Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion
 
FAQ| Rechercher| Membres| Groupes
 
Ardahan’da Rus general ait 150 yıllık tabut bulundu-olay kentte heye-
 
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Jeu 27 Avr 2017 - 09:15
MessageSujet du message: Ardahan’da Rus general ait 150 yıllık tabut bulundu-olay kentte heye-
Répondre en citant

Ardahan’da Rus general ait 150 yıllık tabut bulundu-olay kentte heyecan yarattı
Ardahan’da bir apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken bulunan tabutun Rus bir generale ait olduğu ileri sürüldü.

Milliyet gazetesinin verdiği haberde şunlar kaydedildi:

Kentin Karagöl Mahallesi’nde iş makinasıyla temel kazısı yapılırken, üzerinde hac işareti olan bir tabut ortaya çıktı. İnşaatta çalışanlar durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen polis kazı alanının etrafında güvenlik önlemleri aldı. Kazı yerine gelen Kars Müze Müdürlüğü ekipleri, sahada inceleme başlattı. Toprak altındaki tabutu çıkaran yetkililer, içerisinde bir Rus generaline ait olduğu söylenen iskelet, çürümeye yüz tutan bot ve palto olduğunu söyledi.

İnşaat kazısı sırasında bulunan ʺRus general tabutuʺ Ardahan’da heyecan yarattı. Kısa sürede sosyal medya üzerinden yayılan haber üzerine tabutu görmek için yüzlerce kişi inşaat alanına akın etti. Bu sırada temel kazısında altın ve tarihi eserler bulunduğu söylentisi de yayıldı.

İnşaat alanına gelenler cep telefonlarıyla görüntü alırken, polis güvenlik şeridi çekilen alana girilmemesi için sık sık uyarıda bulundu. Çevik Kuvvet ekipleri de kazı alanına girmek isteyenleri güçlükle uzaklaştırdı.

Rus generale ait olduğu ileri sürülen tabuttaki iskeletin savcılık tarafından yapılacak incelenmenin ardından Kars Müzesine teslim edileceği belirtildi.

İnşaat temel kazısında bulunan tabutta ilk incelemeyi yapan Kars Müzesi’nde görevli arkeolog, bunun bir Rus generale ait olabileceğini söyledi. Arkeolog Solaklıoğlu şöyle dedi:

"Emniyete dün akşam saatlerinde inşaat kazısı sırasında bir tabut bulunduğu ihbarı geldi. Bizler de inşaat alanına gelerek gerekli incelemeleri yaptık. Yaptığımız incelemede Rusların 1878’den sonra buraya yerleşmesini göz önüne alarak muhtemelen o dönemde yaşamış bir Rus generale ait bir tabut olduğunu tahmin ediyoruz. Tabut içerisinde değerli bir şeye rastlanılmadı. Rus askeri Hıristiyan dinine göre tabut içerisinde gömülü şekilde bulundu."

Ardahan’da inşaat alanındaki kazıda bulunan, 1877-78 Rus işgali döneminde hayatını kaybettiği düşünülen ve üniformasıyla gömülen Rus subayın büyük bölümü çürümeyen cesedi, Kars’a getirilip bir müzede muhafaza altına alındı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ardahan Emniyet Müdürlüğüne gelen bir ihbarın değerlendirilmesiyle Ardahan’ın Karagöl Mahallesi’nde vatandaşlarca kazı çalışması yapılan bir inşaat alanında toprağın altında yer alan ve özel oda şeklinde düzenlenen mezar bulunduğunu anımsattı.

Soruşturmayı yürüten Ardahan Başsavcılığın talimatıyla kurumlarından uzman personel istediğini anlatan Alp, görevlendirdikleri uzman 2 arkeoloğu Ardahan’a gönderdiklerini ifade etti.

Alp, arkeologların çeşitli çalışmalar sonrası tabutu açtıklarını belirterek "Heyet tarafından tabut kapağı açılınca içerisinde üniformalı bir Rus askerine ait iskelet olduğu görüldü. Muhtemelen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Kars ve Ardahan'ın Ruslar tarafından işgalinde görev yapan bir asker." dedi.

Ceset üzerinde inceleme yapıldığını dile getiren Alp, "Tabuttaki kişi, Ardahan’da bir Rus garnizonunda görev yapan Rus yüzbaşı. Çünkü üniformasında 3 yıldız ve 20 rakamı var. Muhtemelen rakam bu subayın sicil numarası olabilir." diye konuştu.

Alp, iskelete yapılan inceleme hakkında Ardahan Cumhuriyet Savcısına gerekli bilgilerin verildiğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Tabut, içindeki ceset ile savcının talimatıyla Kars’a nakledilmiş ve Kars Müzesi’ndeki emanet deposuna alınarak yerine konulmuştur. Bu konuda Müzeler Genel Müdürlüğümüze, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza gerekli bilgileri, raporları sunacağız ve gelen talimatlar doğrultusunda gerekli işlemleri yapacağız."

