Welcome Guest: S’enregistrer | Connexion

FAQ| Rechercher| Membres| Groupes

Anneannemin anlattıkları

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler
Sujet précédent :: Sujet suivant  
Auteur Message
artsvikk
Nouveau membre
Nouveau membre

Point(s): 25
Moyenne de points: 3,13

MessagePosté le: Lun 1 Mai 2017 - 20:47
MessageSujet du message: Anneannemin anlattıkları
Répondre en citant

Anneannemin anlattıklarına göre bizim köyde (Erzurum-Pasinler-Esendere) Türkler ve Ermeniler beraber yaşıyormuş, hatta kilise var ama sonradan bazı çetelerin gelip sladırdığını söylüyor. Bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu Ermeni çeteleri neden saldırmıştır? Ve 24 Nisandan önce midir, sonra mıdır? Kesinlikle içimde bir parça art niyet yok ama insan merak ediyor başkalarının bildiklerini ve düşüncelerini. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Publicité

MessagePosté le: Lun 1 Mai 2017 - 20:47
MessageSujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
mafilou
Administrateur
Administrateur

Point(s): 39 261
Moyenne de points: 3,08

MessagePosté le: Lun 1 Mai 2017 - 23:34
Répondre en citant

artsvikk a écrit:
Anneannemin anlattıklarına göre bizim köyde (Erzurum-Pasinler-Esendere) Türkler ve Ermeniler beraber yaşıyormuş, hatta kilise var ama sonradan bazı çetelerin gelip sladırdığını söylüyor. Bu olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu Ermeni çeteleri neden saldırmıştır? Ve 24 Nisandan önce midir, sonra mıdır? Kesinlikle içimde bir parça art niyet yok ama insan merak ediyor başkalarının bildiklerini ve düşüncelerini. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merak, ögrenmenin ilk adimidir. Bu sözÜ kim demis bilmiyorum, ama kimse demimisse üsttleniyorum. Smile

artsvikk cevap vermeden önce, ki cevabi bilmem verebilecekmiyim, sornunu bir irdeliyelim.
Beraber yasiyorlar, olsun. Birinin kiilsesi varsa digerinin de camisi olmali muhakak.
Gelen çeteler için aneannen 'bazi' demis sonra da sen 'Ermeni' olduklarini yazmissin.
Bazi, birden fazla anlamina gelir. O halde birden fazla Ermeni çetesi mi yoksa bir de 'baska' çeteler mi?
'24 Nisan'i simdilik bir yana birakiyorum, çünkü bu tarih bir nihayet; o halde önce olanlara bakmak gerekir.
Bir apartmanda iki daire oldugunu düsÜn, biri digerini niye rahatsiz etsin? Ya gürÜltÜ ediyordur, ya su sizdirmistir... falan.
Madur ev sahibine sikayette bulunmak ister, ama tesadüf ya, ev sahibi gürültü veya su sizdiran. Iddialari red eder.
Madur olan sence ne yapmali?
Fantezi tarih açiklamalarini bir yana birakirsak, Türklerin Osmanlilarla birlikte Küçük Asya'ya (Anadolu) 10-11ci yy'larda girdigi literatüre geçmistir, çogunluk bunu böyle kabul eder.
BütÜn mesele, 'dagdaknin bagdakini kovma' meselesi. Iste bu kovmalari da 24 Nisan temsil eder.
Kaba taslak anlatmak istedim. Tabii ki vakalar, savaslar olmustur; araplardan tut, Ruslara kadar genistir. Tabii yerel halk vardir, oralar Tarihi Ermeni yurdu olarak bilinir, ilk önce de ROma-Bizanslilar saldirmislardir. Wink

Visiter le site web du posteur
artsvikk
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mar 2 Mai 2017 - 20:14
Répondre en citant

Afedersiniz, anlatım bozukluğu yaptım. O çetelerin Ermeni olduğunu söylüyor anneannem. Evet, diyecek bir şey bulamıyorum. Son söylediklerinizde haklısınız. Bu arada bizim köyden giden yerli Ermeni vatandaşlarını nasıl bulabilirim ? Ermenistanda bu amaca hizmet eden bir kurum var mı ? Esendere köyü Ermenilerini arıyorum ve onlarla akraba olduğum ap açık ortada. @mafilou

mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Mar 2 Mai 2017 - 23:48
Répondre en citant

Bu konuda bir bilgim yok, ama bana kalirsa Rus arsivlerinde bulunmasi gerek çünkü onlarin birlikleriyle geri çekilirken yola çikmislar.

Benim de bir sorum olacak : avatar'inin anlami ne ?

artsvikk
Nouveau membre
Nouveau membre

MessagePosté le: Mer 3 Mai 2017 - 06:23
Répondre en citant

Onun bir anlamı yok. Sadece sevdiğim bir Ermeni şarkıcı Iveta Mukuchyan Eurovision'da Karabağ bayrağı açmıştı onu koymak istedim. Çok güzel bir bayrak. @mafilou

Hayjan
Inspector
Inspector

Point(s): 15 951
Moyenne de points: 2,98

MessagePosté le: Mer 3 Mai 2017 - 11:10
Répondre en citant

Selamlar Artsvikk
Hosgeldin.

Sordun sorulara bu yazidan cevap bulabilecegini tahmin ediyorum. Sohbet edersek verecegimiz cevaplar burada.

http://www.demokrathaber.org/siyaset/taner-akcam-1915-te-ermeni-ayaklanmala…

mafilou
Administrateur
Administrateur

MessagePosté le: Jeu 4 Mai 2017 - 03:45
Répondre en citant

Osmanlι idaresinde Erzurum köylerinde bulunan Ermenilerin sosyal durumlari çok kötüdür. Resmi türk tarihi Ermenilerin askerlik yapmadιklari için ekonomik durumlarinin çok iyi olduǧunu yazar. Bu da tabii ki uydurmadir. Devlet çok aǧιr vergiler koymuștur, Ermeniler hasatι bekler, ιrgat gibi ellerinden alιnan topraklarda çalιșιrlar. Hasat sonrasi Türk ve Kürt çeteleri (hamidiye alaylarι) düzenledikleri « ortakçιlιk » kanunu ile ‘haraç’, ‘yol parasι’, ‘temetu’ ve ‘așar’ vergileri ile ellerindekini alιrlar. BU durum 19. Yy ikinci yarisindan sonra daha da kötülesir. Fransιzlarιn ‘Sarι Kirap’ιnda Erzurum eyaletinde 55.300 dilenci ermeniden bahseder. Üstelik Rus ordularinin saldirisi, Sarikamis olayi Hristiyan Ermenilerin tehcirine kadar variri ; Tehcir sonrasi Erzurumda hemen hemen hiç Ermeni kalmaz, kalanlar da katledilirler.

http://team-aow.discuforum.info/t693-Erzurum-Kazasi.htm

Üstteki linkteki yazilar sana bilgi verebilir.

Contenu Sponsorisé

MessagePosté le: Aujourd’hui à 02:58

Armenian on web Index du Forum -> News et articles - Լուրեր, Յօդուածներ - Haber ve makaleler -> Discussions / Débats - Քննարկում - Tartışma/Düşünceler Toutes les heures sont au format GMT + 1 Heure
Page 1 sur 1
Sauter vers:  

Portail | Index | Créer un forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation
phpBB
Template by BMan1
Traduction par : phpBB-fr.com