Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Malatya, Kırk Göz yetimleri

Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Soykırım maduru Ermeni yetim çocuklar - Les enfants victimes du Génocide
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 39 261
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Sam 29 Avr 2017 - 04:18
MessageSujet du message: Malatya, Kırk Göz yetimleri
Répondre en citant

Malatya, Kırk Göz yetimleri

Parçalanmış Ermenistan
Arşaluys Mardiganyan
PENCERE YAYINLARI
Çevirmen:Diran Lokmagözyan

Malatya'dan az uzakta küçük Kırk Göz şehri vardı.Bu şehirde bulunan Alman okulunda ,bölgenin çok sayıda kızı, Alman öğretmenler yönetiminde eğitim görüyordu.Okulun kuralına göre,zengin öğrencilerin aidatlarından, fakir kızların aidatları da ödenmekteydi.Ermeni tehciri başladığında, okulda 60'ın üzerinde kız eğitim görmekteydi.Okul Alman koruması altında bulunduğundan dolayı,öğrenciler kendilerini güvende hissediyorlardı ve aileleri de güvende olacaklarını düşünerek sevinçliydi.Şehrin kaymakamı Aziz Bey, her şeye rağmen , kızların tehcir veya daha da beteri için Malatya'ya getirilmesi amacıyla asker yollar.Okul müdürü Bayan Rot, kapıyı açmayı reddeder.Bayan Rot, Alman konsolosluğunun bölge temsilcisi olan Eyman Efendi'nin , okula ve öğrencilere yapılacak bir saldırı durumunda hesap soracağını bildirir.
Bayan Rot, yaşı ilerlemiş bir kadındı.Ertesi günü Malatya'ya Eyman Efendiyle görüşmeye gider.Bu adam,Türkiye'nin , Almanya'nın müttefiki olduğu, Ermenilerin de Türkler tarafından vefasız, yabanıl halk olarak ilan edildiği,sonuç olarak ta Almanya'nın padişahın tarafını tutması gerektiği , bu yüzden de kızların askerlere teslim edilmesinin icap ettiğini açıklar.
Her kız, okuldaki öğretmen tarafından satın alınan bir eşek bulundurma hakkına sahipti.Doğuya, Mezre'ye doğru yola çıkarılarak, yöneticilerin sözlerine istinaten ,burada dervişlere ait bir ziyaret yerinin bakımına teslim edileceklerdi.Bayan Rot, şahsen Aziz Bey'in yanına giderek,kızların güvenliklerinin sağlanmasını rica eder.Bayan Rot,Eyman Efendi'nin Almanya'nın onayıyla gerçekleşen benzer bir kötülüğe izin vermiş olduğundan dolayı,bir Alman olarak utanç durduğunu söyler. Aziz Bey'e , öğrencilerin güvenliğine karşı tüm mal varlığını , Kırk Göz'de bulunan bütün parasını Aziz Bey'e vermeyi önerir.Bayan Rot çok zengindi .Bin liradan fazla nakit parası ve daha da fazla tüm mücevherlere sahipti.Aziz Bey bu rüşveti kabul eder ve kızları getirmek için iki asker yollar.
Bayan Rot, iki gün sonra, askerlerin eşliğinde,Kömür Han köyü yakınlarındaki, Tokma Suyu nehir geçişine gelir.Ovadaki izler,aldıkları kızların grubunun , az önce buradan geçmiş olduğunu göstermekteydi.Bayan Rot aniden , çıplak çıldırmış ve dehşet içinde bağıran bir kızın kendilerine doğru koştuğunu görür.Kız,Bayan Rot'a yaklaşıp, kendisini tanıyınca "Öğretmenim " öğretmenim , kurtarın beni, kurtarın beni " diye bağırır.
