirdiği bu karmaşık günlerde Ermeniler bu düşman ordularıyla işbirliği yapmış ve bu düşman ordularının hükümetlerinin teşvikiyle o hükümet tarafından arzu edilen ihtilal hareketlerine girişmişlerdir. Bu hareket, güzel ülkemizin gidişatını zor durumda bırakmış olarak, vatanımızın savunmasını da göz önünde bulundurarak, askeri önlemlere başvurmuşlardır.
Yukarıdaki açıklamalar, ihtilalcıların bizzat yapmış oldukları itiraflar ve yurt dışında gazetelerin yayınlarından anlaşılmaktadır. Bunun tersini iddia etmek ve itiraz etmek gerekmez. Uzun ve kusursuz bir bilinçle ve planlanmış amaçla hareket etmiş oldukları aşikârdır.
Ermeni devrimci komitelerinin, Anadolu’nun tüm köşelerinde şubeleri vardır. Bu şubelerin dürtüsü ve organizasyonuyla, düşmanlar tarafından katliamlar yapılmaktadır.
Böyle bir durum karşısında, kendi halinde barış içinde yaşamakta olan bu unsur ve ülkenin genel barışını bozan unsuru birbirinden ayırmak, görevlilerimiz tarafından imkânsız olduğundan dolayı Ermeniler “genel uyarı” olarak, askeri faaliyet bölgesine dönen bölgelerden boşaltma mecburiyetinde kaldık.
Bu yüzdende gönderilenler arasında suçlular veya sadece uyarı olarak yollanan ilgisizler vardır.
Bu ilgisizlerin yollanmış olması, onlara veya bazılarına yönelik takibat yapıldığı anlamına gelmemektedir. Bu duruma karşın, düşman devletler tarafından her türlü tehdit altında bulunan kalmış olan bu güzel ülkenin yüce çıkarlarını göz önünde bulundurarak, bu çareye başvurduk. Olan, genel bir yer değiştirmekten başka bir şey değildir.
Hükümetimizin arzusu, bu şekilde uygun görülerek yer değiştirmeye veya tehcire maruz kalmış halka herhangi bir zarar veren, bunu deneyen veya bu konudaki görevini aksatan memur veya yöneticilerin veya yerlerinden edilmiş olan halktan çıkar elde etmek isteyen üçüncü kişilerin olması durumunda, yayınlanan cezai kanunlar yürürlüğe konmuş olup, yerine getirilmektedir.
Güzel ülkemizin, Ermeni halkının, bize şükran dolu ve sadakatinden uzaklaşmaması ümidiyle ekselanslarınıza sağlık ve mutluluk dileklerimizi sunarız.”


Batı Ermenice’den Türkçeye çeviren: Diran Lokmagözyan
Akunq.net
http://akunq.net/tr/?p=44751
_________________
Emeğe saygılı olun, alıntılarınızda link gösterin ...


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Mer 12 Avr 2017 - 18:58
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Statistiques, Chronologie, Archive Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com