AA-DHA-İHA

https://news.am/


Revenir en haut
Publicité


MessagePosté le: Jeu 27 Avr 2017 - 09:15
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Revenir en haut
vahe2009
Modérateur Général
Modérateur Général

Hors ligne

Inscrit le: 07 Nov 2009
Messages: 25 430
Point(s): 72 402
Moyenne de points: 2,85

MessagePosté le: Lun 1 Mai 2017 - 10:09
MessageSujet du message: Ardahan’da Rus general ait 150 yıllık tabut bulundu-olay kentte heye-
Répondre en citant

Ardahan'daki Rus Generalin mezarının sırrıRus generale ait mezarının olduğu alanda çok sayıda askeri bot ve asker iskeletlerinin de bulunmasının sırrının, Sputnik'in araştırması sonucunda o dönem Rus ordusunda başlayan tifüs salgın hastalığı olduğu öğrenildi...
http://odatv.com/ardahandaki-rus-generalin-mezarinin-sirri-0105171200.html


Revenir en haut
guest
Super Membre
Super Membre

Hors ligne

Inscrit le: 10 Avr 2011
Messages: 1 321
Point(s): 3 546
Moyenne de points: 2,68

MessagePosté le: Ven 2 Juin 2017 - 08:07
MessageSujet du message: Rus Yarbay Ardahandaki Ermeni-Katolik kilisesi tarafından defnedilmiş-
Répondre en citant

Rus Yarbay Ardahandaki Ermeni-Katolik kilisesi tarafından defnedilmişti


Ardahan'da bulunan Rus komutanın fotoğrafı ortaya çıktı
Ardahan'da nisan ayında bir inşaat alanında cesedi bulunan ve Rus basınının Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğunu öne sürdüğü tabutla ilgili yeni gelişme yaşandı.

Ardahan'da bulunan Rus komutanın fotoğrafı ortaya çıktı

Ardahan ’da inşaat kazısı sırasında cesedi bozulmamış halde bulunan Rus komutanın kimliği ile ilgili bilgiler netleştikçe hikâyesi de ilginç bir hal alıyor.

25 Nisan’da bir tabutun içinde bozulmamış halde bulunan cesedin önce Vasiliy Geyman’a ait olduğu ileri sürüldü. Ancak yapılan araştırmalardan sonra Rus askerin Karl Karloviç Rjepetski olduğu tespit edildi.

Ardından Rjepetski’ye ait olduğu düşünülen bir fotoğrafa da ulaşıldı. Rus arşivlerine göre, 1. Kafkas Kolordusu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginski Alayı’na mensup Yarbay Rjepetski, 1847’de Reval’de (Tallinn) Katolik soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1867’de astsubay ve 1870’te asteğmen rütbesine yükseldi.

1875’te uzun yıllar görev yapacağı Türkistan bölgesi’qne, 69. Taşkent Guberniyası Taburu’na gönderildi. 1891’de de 1. Türkistan Topçu Taburu’nda yarbay rütbesine yükseldi. 12 Kasım 1894’te Ardahan’da hayatını kaybetti.Rjepetski’nin 1883’te Mariya ve 1885’te Yelena adlı kızları dünyaya geldi. Ardahan’da Katolik kilisesi olmaması sebebiyle Ermeni-Katolik kilisesi tarafından defnedildi. Rjepetski’nin kızı Yelena, 1885’te Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent’te doğdu.

Yelena’nın 1905’te dünyaya gelen kızı Evgenia, 2 Temmuz 1926’da Waclaw Siedzik ile evlendi, 3 Eylül 1928’de Danuta Siedzikowna doğdu.

ORDUDA HEMŞİRELİK YAPTI

Gazete Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre Waclaw Siedzik, 2. Dünya Savaşı’nda Sovyetlerce Sibirya’ya sürüldü ve 1 Haziran 1943’te öldü. Eşi Evgenia da Almanların Polonya’yı işgalinde direnişe katıldığı gerekçesiyle Eylül 1943’te idam edildi.Danuta, bunun üzerine Polonya Halk Ordusu’na katılarak önce Almanlara, sonra da komünist idareye karşı Polonya’nın bağımsızlığı için savaştı. Orduda hemşirelik yaptı ve 28 Ağustos 1946’da kurşuna dizildi. İdamdan önce ailesine yazdığı mektupta “Öleceğim için üzgünüm.

Büyükanneme söyleyin, yapmam gerektiği gibi hareket ettim” dedi. Son sözleri “Yaşasın Polonya!” oldu. Danuta’nın mezarı da dedesi gibi yıllar sonra bulunup 2016’da yeniden defnedildi.

Rusya Devlet Askeri Tarih Arşivi’nde bulunan fotoğrafın, Yarbay Rjepetski’ye ait olduğu düşünülüyor.KİMLİĞİ NASIL NETLEŞTİ?

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görevli Dr. Mustafa Tanrıverdi ile uluslararası ilişkiler, sosyoloji ve tarih lisansı eğitimi alan Cumhuriyet Savcısı Emre Gezer’in yarbayın kimliğinin ortaya çıkarılmasıyla ilgili yazıları, #tarih Dergisinin haziran sayısında yayımlandı.

Önce cesedin Vasiliy Geyman olduğu iddiası araştırıldı ve bu çürütülünce Rusya Devlet Askeri Tarih Arşivi’nden başka kaynaklara ulaşıldı. Tarih doktoru Oleg Çistyakov’un paylaştığı bilgilerden, Ardahan’daki askeri mezarlıkta defnedilen tek yarbay olan Rjepetski’nin ismi netleşti

http://www.milliyet.com.tr/ardahan-da-bulunan-rus-komutanin-gundem-2461343/


Revenir en haut
Contenu Sponsorisé


MessagePosté le: Aujourd’hui à 23:59
MessageSujet du message: Ardahan’da Rus general ait 150 yıllık tabut bulundu-olay kentte heye-

Revenir en haut
Montrer les messages depuis:   
Armenian on web Index du Forum -> D'hier à nos jours - Երեկ և այսօր - Dünden bugüne -> Les villes d'Arménie Occidentale Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

 Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com