Zeytun'un zengin ailelerinden birinin kızı olan Marta , kendisini öğretmeninin ayakları dibine atarak, ayaklarına sarılır ve "kurtarın beni, kurtarın beni" diye tekrarlar.Bayan Rot, yanında getirdiği konyak şişesini çıkararak, kıza bir damla verir ve onu rahatlatmaya çalışır.Okul kızlarına muhafızlık eden muhafızlardan ikisi yaklaşır.Marta onları görünce korku ve dehşetten bayılır.Zaptiyeler kızı götümek ister , fakat Bayan Rot onlara engel olur.Bayan Rot'a eşlik eden askerler, zaptiyeleri bırakıp gitmeleri için ikna eder.Bayan Rot tekrar Marta'nın önünde diz çöktüğünde " kızın ölmüş olduğunu görür.Yaraları ve morlukları , başından kopartılan saçlar, kızın zaptiyelere nasıl karşı koymuş olduğunu kanıtlamaktaydı.Bayan Rot ileriye doğru atılır.
Nehir kıyısından gelen haykırışlar ve feryatlar daha sık duyulmaya başlar.Nehre yaklaştığında , sivriltilmiş değneklerle , dirseklerine kadar kuma gömülü çıplak bir kızın omuzlarını delik deşik etmekle uğraşan , kuma oturmuş iki zaptiye görür.
Bu, bölgenin zaptiyelerinin hoş vakit geçirme şekliydi.Kızı cezalandırmak ve aşağılamak için toprağa gömmüşlerd.Kız,acıdan ve korkudan çığlık atıyor, bu durum ise zaptiyeleri eğlendiryordu.Zaptiyeler arzu ettiklerinde kızı kumdan çıkarıyor ve tekrar gömüyorlardı.Marta'da buna benzer işkencelerden kaçmıştı.Kendisine eşlik eden askerler, Bayan Rot'un emriyle kızı kurtarır.Bayan Rot, kızı üç askerin korumasına bırakarak nehri geçer.Nehrin öteki yakasından gelen feryat ve haykırışlar net şekilde duyulmaktaydı .Zaptiyeler, Bayan Rot'u salla nehrin karşı kıyısına geçirirken , birden yüksek sesle gülmeye başlar.Kürek çekenler , salın yönünü değiştirerek , su yüzünde yüzen ve kendilerine eğlenme imkanı veren iki kitleden kaçınırlar.Bayan Rot,kızlardan ikisinin, nehirden aşağıya doğru yüzen cesedini görür.Gülmekten kırılan zaptiyelerden biri "Bak , şuraya bak", diye bağırır, cesetleri göstererek, - İsa bu ikisini de unutmuş.
Kıyıya çıkan Bayan Rot,60'ın üzerindeki kızlardan sadece 17'sini hayatta bulur.Onlar da sadece,zaptiyelerin , adam öldürmekten yorulmuş olduklarından dolayı hayatta kalmışlardı.Bayan Rot, hepsini de Malatya'ya geri götürür.Kaymakam, kızların yerleştirilmesi konusunu Bayan Rot'a bırakır .Bu kızlar,sürekli tehcir edilme korku ve dehşeti içinde yaşıyorlardı.
O günlerden beni şehir dışına çıkardılar.
Bayan Rot'u tanıyanlar , kendisin ve hayatta kalan kızları ziyarete gelen Eymen Efendi'yi kabul etmediğini anlatmaktaydı.Anlattıklarına göre , Eymen Efendi'ye bir yazı yazarak, kendisinin bundan itibaren artık Alman olmadığını ve altınla satın alabileceğinin haricinde koruma talep etmediğini, maddi imkanları ise kendi yakınlarından elde edebileceğini belirtir.

Visiter le site web du posteur
Publicité

MessagePosté le: Sam 29 Avr 2017 - 04:18
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Armenian on web Index du Forum -> Le Génocide Arménien - Հայկական Ցեղասպանութիւն - 1915 Ermeni Soykırımı -> Soykırım maduru Ermeni yetim çocuklar - Les enfants victimes du Génocide Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com